Cuba Libre

Podforum namijenjen DIY (Do It Yourself) i PNP (Print & Play) igrama, odnosno igrama koje sami slobodno preuzmete i napravite.

Moderator/ica: sadistiko

Pravila foruma
Svaku igru koju opisujete postavljajte kao posebnu temu. Preporuka je da prvi članak sadrži poveznicu od kuda su materijali za igru preuzeti, opis igre, te opis izrade igre.
Avatar
miki0102
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 476
Pridružen/a: 22 vel 2017, 22:55
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 413 puta
Kontakt:

Re: Cuba Libre

Post Postao/la miki0102 »

miljenko je napisao/la: 14 srp 2018, 23:02 Nisam ja nitko... niti sam te za ista optuzio... samo ti kazem da u znanosti ili u debati, ako netko nesto tvrdi, a ti tvrdis da ne krsis autorska prava, onda to moras TI dokazati...
Primjer tvoga argumenta je da ja kazem da imam ku**c od 30cm i trazim od tebe da dokazes da nije toliki...
Baš ti i nije neka usporedba, ali eto ja prihvaćam da ti je toliki jer da ne prihvaćam prvo bi ja morao podnijeti neke dolaze jer bi u protivnom to bilo samo rekla kazala, a onda bi ti to trebao opovrgnuti i dokazati suprotno.

Pretpostavljam da nisi vodio do sada sam nikakav sud pa i neznaš pouzdano kako to funkcionira.
Ukratko: prvo ti netko mora pronaći nekakve eventualne nepravilnosti i za to mora imati konkretne i čvrste dokaze, a ne samo rekla kazala. Onda se diže optužnica (optuženi nije kriv dok mu se ne dokaže drugačije) te onda optuženi na sudu pobija ono što stoji u optužnici.
Ovo što ste neki od vas pokušali ukazati na moguću povredu autorskih prava (niti jedan nije pročitao zakon već iznosi svoje mišljenje koje nije potkrepljeno zakonom već nekom pretpostavkom) nema nikakvu pravnu težinu i na to se ne treban očitovati. Kad pročitaš zakon javi se. Pozz
slika
Avatar
miljenko
Reactions:
Postovi: 651
Pridružen/a: 22 lip 2011, 04:08
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 934 puta
 pohvaljen: 334 puta
Kontakt:

Re: Cuba Libre

Post Postao/la miljenko »

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Burden_ ... prov=sfla1

Posebno obradi pozornost na dio "Shifting the burden of proof". Jer ti si upravo to napravio (argument from ignorance).
Odnosno tvrdiš da si u pravu jer ja nisam dokazao da si u krivu.

QED

Primijeti također da ovo nije sud. I da je ne vodim sudski spor protiv tebe...
Nego raspravljamo. Tu nema pretpostavke nevinosti.
Ako nešto tvrdiš - dokaži.
Pročitaj ponovno raspravu i primijeti da ti tvrdiš da imaš pravo kopirati i reproducirati u edukativne svrhe. Ja samo kažem - DOKAŽI.

Kad mi reproduciraš članak zakona koji to kaže, tada je "burden of proof" na meni da to pobijem dokazima (ili priznam da si u pravu).

Zato molim članak zakona o autorskim pravima koji podržava tvoju tezu, pa onda možemo dalje raspravljati. Inače je ova rasprava za mene gotova.

I nemoj mi vise patronizirati!
Avatar
thegrey
Reactions:
Postovi: 381
Pridružen/a: 02 ožu 2011, 08:12
Ima zahvala: 78 puta
 pohvaljen: 204 puta

Re: Cuba Libre

Post Postao/la thegrey »

Još jedna sitnica oko edukacija i malo C koji stoji na fotografijama i mapama GMT igara - ukoliko se dokaže da umnožavanje igre za osobnu upotrebu utječe na tržište odnosno izgubljeni profit, onda takve aktivnosti de iure pripadaju u kršenje copyrighta.
To je što se pravne strane tiče, a činjenica jest da je u zabiti poput Hrvatske i za ovakve nebitne iznose opasnost od tužbe = 0.

