Preporuka društvene igre

Pitanja vezana uz društvene igre
Eno27
Reactions:
Postovi: 3
Pridružen/a: 20 pro 2018, 23:05
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 2 puta

Preporuka društvene igre

Post Postao/la Eno27 »

Društvo i ja smo počeli prije nekoliko mjeseci igrati društvene igre i sad bih htio malo proširiti našu kolekciju, ali ne znam u kojem smjeru da idem

Počeli smo igrati rizik, pa betrayal at the house on hill i još ekspanzija, pa carcasone sa još dvije ekspanzije i još jedna sa kartama koja mi je toliko bezveze da joj ni ime ne znam :D

Ima nas od četvero do šestero u društvu kad igramo

Stavio sam u oglasnik da bih kupio viticulture, scythe, terraforming mars.

Idem li u dobrom smjeru, jesu li ovo prekomplicirane igre, imate li koje druge za preporuku
Npr, gledao sam terra mystica, izgleda mi super, ali prekomplicirano, scythe sa ekspanzijom se može igrati do 7 igrača i uključuje više napadanja što mi je super,
Svi prijedlozi i savjeti su dobrodošli
Ovi su korisnici zahvalili autoru Eno27 za post:
sadistiko
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Preporuka društvene igre

Post Postao/la kockica »

Idete u sasvim dobrom smjeru i svaka čast, ni za jednu od ovih nabrojanih igara ne osjećam da su prekomplicirane, malo ćete se pogubiti prvu partiju dok skužite što, tko i kako, i dugo će vam trajati a vjerojatno će neki nakon toga vidjeti potencijal u igri, a drugi će njurgati, ali isplatit će vam se. Od nabrojanih nisam igrao terru mysticu, i to samo iz razloga nedostatnog broja igrača, ali po svemu sudeći to je klasik i to je za vas.

P. S. Od scythea ne očekuj rizik sa bespoštednim i stalnim napadima.
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1237
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1184 puta
 pohvaljen: 920 puta
Kontakt:

Re: Preporuka društvene igre

Post Postao/la Antomon »

Prvo si zadaj za koliko igrača tražiš igru.
Puno igri funkcionira u 4 igrača, malo manje u 5 igrača, još manje u 6 igrača itd. Samo zato što igra podržava određni broj igrača, ne znači da je preporučeno igrati sa tim brojem igrača. Npr. ja ne bih igrao Terraforming mars u 5 igrača ako nisu svi igrači jako upoznati sa igrom, isto vrijedi za Scythe u 6 ili 7.

Za 6 igrača pogledaj si Codenames, 7 Wonders, Dixit, Mysterium, King of tokyo, Colt express. Sve su to lakše igre od onih koje si naveo, ali podržavaju 6 igrača jako dobro.
Avatar
roverandom
Reactions:
Postovi: 521
Pridružen/a: 03 sij 2018, 11:38
Ima zahvala: 151 put
 pohvaljen: 195 puta
Kontakt:

Re: Preporuka društvene igre

Post Postao/la roverandom »

Ako ti se sviđa napadanje, preporučam Kemet (2-5 igrača), Blood Rage (2-4 s ekspanzijom i 5), Smallworld (2-5).
Ako ti to nije previše bitno (a ne bi ti trebalo bit), pogledaj 7 wonders, libertalia, ethnos, codenames, werewords. One jako dobro prolaze u mojoj ekipi kad nas je tako oko 6 igrača.

Moj savjet ti je da prije kupnje isprobaš igre. Evo neke od nabrojanih (npr terraforming mars, kemet, scythe...) ima u igraonici carta magica koja radi svaki dan i free je.

