Essen Spiel INFO

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
osaka
Reactions:
Postovi: 35
Pridružen/a: 16 lip 2017, 14:47
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 58 puta
Kontakt:

Essen Spiel INFO

Post Postao/la osaka »

Vidio sam da nema baš teme gdje su okupljene bitne informacije o ovom sajmu, pa budući da sam po prvi puta ove godine posjetio isti, odlučih podijeliti. Dopunjavati ću post kako se čega sjetim. Slobodno se pridružite u komentarima.

Zašto ići ?
Zato jer kad pričate, igrate ili razmišljate o društvenim igrama to na vas utječe kao kokain. Zato jer ste geek. Zato jer ste dovoljno ludi da provedete više od 10 sati na autocesti kako biste stigli na sajam. Zato jer je Spiel super :).

Smještaj
Smještaj pod obavezno riješiti barem 5 mjeseci prije, poželjno 8. Smještaj sa prihvatljivim cijenama unutar samog Essena plane već nakon nove godine. Ako idete kombijem/autom dobro je uzeti smještaj u okolnim naseljima jer ćete proći jeftinije od samog Essena i imate veći izbor, te bolju kvalitetu za istu cijenu. Što više ljudi zajednički iznajmi smještaj to jeftinije. Gledajte da nemate više od 20-30 min vožnje po Google Mapsu, jer su jutarnje gužve na cesti nešto neviđeno na našim prostorima. Ako uletite u Rush hour to će vam skoro poduplati vrijeme voženje do samog sajma.

Zagreb-Essen i nazad
Ovo je definitivno najgora stvar u cijelom iskustvu. Računajte 13 sati u jednom smjeru sa povremenim kratkim stajanjima (recimo svakih 2 sata po 15ak minuta). A treba i do Zagreba doći :). Pripremite sendviče, vodu i dobro napunite rezervoar jer kroz Sloveniju i Austriju praktički nema benzinskih postaja na autocesti. Na slovenskoj granici možete kupiti sve potrebne vinjete za Sloveniju i Austriju, dok je Autobahn (njemačka autocesta) besplatan. Dobro, opet ponavljam DOBRO pazite koje vinjete kupujete, za sigurnost uzmite knjižicu vozila. Također, čim izađete iz Hrvatske, pod obavezno svi u vozilu moraju biti vezani.
Sljedeće godine definitivno avion ili avion+vlak :D.

Cijene 2018:
Mi smo išli ovakvim kombijem pravac Zadar-Zagreb-Essen i potrošili smo otprilike 3,5 puna rezervoara, cca 120€ za puni rezervoar. Ovo uključuje put tamo i nazad, te vožnju od stana do sajma svaki dan u trajanju 30min.
Slovenska vinjeta 30€, Austrijska vinjeta 9€, autocesta Zagreb-Slovenska granica, jedan smjer - malo ispod 80kn

Kretanje unutar Essena
Ceste u Njemačkoj su jako dobre i koriste praktički istu signalizaciju kao i mi. Mobitel sa GPS-om će vam jako olakšati stvari. Pored sajma imate dvije parking garaže, a cijena je 6€ za cijeli dan. Treba napomenuti da ako želite uloviti mjesto na ovim garažama trebate doći sat vremena prije otvaranja. Alternativno, postoji veliki parking (sustav Park & Ride) na nekih 20min vožnje od sajma gdje vam je u cijenu karte uključena i vožnja autobusom do sajma i nazad. Autobusi voze svakih par minuta (čitaj manje od 10) i čak ako red izgleda kao da nema kraja, nećete dugo čekati ;). Vrlo ugodno iznenađen generalnom organizacijom, na svakom koraku su ljudi koji vas upućuju gdje da idete, gdje se plaćaju karte, kad stiže autobus i slično. Veliki :thumbs .

Ako pak niste sa autom, Njemačka je država sa jednim od najboljih javnih prijevoza na svijetu, a ispred sajma su autobusna i postaja podzemne željeznice.

P.S. Neki parkinzi pored sajma (ne garaže) su bili rezervirani za izdavače, pa računajte s time.

