Tapestry (Stonemaier games)

Pitanja vezana uz društvene igre
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 587 puta
 pohvaljen: 576 puta

Re: Tapestry (Stonemaier games)

Post Postao/la Stips »

Stipsonov je napisao/la: 26 kol 2019, 20:59 Trebalo bi napravit neki old bgg, gdje bi se povukla posve arbitrarna crta od npr 2-3 ili čak 5 godina karantene, pa skupit neki community kojeg nije briga za novo. Kad pretražiš bgg, ali ograničiš da nije godina najnovija 2014, prilažem prvih 10 rangirano po trenutnom ranku:

5 Twilight Struggle (2005)
11 War of the Ring (Second Edition) (2012)
13 Terra Mystica (2012)
14 The Castles of Burgundy (2011)
18 Concordia (2013)
21 Brass: Lancashire (2007)
22 Puerto Rico (2002)
23 Caverna: The Cave Farmers (2013)
24 Mage Knight Board Game (2011)
25 Orléans (2014)

Nimalo loše. A pazi, ovo je s granicom na 2014.

S tim da nisam ni ja imun na novotarije.

Ali kad se uzme sve u obzir, možeš biti ful u hobiju i sagraditi vrhunsku kolekciju od, ajde, 50 - 100 igara, a da nemaš ništa, ali ništa, novoga, sve second hand za nikakvu lovu.

Pogotovo kaj sve novo ionak imaju i igraone i svi drugi... :D
Ne što je moje, ali zbilja lijepo rečeno 8-)
Avatar
marge
Reactions:
Postovi: 854
Pridružen/a: 16 stu 2012, 20:26
Ima zahvala: 278 puta
 pohvaljen: 765 puta
Kontakt:

Re: Tapestry (Stonemaier games)

Post Postao/la marge »

Stipsonov je napisao/la: 13 stu 2019, 09:21 ograničiš da nije godina najnovija 2014, prilažem prvih 10 rangirano po trenutnom ranku:
5 Twilight Struggle (2005)
11 War of the Ring (Second Edition) (2012)
13 Terra Mystica (2012)
14 The Castles of Burgundy (2011)
18 Concordia (2013)
21 Brass: Lancashire (2007)
22 Puerto Rico (2002)
23 Caverna: The Cave Farmers (2013)
24 Mage Knight Board Game (2011)
25 Orléans (2014)
s tim da tu fali i Through the Ages iz 2006.-e koja bi ostala u samom vrhu da nije izašlo reizdanje 2015.-e
a blizu su i Agricola (2007) i Caylus (2005)
Ovi su korisnici zahvalili autoru marge za post:
Stips
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 587 puta
 pohvaljen: 576 puta

Re: Tapestry (Stonemaier games)

Post Postao/la Stips »

Ma da, to je bila samo štih proba.
Jednostavno sam uzeo top 10 sa max 2014.
E sad zamisli da sam prebirao po top listi dok ne bih našao 10 igara baš po svom ćefu?
Ili, da nisam stavio na 2014 nego na 2017? (što je za 2019 skroz ok karantena ako se gleda po padanju cijene igre).
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Tapestry (Stonemaier games)

Post Postao/la kockica »

Ma kad razmislim, cijena sama po sebi zapravo nije toliki problem.

Uzmimo Race for the Galaxy. Dugo već imam igru pa zaboravio cijenu i morao provjeriti, igra sada košta oko 35 $. Za tu lovu plaćaš oko 100 kartica ( plus 4 seta kartica za igrače), te nešto kartonskih žetona. Na stranu kvaliteta kartica (izvrsna je), ali razumio bih da netko rezimira kako je igra preskupa za takve komponente. Samo, mi smo (zajedno sa ekspanzijama), odigrali već nekoliko stotina partija (u fizičkom obliku, naravno, a već smo odavno prestali brojati). Ne znam koliko sam platio prvotno igru, vjerojatno ne znatno jeftinije, ali očito se igra isplatila.

Uzmimo još jedan primjer - Terraforming Mars. Platio sam je puno manje od regularne cijene, ali s obzirom da smo se po broju odigranih sati (ne i po broju partija, jer ovdje partije traju duže), opasno počeli približavati mom prvom primjeru, reklo bi se da sam platio i punu cijenu, opet bi to bio dobro uložen novac. Ono što je interesantno, ovdje pak ljudi kukaju kako su komponente nekvalitetne, ružne itd. Osim što su kartice zaista lošije kvalitete, u principu nemam drugih zamjerki. E sad, da se išlo nabrijavati igru kako bi zadovoljilo raju, vrlo bi vjerojatno dostiglo cijenu tapestryja, pa opet ljudi ne bi bili zadovoljni jer je preskupa. Stvar je u tome što je Mars dao izvrsno iskustvo za nas koji ne patimo od izgleda, dok postoje igre gdje izgled daje višu ocjenu inače ok ali ne i vau igrama. Primjerice Scythe mi je takav, dobro mi je igrati tu igru, ali da nema onog taktilnog osjećaja dok držite figurice, generalno artworka, pitam se bi li igra bila onako rangirana kako jeste. (da me se ne bi krivo shvatilo, nisam protiv estetike i kvalitetr, sasvim mi je regularno davati ocjenu i na osnovu tog kriterija, pa i sam sam dugo zaizirao od Marsa jer sam bio uvjeren da je to nekvalitetno govno, maltene da mi se igra raspadne u rukama)

