Najbolje igre zadnjih 20 godina (2000.-2019.)

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Sodapop69
Reactions:
Postovi: 78
Pridružen/a: 24 kol 2017, 15:33
Lokacija: Aarhus
Ima zahvala: 53 puta
 pohvaljen: 53 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2005.

Post Postao/la Sodapop69 »

Twilight Struggle iako sam ju igrao samo digitalno dosad ali vidi se genijalnost u svakom segmentu.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Sodapop69 za post:
Vukozec
slika
Avatar
dado
Reactions:
Postovi: 1249
Pridružen/a: 16 lis 2014, 16:54
Ima zahvala: 3358 puta
 pohvaljen: 1985 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2005.

Post Postao/la dado »

Shadows over Camelot :)
Ovi su korisnici zahvalili autoru dado za post:
Vukozec
slika
Avatar
Killa
Reactions:
Postovi: 408
Pridružen/a: 12 lip 2011, 20:42
Lokacija: Split
Ima zahvala: 676 puta
 pohvaljen: 310 puta

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2005.

Post Postao/la Killa »

A, dobra godina, ima par devetki i jedna čista desetka:

TTR: Europe - meni najbolja verzija TTR za više od dva igrača

Railways of the World - idelna igra uz Paris Connection kao uvod u ekonomske igre sa vlakovima - nikad osrednju partiju nisam igrao

Glory to Rome - kako je ovo doobraaa igra - Innovation i Mottainai su odlične igre, ali ovo je vrh žanra

Indonesia - kako dobra igra, nikako da je na lageru kad ja imam novaca za kupiti je, ali bit će moja jednog dana (možda za 20 dana, ako naleti u Essenu)

I moj glas ide za Calyus - jedna od rijetkih za mene savršenih igara, sjećam se partije protiv supruge u kojoj je zadnji turn trajao preko sat vremena, ono, buljiš u ploču, kombiniraš u glavi kako posložiti sve 'comboe' king's favora i građevina na cesti i nakon pola sata razmišljanja kreneš - ekstaza!
Ovi su korisnici zahvalili autoru Killa za post:
Vukozec
Avatar
neuromancer
Reactions:
Postovi: 174
Pridružen/a: 04 ruj 2011, 20:25
Lokacija: što južnije-to tužnije (Dubrovnik)
Ima zahvala: 181 put
 pohvaljen: 153 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2005.

Post Postao/la neuromancer »

Za mene postoji samo jedan odgovor na ovo pitanje - Twilight Struggle

Slobodno copy-paste moj glas kad bude izbor i za naj-igru svih vremena :D



Ovo dalje je optional reading...

Po meni igra je jednostavno neprevaziđena u svim segmentima. Ne znam kako bi opisao genijalnost tog spoja jednostavnosti mehanike i načina igre a istovremeno kompleksnost mogućnosti koje se otvaraju tijekom igre. Stvarno životno djelo autora igre - da više nikad ništa ne naprave, dovoljno je 8-)

I ne - nisam član ortodoksne TS zajednice koja na BGG ne priznaje ništa drugo osim TS i dogmatski se drži postavki igre gotovo fanatičnim žarom. Kad vidim USSR T1 AR1 coup in Iran... (Zašto nema onaj smajlić koji bljuje???)

Također igra ima toliko mogućnosti za razne sitnice nadograde, tweakove i ekspanzije da je to čudo ali čim na BGG spomenete takvu mogućnost izlažete se riziku da vas tamošnji TS talibani ishejtaju :twisted:

Jedina zamjerka je što tema (koja je u biti osnova igre) možda nije prikladna za one neupućene u hladnoratovski setting budući je potrebno bar elementarno poznavanje povijesti spomenutog rrazdoblja kako bi doživljaj igre bio potpun. Kad malo bolje razmislim to je možda i ključni razlog koji ljude privlači/odbija od igranja TS.


TS igram na steamu protiv AI, a prije sam igrao i protiv ljudi na Vassalu, međutim vremenom sam razvio i sasvim solidan soloplay mode za "pravu" igru u koju uklapam razne home-made varijante i ekspanzije... Tako da s igranjem nemam problem.

grof je napisao/la: 09 lis 2019, 11:32 TS me odbija temom jer sam je dovoljno i proživio,
:o Svaka čast ako su te zakačili early i mid war eventi. spametan

Iskreno ja se sjećam nekih late war evenata i upravo zato mi je igra još bolja jer je lakše saživjeti se s istom. Mene osobno su više pogodili eventi kojih nema u igri i koji spadaju u rane 90-te odnosno nakon turna 10. Tako da shvaćam odbojnost na određeno razdoblje/tematiku prikazanom u BG


E da, i drugi Twilight je sasvim solidna igra, ali ipak je za mene Struggle bolji. Da su bar izašli u većem razmaku - to je ona priča kao između filmova "Platoon" i Full Metal Jacket" pa ti sad vidi...
Ovi su korisnici zahvalili autoru neuromancer za post:
Vukozec
Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 700
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 811 puta
 pohvaljen: 677 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2005.

