Najbolje igre zadnjih 20 godina (2000.-2019.)

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
marge
Reactions:
Postovi: 855
Pridružen/a: 16 stu 2012, 20:26
Ima zahvala: 278 puta
 pohvaljen: 765 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2014.

Post Postao/la marge »

2014. Orleans, La Granja, Kanban
za sad Orleans ima prednost jer smo ga puno više igrali..
i La Granja i Kanban obećavaju i moguće je da kroz par mjeseci prestignu Orleans..
Ovi su korisnici zahvalili autoru marge za post:
Vukozec
Avatar
roverandom
Reactions:
Postovi: 522
Pridružen/a: 03 sij 2018, 11:38
Ima zahvala: 151 put
 pohvaljen: 195 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2014.

Post Postao/la roverandom »

Igralo se splendor, five tribes, orleans (nažalost samo jednom igrao), star realms, patchwork, sheriff of nothingham, alchemists, one night ultimate werewolf, istanbul, deception, camel up, abyss, port royal, scoville, la isla i haru ichiban.

Izbor je između five tribesa (kao prave igre) i deceptiona (omiljene hidden roles, social deduction igre).

Mislim da ipak glasam za FIVE TRIBES u nadi da neće forum treću godinu za redom izabrat neki mediokritet za igru godine.
Ovi su korisnici zahvalili autoru roverandom za post:
Vukozec
slika
Avatar
Noghri
Reactions:
Postovi: 566
Pridružen/a: 29 srp 2014, 14:35
Ima zahvala: 217 puta
 pohvaljen: 211 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2014.

Post Postao/la Noghri »

Patchwork :)
Ovi su korisnici zahvalili autoru Noghri za post:
Vukozec
Avatar
Papaver
Reactions:
Postovi: 405
Pridružen/a: 02 ruj 2016, 16:46
Lokacija: Zagreb-Pula-Slatina
Ima zahvala: 936 puta
 pohvaljen: 658 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2014.

Post Postao/la Papaver »

Igrao sam 18 igara, neću ih navoditi sve, mojih top 6 su:

6. Abyss (5)
5. Patchwork (23)

4. Orleans (5)

3. Deception: Murder in Hong Kong (52)
2. Istanbul (22)
1. Five Tribes (29)

Prve tri igre su mi iznimno blizu, Deception mi je omiljena party igra, a Istanbul bi bio na vrhu da računam kava ekspanziju. Ovako je ipak fantastičan apstraktni mancala sistem Five tribes na prvom mjestu (inače uopće ne volim multiplayer apstrakte, ali FT ima fine odluke i point salad bodovanje te estetiku koja me privlači).

+ dva spomena za Splendor (17) i Camel Up (11) koje sam dosta puta igrao, ali nisu upale u igre s ocjenom 8 ili više
Zadnja izmjena: Papaver, dana/u 09 pro 2019, 12:42, ukupno mijenjano 1 put.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Papaver za post:
Vukozec
slika
Vukozec
Reactions:
Postovi: 564
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 557 puta

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2014.

Post Postao/la Vukozec »

Papaver je napisao/la: 09 pro 2019, 11:18 Igrao sam 18 igara, neću ih navoditi sve, mojih top 5 su:

6. Abyss (5)
5. Patchwork (23)

4. Orleans (5)

3. Deception: Murder in Hong Kong (52)
2. Istanbul (22)
1. Five Tribes (29)

Prve tri igre su mi iznimno blizu, Deception mi je omiljena party igra, a Istanbul bi bio na vrhu da računam kava ekspanziju. Ovako je ipak fantastičan apstraktni mancala sistem Five tribes na prvom mjestu (inače uopće ne volim multiplayer apstrakte, ali FT ima fine odluke i point salad bodovanje te estetiku koja me privlači).

+ dva spomena za Splendor (17) i Camel Up (11) koje sam dosta puta igrao, ali nisu upale u igre s ocjenom 8 ili više
Dozvoljeno je uzeti ekspanzije u obzir s obzirom da nećemo imati zasebi entry za ekspanziju. Tako da slobodno zamijeni :D ;)
slika
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4958
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3577 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2014.

Post Postao/la sadistiko »

