Terraforming Mars

Pitanja vezana uz društvene igre
Avatar
Gordan
Reactions:
Postovi: 852
Pridružen/a: 22 tra 2011, 15:04
Lokacija: Split
Ima zahvala: 352 puta
 pohvaljen: 703 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la Gordan »

Turmoil (nakon jedne partije) je katastrofa. Dat ću mu još jednu šansu i ako bude opet ovakva partija, ne da ga neću više igrat, nego ću ga zapalit.
I reče Jahve Drakuli: "Nećeš, razbojniče!" (©WinkDickerson)
slika
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la kockica »

Wow, morat ćemo pristupiti opreznije našoj prvoj partiji. :shock:
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la dlakar »

Ma izgubio je. Kad pobjedi, pričat će drugačije. 😁
Ovi su korisnici zahvalili autoru dlakar za post (ukupno 3):
kockicamargedendarii42
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
Avatar
Papaver
Reactions:
Postovi: 404
Pridružen/a: 02 ruj 2016, 16:46
Lokacija: Zagreb-Pula-Slatina
Ima zahvala: 936 puta
 pohvaljen: 652 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la Papaver »

Za vikend igram prvu Turmoil partiju (uz sve ostale ekspanzije).

Moja očekivanja:

Negativna:

- Još duža igra, najmanje ekstra pola sata

- Više gužve na stolu, jedva će sve stati od komponenata

Pozitivna:

- Povećane strateške odluke i razmišljanje unaprijed (politički area control i predviđanje evenata)

- Povećane taktičke odluke (želim li pomoći trenutnoj stranci ili gurati svoju, kako to može pomoći u pripremi za event, koliko bonusa mogu izvući iz trenutne, ali i buduće stranke)

- Višestruko povećana varijabilnost i reigrivost s novim korporacijama, kartama, eventima

Pozitivna očekivanja mi nadmašuju negativna, vidjet ćemo što će biti.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Papaver za post:
kockica
slika
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la kockica »

Nekako i sam imam sličnih očekivanja, s time da ćemo mi isprobati samo sa baznom igrom, bez drugih ekspanzija pa ne bi trebalo zauzeti više prostora na podu nego inače. Bez obzira što ovo što si naveo među pozitivna očekivanja i sam očekujem, s druge strane imam skepsu da bi moglo paralizirati igru previše akcija i odluka.
Avatar
Papaver
Reactions:
Postovi: 404
Pridružen/a: 02 ruj 2016, 16:46
Lokacija: Zagreb-Pula-Slatina
Ima zahvala: 936 puta
 pohvaljen: 652 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la Papaver »

Nekako mislim da dodatne akcije lobiranja ne bi trebale previše kočiti igru jer su dosta jednostavne i pretpostavljam da će se sve igrati pred kraj generacije, odluke gdje se ugurati možda mrvicu AP-a na početku izazovu.

Jedino što mislim da će paralizirati igru je produžen, čak i fiddly, kraj generacije zbog pomicanja evenata i političara.
slika
Avatar
Gordan
Reactions:
Postovi: 852
Pridružen/a: 22 tra 2011, 15:04
Lokacija: Split
Ima zahvala: 352 puta
 pohvaljen: 703 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars #turmoilisNOTmars

Post Postao/la Gordan »

Još kad sam pogledao pravila i komponente, očekivanja su mi bila jako negativna. U prvoj partiji se nije dogodilo sve čegam se bojao i moguće da su djelomično bila kriva predviđanja. Drugim dijelom, na žalost, jesu.
Papaver je napisao/la: 08 stu 2019, 08:47 Za vikend igram prvu Turmoil partiju (uz sve ostale ekspanzije).

Moja očekivanja:

Negativna:

- Još duža igra, najmanje ekstra pola sata
Moja grupa igra jako dugo (4-5 sati) i procjena je da će nam produžit za minimalno 1 sat. Ovu partiju smo igrali skoro 6 sati, a trajala je 8g (4 igrača). Očekivali smo puno veći broj generacija, ne znam u ovom trenu objasnit kako ih je ispalo malo i je li to anomalija.
- Više gužve na stolu, jedva će sve stati od komponenata
Apsolutno. Praktički dodaš još dva venus boarda.
Pozitivna:

- Povećane strateške odluke i razmišljanje unaprijed (politički area control i predviđanje evenata)
Nemaš pojma koliko je ovo užasno (po ne samo mom dojmu) utjecalo. Konkretni primjer - za 3g će se penalizirat earth tagovi I influence (inače je influence isključivo pozitivan). Tri jebene generacije nitko nije igrao te karte, a taman je bila faza za rokat masne produkcije s tim tagovima. Totalno je zakočilo igru. Još je generaciju prije nje bio event koji skida pare za building tagove pa možeš mislit na šta je to ličilo.
Ali to još nije najgore. Imali smo Helliona. Imao je produkciju topline oko 5-6 i već spremne karte za još 4, također i neloš energy. Izađe event "lose ALL heat" (onaj isti koji dodatno penalizira building tagove i kojih je baš on imao najviše). Lik je poludio, bilo nam ga je žao. Da se digao od stola i rekao da neće više igrat, ne bi mu ništa zamjerio. Praktički tri kruga unaprijed znaš da ćeš bit tako brutalno osakaćen da se od toga ne možeš oporavit i ne možeš ništa po tom pitanju napravit. Inače, ostali igrači svi zajedno nisu imali niti jedan heat production (česta pojava kod nas, ne znam, ne pitajte).
- Povećane taktičke odluke (želim li pomoći trenutnoj stranci ili gurati svoju, kako to može pomoći u pripremi za event, koliko bonusa mogu izvući iz trenutne, ali i buduće stranke)
Nah, nije baš toliko. Želiš bit chairman da ti spasi onaj jedan TR koji gubiš, al influence nam (za sad) nije bio pretjerano bitan.