Ulaz u sajam i karte
Prvi dan ćete se malo načekati dok kupite karte, a jednom kad imate kartu ulaz u sajam je relativno brz, čak i kad je gužva. Pri izlasku sa sajma zaštitari će vam dati jednodnevnu narukvicu za ponovni ulaz. Sajam je otvoren od 10:00 do 19:00, osim nedjeljom kad se zatvara malo ranije. Ako se kojim slučajem na ulazu nađete sat vremena ranije, organizatori puste određenu količinu ljudi u ulazni hol, pa se ne morate smrzavati čekajući. E kad smo već kod toga, zimske jakne i kape !
Karta za sva 4 dana je bila 30€, a dnevna oko 12€. Dobar broj ljudi priča engleski, tako da ako niste sigurni koja vam karta treba pitajte na pultu. Nemojte bacati kartu, cvikaju je svaki dan posebno. Opet, organizacija čista desetka.

Korisne informacije
https://www.spiel-messe.com/en/ - dolazak, prijevoz, karte, mapa sajma...


Unutra ste, kuda sada ?

Otvorite mapu ako ste je isprintali i krenite istraživati ;).

Garderoba
Ima ponešto ormarića i ako imate sreće da vidite neki prazan, ugrabite ga. Veličina je solidna, stane nekih 6 standardnih kvadratnih kutija i 2-3 jakne, možda i malo više ako igrate tetris. Cijena manjih je bila 1€ po zaključavanju, dakle svaki put kad ga zaključate platite 1€, za veće ne znam da li je isto ili skuplje.
U klasičnu garderobu možete za 2€ ostaviti jaknu, a također je moguće ostaviti i vrećice i kovčege (uvijek 2€ po komadu). Ni ja, ni nitko u mojoj blizini nije imao problema sa zagubljenim stvarima, a s obzirom na razinu organizacije, vjerojatno nećete ni vi.

WC
WC-a ima dovoljno i taktički su raspoređeni na krajevima hala. Na muškim WC-ima se zna stvoriti red, no to u pravilu ljudi čekaju kabine. Provucite se i pogledajte čeka li netko na pisoare, odnosno ima li slobodnih. Na ženskim WC-ima je kao i kod nas uvijek gužva.

Hrana
Ima štandova sa svime i svačime, te nekoliko restorana ravnomjerno raspoređenih po sajmu. Budući da je sajam otvoren svega 9 sati dnevno, ne bih vam preporučio odlazak na ručak negdje izvan sajma. Primjer cijena; kava 2,50-3,50€ (izvan sajma također nigdje nema kave za manje od 2,50€), kebab 5€, malo veća peciva 5€, nekakva slatka peciva (neznam kako se ovo zove, izgleda kao veliki hot dog sa rupom u sredini, uvaljan u šećer i kakao / lješnjake, vrlo ukusno) 5€. Po restoranima nisam jeo tako da neznam kakve su cijene.
Kad sam već kod hrane, da napomenem da možete sjesti samo u restoranu ili ako igrate neku igru. Po sajmu nema klupa ni stolica, no normalno je da ljudi sjede na podu i jedu ili pregledavaju kupljene stvari. Tako da kad se umorite, pronađite neko mjesto bez gužve i slobodno se izvalite na pod.
Uvijek dobro je sa sobom imati i bocu vode, preporučam 0,7l, jer će vam sa većom otpasti leđa (ipak ste 9 sati na nogama, a vjerojatno ćete i dio tog vremena tegliti igre sa sobom).
Također, sa obzirom na količinu adrenalina i fizičke iscrpljenosti, nije na odmet ponijesti nekakve dodatke prehrani u vidu vitamina, probiotika i sl. I jesti voće ! Banane su vam prijatelj :thumbs

A gdje su mi prijatelji ?
Budite sigurni da ćete se u toj gužvi u jednom trenutku okrenuti i shvatiti da vaše društvo više nije sa vama. No, nema mjesta panici, unutar sajma je dobar prijem signala i prije ili kasnije ćete se uhvatiti sa mobitelom. Dobro je i konkretno odrediti neku lokaciju di ćete se naći, prije nego se rastanete, preporuka negdje u Hali 5 ili 6, tamo je najmanja gužva.

Kud sa igrama ?
Garderoba !

Kud sa igrama - 2 ?
Pošaljite ih kurirom. Da, dobro ste pročitali, naime na Essenu je prisutan štand za slanje pošiljki. Mislim da je ove godine bio DPD. Kupite od njih kutiju, nakrcte, izvažete, zaljepite i pravac Hrvatska. Cijene od 25-40€, s time da u najvećoj kutiji stvarno stane svašta..