A što se moralne strane tiče, malo sam proćaskao sa ekipom iz GMT gamesa koji su mi jako dragi, prilično se trude i za mene su jedni od poštenijih kompanija u industriji:
We have a two-tiered policy on copies.
If a game is out of print and is not going to be reprinted, we have no objection to scanning personal use copies.

If a game is in stock or is going to be reprinted, then even a personal use scan takes money out of our pockets, and royalties from the designers.


Obzirom da nemam nikakvu namjeru ljude uvjeravati oko ispravnosti njihovih odluka, zaključiti ću ovo sa: Sretno sa edukacijom!
Ovi su korisnici zahvalili autoru thegrey za post (ukupno 2):
miljenkosadistiko
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: Cuba Libre

Post Postao/la dlakar »

To sa edukacijom i meni zvuči nategnuto pa me baš i zanimalo kako će završit rasprava. Šteta što nije išla u konstruktivnom smjeru. Očito po zakonu piše da je zabranjeno umnožavanje u bilo koje svrhe. To što kažeš da su šanse za tužbu jednake nuli, stoji . Ovdje se ne radi o nikakvom profitu i nitko neće gubiti vrijeme na takve stvari. Ja to gledam iz druge perspektive. Izrada zahtjeva puno vremena, truda i određenih sredstava i ja nemam nikakvih moralnih dilema pošto izrađene igre ne bih kupio. To znači da njima ni iz džepa ni u džep. Objava takvih radova sigurno ne može štetit izdavaču jer na takav način se svojevrsno reklamira igra. Netko možda vidi i prvi put čuje što bi mu se moglo svidjeti pa možda nešto i kupi. Mali postotak ljudi se odluči na samostalnu izradu. I sam sam na taj način kupio neke igre na koje sam naletio pri pretraživanju pnp datoteka. Ja i dalje kombiniram kolekciju sa izradom i limitiranom godišnjom kupnjom. Jebiga, budžet ne dozvoljava potrošnju kakvu bih želio a i izrada mi je postala hobi. Dokle god se striktno ne zabrani objava, ja ću i dalje stavljati svoje uratke, koga smeta...neka ne gleda
Ovi su korisnici zahvalili autoru dlakar za post:
sadistiko
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
Avatar
miki0102
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 476
Pridružen/a: 22 vel 2017, 22:55
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 413 puta
Kontakt:

Re: Cuba Libre

Post Postao/la miki0102 »

thegrey je napisao/la: 18 srp 2018, 11:20 Još jedna sitnica oko edukacija i malo C koji stoji na fotografijama i mapama GMT igara - ukoliko se dokaže da umnožavanje igre za osobnu upotrebu utječe na tržište odnosno izgubljeni profit, onda takve aktivnosti de iure pripadaju u kršenje copyrighta.
To je što se pravne strane tiče, a činjenica jest da je u zabiti poput Hrvatske i za ovakve nebitne iznose opasnost od tužbe = 0.

A što se moralne strane tiče, malo sam proćaskao sa ekipom iz GMT gamesa koji su mi jako dragi, prilično se trude i za mene su jedni od poštenijih kompanija u industriji:
We have a two-tiered policy on copies.
If a game is out of print and is not going to be reprinted, we have no objection to scanning personal use copies.

If a game is in stock or is going to be reprinted, then even a personal use scan takes money out of our pockets, and royalties from the designers.


Obzirom da nemam nikakvu namjeru ljude uvjeravati oko ispravnosti njihovih odluka, zaključiti ću ovo sa: Sretno sa edukacijom!
Ajde da završimo. Prema članku 85. I članku 88. Zakona o autorskim pravima dopušteno je reproduciranje autorskih djela u svrhe znanosti i nastave ukoliko autor to izričito ne zabrani. Što znaći može se no ako u ovom slučaju GMT to zabrani onda ne. Kako ću ja to ukomponirati u nastavu to je moj problem.

Još me jedno zanima kad si se čuo s prijateljima iz GMT—a jesu li ti dali dopuštenje da preprodaješ njihove igre!? Ako se ne varam prodajep Labyirint. Zar im to isto ne uzima zaradu! Molim odgovor.
slika
Avatar
miljenko
Reactions:
Postovi: 651
Pridružen/a: 22 lip 2011, 04:08
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 934 puta
 pohvaljen: 334 puta
Kontakt:

Re: Cuba Libre

Post Postao/la miljenko »

Odlično. Ja ću kopirati tu te članke da svi mogu pročitati ih:
ZBIRKE NAMIJENJENE NASTAVI ILI ZNANSTVENOM ISTRAŽIVANJU

Članak 85.

