Šta ste zadnje igrali?

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la grof »

Ovaj vikend konačno smo opet otvorili Pandemic, no ovaj puta s ekspanzijom On the Brink koju smo si priuštili prošlog Božića i mjesec dana čekali karte koje nisu došle u kutiji proširenja.

Krenuli smo s 5 Epidemic karata jer smo već stari Pandemičari u novim zadacima, pa smo krenuli s Virulent Strain proširenjem. Uglavnom u subotu odigrali dvije i loše se proveli jer su nas pojeli outbrakeovi pri samom kraju. Bilo je napeto i zamalo smo uspjeli pronaći lijekove. Zanimljivo je igrati sa srednjoškolcem jer se on prirodno, zbog trenutnog odabira hormona u svom tijelu (u pubertetu je, jelte) postavlja kao alfa-igrač, pa supruga i ja više djelujemo kao pomagači korektori njegovih akcija koje su moram priznati dobre i gleda unaprijed par koraka, što je nama već malo teže.

U nedjelju smo odigrali jednu partiju s mutacijskom (ljubičastom) bolesti i i išlo je fino, opet do samog kraja kada su nas opet odnijeli outbrakeovi.
Predzadnja nedjeljna partija bila je najkraća u povijesti igranja Pandemica kod nas jer nas je boleština pojela u prvih par minuta igre. Loša sreća - loše karte - loše uloge. Ma katastrofa. Teško je nešto tako gledati i ponovno se odvažiti u novu avanturu.
Ali, konačno zadnja nedjeljna partija je ipak bila pobjednička za nas. Posebno je dobar osjećaj kada uspiješ iskorijeniti Virulent Strain bolest, pa ti karte "crvenih" epidemija bez Viruelnt Strain efekta djeluju kao dječja igra. Eto vikend Pandemic s posebno slatkim okusom na kraju vikenda. Nama dobro! :)
Ovi su korisnici zahvalili autoru grof za post (ukupno 3):
kockicadadoValsim
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1237
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1184 puta
 pohvaljen: 920 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Antomon »

Nuuq je napisao/la: 11 ožu 2019, 07:57
Antomon je napisao/la: 11 ožu 2019, 07:39 Konačno je došao na stol:

slika

Riječ je o Carcassonne: The City. Definitvno je riječ o najljepšem Carcassonnu, kada završi igra izgleda kao da ste stvarno radili na modelu srednjovjekovnog grada. Igra je definitvno kompleksnija nego običan Carcassonne. Pravila su i dalje jednostavna (ako ste igrali Carcassonne, neke stvari su iste, neke stvari morate odučiti), ali ima defitnivno više prostora za planiranje od samog početka.

Igra je nažalost out-of-print, ja sam je uspio nabaviti preko Essen BGG aukcija za 50 eura. I meni je na prvu taj iznos bio previše, ali je riječ o igri u drvenoj kutiji sa dosta komponenti i vjerujem da igra izadje danas ne bi bila jeftinija.

Preporuka svim ljubiteljima Carcassonna koji žele malo više taktiziranja u Carcassonnu.
Kako si ga našao? Nema nigdje...
Pratio sam aukcije na BGG-u prije Essena i pobjedio na jednoj za 50€. Frend je pokupio igru.
Vukozec
Reactions:
Postovi: 560
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 552 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Vukozec »

Antomon je napisao/la: 11 ožu 2019, 14:12
Nuuq je napisao/la: 11 ožu 2019, 07:57
Antomon je napisao/la: 11 ožu 2019, 07:39 Konačno je došao na stol:

slika

Riječ je o Carcassonne: The City. Definitvno je riječ o najljepšem Carcassonnu, kada završi igra izgleda kao da ste stvarno radili na modelu srednjovjekovnog grada. Igra je definitvno kompleksnija nego običan Carcassonne. Pravila su i dalje jednostavna (ako ste igrali Carcassonne, neke stvari su iste, neke stvari morate odučiti), ali ima defitnivno više prostora za planiranje od samog početka.

Igra je nažalost out-of-print, ja sam je uspio nabaviti preko Essen BGG aukcija za 50 eura. I meni je na prvu taj iznos bio previše, ali je riječ o igri u drvenoj kutiji sa dosta komponenti i vjerujem da igra izadje danas ne bi bila jeftinija.