Generalni dojam je - teška sakatost svih igrača, povećana potreba za svaštarenjem i nemanjem jasnih planova i izrazitih enginea, jer nikad ne znaš koji event će te masno oštetit. Prvih 5-6 gen smo svi bili ispod 24 TR, od toga po dvoje ili troje ispod 20. Ima ljudi kojima će snalaženje u takvoj sitaciji bit pozitivno (jedan od igrača je recimo baš zadovoljan s tim), ali oni koji guštaju odigrat masnu partiju di su svi naslagali svega i svačega vjerojatno neće bit zadovoljni.
Smatram se fleksibilnim igračem koji ne preferira posebno neku taktiku i koji je spreman promijenit smjer ovisno o raspletu događaja, ali svejedno mi se čini da ova ekspanzija neće nikad zaživit jer potpuno mijenja stil igre u smjeru koji mi prije ubija gušt ove igre.

Moram još jednom napisat da je ovo dojam nakon samo jedne partije i da sam još vruć te da sam generalno odigrao jako lošu partiju (vrlo dobra kombinacija corp-prelude-starting hand i onda jedno veliko ništa nako toga) šta je pojačalo negativni dojam, ali isto tako nisam usamljen u hejtanju i to s istim argumentima.

Obzirom da je generalni dojam da je igra odužena (ne nužno u broju generacija, nego trajanju poteza i samom real time trajanju) te da je sami osjećaj igranja grozan, ne znam kako ćemo se uopće natjerat da je probamo još par puta, a trebali bi.



S pozitivne strane, nove korporacije (Turmoil i promo) su vrlo interesantne i želim ih još istraživat (isprintali smo ih još prije 10ak dana i testirali :D ). Mons insurance je potencijalno opasna po život, ali divna. :)
Od novih karata moram istaknut Lawsuit koja je čisto zlato. :ljubav
Ovi su korisnici zahvalili autoru Gordan za post (ukupno 4):
kockicadlakarPapaverdendarii42
I reče Jahve Drakuli: "Nećeš, razbojniče!" (©WinkDickerson)
slika
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la kockica »

Ovo da se igra oduži u trajanju, premda je broj generacija isti ili manji, nije mi ništa neobično (niti negativno), istu stvar smo doživjeli sa Colonies gdje nam se pojedine generacije oduže pogotovo kako igra napreduje.

Planirali smo inače igrati samo sa korporacijama iz ekspanzije, inače i nama je Mons Ins. ostavio dobar dojam :)
Sodapop69
Reactions:
Postovi: 78
Pridružen/a: 24 kol 2017, 15:33
Lokacija: Aarhus
Ima zahvala: 53 puta
 pohvaljen: 53 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la Sodapop69 »

Budimo realni, cijeli smisao turmoila su dual-layer boardovi :mrgreen:
slika
Avatar
fpol
Reactions:
Postovi: 306
Pridružen/a: 03 sij 2012, 17:07
Ima zahvala: 246 puta
 pohvaljen: 190 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la fpol »

Hm, iz ovog se cini da sve negativno proizlazi iz evenata, sto bi znacilo da je ostalo ipak dobro (dual layer boardovi :) ), osim onih standardnih uzima vise vremena i prostora, ali mislim da je to bilo jasno.

Nisam proucio evente, osim ona dva u uputama i neke koje sam sada na brzinu nasao na netu i vecina mi se ne cini problematicna. Odnosno jedini koji je problematican je taj za heat, ako je netko jako ulozio u heat. Ali cak i to nije veci problem od toga da ti netko unisti biljke, sto se redovito dogada kada netko igra ecoline. To je jos jedna stvar koju treba uzeti u obzir da se moze desiti kada biras kompaniju. Uvijek je rjesenje da se par evenata makne iz decka.

Mislim da neki nadolazeci event ne bi smio toliko zabrinjavati da prestanes igrati neke karte, pogotovo sto sve ide do maks 5, a 3 mozes neutralizirati sa influencom. To mi se zapravo cini zanimljivo, tempiranje influenca da bi minimizirao utjecaj eventa i uskladivanje toga sa onim sto si inace radio.

Naravno nisam jos igrao, pa ...
Ovi su korisnici zahvalili autoru fpol za post:
Papaver
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”