Post Postao/la dendarii42 »

S prethodnom godinom sam bio jako slab s brojem naslova koje sam igrao tako da su neke igre dobile glas po defaultu. Ove sam godine malo jači brojčano, ali sam slab sa naslovima tako da glas ne dajem ni jednoj, ali ću rado podijeliti mišljenje o njima.

Twilight Struggle - sam igrao samo digitalno i moram priznati da me igra nije osvojila. Čak nisam uspio dovršiti tutorial partiju, a pokušao sam dvaput. Jednostavno sam se izgubio u svemu, a time izgubio i interes.

World of Warcraft: The Boardgame - odlična produkcija i tematika je jako dobro prenesena u BG oblik, ali igra jednostavno nije zabavna. Igra se u više igrača, ali svaki igrač zapravo igra za sebe. Rješava svoje questove i levela svoje likove, sve dok na kraju nisu dovoljno jaki da zajedno (ili samostalno) srede bossa. Postoji neki element kompetitivnosti među igračima u smislu pripadanja frakciji Horde ili Alliancea, pa koji će od njih prvi srediti bossa, ali zapravo se kroz igru uopće ne trebate niti susresti, a vjerojatno ni nećete. Svaki igrač igra za sebe bez neke interakcije, što ju zapravo čini solo igrom, a opet nije jer je za 2-6 igrača. Tako da faila i na tom području i ne zaslužuje glas. Zapravo velika šteta jer produkcija i dizajn su zbilja dobri.

Diamant - igra koja mi se zapravo jako sviđa. Jedan zabavan push your luck za veći broj igrača koji nije zahtjevan, a totalno je bedasto zabavan. Dao bih joj svoj glas, ali odigrao sam samo jednu necjelovitu partiju pa smatram da to ne bi bilo fer.

Rory's Story Cubes - super stvar, ali ne smatram to igrom. Posjedujem osnovni paket i koristim ga s klincima u školi. Odličan je za razvijanje kreativnosti, pripovijedanja i govornog izražavanja, ali nije igra. Nema kompetitivnosti niti pobjednika.

Tako da eto... neka bolji Twilight pobijedi.
slika
Avatar
Bojan1983
Reactions:
Postovi: 272
Pridružen/a: 22 sij 2016, 21:20
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 372 puta
 pohvaljen: 376 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2005.

Post Postao/la Bojan1983 »

Iz 2005 sam igrao : TTR Europe, Shadows over Camelot, Caylus i Twilight Struggle

TTR Europe - Moj prvi moderni board game, kakav je to bio hit! Kad sad razmislim, mozda da sam odlucio krenut s nekom drugom igrom, danas ne bih pisao ovaj post... Jedina igra koju sam igrao cak i sa roditeljima. Mozda smo je kao grupa davno prerasli ali nece nikad izgubiti mjesto na polici... Prava igra u pravom trenutku!

Shadows over Camelot - Igrao dva puta, recimo da je bilo zanimljivo, ali nista posebno... mozda mi je bila prejednostavna... a mozda ne volim toliko co op. Jednostavno nije sjela

Caylus - Probao dok sam jos bio pocetnik, mozda jos nisam bio spreman pa nisam bio ni odusevljen ni razocaran. U to vrijeme igra nije bila "dovoljno lijepa". Definitivno jedva cekam da zaigram opet, al jos me nije osvojila..