(1) Dopušteno je reproduciranje na papir ili sličan medij i distribuiranje pojedinih odlomaka zakonito objavljenih autorskih djela ili cjelovitih kratkih autorskih djela s područja znanosti, knji­ževnosti i glazbe, kao i pojedinačnih objavljenih autorskih djela s područja likovnih umjetnosti, arhitekture, primijenjenih umjetnosti i industrijskog dizajna, fotografskih ili kartografskih djela te prikaza znanstvene ili tehničke prirode, u obliku zbirke koja sadržava priloge više autora i koja je po svojem sadržaju i sistematizaciji isključivo namijenjena nastavi ili znanstvenom istraživanju uz navođenje izvora, osim ako to autor izričito ne zabrani. Reproduciranje i distribuiranje pojedinih dijelova autorskih djela ne smatra se povredom prava iz članka 16. ovoga Zakona osim ako bi se objavljivanjem pojedinih dijelova ugrozili čast ili ugled autora.

(2) Autori djela sadržanih u zbirci iz stavka 1. ovoga članka imaju pravo na primjerenu naknadu za reproduciranje i distribuiranje njihovih autorskih djela.
KORIŠTENJE AUTORSKIH DJELA U NASTAVI

Članak 88.

Dopušteno je javno izvođenje ili scensko prikazivanje autorskih djela u obliku izravnog poučavanja na nastavi, ili na priredbama koje su vezane uz nastavu, u opsegu opravdanom obrazovnom svrhom koja se želi postići takvim priopćavanjem, ako se autorsko djelo ne koristi radi ostvarivanja izravne ili neizravne imovinske ili komercijalne koristi za obrazovnu ustanovu, organizatora ili treće osobe, ako izvođači ne primaju naknadu za izvođenje autorskih djela, te ako se ne naplaćuju ulaznice.
Uzeo sam si slobodu da istaknem dijelove koji su ključni. Pa neka svatko sam zaključi.
Avatar
thegrey
Reactions:
Postovi: 381
Pridružen/a: 02 ožu 2011, 08:12
Ima zahvala: 78 puta
 pohvaljen: 204 puta

Re: Cuba Libre

Post Postao/la thegrey »

miki0102 je napisao/la: 18 srp 2018, 15:01
thegrey je napisao/la: 18 srp 2018, 11:20 Još jedna sitnica oko edukacija i malo C koji stoji na fotografijama i mapama GMT igara - ukoliko se dokaže da umnožavanje igre za osobnu upotrebu utječe na tržište odnosno izgubljeni profit, onda takve aktivnosti de iure pripadaju u kršenje copyrighta.
To je što se pravne strane tiče, a činjenica jest da je u zabiti poput Hrvatske i za ovakve nebitne iznose opasnost od tužbe = 0.

A što se moralne strane tiče, malo sam proćaskao sa ekipom iz GMT gamesa koji su mi jako dragi, prilično se trude i za mene su jedni od poštenijih kompanija u industriji:
We have a two-tiered policy on copies.
If a game is out of print and is not going to be reprinted, we have no objection to scanning personal use copies.

If a game is in stock or is going to be reprinted, then even a personal use scan takes money out of our pockets, and royalties from the designers.


Obzirom da nemam nikakvu namjeru ljude uvjeravati oko ispravnosti njihovih odluka, zaključiti ću ovo sa: Sretno sa edukacijom!
Ajde da završimo. Prema članku 85. I članku 88. Zakona o autorskim pravima dopušteno je reproduciranje autorskih djela u svrhe znanosti i nastave ukoliko autor to izričito ne zabrani. Što znaći može se no ako u ovom slučaju GMT to zabrani onda ne. Kako ću ja to ukomponirati u nastavu to je moj problem.

