Ragusa - igra s Dubrovnikom za temu

Forum za vaše vijesti iz nama omiljenog svijeta.
Odgovori
Avatar
_ž_
Reactions:
Postovi: 17
Pridružen/a: 13 lip 2011, 08:39
Lokacija: Zadar
Ima zahvala: 10 puta
 pohvaljen: 52 puta

Ragusa - igra s Dubrovnikom za temu

Post Postao/la _ž_ »

slika

Vidim friško izašlo: https://boardgamegeek.com/boardgame/253635/ragusa

Vidim Tome Vasel popljucao: https://boardgamegeek.com/video/235505/ ... -tom-vasel
Ok, nema veze. Ali...

Prvo, cool, igra na temu Dubrovnika, od ne-hrvatskih autora. Dubrovnik jest popularan i dobra je podloga za igru, ali...
Ali... pa gle tu mapu... pa gle gameplay... Mislim da ništa od specifičnosti Dubrovnika koje su se mogle sjajno gamificirati nije iskorišteno. Riječ je o običnoj apstraktnoj igri slaganja grada kojoj je za temu uzet stvarni grad, ali niiiišta od Dubrovnika tu nema.
Tako da... razočaran totalno. Od arta preko gameplaya. Šteta.
Avatar
CrazyBunnyGuy
Reactions:
Postovi: 794
Pridružen/a: 15 svi 2018, 15:36
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 608 puta
Kontakt:

Re: Ragusa - igra s Dubrovnikom za temu

Post Postao/la CrazyBunnyGuy »

Bio sam ovo "backao" na Kickstarteru i predomislio se u zadnji tren, više zbog financijske situacije nego ičeg drugog, ali jako mi je drago na koncu što nisam kupio igru, iako me jako vukla, najviše zbog toga što sam iz Dubrovnika. :) No kao što kažeš, Dubrovnik je tu samo kao pretty podloga, ništa drugo, da je autor pročitao Povijest Dubrovnika možda bi mogao puno bolje složiti temu i gameplay :D
Avatar
Killa
Reactions:
Postovi: 408
Pridružen/a: 12 lip 2011, 20:42
Lokacija: Split
Ima zahvala: 676 puta
 pohvaljen: 310 puta

Re: Ragusa - igra s Dubrovnikom za temu

Post Postao/la Killa »

Igra je odlična, pravi euro srednje težine sa inovativnom mehanikom postvaljanja 'radnika'. I Dubrovnik je solidno uklopljen u igru (mada mi je to osobno totalno nevažno kod BG-ova).
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Ragusa - igra s Dubrovnikom za temu

Post Postao/la Valsim »

Wooo ovo mi je definitivno iznenađenje dana. Gledao sam malo kako se igra i ne djeluje mi loše. Mislim klasični suhoparni euro gdje je tema nalijepljena i nema previše veze s gameplayem, ali fora nekako osjećaj da se radi o Dubrovniku. Artwork i dizajn mi isto djeluje čisto OK.
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Avatar
neuromancer
Reactions:
Postovi: 174
Pridružen/a: 04 ruj 2011, 20:25
Lokacija: što južnije-to tužnije (Dubrovnik)
Ima zahvala: 181 put
 pohvaljen: 153 puta
Kontakt:

Re: Ragusa - igra s Dubrovnikom za temu

Post Postao/la neuromancer »

rofl

Koliko sam mogao vidjeti po slikama - bolje da su išli na temu Kings Landinga budući da artwork ima približno sličnosti s "pravim" Dubrovnikom isto kao i spomenuta prijestolnica.
Artwork je u biti mix "prave" Raguse u Italiji i "naše" Raguse - Dubrovnika. Vidi se da je radio stranac...
Gore navedeno je više moje osobno razmišljanje domorodačkog stanovnika (tipa kao da u BG kojoj je tematika Zagreb, artwork pomješaju s nekim sličnim gradom)

Ono što je zanimljivo u cijeloj priči je paradoks da grad koji nema nikakvu BG scenu dobije "svoj" boardgame što je mislim jedinstven slučaj 8-)

Za mene je super činjenica to što su su stranci našli za shodno da naprave takvu igru, te uložili nemali trud u ostvarenje. Međutim bilo bi bolje da su uključili i nekog domoroca za par stručnih savjeta, ali što je tu je. Pretpostavljam da većina igara ima sličnih odstupanja od stvarnog stanja pa to i nije neka zamjerka.

:thumbs za autore
Avatar
_ž_
Reactions:
Postovi: 17
Pridružen/a: 13 lip 2011, 08:39
Lokacija: Zadar
Ima zahvala: 10 puta
 pohvaljen: 52 puta

Re: Ragusa - igra s Dubrovnikom za temu

Post Postao/la _ž_ »

Meni je najviše smetalo što je ovdje karta simetrična, a Dubrovnik nije. S jedne strane je luka, a s druge Lovrijenac, to su cool strateška mjesta, dok je igri, čini se, posve svejedno.

Joj da, pa ovi tornjevi i zgrade na brdu su od sicilijanske Raguse. Wow, tim luđe. No ok, time su jasno istakli da ne reprezentiraju stvarni grad.
Well, ok, ali šteta.
Odgovori

Natrag na “Vijesti iz boardgame svijeta”