Temperatura
Duge hlače ili trenerka, što se gornjeg dijela tiće mijenjao sam između kratkih rukava i lagane hoodice. Pod je vrlo hladan, stavite nešto ispod prije sjedenja ;).

Niže sljedi nastavak posta.
Zadnja izmjena: osaka, dana/u 07 stu 2018, 15:53, ukupno mijenjano 3 puta.
Ovi su korisnici zahvalili autoru osaka za post (ukupno 19):
dadokockicaShichgroffpolStipsmadoahridlakarBojan1983 i još 9 korisnika
slika
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2276
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1179 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: Essen Spiel INFO

Post Postao/la mado »

osaka je napisao/la: 07 stu 2018, 10:49 Pripremite sendviče, vodu i dobro napunite rezervoar jer kroz Sloveniju i Austriju praktički nema benzinskih postaja na autocesti.
Odličan i koristan tekst, al mi ovo nije jasno. Često sam u Sloveniji na autocestama i ne bih se složio za nedostatak benzinskih postaja. Skoro sva odmarališta u Sloveniji na autocesti imaju benzinske postaje i trgovine, neke i Marche restorane za fino (i skupo) pojesti. Koliko se sjećam od prije par godina, slično je i u Austriji.
osaka
Reactions:
Postovi: 35
Pridružen/a: 16 lip 2017, 14:47
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 58 puta
Kontakt:

Re: Essen Spiel INFO

Post Postao/la osaka »

mado je napisao/la: 07 stu 2018, 12:15
osaka je napisao/la: 07 stu 2018, 10:49 Pripremite sendviče, vodu i dobro napunite rezervoar jer kroz Sloveniju i Austriju praktički nema benzinskih postaja na autocesti.
Odličan i koristan tekst, al mi ovo nije jasno. Često sam u Sloveniji na autocestama i ne bih se složio za nedostatak benzinskih postaja. Skoro sva odmarališta u Sloveniji na autocesti imaju benzinske postaje i trgovine, neke i Marche restorane za fino (i skupo) pojesti. Koliko se sjećam od prije par godina, slično je i u Austriji.
Neznam, mi stvarno nikako na benzinsku naletiti. Pogotovo u Austriji.
slika
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Essen Spiel INFO

Post Postao/la grof »

@osaka u dopuštenje i kada sve bude objavljeno rado bih ovo stavio na web i fejs kao "Ultimativni vodič kroz SPIEL" ili "Vodić za autostopere kroz SPIEL, Essen" ;)

Pa ako imaš i zanimljivih fotki, sve nam možeš poslati, da nije samo suhi tekst.
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
osaka
Reactions:
Postovi: 35
Pridružen/a: 16 lip 2017, 14:47
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 58 puta
Kontakt:

Re: Essen Spiel INFO

Post Postao/la osaka »

grof je napisao/la: 07 stu 2018, 12:29 @osaka u dopuštenje i kada sve bude objavljeno rado bih ovo stavio na web i fejs kao "Ultimativni vodič kroz SPIEL" ili "Vodić za autostopere kroz SPIEL, Essen" ;)

Pa ako imaš i zanimljivih fotki, sve nam možeš poslati, da nije samo suhi tekst.
Nema problema ;) Samo nemam baš nešto fotki, probat ću nešto iskopati. Javim na PP kad bude gotovo.
Ovi su korisnici zahvalili autoru osaka za post:
grof
slika
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Essen Spiel INFO

Post Postao/la grof »

Odlično.
Mislim da ljudima baš treba ovakav info koji si ovdje napisao. Šteta bi bilo da ostane samo na ovom forumu.
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
osaka
Reactions:
Postovi: 35
Pridružen/a: 16 lip 2017, 14:47
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 58 puta
Kontakt:

Re: Essen Spiel INFO

Post Postao/la osaka »

Znači idete na Essen.

Priprema
Priprema. Ne mogu dovoljno jako naglasiti važnost ove riječi. Priprema.
Essen je ogroman sajam i ako želite vidjeti sve što vas zanima, pa i saznati što vas uopće zanima treba se pošteno pripremiti.