Još me jedno zanima kad si se čuo s prijateljima iz GMT—a jesu li ti dali dopuštenje da preprodaješ njihove igre!? Ako se ne varam prodajep Labyirint. Zar im to isto ne uzima zaradu! Molim odgovor.
Na ovo prvo ti ne moram odgovarati obzirom da si u postu iznad već dobio odgovor na koji se način krši Copyright pod kojim je izdana igra ali i stajalište GMT-a ;)

Za ovaj drugi dio odgovor je da - dali su mi dopuštenje putem US Code, 17@109 članka.
(a) Notwithstanding the provisions of section 106(3), the owner of a particular copy or phonorecord lawfully made under this title, or any person authorized by such owner, is entitled, without the authority of the copyright owner, to sell or otherwise dispose of the possession of that copy or phonorecord.
Ovdje je naglasak na particular copy, odnosno mogu prodati ili posuditi samo svoju kopiju, nikako ne smijem izrađivati nove kopije te ih posuđivati ili prodavati.

@dlakar - pa evo, rasprava je konstruktivna koliko može biti. Neka moderator dijeli kartone ako slučajno zastranimo :thumbs
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3665 puta
Kontakt:

Re: Cuba Libre

Post Postao/la sadistiko »

...dobro ste vi to izvukli, kako je krenulo već sam se pobojao da će opet biti flameanja.
Nisam se htio uključivat jer je Miki dosta burno reagirao u prvim postovima pa reko da ne palim i ja.
I sam sam izradio par igara i planiram ih napraviti još nekolicinu, ali svjestan sam od početka da to sigurno nije potpuno legalno, e sad kad se radi o igrama koje nisu u prodaji i ne planiraju se ponovo raditi sviđa mi se razmišljanje GMT ekipe, a mislim da i ostali tako razmišljaju.
Kad se radi o igrama koje su još u prodaji onda je to ipak neka druga situacija.
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post (ukupno 2):
thegreymiljenko
slika
Avatar
miki0102
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 476
Pridružen/a: 22 vel 2017, 22:55
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 413 puta
Kontakt:

Re: Cuba Libre

Post Postao/la miki0102 »

Gle zakon nije prilagođen društvenim igrama no ovaj dio koji si podcrtao „u obliku zbirke koja sadržava više autora“ zar se sve ove napravljene GMT ili sve do sada napravljene igre nebi mogle podrazumijevati kao zbirka koja sadržava više autora!?

Autor ima pravo na primjerenu naknadu to stoji no ne stoji da nužno mora dobiti naknadu tj. Ima pravo na nju ukoliko ju zatraži.

Mene zanima da li vi koji radite u školi koristite samo one materijale koje vam je izdavač dostavio (koji su nedovoljni za zanimljiviju nastavu) ili skidate razno razne materijale sa interneta skenirate ih iz stručnih knjiga kopirate fotografije i slično. Ako da pitate li autore smijete li to napraviti i ponudite li im novčanu naknadu ako se oni s time slože? Ja uglavnom na gotovo svakom nastavnom satu imam materijale skinute s neta bilo da je riječ o glazbenim ili filmskim medijima ili pak fotografijama, kartama te drugim pomagalima insam niti jedno pitao autora tih djela smijem li to koristiti, a kamoli da sam im nudio naknadu. Ne znam gdje bi došao kad bi svakog autora pitao za dopuštenje te isto tako ne znam tko bi platio tu novčanu naknadu. Čisto sumnjam da bi me policija zbog toga proganjala pa zašto to ne bi bili primjenjivo na društvene igra!?


Uostalom sadistiko zar ti nisi imao izvannastavnu aktivnost vezanu za društvene igre i krajnji vam je cilj bio napraviti igru i to si valjda upisao u kurikulum!? Jesi li pritom kršio autorska prava!? Ja mislim da nisi.
Zadnja izmjena: miki0102, dana/u 19 srp 2018, 08:18, ukupno mijenjano 3 puta.
slika
Avatar
neuromancer
Reactions:
Postovi: 174
Pridružen/a: 04 ruj 2011, 20:25
Lokacija: što južnije-to tužnije (Dubrovnik)
Ima zahvala: 181 put
 pohvaljen: 153 puta
Kontakt:

Re: Cuba Libre

Post Postao/la neuromancer »

sadistiko je napisao/la: 18 srp 2018, 19:40 ...dobro ste vi to izvukli, kako je krenulo već sam se pobojao da će opet biti flameanja.
Nisam se htio uključivat jer je Miki dosta burno reagirao u prvim postovima pa reko da ne palim i ja.
I sam sam izradio par igara i planiram ih napraviti još nekolicinu, ali svjestan sam od početka da to sigurno nije potpuno legalno, e sad kad se radi o igrama koje nisu u prodaji i ne planiraju se ponovo raditi sviđa mi se razmišljanje GMT ekipe, a mislim da i ostali tako razmišljaju.
Kad se radi o igrama koje su još u prodaji onda je to ipak neka druga situacija.