Ove igre koje si nabrojao su odlične, no možda na prvu ne sjednu nekima jer su malo overwhelming za početnike.
Ovi su korisnici zahvalili autoru roverandom za post (ukupno 4):
frlesadistikoPapaverosaka
slika
Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 700
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 811 puta
 pohvaljen: 677 puta
Kontakt:

Re: Preporuka društvene igre

Post Postao/la dendarii42 »

Scythe je dobar u 6 igrača, ali tek kad se uhodate u igru. Inače dugo čekate na red. Moja ekipa poteze često radi paralelno, tj. kada igrač radi akciju donjeg reda odmah sljedeći igrač radi svoj potez kada se zna da potez neće utjecati na nekog igrača. U 6 igrača puni krug ponekad napravimo ispod minute.
slika
Avatar
Lavov
Reactions:
Postovi: 20
Pridružen/a: 23 kol 2017, 20:51
Ima zahvala: 36 puta
 pohvaljen: 22 puta

Re: Preporuka društvene igre

Post Postao/la Lavov »

Čekaj, zašto nitko ne preporučuje Twilight Imperium? :lol:
As an appetizer for the main course, I usually consume Point Salad
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Preporuka društvene igre

Post Postao/la kockica »

Pa čovjek je pitao za neke konkretne igre, inače bih mu rekao da postoje i igre El Grande, Cyclades, Cosmic Encounter itd. Btw, ozbiljno mislim da bi im Cyclades, koji sa ekspanzijom Titans daje podršku za 6.og igrača, a inače dobro leži od 4 igrača, možda bila dobra preporuka.

Također nisam primjetio da traže party igre, pa im možda nema smisla preporučivati iste.

Početnici nisu (igrali su Rizik :lol: ), ne treba ih tetošiti ko bebe, neka zagrizu u ozbiljne igre, a dobra okolnost je što maltene svi startaju kao početnici sa svakom novom igrom, tako da je realno očekivati da će im svaka nova igra koju počnu igrati prvi put trajati unedogled, ali će i zajedno napredovati iz partije u partiju. Što se tiče ovih igara u prvom postu, Viticulture je preporučljiv do 6 igrača, terraforming mars je slabo preporučljiv za 5, bolje do 4. Primjetio sam također da se Scythe kada je izašao dosta uspoređivao sa Terrom Mysticom, i ne znam koliko ima smisla uspoređivati te igre, pa možda da drugi daju komentar na to.

A u svakom slučaju @roverandom je dao najbolji savjet da se prvo isprobaju te igre.
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post:
osaka
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Preporuka društvene igre

Post Postao/la sadistiko »

Ma Terra i Scythe nisu baš slične, meni su više različite nego slične
slika
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: Preporuka društvene igre

Post Postao/la dlakar »

Idete u dobrom smjeru i slažem se sa kockicom. Nema potrebe za trpanjem i preporukom getaway igara koje će vrlo brzo skupljati prašinu na polici. Ako ima volje za igranjem, navedene igre će sigurno uroditi plodom. Niti jedna nije pretjerano teške mehanike a opet treba uložiti truda da se dobro odigra. Eto, ja sam bratiću prije 2 godine predložio catan, nije igrao baš društvene igre prije toga. Neki dan me tražio za savjet što da kupi i bez pretjeranog razmišljanja sam mu rekao Terraforming mars. Koliko sam skužio, navukli su se jebački. To je igra koja se gotovo svakome svidi...a prezentiro sam ju ljudima koji stvarno nemaju iskustva sa igranjem. Na početku panika ali nakon dvije odigrane generacije sve sjedne na mjesto....i to je čar Marsa....i ako ga loše igraš kao početnik, bit ćeš zadovoljan izvedenim, a sa vremenom ćeš samo napredovat i otkrivat druge kombinacije. Isto tako mislim da je i scythe sigurna preporuka. To je po meni bolja igra od marsa ali ju nisam imao prilike igrat van naše grupe i ne znam kako bi početnici reagirali na nju. Viticulture je odličan work placement ali meni jednostavno nije baš pretjerano sjeo... U toj vrsti bi izabrao nešto drugo (mada teško u 6 igrača) , ali to je samo moje osobno mišljenje...većina jako dobro reagira na tu igru.
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
Vatanen
Reactions:
Postovi: 414
Pridružen/a: 29 sij 2013, 14:46
Ima zahvala: 252 puta
 pohvaljen: 425 puta

Re: Preporuka društvene igre

Post Postao/la Vatanen »

Imperial
Boardgames are power fantasies.
Maciej Janik et al.
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”