Stvar je u tome što bih zaista volio neku civ igru sa epskim osjećajem ali kraćeg trajanja od meni inače izvrsne Through the Ages (New) ali koja zbog dužine rjeđe dolazi za stol. Kada se opet osvrnemo na cijenu ove igre, dolazimo do toga da sam je u odnosu na prethodne primjere odigrao puno rjeđe, ali skoro svaka partija (možda izuzev jedne) pružala je baš taj epski osjećaj utrke kroz vjekove, pa se isto isplatila.

Problem je što tapestry ne doživljavam kao civ igru, dapače, možda i pogrešno, u mnogo čemu je doživljavam sličnom Terraforming Marsu (samo da naglasim, meni su video pregledi zbog osobne fizičke mane beskorisni, pa preferiram pisane osvrte), zbog izgradnje motora, frakcija/korporacija, mape koja je vrlo važna u Marsu, dok ne mogu prosuditi kakva je u tapestryju zbog podijeljenih mišljenja. Dapače, premda to nije, meni Mars čak daje određeno civ builder iskustvo.

Kako sam rekao, preferiram pisane recenzije, ali trenutno je na bgg-u takav nered od sukobljenih struja, pa se teško snalazi. Zato bih volio potaknuti barem naše da pišu o igri i možda me nekako nagovore.
Zadnja izmjena: kockica, dana/u 13 stu 2019, 11:33, ukupno mijenjano 1 put.
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post:
fpol
Avatar
marge
Reactions:
Postovi: 854
Pridružen/a: 16 stu 2012, 20:26
Ima zahvala: 278 puta
 pohvaljen: 765 puta
Kontakt:

Re: Tapestry (Stonemaier games)

Post Postao/la marge »

a onda ograničiš sve na 2006.-u kaj je bilo čak i prije nego li je većina nas ušla u taj svijet i dobiješ vrhunskih top 5:
5 Twilight Struggle (2005)
22 Puerto Rico (2002)
34 Power Grid (2004)
36 Through the Ages (2006)
53 Caylus (2005)

jedino naša prepiska nema baš veze s Tapestry pa da se osvrnem i na to haha, uglavnom nisam ju uzel i ne budem, bar ne zasad.. Viticulture mi je super pogotovo s Tuscany mapom, no iz nepoznatog razloga uopće ju ne igramo.. Scythe je bila prva stvar koju sam uzel prek kickstartera u grupnoj narudžbi tu na forumu i zgodna je igra, plus je kaj ne traje dugo i pristupačna je široj masi igrača, ali nekak nije za nas koji volimo dublje igre.. Euphoriu zaigramo povremeno jer opet ima taj prepoznatljivi plus od Stonemeiera da kratko traje.. e sad Tapestry se čini nešto slično kao Scythe, ali u startu puno puno skuplje i nisam baš siguran da je cijena opravdana..
Ovi su korisnici zahvalili autoru marge za post (ukupno 2):
Stipssadistiko
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Tapestry (Stonemaier games)

Post Postao/la kockica »

marge je napisao/la: 13 stu 2019, 11:32 a onda ograničiš sve na 2006.-u kaj je bilo čak i prije nego li je većina nas ušla u taj svijet i dobiješ vrhunskih top 5:
5 Twilight Struggle (2005)
22 Puerto Rico (2002)
34 Power Grid (2004)
36 Through the Ages (2006)
53 Caylus (2005)

jedino naša prepiska nema baš veze s Tapestry pa da se osvrnem i na to haha, uglavnom nisam ju uzel i ne budem, bar ne zasad.. Viticulture mi je super pogotovo s Tuscany mapom, no iz nepoznatog razloga uopće ju ne igramo.. Scythe je bila prva stvar koju sam uzel prek kickstartera u grupnoj narudžbi tu na forumu i zgodna je igra, plus je kaj ne traje dugo i pristupačna je široj masi igrača, ali nekak nije za nas koji volimo dublje igre.. Euphoriu zaigramo povremeno jer opet ima taj prepoznatljivi plus od Stonemeiera da kratko traje.. e sad Tapestry se čini nešto slično kao Scythe, ali u startu puno puno skuplje i nisam baš siguran da je cijena opravdana..
Odgovor za viticulture - previše igara, a premalo vremena ;)

