The Expanse board game

Pitanja vezana uz društvene igre
Odgovori
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2276
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1179 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

The Expanse board game

Post Postao/la mado »

Po (navodno) odličnim knjigama je snimljena odlična SF serija The Expanse, a WizKids je 2017. objavio (navodno) dobru igru čije igranje traje oko 1 sat. Igra koristi vizualne elemente iz serije, a prati otprilike prvu sezonu. Ja sam ju dobio prošlu zimu od Secret Sante, a još ju nisam igrao :facepalm Trebao bih uskoro po prvi put. Po pročitanim pravilima mi se čini kao kombinacija Twilight Struggle / Wir sind das Volk i El Grande, sa dinamičnijim bodovanjem i bez ikakve sreće u igri (osim nasumićnosti redoslijeda izlaženja akcijskih karata). Sve odlučuju igrači svojim odabirom karata i akcija na ploči. Deny jakih karata je vjerojatno moćna odluka, a zanimljivo mi zvuči i da se bodovima plaćaju neke karte/akcije, pa vjerojatno tu bude teških odluka, procjena što će ostali igrači raditi kasnije i sl.

Jel već netko igrao ovo pa da čujemo dojmove?

https://boardgamegeek.com/boardgame/220 ... board-game
http://www.cartamagica.hr/proizvodi/10208/THE_EXPANSE (trenutno na sniženju, 350kn)
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: The Expanse board game

Post Postao/la kockica »

Nije navodno, nego su stvarno dobre knjige :)
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1023
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 416 puta
 pohvaljen: 772 puta

Re: The Expanse board game

Post Postao/la smurfORnot »

Odlicne knjige, odlicna serija(jedna od najboljih SF serija)...tko nije gledao, brzo penance odraditi i odgledati sve izašle sezone :D

Inicijalno me game interesirao, ali ne za cijenu i komponente koje se dobiju. 400kn za to što se dobije u igri je po meni daleko precijenjeno. Također, produkcijski mi djeluje poprilično meh i bland. That being said, ne mislim da je game loš i igrao bi ga...samo ne bi platio koliko traže za njega.

slika
Ovi su korisnici zahvalili autoru smurfORnot za post:
dlakar
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: The Expanse board game

Post Postao/la Valsim »

Navodne knjige nisam čitao, navodnu seriju sam gledao i odlična je, navodnoj igri se radujem sutra :) .
Ovi su korisnici zahvalili autoru Valsim za post:
smurfORnot
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Avatar
fpol
Reactions:
Postovi: 306
Pridružen/a: 03 sij 2012, 17:07
Ima zahvala: 246 puta
 pohvaljen: 190 puta
Kontakt:

Re: The Expanse board game

Post Postao/la fpol »

Knjige nisam citao, serija mi je dosadna, izdrzao sam 7 epizoda.

Definitivno visoka cijena za ono sto se nalazi u kutiji, ali nabavio sam je jer me jako interesirao mehanizam sa kartama iz twilight struggle-a u vise igraca. Nije kao twilight struggle iako je biranje i odigravanje karata meni najzanimljiviji dio. Zanimljivo je i bodovanje, gdje onaj koji ga aktivira bira koji sektor dobiva bonus. Ostatak igre je relativno jednostavan area control s malim posebnostima, flote i karte tehnologije.

Sve u svemu meni dobra igra iako ne savrsena, dao bi joj 7.5, s tim da u mom drustvu bas i nije zazivjela.

Jos jedna stvar, u dvoje mislim da se niti ne isplati igrati, u troje je dobro, ali najbolje je ako je 4 igraca.
Ovi su korisnici zahvalili autoru fpol za post (ukupno 5):
dlakarkockicasadistikosmurfORnotmado
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2276
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1179 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: The Expanse board game

Post Postao/la mado »

