Najbolje igre zadnjih 20 godina (2000.-2019.)

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
Killa
Reactions:
Postovi: 408
Pridružen/a: 12 lip 2011, 20:42
Lokacija: Split
Ima zahvala: 676 puta
 pohvaljen: 310 puta

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2003.

Post Postao/la Killa »

Prošlu godinu je moj glas bio za igru koja podržava 2 igrača samo, tako da ovu otpada genijalni Carcassonne: The Castle, ali glasam za još genijalniji - Santiago

Koje je to zlo od igre.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Killa za post:
Vukozec
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2003.

Post Postao/la grof »

Zgodne obiteljske igre koje sam igrao Colloreto, Hay that's my fish! i Ubongo (i Santiago koji sam igrao i bio mi je dobar). No, ovu godinu dajem obiteljskim igrama. I tu glasam za Colloreto jer mi je odličan. Kod Pingvina me uzrujava setup onih 60-tak pločica prije igre. Ubongo je dobar, ali zna postati repetitivan.
Alhambra mi je bila jedna od prvih igara od kako sam se navukao na boardgaming, no nije ostavila neki dojam na mene i na kraju je i otišla iz moje kolekcije.
Ovi su korisnici zahvalili autoru grof za post:
Vukozec
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Vukozec
Reactions:
Postovi: 560
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 552 puta

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2003.

Post Postao/la Vukozec »

Najzanimljivija godina dosad, na vrhu se vodi mrtva trka, a nije kasno da se još netko priključi:
XXXXXX Alhambra
XXXXX Hey, That's My Fish
XX Coloretto
X Santiago
X Game of Thrones
X Princes of the Renaissance
X Amun-Re

Ajmo lobiranje za svoje favorite :)

Dakle HTMF ima taj setup koji je većini glavni prigovor, pa i moje društvo zbog toga kad imamo vremena samo za neki filler radije glasa za nešto tipa For sale nego za HTMF, premda realno, setup u HTMF ne traje ništa duže od miješanja i dijeljenja karata, te brojanja novčića u For Sale. Zapravo, vjerojatno je i brži.

A HTMF valja zato jer je to klasičan primjer igre koja se objasni za minutu, a izazovna, kompetitivna i zanimljiva je na cijelom rasponu 5-99. Podsjeća malo na šah i damu: neusporedivo jednostavnija i brža od šaha, daleko zanimljivija od dame. Također, u odnosu na najpoznatije i stare i nove apstrakte, poput onih iz GIPF projekta, nije strogo za 2 igrača, već 2-4 (moj preferirani broj je 3).
slika
Avatar
roverandom
Reactions:
Postovi: 521
Pridružen/a: 03 sij 2018, 11:38
Ima zahvala: 151 put
 pohvaljen: 195 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2003.

Post Postao/la roverandom »

HTMF sam igrao 4 puta, alhambru 1-2.
HTMF, apstraktni filer, koji se jedva može nazvat igrom, nema šta radit pored Alhambre, igre koja jako dobro uvodi nove igrače u hobi s jednostavnim spojem osnovnih mehanika kao što su tile placing, set collecting i hand (resource) management.

Još taj užasan setup koji traje dulje od igre..
slika
Vukozec
Reactions:
Postovi: 560
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 552 puta

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2003.

Post Postao/la Vukozec »

Tako se to radi :)

Alhambru nisam igrao dovoljno, ali to što sam igrao (u 5 igrača), imao sam dojam da se igra igra sama: možda ti se poklopi da baš imaš valutu za vrijedniju vrstu građevina i da ti se raspored zidova baš uklapa, ali nikako to ne možeš predvijeti pa kupuj što ti je taj tren dostupno, ako nemaš novca da išta kupiš, uzmi najveći apoen koji se nudi, uglavnom nebitno koje boje jer ona građevina koja se sad nudi na koju si bacio oko te ionako neće dočekati idući krug...
slika
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2003.

Post Postao/la kockica »

Kod mene setup ne traje duže od igre, i slažem se da sama priprema kod pingvina nije duža negoli kod nekih drugih igara, ali s obzirom na duljinu partije, definitivno je lošiji omjer trajanja pripreme i samog igranja. Isto tako priprema kod nekih drugih igara, npr miješanje karticai/ili podjela resursa ne zahtijeva preciznost kao postavljanje pločica kod pingvina.

Ipak usprkos tome riječ je o izvrsnoj igri i isto je dobra za početnike kao i za iskusnjare, sa puno interakcije među igračima (rijetko imam igre sa jednako ili više interakcije nego kod pingvina) kao i sa puno strategije već kod postavljanja pingvina na početne pozicije kao i biranja s kojim ćeš pingvinom igrati na svom redu i koliko ćeš se pomicati.
ahri
Reactions:
Postovi: 122
Pridružen/a: 03 stu 2016, 16:02
Ima zahvala: 38 puta
 pohvaljen: 44 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2003.

Post Postao/la ahri »

Izbor je barem jasan - Coloretto.
Ovi su korisnici zahvalili autoru ahri za post (ukupno 2):
VukozecLourdin
Avatar
Satarash
Reactions:
Postovi: 334
Pridružen/a: 05 vel 2014, 14:24
Ima zahvala: 190 puta
 pohvaljen: 235 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2003.

Post Postao/la Satarash »

Kod Alhambre mi uvijek nekako nešto fali da bi mi bila zabavna....
Domaine mi je odličan....Hey that´s my fish je zabavan....huh, težak izbor.....
A eto, nek budu pingvini.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Satarash za post:
Vukozec
Avatar
Spectre
Reactions:
Postovi: 85
Pridružen/a: 15 stu 2017, 13:19
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 105 puta
 pohvaljen: 58 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2003.

Post Postao/la Spectre »

Alhambra je odlična igra koja kvalitetno spaja više elemenata, a ekspanzije u obliku modula ju znatno poboljšavaju bez pretjeranog kompliciranja.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Spectre za post:
Vukozec
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 587 puta
 pohvaljen: 576 puta

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2003.

Post Postao/la Stips »

Hey that's my Fish. Setup nije problem.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Stips za post:
Vukozec
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”