Board Game Geek (BGG)
..je vaš prijatelj.. ..je vaš suputnik.. ..je vaš #)$!. Khm, nazad na temu. Ako nemate profil na toj stranici, napravite ga. Čak i ako ne idete na Essen, napravite ga.
Imate profil ? Super, nastavimo. Sada je na vama da na ovoj stranici nađete sve igre koje vas zanimaju i sastavite vašu wishlistu. Primijetiti ćete da na stranicama od pojedine igre ima jako puno informacija, koristite ovo da profiltrirate što vas zanima, a što ne. Također možete pregledavati geekliste korisnika koji imaju sličan ukus za igre kao vi, ili čitati komentare uz ocjenu igre i tako naći sve što vas zanima.

BGG - Spiel preview
Svake godine moderatori BGG-a sastave listu svih novih naslova koji izlaze na Spielu. Lista se nadopunjuje kako se sajam približava. S obzirom na količinu novih unosa, pronaći ćete tipku "Filter" izrazito korisnom.

BBG - The Essen 2018 no-shipping auction list
Kada ljudi pričaju o jeftinim cijenama na Essenu obično pričaju o ovoj listi. U osnovi ovdje privatna lica prodaju svoje nove i korištene igre po odličnim i ne baš toliko odličnim cijenama. Stvarno, zavisi od igre do igre. Vrlo jednostavno za korištenje, a plaćanje i preuzimanje igara "licem u lice" ispred ulaza u sajam.
Na ovim razmjenama je poprilična gužva, stoga dogovorite neku sliku (idealno avatar) po kojem će vas moći prepoznati, isprintajte krupno na što veći papir (slika barem 2/3 A4 papira) i nosite visoko da vas ljudi mogu vidjeti.

Mapa sajma
Mapa sajma objavljuje se na dvije lokacije, prvo izlazi obična mapa sa popisom svih izlagača na https://www.spiel-messe.com/en/spiel-guide/, a kroz par dana obično se na BGG-u objavi ista ta mapa, samo sa upisanim imenima izdavača direktno u kartu. Orijentacijski, ako tražite broj štanda, na mapi redovi su označeni slovima, a stupci brojevima. Skužit ćete ;)
Sjećate se one hrpe informacija na stranicama igre na BGG-u ? E, među njima su i izdavači (publishers). Sada jednu po jednu igru pogledate izdavače, CTRL+F na mapu i naznačite si gdje su vam interesantne točke na sajmu.

Dodatne ideje
1) Ako planirate tražiti igre kod second hand prodavača nije na odmet na listu papira isprintati covere kutija tih istih igara, sa nazivom ispod. Za ovo jednostavno otvorite svoju wishlistu, promjenite pogled na velike ikone i napravite print screen ili koristite aplikaciju "snip" iz Windowsa. Napišite "English" ispod onih koje moraju biti na engleskom.
2) Možete si također napraviti tablicu vaše wishliste sa sljedećim kolonama: ime igre, cijena u dućanu, jezična nezavisnot (mora li biti na engleskom ili nije bitno koji jezik), kompleksnost, trajanje i prazna kolona za komentare.
3) Možete si i napraviti listu igara koje želite isprobati. Većina novih igara se može isprobati, a nije neuobičajeno da odigrate cijelu igru jednom kad sjednete za stol.
4) Možete sudjelovati i u razmjenama (math trade), ali dobro proučite upute na BGG-u, ovo je malo kompleksnija stvar. Ukratko postoji program/algoritam koji stvara lance.. Zamislite da imate osobe A, B i C koji bi se željeli mjenjati ali ne mogu direktno jer ih ne zanima igra osobe čiju igru žele. Ovaj program stvori situaciju gdje osoba A daje igru osobi B, B -->C i C-->A.

Put u mjenjačnicu
Uzmite sitan novac (20,10,5,2,1), prodavači će vam biti zahvalni. Također, uzmite ga puno, na sajmu se u pravilu ne prihvaćaju kartice. Na BGG aukcijama je bonton da plaćate točan iznos prodavaču. Za bankomate pogledajte stranice vaše banke ili službenu stranicu Essen Spiel-a.