Knjige nisam čitao, serija mi je odlična, sve bolja iz sezone u sezonu.
Igrali smo jučer ovu igru po prvi put u 4 igrača i nije nam baš legla. Možda bi ju trebali zaigrat još koji put za poboljšavanje dojmova, ali sumnjam. Kombinacija je Twilight Struggle i Dominant Species, a čini mi se da dominira utjecaj potonje igre. Nekako se previše izračunava tko gdje dominira u orbiti i na bazama, a izgubilo se blefiranje, teške odluke iz TS-a. Malo mi je čudni dio sa pravilom influence možeš teleportirati po ploči nakon što ih potrošiš sve iz svoje zalihe.
TS dio pointovi/akcija na kartama je isto nekako čudan. Rijetko je bila teška odluka jel ostaviti nekome kartu ili ne.
Kad aktivni igrač odigra kartu za poinove, ostali igrači (čija ikona se nalazi na karti) po redoslijedu inicijative biraju žele li odigrati akciju ili ne. Jedina "kazna" za igranje akcije je pad na dno redoslijeda inicijative. Kazna je premala, a prečesto je igrač već nisko na tom redoslijedu i prečesto je samo 1 igrač kvalificiran za tu kartu (jer su na karti 2 ikone, a druga je od aktivnog igrača).
Uglavnom premalo napetosti, teških odluka i sl.

Riječ o produkciji, karte su odlične kvalitete, ploča je ok, ali kockice i kartončići za tako visoku cijenu su totalni fail. Pretpostavljam da su jako skupo platili licencu pa je zato igra tako skupa. Igra ima manje komponenti od Wir sind das Volka, a košta duplo.
Ovi su korisnici zahvalili autoru mado za post (ukupno 6):
SlavicadlakarsmurfORnotkockicaBJ_SpeedyValsim
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: The Expanse board game

Post Postao/la Valsim »

Evo da se kao jedan od igrača navedene partije i ja oglasim.
Također gledao samo seriju, izuzev zadnje sezone. Knjige također još zasad nisam čitao.
Serija nam se iznimno svidjela, kao i ideja koju smo stvorili iz gledanja video tutorijala igre kako se radi o miksu između Twilight Strugglea i Dominant Speciesa. Tako da na temelju svega jedne partije ne mogu tvrditi da li je toliki let down bio zbog prevelikih očekivanja, ili igra zbilja nije baš nešto.

Cijeli koncept igre mi se svodi na sljedeće - ti meni uzmeš neke kockice (influence), pa ja tebi, pa ti meni, pa ja tebi, pa ja tebi uništim neku flotu, pa ti meni, pa ja dovedem neki influence u određeni sektor, pa mi ga ti oduzmeš, pa ti dovedeš sebi neki influence, pa ti ga ja oduzmem. And it goes back and forth, and on, and on, and on, and on, and on... Sve dok nam svima konačno ne dojadi i netko konačno uzme scoring kartu. Nikakav osjećaj napetosti, nikakav osjećaj visokih uloga, strepnje, nadmudrivanja... ičega. Samo jedni drugima uzimamo kockice, dok istodobno sebi nastojimo dodati više nego što nam protivnici uzmu, i to je to.
Nisam osoba visokih očekivanja koju je lako razočarati, ali ovakav let down osjećaj u nekoj igri nisam imao već dugo, ako ikad.

Tim više me stoga zbunjuju hvalospjevi sa svih strana o vrhunskoj mehanici, iznimno zabavnom gameplayu, izvrsnoj tematskoj izvedbi szbunjen . Daj molim te kakvoj dobroj tematskoj izvedbi, pa slike karata koje odigravamo djeluju mi sasvim random zalijepljene i uopće mi u igri ne odgovaraju nekim bitnim događajima u seriji. Jednako tako su mogli na karte zalijepiti i scene iz Star Warsa, Star Treka, Game of Thronesa, ili čega ne.