Preporuka svim ljubiteljima Carcassonna koji žele malo više taktiziranja u Carcassonnu.
Kako si ga našao? Nema nigdje...
Pratio sam aukcije na BGG-u prije Essena i pobjedio na jednoj za 50€. Frend je pokupio igru.
Prvi modern-age boardgame koji sam dobio prije 10+ godina, drvena kutija istaknuta na počasnom mjestu u dnevnom boravku. Lani izvađen na stol nakon dosta godina pauze.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vukozec za post:
Antomon
slika
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la sadistiko »

Dobio sam od @Noghria Spirit Island + Exp. da složim insert. I da ne bude zabune, prvo sam ga pitao jel smijem probati igru, na što je on pristao. Tak da ne bi netko mislio da posudim igru da napravim insert pa da se onda izigram s njome. Zapravo jedva je stigla na stol jer nemam vremena.
Uhvatili smo se nas trojica ove (pa dosta čudne) igre.
Iako sam pogledao par videa, pročitao do pola pravila, imali smo dosta nedoumica na samom početku. Pa i kod prvog kruga sam morao masivno čitati iz rulebooka jer nije klasična igr ana koje smo mi navikli. Al dobro, nekako smo se snašli, ali smo potrošili hrpetinu vremena na sve te provjere. Krenuli smo igrati negdje oko 21:10, a završili u 2:00.



Dosta smo se mučili s time, što bi uopće sa svim tim moćima koje posjedujemo dok se sve nije iskristaliziralo tamo negdje pred kraj igre. Moram priznati da je dosta zahtjeva i po pravilima i po kako je dobro odigrati. Naš Čaks je malo i varao i skužili smo to tek pred kraj jer je on sa svojim munjama tukao sva okolna polja, a ne sve invadere unutar nekog zadanog polja, ali dobro i ovako smo jedva porazili invadere. Moram priznati da me nije oduševila, ali rado bi joj još jednu šansu ako budem imao prilike, mada insert je pri kraju dizajna i do finalnog proizvoda mi ostaje par dana rada, teško da ću stići probati još jednom.

Igru smo ocijenili svi s istom ocjenom: 7
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post (ukupno 3):
Noghrisebo555kockica
slika
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la kockica »

Ju, rado bi probao taj spirit jel bi bio za ženu i mene. Doduše kako si napisao, djeluje kao da bi bilo dobro da se prvo igra sa nekom iskusnjarom.

Btw, jučer sam došao doma i kako smo imali malo vremena, zaigrali race for the galaxy, samo osnovnu igru jer nismo igrali preko godinu dana. Osnovna pravila smo znali ali šepali smo tijekom igre kao da prvi put igramo. Ipak, svidilo nam se, opet, tako da ćemo se definitivno vratiti ovoj igri, i dogovoreno je da će biti obavezan dio naše opreme za planinarske izlete koje planiramo ovu godinu.
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la kockica »

I tako ovaj vikend žena i ja odigrali u dvije večeri 5 partija Race for the Galaxy, samo osnovna igra ali sa uključenim promo svijetovima tako da na početku ipak imamo izbor između početnih vojnih i nevojnih svijetova.

Kako je to dobra igra, čak i bez uključenih ekspanzija. Nema se što specijalno pričati, skor je bio 3:2 za moju ženu. U tri partije smo završili tako što smo potrošili sve žetone, a dvije partije kada se od strane jednog igrača postavilo svih 12 karata.

No večer između smo igrali AuZtraliju, i to konačno mapu zapadne Australije. Nakon iznenađujuće lagane partije na DDI u Petrinji koju smo igrali učetvoro, i gdje su izdominirali igrači koji su većinom imali fokus na ekonomiji (rudarenje, izgradnja farmi, skupljanje kartica koje daju bodove na farme i pruge i sl.), ovo je baš bila teška igra.

Za početak, na ovoj mapi nemate rudnike ugljena, a kako je on potreban za izgradnju pruga, morali smo dosta trgovati ili brati kartice koje dodjeljuju ugljen. Također nema ni fosfata, koje barem daju dodatno zlato. Tako je mapa tijekom pripreme bila puna pločica neprijatelja, a siromašna resursima.