Scythe - ista stvar, prvi KS, zgodno, ali u mojoj nevelikoj kolekciji nije mi u gornjoj polovici.
Avatar
marge
Reactions:
Postovi: 854
Pridružen/a: 16 stu 2012, 20:26
Ima zahvala: 278 puta
 pohvaljen: 765 puta
Kontakt:

Re: Tapestry (Stonemaier games)

Post Postao/la marge »

kockica je napisao/la: 13 stu 2019, 11:30Stvar je u tome što bih zaista volio neku civ igru sa epskim osjećajem ali kraćeg trajanja od meni inače izvrsne Through the Ages (New) ali koja zbog dužine rjeđe dolazi za stol.
ali TTA kad se igra udvoje ne traje više od dva sata, a to vam je onda u rangu Marsa po trajanju.. evo kolega i ja u ponedjeljak nakon badmintona odigrali dvije partije TTA..
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Tapestry (Stonemaier games)

Post Postao/la kockica »

Mi ispod 3 h ne možemo :zvizdi

OK možda je stvar što nam rjeđe dolazi za stol pa dok se ušemimo, a onda zaključimo da dugo traje, pa opet na policu za nekoliko mjeseci.
Avatar
marge
Reactions:
Postovi: 854
Pridružen/a: 16 stu 2012, 20:26
Ima zahvala: 278 puta
 pohvaljen: 765 puta
Kontakt:

Re: Tapestry (Stonemaier games)

Post Postao/la marge »

kockica je napisao/la: 13 stu 2019, 12:00 Mi ispod 3 h ne možemo :zvizdi

OK možda je stvar što nam rjeđe dolazi za stol pa dok se ušemimo, a onda zaključimo da dugo traje, pa opet na policu za nekoliko mjeseci.
ae, da igrate češće, brzo bi se automatizirali..
nama u dva iskusna igrača trajanje bude oko dva sata tak da je to skroz ok..
u tri igrača obično bude oko tri sata, ali ipak bude zanimljivije radi više događanja pa i ta tri sata prolete brzo..
a u četvero bi trebalo biti najzanimljivije, ali mi tu imamo problem jer većinom kad smo igali u četvero smo znali zaglibiti i na šest sati, a to je onda kontraefektivno. i tu moramo poraditi da smanjimo to na ispod četiri sata kaj ustvari i ne bi trebalo biti problem sad kad nas ima toliko da svi budu iskusni te se nadam da budemo uskoro oprobali i u četvero s ekspanzijom..
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 587 puta
 pohvaljen: 576 puta

Re: Tapestry (Stonemaier games)

Post Postao/la Stips »

kockica je napisao/la: 13 stu 2019, 11:30
Stvar je u tome što bih zaista volio neku civ igru sa epskim osjećajem ali kraćeg trajanja od meni inače izvrsne Through the Ages (New) ali koja zbog dužine rjeđe dolazi za stol. Kada se opet osvrnemo na cijenu ove igre, dolazimo do toga da sam je u odnosu na prethodne primjere odigrao puno rjeđe, ali skoro svaka partija (možda izuzev jedne) pružala je baš taj epski osjećaj utrke kroz vjekove, pa se isto isplatila.

Tigris&Euphrates je igra iz 1997. Ima par stranica pravila. Ljudi dube o epskim civilizacijskim igrama - eto je. Bez raznih sidmeierovskih konvencija tipa tech tree i vojske po mapi. Ovo je nešto drugačije interpretacija razvoja i rata, respectively. Sa gledišta čitave države/civilizacije, po meni, bolja.

Osjećaj je 4X igra, fali samo explore. Premda je sasvim obranjivo reći kako je vađenje tajlova zapravo explore, jer ti vađenje tajlova oblikuje expand aspekt a nije ništa više nasumičan od bilo koje druge metode exploranja (ne trebam ni govoriti koliko je ok kako ono što si samo ti explorao samo ti i znaš).

Možda ćeš čuti kako je T&E loš u dvoje. Nije. Odličan je.
Zapravo, negdje sam bio jednom pročitao kako su to tri odlične igre u jednoj kutiji: različit je u 2, 3 i 4. Potvrđujem, istina.

Nije niti skupa, kad smo se i toga taknuli.

Eto pa napuštam ovu temu, bješe Tapestry ili tako nekako? :)
Ovi su korisnici zahvalili autoru Stips za post (ukupno 3):
kockicamljekoKilla
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”