I sad si razmišljam. Ili smo mi ovo debelo krivo igrali, ili je Wiz Kids platio masne pare svima da budu maksimalno slatkorječivi.
Trebat će u svakom slučaju definitivno odigrati još koju partiju prije konačnog suda.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Valsim za post:
smurfORnot
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1023
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 416 puta
 pohvaljen: 772 puta

Re: The Expanse board game

Post Postao/la smurfORnot »

Napisati na bgg komentare pa cuti protuargumente od svih tih kojima je game odlican?
Avatar
fpol
Reactions:
Postovi: 306
Pridružen/a: 03 sij 2012, 17:07
Ima zahvala: 246 puta
 pohvaljen: 190 puta
Kontakt:

Re: The Expanse board game

Post Postao/la fpol »

Ne zelim braniti igru kada mi niti smrdi niti mirise. :), ali dat cu par komentara. Takoder nisam igrao vec preko godinu, mozda i dvije, pa je moguce da me sjecanja varaju.
mado je napisao/la: 29 kol 2019, 16:07 Malo mi je čudni dio sa pravilom influence možeš teleportirati po ploči nakon što ih potrošiš sve iz svoje zalihe.
Nisam siguran zasto je to tako cudno, dosta si ogranicen s brojem kockica i trebas potrositi action poen da stavis kockicu, ali kako nemas moras negdje maknuti. Ne znam, ali to mi je logicnije, nego eto sve si stavio pa to je to.
mado je napisao/la: 29 kol 2019, 16:07 TS dio pointovi/akcija na kartama je isto nekako čudan. Rijetko je bila teška odluka jel ostaviti nekome kartu ili ne.
Kad aktivni igrač odigra kartu za poinove, ostali igrači (čija ikona se nalazi na karti) po redoslijedu inicijative biraju žele li odigrati akciju ili ne. Jedina "kazna" za igranje akcije je pad na dno redoslijeda inicijative. Kazna je premala, a prečesto je igrač već nisko na tom redoslijedu i prečesto je samo 1 igrač kvalificiran za tu kartu (jer su na karti 2 ikone, a druga je od aktivnog igrača).
Uglavnom premalo napetosti, teških odluka i sl.
Ne kazem da je igra bog zna kako duboka, ali tu i donosis odluke. Nemoj uzeti kartu koju sam mozes odigrati za event, neka je uzme netko drugi i bitnije ne uzimaj kartu za koju znas da ce je odigrati onaj igrac koji je na dnu inicijative. Uz, da li odigrati sada ovu kartu koju je netko izabrao ili cekati na vrhu inicijative za neku bolju, rekao bi da su upravo to teske odluke.

Ono sto se meni nije svidjelo je da se precesto dogadalo da event nikome (tko ga moze odigrati) nista ne znaci. Odnosno pre cesto se dogadalo da se karta uzme samo zbog puno AP-a a o eventu nitko niti ne razmislja. Cak i onaj zadnji na inicijativi nema nikakvu korist od eventa.

Takoder karte se mogu uzeti za kasnije, sto sam vidio 2-3 puta da je bilo dosta mocno iako se cini nekako meh.
Valsim je napisao/la: 30 kol 2019, 15:19 Cijeli koncept igre mi se svodi na sljedeće - ti meni uzmeš neke kockice (influence), pa ja tebi, pa ti meni, pa ja tebi, pa ja tebi uništim neku flotu, pa ti meni, pa ja dovedem neki influence u određeni sektor, pa mi ga ti oduzmeš, pa ti dovedeš sebi neki influence, pa ti ga ja oduzmem. And it goes back and forth, and on, and on, and on, and on, and on... Sve dok nam svima konačno ne dojadi i netko konačno uzme scoring kartu. Nikakav osjećaj napetosti, nikakav osjećaj visokih uloga, strepnje, nadmudrivanja... ičega. Samo jedni drugima uzimamo kockice, dok istodobno sebi nastojimo dodati više nego što nam protivnici uzmu, i to je to.
Ne vidim po cemu se u tome razlikuje od bilo koje druge area kontrol igre, npr ethnos koji sam u zadnje vrijeme igrao, nisu kockice nego diskovi ali to je to.
U mojim partijama nikada se nije dugo cekalo da netko uzme scoring karticu. Ako se dobro sjecam, scoring karta ti omogucuje da odaberes bonus sektor, sto je najbitniji dio u igri (u smislu koliko bodova mozes dobiti), to biranje i kasnije shiftanje kada se zna da neki sektor vise nece imati bonus.
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”