Također farme se nalaze samo uz obalu, i tu smo imali dileme, s obzirom na ograničene resurse za izgradnju pruga, hoćemo li ih trošiti za prodor u unutrašnjost ili zadržavanje na marginama kako bismo skupljali zlato od njihove izgradnje. Ipak i žena i ja smo se, svako sa svoje strane, odlučili na prodor jer smo skužili ako ne čačkamo po neprijateljima, oni previše lako ostvare pobjedu bodovima na preživjelim jedinicama.

Dosta smo skupljali kartice koje jačaju našu borbenu moć i upuštali se otkrivanje neprijatelja i borbe s njima, često nemilice žrtvujući pješadiju. I žena i ja smo uspješno riješavali neprijatelje, ali mene su ipak dolazili neprijatelji sa slabijim brojem bodova, tako da me tu žena vodila, a često smo ih puštali da dođu i do luka da ne trošimo bodove vremena. U jednom trenutku sam otvorio Ctulhua glavom, i to mi je skroz zeznulo planove. Bliža mu je bila moja luka pa premda je bio udaljen 9 hexova, praktički pri svakom kretanju nemilice grabio preko pustinje prema njoj. Kako sam bio preslab za borbu s njim, a imao sam premalo vremenskih bodova da se upuštam u uzaludne bitke, odlučio sam se pouzdati u sreću da do kraja igre ipak neće uletjeti u moju luku, pa sam se bacio na otkrivanje preostalih neprijatelja.

Užasno nam je falilo zlata, s jedne strane bilo je jako malo rudnika zlata, kao i rudnika drugih resursa da ih barem mijenjamo za zlato, a kako rekoh jako smo oskudijevali sa resursima za izgradnju pruga pa da se barem pružimo po obali i otvorimo farme da barem tu dobijemo zlato (kao i bodove na kraju igre), tako da nismo mogli stalno ponavljati akcije.

Nisu nas ni događaji sa benefitima poslužili. Primjerice kaže da povučemo sve kockice akcija, a recimo ja taman potez prije resetirao sve akcije, a žena je imala svega jednu takvu kockicu. I tako par puta.

Došao je konačno kraj igre, Ctulhu se taman zaustavio na hex tik pred mojom lukom, ali svejedno smo i žena i ja izgubili. Osobno usprkos nanizanom broju skalpova, nisam imao previše bodova na njima, dok je moja žena imala vrijednije skalpove i prestigla me za 9 bodova, a oboje smo imali jednak broj bodova stečenih rudarenjem, ali uz otkrivenog Ctulhua i hram, ostalo je još nekoliko neotkrivenih pločica neprijatelja, na kojima su se duplali bodove i taman su prestigli moju ženu za dodatnih 5 bodova. Farmi nismo imali jer nismo ih imali ni gdje graditi, na jedinom dostupnom hexu stalno su nam se vrzmali neprijatelji.

Dosta uzbudljiva partija.
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post (ukupno 6):
KillasadistikoValsimmadcow1982Stipsstoka
Buffybot
Reactions:
Postovi: 25
Pridružen/a: 04 kol 2017, 15:37
Ima zahvala: 60 puta
 pohvaljen: 75 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Buffybot »