Nasumične natuknice

- jedna od najboljih stvari na Essenu je atmosfera

- uz društvene igre na sajmu je prisutna skoro cijela jedna hala za igre sa minijaturama

- većina igara je na njemačkom, ipak, ima ih dosta i na engleskom

- većina igara na sajmu nije na popustu. Normalno je naletiti na 15-20% niže cijene i popuste za bundle. Opet napominjem, većina stvari nije na popustu. Ponegdje se naleti i na stvari koje su sa 35 snižene na 5 € ali to je rijetkost. Većina jakih popusta je na nepopularne i bezvezne igre. Najbolje se prolazi na aukcijama, gdje nije neuobičajeno proći po 40% jeftinije, a igre u pravilu u odličnom stanju (second hand).

- uz igre na sajmu se mogu vidjeti i kupiti:
* minijature i sve povezano sa time
* kockice svih boja, oblika i dimenzija
* odjeća raznih ne-mainstream stilova
* mačevi i razni srednjovjekovni odjevni predmeti, futrole, komadi od kože
* posteri, printevi i slike uglavnom fantasy i sci-fi tematike, ima i drugih tematika
* razni predmeti, slagalice i pokloni od drva
* gamerski stolovi (za društvene igre).......

- količina ljudi u subotu je ubitačna


Pustit ću post da odleži par dana, mislim da ima još par sitnica kojih se trenutno ne mogu sjetiti.

Edit: Završeno, nemam više ništa za dodati.
Zadnja izmjena: osaka, dana/u 13 stu 2018, 08:52, ukupno mijenjano 5 puta.
Ovi su korisnici zahvalili autoru osaka za post (ukupno 6):
grofVatanendadokockicaValsimStudioworks
slika
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Essen Spiel INFO

Post Postao/la grof »

Neka odleži, a možda bi bilo dobro da i ostali koji su išli daju svoj doprinos u savjetima, pa da sve složimo u jedan dobar vodič za iduće godine. ;)
Ovi su korisnici zahvalili autoru grof za post:
osaka
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Vatanen
Reactions:
Postovi: 414
Pridružen/a: 29 sij 2013, 14:46
Ima zahvala: 252 puta
 pohvaljen: 425 puta

Re: Essen Spiel INFO

Post Postao/la Vatanen »

Hvala osaka za iscrpan vodič.

Mojih 5 centi. Neće biti tako lijepo strukturirano :-)

Pod stavku Priprema dodao bih Tabletop Together Tool koji se oslanja na BGG-jev Preview, ali je mnogo korisniji. Moguće je isprintati ili ostaviti u digitalnom obliku pregled igara koje vas zanimaju po halama i štandovima sa svim relevantnim informacijama - meni je puno pomogao.

https://tabletoptogether.com/tool/

Dakako, to ne znači da unaprijed pregledati 1200 igara, pogledati videe i pročitati pravila za igre koje vas zanimaju putem BGG-a nije korisno - dapače, uštedjet će mnogo vremena na sajmu.

Kada je riječ o mapi sajma s popisom izlagača, ovaj čovjek to napravi svake godine na BGG-u i ja sam se njegovim mapama služio:

https://boardgamegeek.com/image/4369117/dukeofearl

Budući da ste vi išli autom, a ja avionom + vlakom, bit će zanimljivo da sam ja odlučio, ako ikada ponovno pođem, ići autom :-D Naime, kad se sve zbroji i oduzme auto ispada nešto jeftiniji ako ide barem dvoje ljudi koji dijele troškove. No mnogo je važnija fleksibilnost.
Iako se ne mogu požaliti na povezanost svega, brzinu putovanja i učestalost vlakova i U-bahna, ipak se dosta vremena izgubi u transferu i ipak se tu stalno nešto plaća. Osim toga, veliki je problem s transportom igara natrag. Ako ne odaberete slati kući direktno sa sajma (a ja nisam jer čemu Essen ako nemam odmah igre koje sam kupio - onda sam mogao preko online shopa uzeti) platit ćete barem 20 eura prijevoz avionom, a kutije će vam vrlo vjerojatno biti uništene ili barem načete osim ako nemate čvrsti kofer u koji je jako teško spremiti više kutija (doplata za fragile kod low costera neće vam pomoći ako vam je torba mekana). Put uostalom neće trajati manje od 5-6 sati kada se sve zbroji (dolazak na aerodrom ranije, kašnjenje aviona, kašnjenje iskrcaja itd. plus dolazak do glavnog kolodvora, čekanje vlakova, prijevoz, orijentacija, čekanje na ukrcaj podzemne, čekanje na ulazak u sajam itd.). Vjerujem da ćete sigurno biti manje umorni od putovanja avionom, ali ipak ćete biti umorni.