Opet hrpa.
Star Wars: Imperial Assault - igrao samo jednom i jako me podsjetilo na moje Dungeons & Dragons Board Games, a i Descent po kojem je na kraju krajeva i rađena, samo s drugom temom. Svidjela mi se onak dovoljno da bi je možda i kupio, ali kad sam vidio koliko ima dodataka odmah sam izgubio volju.
Dead of Winter: A Crossroads Game - igrao jednom i nije me baš osvojila. Igru sam kupio u nadi da ćemo je možda igrati, ali nakon ove prve igre bojim se da bude skupljala prašinu.
Splendor - kad sam je prvi puta probao jako mi se svidio mehanizam i fora čipovi za dragulje, ali nakon par partija jednostavno mi je to prejednostavno i prerepetitivno
Imperial Settlers - kad sam gledao kako se igra jako mi se svidjela, ali onda nekako kad smo krenuli igrati izgubila se čar, nije me dobila, a kupio i osnovnu igru i par expanzija
Five Tribes - totalno mi je bezveze i previše apstraktno, nikako mi se nije svidjela
Patchwork - jako fora za dva igrača, jednostavna i brza, ali preskupa, zato je još nisam nabavio, ali, to mi spada u klasu, nosi je na plažu i tamo igraj kad nemaš pametnijeg posla
Castles of Mad King Ludwig - na prvu mi se jako svidjela, ali je nisam nabavio jer si mislim da je mogu napraviti da izgleda ljepše nego original, samo mi još fali vremena da to i ostvarim :-D
Xia: Legends of a Drift System - ovo je jedna od onih igara koje ili voliš ili mrziš. Jasno mi je da je sve previše random, ali nekako uvijek uživam odigrat partiju, pogotovo ako su i drugi igrači zagrijani
Alchemists - uf, što reći o ovoj. Zbunjujuće jako jako, tek sam pred kraj partije mislio da znam što i zašto radim, ali jedna od igara koje je teško za objasniti. Volio bih je opet igrati ali se bojim hoću li je znati objasniti drugima.
Istanbul - jako mi se svidjela na početku, onda smo je malo previše igrali pa sam se zasitio, ali jedna od boljih igara, još da nije izdavač šupak Pegasus koji brani sve živo i neživo bilo bi super.
Fields of Arle - Kad vidiš pregršt opcija uhvati te panika, ali je zapravo igra vrlo igriva i nakon prve partije već znaš što bi i kako bi bolje u drugoj partiji, jedna od dražih. Šteta što je za 2 igrača, ali kad bi bila za više ko zna koliko bi trajalo onda. Inače uopće ne traje dugo kad se zna igrati, tu do sat i pol max.
Camel Up - Matta mi ima tu igru i igrao sam je samo jednom. Nije mi bila loša, ali mislim da nije neki materijal za igrat više od par puta :-)
Tiny Epic Kingdoms - ah, što reći o ovome, možda malo prejednostavno, ali ono, valja bar probati. Nema previše sreće u igri ako se ne igra sa onim dodatnim tokenima, ali u tom slučaju je opet presuhoparna.
Deus - odigrao samo 2 partije i igra mi se svidjela jer nema direktne borbe, ali nije mi dovoljno dobra da je imam u kolekciji, možda jednom ako cijena bude dobra :-)
Kanban - Složenac na stotu. Iako sam preveo pravila, napravio player addonove nikako da se usudim to pokazati ekipi. Ima hrpu toga što treba pratiti i ako nešto zaboraviš onda zapravo brejkaš igru, to mi je upravo i najveći minus, inače simpatična i tema i izgled
Power Grid Deluxe: Europe/North America - ovo je po meni super igra, ali bodovanje mi se nikako ne sviđa. Onaj koji odleti u pol igre gotovo nikad neće biti uhvaćen i ima sigurnu pobjedu. To mi je minus.
DungeonQuest Revised Edition - ovo sam vjerojatno igrao u Puli još iz dana kad sam aktivno pomagao ekipi iz Pule da složi svoje prve DDI-ove. Nije me baš dobila.
Viticulture: Complete Collector's Edition - ovo sam trebao pisati kad je bio odabir za osnovnu igru, ali kako mi se nije pojavila na popisu ranganih igara sam je preskočio. Viticulture mi je bila super, ali nakon što smo prešli na novu ploču iz Tuscany-a je postala još bolja. Jedino što me sad kad je znam dobro igrati smeta je preveliki random na kartama. Neko će dobiti super benefite, dok će drugi proći osrednje i tu već dolazi do velikih razlika u bodovima.
Town Center (fourth edition) - Naš Krki bi je rado bacio u peć, ali Dam Dam i ja je volio odigrati. Simpatična mala igra, ali da je jednostavna nije. Treba imat mozak koji radi u 3D svijetu i koji vidi vezu kako najbolje proširiti svoj grad. Fora, ali dosta triki za shvatiti bit igre, zato je većina kod nas ne voli.

I to je to. Ma idemo Uwe-u - FIELDS OF ARLE.
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post:
Vukozec
slika
Sodapop69
Reactions:
Postovi: 78
Pridružen/a: 24 kol 2017, 15:33
Lokacija: Aarhus
Ima zahvala: 53 puta
 pohvaljen: 53 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2014.

Post Postao/la Sodapop69 »

Igrao sam masu toga, a glas ide igri koja me oduševila od prvog igranja i zbog koje ću sliniti na sve što ima bag building, a to je Orleans.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Sodapop69 za post:
Vukozec
slika
Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 700
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 811 puta
 pohvaljen: 677 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2014.