Ista stvar je i kod mene - izradio sam nekoliko igara i opet ću jer me to zabavlja, a ne zato da bih uštedio 100-injak kn ili nekome uskratio njegovu zaradu. Dapače čak sam i "legalno" kupio nekoliko originalnih boardgameova koje sam kanibalizirao i upotrijebio za izradu "nelegalnih" home-made igara.

Mislim da GMT-u i ostalim izdavačima boardgameova smo najmanji problem nas par entuzijasta što izradimo nekoliko kopija igre za svoje potrebe (dakle ne za daljnju prodaju), za razliku od masovne prodaje kopiranih igara što im rade Kinezi na netu.

Ovo pozivanje na zakone mislim da nije potreba budući da to već spada u neku domenu nespojivu s igranjem i zabavom. Pa svak od nas svakodnevno krši zakon (i još k tomu ugrožava život) najobičnijim prelaženjem ceste van pješačkog prijelaza i hrpom banalnijih stvari primjerice neuzimanjem računa u trgovini i što ćemo sad...

Nego kad se već priča o ilegalnim kopiranjima, piratstvu itd. spomenuo bih primjer Iron Maidena. Ovo je sad iz sjećanja pa me slobodno ispravite ako sam što falio ali poantu ćete shvatiti. Naime, Maideni se svojedobno nisu puno zamarali kršenjem njihovih autorskih prava nego su pratili gdje se najviše ilegalno skidaju i distribuiraju njihove pjesme. To je bilo u Južnoj Americi - Brazil, Argentina itd. I tako su oni tamo fino napravili par turneja i umjesto na prodanim CD-ovima zaradili golemu lovu na koncertima jer su po količini distribuiranog ilegalnog materijala znali da će im doći hrpa ljudi na koncerte. Znači te pjesme su služile kao reklama i osnova za stjecanje baze fanova koji su koncertima pretvoreni u potrošače. Vjerujem da se članovi benda ne osjećaju nešto zakinutima i da su zato danas siromašniji...

E sad tako pametne firme kao što su primjerice GMT (o kojima sam čuo sve najbolje i za koje mislim da su ok) ne bi trebale sitničariti - za ne reći ciganiti oko par home made kopija. Naprotiv one bi ukoliko se donesu na neke game sessione mogle poslužiti kao svojevrstan demo za upoznavanje drugih gamera s proizvodom i ukoliko se ljudima svide potaknuti ih na kupnju. Dakako postoji i mogućnost da ih potaknu na izradu, ali to bi realno bio daleko manji postotak jer je kupnja ipak komotnije rješenje.

Također bih spomenuo i taj postotak koji tvorci igre dobijaju od svake prodane kopije. Ne znam koliko bi to moglo biti ali poznavajući korporativnu poslovnu filozofiju vjerujem da se radi o vrlo malom postotku. Također iznosi za materijal utrošen u izradu igre je smješan, a još smješnija naknada onima koji je fizički izrađuju. Zna se kome ostaje najveći dio kolača. Napominjem ne znam točno a i za svaku firmu su iznosi sigurno drukčiji pa ako je netko bolje upoznat s time odn. ima ikakav primjer iz prakse volio bih da to podijeli.

Osobno ako neki dizajner ili autor igre misli da će ga moja home made kopija igre osiromašiti rado ću mu uplatiti taj njegov postotak od veleprodajne cijene jedne igre, koji bi njemu pripao, a on ako hoće (a i ne mora) neka meni pošalje mailom template za izradu.
Ovi su korisnici zahvalili autoru neuromancer za post:
miki0102
Odgovori

Natrag na “"Uradi sam" i "Ispiši i igraj" igre”