Ono što nisam uspio odgonetnuti je treba li kada se ide autom kupiti neku zelenu vinjetu od cca. 30 aura za ulazak u grad/centar grada... to bi bila relevantna informacija.

Mi smo išli preko Koelna (150 eura povratna, mogli smo proći za 140 - ovo je cijena ako se kupi nekih 3 mjeseca ranije). Koelnski aerodrom ima postaju vlaka s koje se može direktno do Essena (ali to nije tako česta linija pa je češće potrebno ići preko glavnog kolodvora u Koelnu, što je zgodno jer je slavna katedrala točno na ulazu u glavni kolodvor pa je možete vidjeti u trku dok lovite vlak :-). Međugradski vlakovi voze nekoliko puta u satu. Put traje oko 1 sat i 20 minuta, vlakovi uobičajeno kasne do 10 minuta. Cijena je oko 20 eura (dakle 40 eura ukupno). S glavnog kolodovora u Essenu vozi U11 na sajam, cijena je 1,60 - 3,20 eura (nisam uspio uhvatiti logiku jer se kupuje preko automata). Uzmite u obzir da toga dana kojega letite, a s obzirom na trenutni raspored letova nećete stići biti na sajmu dulje od maksimalno 3 sata (ako idete preko Koelna kao mi), koliko god rani let uzeli. Uzmite u obzir da se sve karte za vlakove i podzemne kupuju na automatu, što u prijevodu znači da ćete čak i ako govorite njemački ipak radije kada je riječ o međugradskim vlakovima poći do putnog biroa da vam netko objasni koju kartu kupiti (jer želite krenuti što prije i želite da put traje što kraće), a što isto nešto traje. Možete letjeti i u Dizeldorf koji je vlakom po prilici za pola vremena bliži Essenu, ali cijene karata i učestalost letova iz Zagreba (uključivo tu i vremensko-cjenovne kalkulacije s transfer letovima preko Berlina jer su direktne linije ili nepostojeće ili rjeđe - ne sjećam se više) govore u prilog Koelnu.

Mi smo spavali u iznimno praktičnom hotelu u Bochumu koji se nalazi na samom glavnom kolodvoru. Veza s Essenom isto odlična (više vlakova u satu), vožnja oko 15 minuta. Cijena karte 20 eura bez ograničenja ako se uzme na 48 sati što je nama bilo dovoljno za subotu i nedjelju (petak smo stigli direktno u Essen). Cijena hotela je bila vrlo jeftinih 190 eura za dvojicu bez doručka tri noćenja, dvije zvijezde koje su po našem standardu 3 - dakle sve čisto i fino. U vrijeme kupnje bilo je još mjesta u Essenu, ali za duplo skuplje i u sektoru grada iz kojega bi putovali dulje nego iz Bochuma (jer nema U-bahn nego tramvaje itd.). Smještaj se velim može naći i 3 mjeseca prije sajma, ali ne u Essenu, nego gledajte okolne gradove koji su dobro povezani željeznicom (Duisburg, Bochum, Dizeldorf, neki na W itd.).

Iako je organizacija odlična i kada je riječ o prijevozu, naime prije otvaranja i nakon zatvaranja sajma sve podzemne vode na sajam i sa sajma, ipak se stvaraju gužve i na ukrcaju na podzemnu, pa tu gubite nešto vremena. Nemojte se pojaviti na samom otvaranju u 10 sati jer ćete ionako čekati barem pola sata ulazak. Dođite u 11.