Krenula nam je sezona KS igara koje dugo očekujemo (jedna kasni skoro godinu dana čak). Iskreno mogu reći kako niti jedan od navedenih KS kašnjenja nam nije bio problem za dočekati. Neke igre smo ipak dočekali s malo više hype-a.
Može se reći da smo igranju pristupili maratonski:
U-BOOT
* odigrali smo čak dvije partije U-Boot u četiri igrača. Kompleksna i zahtjeva dosta koncentracije. Aplikacija ima mogućnost pauziranja za dogovor ali se sve odvija simultano. Svaki igrač kontrolira dio posade s različitim vještinama i mogućnostima. Imam osjećaj da ću nakon još par partija biti sposoban mornar - isprobala sam za sada dvije uloge i čak bih se usudila reći dvije najkompliciranije - navigator i prvi časnik.
MUSEUM
* stigao je i Museum sa nešto više od pola godine kašnjenja (prvi najavljeni datum isporuke je bio kolovoz 2018.) Vincent Dutrait ilustracije, pedagoška i zanimljiva tema igre, mehanike skupljanja setova kartica i slaganja muzejskih zbirki su nas osvojile na prvu. evo drugi dan kako je igra stigla a mi smo već odigrali 3 partije s različitim brojem igrača! Odmah smo uzeli sve moguće dodatke koji su bili raspoloživi - uz KS ekskluzive u osnovnoj kutiji došlo je još 5 (!) kutija dodataka koje još nismo zaigrali. Sadržaja ima puno i mislim da je ovo igra koja će često biti s nama.
CALL TO ADVENTURE
* još jedna igra koju smo u nekoliko dana od dolaska odigrali tri puta s različitim igračima i nekoliko kombinacija broja igrača. KS izdanje uz koje smo uzeli originalne zaštite za kartice i podlogu za igranje koja izgleda predivno. Ugodno nas je iznenadio dodatni broj zaštita za kartice svake vrste koji je proizvođač stavio uz svaku igru. Zanimljiv pristup storytelling igre u kombinaciji engine building mehanika. Rune koje se koriste za igranje su jako lijepo dizajnirane. Vizualni dizajn je jako lijep i vesele nas najavljeni dodatci prema djelu Ime vjetra Patricka Rthfussa i fantastike Brandona Sandersona.
SPACE GATE ODYSSEY
* Manje poznata igra koja je mnogima pošla ispoda radara. Radi se o super novoj igri u izdanju francuskog izdavača Ludonaute. Jezično nezavisna, bez kockica ili kartica, ali zato s originalno dizajniranim meeple figuricama. Tema je svemirska, mehanike engine bulding i utrkivanje u naseljavanju/ rudarenju planeta. Igra pripada zahtjevnijem spektru igara i koristi slaganje pločica kao pokretni mehanizam za figurice meeplova.
GUARDIAN'S CALL
- igra blefiranja i skupljanja setova kartica - pomalo nalik na Sheriff of Nothingham. KS ekskluziva uključuje varijantu figurica jednog od mogućih likova i ne čini apsolutno nikakvu razliku za doživljaj igre. Figurice nisu u fokusu ali je svaka prebojan u boju igrača koja se čini kao dobar temelj za nekoga tko se bavi bojanjem - po tom pitanju figurice su stvarno dobro odrađene. Kvalitetno napravljena i pristupačna za nove igrače.

Osim navedenih odigrali smo još i: Victorian Masterminds i Crown of Emara.

Lijep pozdrav iz Osijeka :)
Ovi su korisnici zahvalili autoru Buffybot za post (ukupno 10):
dadoKarokockicamiki0102sismisfpolgrofStipsstokasadistiko
slika
gogo666
Reactions:
Postovi: 323
Pridružen/a: 19 vel 2018, 17:58
Ima zahvala: 16 puta
 pohvaljen: 234 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la gogo666 »

Nabavio sam nedavno Farmers of the Moor expanziju za Agricolu (Revised edition) i jucer smo konacno odigrali partiju

Expanzija je brutalna. Ubacuje nekoliko novih slojeva takticke i strateske igre, od kojih je imho najznacajniji "special actions" karte.
Ukratko, na stolu osim centralne ploce s actionima sada stoje i 2-3 (ovisno o broju igraca) dodatne kartice s akcijama, za koje se ne trosi workere. Na prvu se cini - free action - i mislis, zasto ne uzet taj free action uvijek kad mozes, ali ako iskoristis free action, gubis turn, odnosno netko drugi ce ugrabit pravi action prije tebe, sto zvuci trivijalno ali je stvarno brain burning dodatak taktickoj igri.

u svakoj rundi svaku special action kartu mozes iskoristiti samo jednnom, ako si prvi, koristis ju for free, ako si drugi (netko ju je vec iskoristio) placas 2 food, nakon cega kartica postaje nedostupna svima za taj turn.

samo ta promjena je game changing i otvara igru nevjerojatno puno.

Ostale promjene takodjer nisu beznacajne.
-osobna ploca vise nije identicna svaku partiju, zbog cega se nama događalo da uvijek gradimo farmu na vrlo slican nacin (polja daleko od kuce, zivotinje blizu kuce i sl.). Sada na startu partije imate pocetni setup suma i mocvara koje stavljate na prazna polja na farmi, i to vam jako utjece na prostornu strategiju kako cete graditi svoju farmu

-od sad na svakom harvestu vise nije dovoljno prehranit workere nego i zagrijat kucu. Grijanje se placa gorivom, a gorivo se dobiva krcenjem mocvare sa farme. Kljucna kvaka kod ove novotarije je sto upgradeom kuce u glinu ili kame pojacavate termo izolaciju, odnosno smanjujete cijenu grijanja - genijalno, tematski i game changing, jer do sada smo uvijek cekali s upgradeanjem kuce do zadnjeg turna ili dva, jer nije imalo benefita prije a poskupljivalo je gradnju novih soba. Sada imas motiv i cekat s upgradeom i zurit, najvise ovisno o strategiji koju definiras prema kartama koje si dobio