Post Postao/la dendarii42 »

Ancient Terrible Things - odigrao samo jednu partiju ali nije mi bila loša. Nisam ljubitelj kockica al sjećam se da mi ovdje nisu smetale.
Camel Up - jako simpatična igra, ali previše površna za ozbiljno razmatranje.
Five Tribes - nikada mi nije bila nešto napeta.
Istanbul - ova mi se već više sviđa. Divan dizajn i jako zabavna igra.
King of New York - kao i Tokyo, ok ali ništa pretjerano napeto.
One Night Ultimate Werewolf - zabavna igra pogađanja uloga. Najčešće ju igram s klincima u školi i oni ju obožavaju. Opuštenija mi je od Avalona i zato draža.
Orleans - simpa igra, rado odigram, ali nije mi se posebno istaknula.
Sheriff of Nottingham - igra koja najviše ovisi o ekipi. Ako je dobra ekipa, stvorena atmosfera bit će puno bolja od rezultata.
Splendor - još jedan igra krasnog dizajna. Uvijek rado odigram.
Star Realms - odlična igra koju često igram, nažalost samo na mobitelu. Da sam ju više igrao u živo razmotrio bih ju za najbolju.
Star Wars: Imperial Assault - opet igra koja ovisi o ekipi. Jako dobro razrađena, ali treba ju igrati u kontinuitetu. Odigrali smo 4 misije i stali i sada je ostala u zaboravu.

Dvoumim se između Splendora i Istanbula, ali glas ipak dajem Istanbulu jer nudi više mogućnosti djelovanja.
Ovi su korisnici zahvalili autoru dendarii42 za post:
Vukozec
slika
Avatar
dado
Reactions:
Postovi: 1256
Pridružen/a: 16 lis 2014, 16:54
Ima zahvala: 3368 puta
 pohvaljen: 1995 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2014.

Post Postao/la dado »

Uh, do sad najjača godina po broju odigranih igara za mene.
Od najslabije do najbolje:

Yardmaster Express - preprejednostavno
Camel Up - nije mi sjela nikako
Carcassonne Gold Rush - nije čak toliko ni loša ali oni mali tokeni za zlato su mi bili užasno fiddly
Scoville - prekrasna produkcija (osim sitnih novčića) ali sama igra je meh, sustav biddanja za poteze mi nje sjeo
Splendor - ispočetka mi je bila dobra ali igrali smo je toliko puta da mi je već malo dosadila
Madame Ching - hm, neobična igra sa čudnim mehanikama
Black Fleet - nisam baš fan pick up and delivera ali još je u kolekciji pa eto...
Red 7 - Uno done right, obavezno igrati s "naprednim" pravilima
Port Royal - mi se čak i svidjela ali nije naišla na odaziv moje grupe
Onitama - fora za ubiti 10 min.
Sheriff of Notthingham i Spyfall - uh ovo smo fakat izigrali, jako ovisi o grupi
Pandemic The Cure - jako dobra, brža varijanta Pandemica
Akrotiri - kao što rekoh, nisam fan pick up and delivera ali ovdje mi se sviđa
Royals - Ticket to Ride + area control, dosta zločesta, ploča u izdanju Arcane Wondersa nepotrebno nepregledna
Abyss - prekrasan artwork i produkcija, fora mehanike osim onog "monster tracka", imam obje expanzije i još ni jednu nisam igrao :facepalm
Colt Express - ovo mi se svidjelo otpočetka, baš onako zabavna
Patchwork - jedna od najdražih 2 player igri
Deception Murder in Hong Kong - totalno mi ubila (pun intended) Mysterium, nažalost nemam često priliku igrati
Istanbul - i ova mi je sjela otpočetka, isto još nisam probao expanzije

Five Tribes - ma najbolja igra ikad, moj apsolutni broj 1, 1. expanzija je must, 2. je teški fail, potpuno nepotrebna
Ovi su korisnici zahvalili autoru dado za post:
Vukozec
slika
Avatar
Papaver
Reactions:
Postovi: 405
Pridružen/a: 02 ruj 2016, 16:46
Lokacija: Zagreb-Pula-Slatina
Ima zahvala: 936 puta
 pohvaljen: 658 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2014.

Post Postao/la Papaver »

Vukozec je napisao/la: 09 pro 2019, 11:20
Papaver je napisao/la: 09 pro 2019, 11:18 Igrao sam 18 igara, neću ih navoditi sve, mojih top 5 su:

6. Abyss (5)
5. Patchwork (23)

4. Orleans (5)

3. Deception: Murder in Hong Kong (52)
2. Istanbul (22)
1. Five Tribes (29)

Prve tri igre su mi iznimno blizu, Deception mi je omiljena party igra, a Istanbul bi bio na vrhu da računam kava ekspanziju. Ovako je ipak fantastičan apstraktni mancala sistem Five tribes na prvom mjestu (inače uopće ne volim multiplayer apstrakte, ali FT ima fine odluke i point salad bodovanje te estetiku koja me privlači).

+ dva spomena za Splendor (17) i Camel Up (11) koje sam dosta puta igrao, ali nisu upale u igre s ocjenom 8 ili više
Dozvoljeno je uzeti ekspanzije u obzir s obzirom da nećemo imati zasebi entry za ekspanziju. Tako da slobodno zamijeni :D ;)
Još sam malo razmislio, ostavit ću ipak kako je, ma tu su negdje igre i ako gledam s ekspanzijom.

Mogli bi recimo imati neko glasanje za naj ekspanzije desetljeća 2010. - 2019. ;)
Ovi su korisnici zahvalili autoru Papaver za post:
dado
slika
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”