Na zašto ići ja bih rekao temeljno zbog igranja s međunarodnom ekipom i dijeljenja istog osjećaja sa svim tim ljudima raznih godina, rasa, klasa... Stolova ima puno ukupno (ovisno o moći izdavača), ponekad treba malo čekati demo, ali sve u svemu puno se igra (naravno samo nove igre i predmetnog izdavača) i često cijele partije. Igre vam objašnjavaju volonteri koji su uglavnom jako dobri i NAPOKON da netko vama objasni igru i odmah krenete igrati, bez čitanja 20 stranica rulebooka. Demoi su na više jezika, tako da se uvijek nađe i neki volonter koji dobro zna engleski. Dakle za to velika preporuka. Ali ne vjerujem da ćete moći odoljeti razgledavanju ako idete prvi put i da ćete sve vrijeme potrošiti na igranje. Razgledavanje je uveseljavajuće ali naporno - probijanje kroz halu (naročito broj 3) može trajati i do pola sata.

Kupnja se ne isplati, osim za teško pronalazljive naslove manjih izdavača iz Amerike, Australije, s Dalekog istoka itd. ili ako vam je jako bitno odigrati igru 2 tjedna prije svih ostalih. Preporučam pre-order svega što se može, a što se ne plaća unaprijed (ima toga dosta) - čuvaju vam igru uglavnom do subote u 12 sati. Naravno priprema je tu apsolutno nužna - time smanjujete gubitak novca i vremena na konfekciju. Dozvolite si impulzivnu kupnju nakon odigranog demoa igre koju niste planirali (jer je to uveseljavajuće), ali ograničite se i nemojte kupiti svaku malu kartašku igru koja ima lijepi art. Ja sam kupio 8 igara, od kojih 2 nova hot eura (prijatelj je pokrio još jedan), jednu novu kartašku (koju evo već prodajem), 3 starija rariteta i 2 dječje (osim Habe na ovom se tržištu od ove godine pojavio i Chico pa koga zanima pratite) i već je to stvorilo probleme u transportu. Ako ne dolazite u četvrtak ujutro u 10 sati očekujte da će određeni broj hot naslova biti rasprodan u prvih 4 sata sajma (ove godine npr. engleski Teotihuacan i deluxe izdanje Brass Birminghama).

Miris hrane u tzv. galeriji koja povezuje hale meni je bio nepodnošljiv, a i gužve su tamo (jer je choking point) nesnosne. Na istom mjestu je i najbolje izaći iz kompleksa na otvoreno za pušače.

Grad i okolni gradovi žive sajam pa je igranje u hotelima uobičajeno - otvaraju se konf. sale i blagavaone čak i u pičvajzima kakav je bio naš za igranje. To je sjajan osjećaj. Naravno i ako želite vidjeti content creatore i dizajnere i fotkati se s njima treba ići. Doduše, nema tu neke supstancijalne komunikacije (oni su tu prije svega da prodaju, potpišu, da sastanče i druže se sa svojom ekipom), ali nitko nije neugodan ili bezobrazan.

Math trade zna biti kaotičan - imajte jasne znakove raspoznavanja visoko podignute. Osim toga dogovori oko preuzimanja ili davanja igara uzet će vam nešto vremena i stvoriti blagi stres jer se probiti do Math tradea iz recimo hala 4, 5 i 6 nije ni brzo ni lako (a vi ste upravo sjeli odigrati nešto i baš vam je super i mislite ma stići ću za 5 minuta - nećete!)

Sve navedeno inače potpisujem - na Essen se ide jer je to Meka, dakle da postanete hadžija, jer je atmosfera sjajna i tamo ste među svojima, da se puno igrate i družite s raznim ljudima (probajte dogovoriti neko igranje po hotelima ili odlazak na neki event - tamo je 100 puta bolje i intimnije). Osjećaj dolaska tamo je neopisiv - baš kao dijete u trgovini igračkama prvi put.

Moja preporuka su hale 4 i 5. Tamo su manji, a meni značajni i ambiciozniji izdavači, koji su i mnogo ljudski pristupačniji, pozvat će vas na demo sami od sebe, gužve su bitno manje itd.