-jos jedna odlicna promjena je novi Major Improvementi. Brojka skace sa 10 na 24 Major Improvementa. Sto je ogromna razlika. Pola njih nije dostupno odmah, nego se stavljaju u dva sloja - donji i gornji, tako da su donji dostupni tek kad odgovarajuci gornji bude kupljen. Major improvementi su meni uvijek bili jedan od najboljih djelova originalne igre, al staticnost setupa i mala kolicina je bas bila ogranicavajuca. Sad je situacija vise nego duplo bolja.

novi tip zivotinja - konji. To je mozda cak i najmanja promjena, Konji su slicni ko i ostale zivotinje, s jedom bitnom razlikom - nema ogranicenja u broju bodova koje vam donose na kraju igre


Prva reakcija na postavljenu igru je bila - explodirat ce mi mozak. Prva partija je garantirano AP heavy.
Igra dopusta 3 razine kompleksnosti
I - bez min.impr. i occ. karti
II - samo Min impr. iz expanzije
III - Min impr. iz expanzije i base game + occupations

Mi smo naravno igrali III
Malo se dobije osjecaj Sandboxa, al mislim da je to samo u prvih par partija, dok ti nisu sjele sve te nove mogucnosti. Definitivno je igra puno otvorenija, ali mislim da je daleko od sandbox feelinga Caverne ili slicno (sto je meni definitivni plus)


Toliko sam odusevljen expanzijom da sam napisao mini review, a nisam planirao.

za kraj, jedan problem expanzije. Konji su identicne boje kao krave. Oblikom se malo razlikuju, al to je pre mala razlika i mislim da taj problem jako utjece na igru. Obavezni fix je dakle bojanje ili konja ili krava. Ja sam obojao krave (i par ovaca, kad sam vec bojao :) )
slika
Ovi su korisnici zahvalili autoru gogo666 za post (ukupno 8):
kockicasadistikosismisdadoShichBojan1983stokadlakar
slika
Avatar
Bojan1983
Reactions:
Postovi: 272
Pridružen/a: 22 sij 2016, 21:20
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 372 puta
 pohvaljen: 376 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Bojan1983 »

Meni se isto svida koliko Farmers od the Moor otvara baznu igru, definitivno imas osjecaj da radis puno vise... svi dodaci su veliki plus

Ono sto mi se ne svida je sto "ekspanzija nije dizajnirana da se igra sa occupation kartama ali ako bas zelite mozete ih koristiti", odnosno preporucena je razina kompleksnosti II...


Agricola je u srzi brutalna skill igra i nekako me podsvjesno smeta sama mogucnost da bi neke occupation karte mogle presudit pobjednika jer "occupation karte nisu balansirane niti planirane da se igra sa Fotm"

Osim toga, moja grupa ne djeli moje odusevljenje, odnosno ne daje nekakvu vaznost pocetnom draftanju karata u Agricoli, ali ako samo podjelimo karte bez drafta ne propustaju priliku kroz igru da spomenu da sam dobio najjace karte :D

Upravo zbog ta dva razloga, od kad imamo ekspanziju, igrali smo samo level II... i za razliku od bazne igre gdje sam imao izrazito visok postotak pobjeda, sa exp (level II) uglavnom gubim... Tako da, istovremeno sam odusevljen i frustriran sa Farmers of the Moor...

Probat cemo sljedeci put level III, bas me briga sto ne vole draftat, zelim svoje occupations opcije :D
Ovi su korisnici zahvalili autoru Bojan1983 za post (ukupno 2):
kockicastoka
slika
gogo666
Reactions:
Postovi: 323
Pridružen/a: 19 vel 2018, 17:58
Ima zahvala: 16 puta
 pohvaljen: 234 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la gogo666 »

To sam citao za 1st edition, al 2nd edition je ima regularni level 3 u pravilima, nista ne spominju da je igra zamisljena da se igra bez occupations. A i 2nd edition je napravljen nakon prvog fotm

I jos draft rijesava problem nebalansiranih karata
slika
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”