Twilight Struggle - Isto kao Caylus, davno probao, nije "dovoljno lijepa"... mozda jednog dana... isto kao i u prethodnim postovima :
- "igrao samo digitalno i moram priznati da me igra nije osvojila. Čak nisam uspio dovršiti tutorial partiju, a pokušao sam dvaput. Jednostavno sam se izgubio u svemu, a time izgubio i interes.", cak sam zakljucio da moram malo ponovit povijest prije sljedeceg pokusaja
Ali nedavno sam se "prisilio" da ozbiljno probam jos jednom, zanimalo me u cemu je fora... odigrao jednu, pa drugu... pohvatao karte, skuzio poantu igre i mogu samo reci WOOOOW
Sjecam se kad sam davno igrao prvu partiju pa sam imao dojam kako su sve karte lose i kako nisam znao sta igrat, ali kad povezes povijest i temu i shvatis da ce kad tad USSR uci Francusku/Kubu a USA doci do Irana/Japana i slicno... odnosno povijest ce se odigrat, ti kao igrac kontroliras samo KAD ce se to dogoditi... e onda od prvog poteza imas ideju sta i kako... i veselis/uzasavas se kad ce pojedina karta doc... pravi hladni rat...
Cak sam nakon partije isao citati na koje se evente karte referiraju jer me zanimalo sta i kako... i onda su mi mnoge stvari sjele u glavi... zasto vijetnamski rat, zasto sjeverna koreja, zasto kuba, sta se dogada na bliskom istoku... aaa now it all makes sense
masterpiece!


E sad, Twilight Struggle nije u mojoj kolekciji i vjerojatno nikad nece ni bit jer su prerijetke situacije u kojima bi mogao doci na moj stol... S druge strane TTR Europe nece nikad napustit moju kolekciju...

Teska odluka, ali objektivno najbolja igra godine je Twilight Struggle
Ovi su korisnici zahvalili autoru Bojan1983 za post (ukupno 3):
SatarashneuromancerVukozec
slika
Avatar
Satarash
Reactions:
Postovi: 334
Pridružen/a: 05 vel 2014, 14:24
Ima zahvala: 190 puta
 pohvaljen: 235 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2005.

Post Postao/la Satarash »

Bojan1983 je napisao/la: 09 lis 2019, 21:09 ....ali kad povezes povijest i temu i shvatis da ce kad tad USSR uci Francusku/Kubu a USA doci do Irana/Japana i slicno... odnosno povijest ce se odigrat, ti kao igrac kontroliras samo KAD ce se to dogoditi... e onda od prvog poteza imas ideju sta i kako... i veselis/uzasavas se kad ce pojedina karta doc... pravi hladni rat...
Cak sam nakon partije isao citati na koje se evente karte referiraju jer me zanimalo sta i kako... i onda su mi mnoge stvari sjele u glavi... zasto vijetnamski rat, zasto sjeverna koreja, zasto kuba, sta se dogada na bliskom istoku... aaa now it all makes sense
masterpiece!
Točno tako je bilo i kod mene! :bravo
Ovi su korisnici zahvalili autoru Satarash za post:
neuromancer
Avatar
neuromancer
Reactions:
Postovi: 174
Pridružen/a: 04 ruj 2011, 20:25
Lokacija: što južnije-to tužnije (Dubrovnik)
Ima zahvala: 181 put
 pohvaljen: 153 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2005.

Post Postao/la neuromancer »

Satarash je napisao/la: 09 lis 2019, 22:29
Bojan1983 je napisao/la: 09 lis 2019, 21:09 ....ali kad povezes povijest i temu i shvatis da ce kad tad USSR uci Francusku/Kubu a USA doci do Irana/Japana i slicno... odnosno povijest ce se odigrat, ti kao igrac kontroliras samo KAD ce se to dogoditi... e onda od prvog poteza imas ideju sta i kako... i veselis/uzasavas se kad ce pojedina karta doc... pravi hladni rat...
Cak sam nakon partije isao citati na koje se evente karte referiraju jer me zanimalo sta i kako... i onda su mi mnoge stvari sjele u glavi... zasto vijetnamski rat, zasto sjeverna koreja, zasto kuba, sta se dogada na bliskom istoku... aaa now it all makes sense
masterpiece!
Točno tako je bilo i kod mene! :bravo
Upravo je to i najveća vrijednost TS-a 8-)
Avatar
joezg
Reactions:
Postovi: 337
Pridružen/a: 17 kol 2011, 11:03
Ima zahvala: 24 puta
 pohvaljen: 201 put
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2005.

Post Postao/la joezg »

Glory to Rome

Dobar mi je i Railways of the World, a zatim i Caylus, Pickomino i TTR:E.
Ovi su korisnici zahvalili autoru joezg za post:
Vukozec
osaka
Reactions:
Postovi: 35
Pridružen/a: 16 lip 2017, 14:47
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 58 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2005.

Post Postao/la osaka »

Ticket to Ride: Europe
Ovi su korisnici zahvalili autoru osaka za post:
Vukozec
slika
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”