Vodite računa da je Essen euro sajam - iako Asmodee pojede cijelu jednu halu, a CMON ima isto veliki štand (FFG nema), ameritrasha ćete slabo naći, čak i među brojnim generalnim trgovinama igara koje ionako imaju sve iste cijene (jer ih uglavnom ucjenjuju izdavači poput Pegasusa). Essen nije naročito dobro mjesto ni za kupnju second handa ili starijih igara u trgovinama - ima jedan veliki second hand u hali 6 i ima starijih (novo zapakiranih) igara, ali je ponuda kod svih tih dućana ista, po istim (ne pretjerano aktraktivnim cijenama) - što će reći da je recimo ove godine bagatelno išao Elysium na njemačkom, Targi na njemačkom itd. - dakle par naslova koji su svugdje isti, a da su ostale cijene bile niš posebno. Naravno, štedite na šipingu prividno (ali vidi pod transport). Naravno, što vrijedi za ameritrash vrijedi još i više za wargaming, s time da je GMT zastupljen posredstvom UGG-a (cijene korektne, ali rijetku su baš prave prilike - recimo bio je novi Hannibal za 60 eura što je bagatelno, kao i No Retreat Rusija za nešto više od 50), a nađe se i drugih ludosti - npr. Australian Design Group s World in Flames obično dođe.

Od velikih izdavača duboke popuste je ove godine imao Iello recimo na Tales and Games seriju (5 eura za izvrsnu Hare and Tortoise), a svake godine ima Queen Games - tamo možete kupiti ozbiljne igre za 10, 20 i 30 eura, recimo Lancaster, Thebes itd. Kvaka 22 je da su sve Queen kutije kao što znamo ogromne :-)

E a tu se krije i jedna, meni prekrasna stvar o Essenu koja me se duboko dojmila - jedna spoznaja koja ti je kao negdje u primozgu jasna, ali koju tek tamo u potpunosti privedeš k svijesti. Naime, pogledajte cijeli Queen asortiman, kao i dobar dio Pegasusa i drugih njemačkih kompanija i primijetite da najveći dio asortimana čine igre koje može igrati cijela obitelj. To objašnjava i Spiel des Jahres logiku, postojanje cijelog paralelnog svijeta njemačkih stranica i reviewa, a ukazuje i na jedno temeljno obilježje Essena - to je sajam koji najviše konvenira njemačkoj igraćoj zajednici, a nju čine cijele obitelji. I koliko god geekova Amera i Dice Towera stiglo u Essen, oni tamo ustvari nisu u fokusu i nisu zvijezde - na Dice Tower boothu nemate velike kolone. Navrati svako malo netko, ali pojedinačno. Hoću reći da je orijentacija (govorim o ovom posjetiteljsko-potrošačkom dijelu, ne o poslovnom o kojem nemam pojma) takva da vodi računa primarno o njemačkoj publici, što je zapravo dobar osjećaj i što pomalo frustrira Amere koji u Essen dođu očekujući GenCon i onda malo cmizdre u afterthoughtsima.

No njemačka obiteljska publika ne znači da svi igraju Dixit - naime ja sam igrao Gugong (mid to heavy euro) s bakicom i djedicom iz Essena koji su mi pričali kako je to kod njih tradicija od 80-ih i da nema ni jedne obitelji u Ruhru koja doma nema bar pokoju modernu igru. Bakica je nakon objašnjenja tražila i rulebook da utvrdi gradivo prije početka partije. Također sam viđao bakice koje u cekerima nose 10-ak novih, hot igara! Genijalno. Nakon toga igrali smo s jednom francuskom obitelji (dakle tata, mama i sin od cca. 12-13), pa s nekim istočnjacima, Nizozemcem, ex Sovjetom itd. To, i event u jednom župnom uredu na periferiji Bochuma (pastor simpatični Djed Mraz luđos koji voli fantasy) su najljepše uspomene.

That being said, iako sam viđao mame koje igraju praktički s bebama koje spavaju na njima, Essen prema našim mjerilima nije sajam za malu djecu, bez obzira na neke aktivnosti predviđene za njih u Galeriji i bez obzira na ogroman Habin štand gdje se klinci igraju i druge ustupke. Gužve su jednostavno prevelike, vaš manevarski prostor smanjen, jelo je junk, a vi ste stalno u nekom vremenskom presingu da sve vidite. Nije nemoguće, ali ja ne bih preporučio.
Zadnja izmjena: Vatanen, dana/u 08 stu 2018, 12:08, ukupno mijenjano 4 puta.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vatanen za post (ukupno 13):
dadokockicadlakarpriroda15osakaAntomonfpolmargeBJ_SpeedyAnwi i još 3 korisnika
Boardgames are power fantasies.
Maciej Janik et al.
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Essen Spiel INFO

Post Postao/la kockica »

Vau :bravo
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”