Cuba Libre

Podforum namijenjen DIY (Do It Yourself) i PNP (Print & Play) igrama, odnosno igrama koje sami slobodno preuzmete i napravite.

Moderator/ica: sadistiko

Pravila foruma
Svaku igru koju opisujete postavljajte kao posebnu temu. Preporuka je da prvi članak sadrži poveznicu od kuda su materijali za igru preuzeti, opis igre, te opis izrade igre.
Avatar
thegrey
Reactions:
Postovi: 381
Pridružen/a: 02 ožu 2011, 08:12
Ima zahvala: 78 puta
 pohvaljen: 204 puta

Re: Cuba Libre

Post Postao/la thegrey »

Kad kažeš da komponenta nije identična originalu - sam si radio mapu ili printao scan? Mislim da ti je čak i na dnu ostao autor mape.
Slično je pitanje i za kartice, a i za pravila.
Eh sad, tvoja interpretacija ilegalnog sadržaja je... tvoja interpretacija, odnosno Copyright simbol GMT Gamesa na dnu pravila, boxa i mape se ne bi složio sa time, a o tome sigurno ne planiram voditi diskusiju.

@dlakar - naravno da nema posljedica, nije baš da ekipa iz MUP-a provjerava ovaj forum i prati tko se čime bavi, tako da nema brige :)
Ovi su korisnici zahvalili autoru thegrey za post:
neuromancer
Avatar
neuromancer
Reactions:
Postovi: 174
Pridružen/a: 04 ruj 2011, 20:25
Lokacija: što južnije-to tužnije (Dubrovnik)
Ima zahvala: 181 put
 pohvaljen: 153 puta
Kontakt:

Re: Cuba Libre

Post Postao/la neuromancer »

@ thegrey - Zahvaljujem na pojašnjenju - iskreno bez šale i ironije da me se krivo ne shvati mislio sam da se radi o točki 04 gdje stoji zabrana reklamiranja komercijalnih tvrtki pa rekoh nije valjda da se ne smije spominjati ime tiskare, trgovine gdje su se kupile komponente itd. :oops:

Ilegalni sadržaji i copyrighti odn. njihovo tumačenje će s vremenom postajati sve restriktivniji (korporacije trebaju novac za managere, marketinške stručnjake, PR specijaliste i slične odn. njihove plaće i bonuse), međutim to što netko doma napravi boardgame za svoje potrebe (dakle ne za prodaju odn. ostvarenje profita) je stvarno beznačajno. Paradoks je da taj pothvat kućne izrade nekad može doći i skuplje nego kupnja originala - što sam osobno iskusio :facepalm

Ovdje bih svakako spomenuo primjer BGG-a gdje se bez problema javno mogu naći-downloadati potrebni materijali za izradu komercijalnih igara. Osobno imam dosta tih materijala - između ostalog izradio sam tako i Twilight Struggle (sa logom GMT-a na kartama). Vođen time da ako je itko specijalist na području copyrighta i tih stvari to su amerikanci i oni sigurno ne bi dozvolili javnu objavu ako ima i najmanje mogućnosti kršenja istih. Tim više što su na BGG-u ažurni te se ponekad i nakon objave neki materijali uklanjaju čak i nakon par godina. Primjerice kad je jedna firma počela proizvoditi PnP Dune uklonili su do tad dostupne materijale, nasreću ja sam ih na vrijeme pokupio 8-)
Avatar
miki0102
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 476
Pridružen/a: 22 vel 2017, 22:55
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 413 puta
Kontakt:

Re: Cuba Libre

Post Postao/la miki0102 »

Ma priča bez veze jer ne želi shvatiti da se autorska prava odnose na umnožavanje i prodavanje igara, a ove igre nisu umnožene već je svaka napravljena na svoj način. Logo je nebitan jer se igre ne prodaju. Kao što sam ranije napisao sve što ima obrazovnu svrhu nije kažnjivo zakonom. Možda će se to promijeniti no za sad je tako.
Već smo negdje o ovome raspravljali pa sam dao primjer Columbia Games kako oni prodaju blokove i sami te potiču na izradu vlastitih verzija igre. Na BGG ima milijun homemade covera kartica ili mapa sa logom proizvođača i to je svima dostupno za download, a čak se ljudi na to i potiču.
Ma uopće nije bitno o ovome raspravljati jer koga smeta neka ne posječuje ovaj dio foruma i to je to. Što se mene tiče imam još jednu igru u pripremi i to je to na duže vrijeme. Pozz
Ovi su korisnici zahvalili autoru miki0102 za post:
neuromancer
slika
gogo666
Reactions:
Postovi: 323
Pridružen/a: 19 vel 2018, 17:58
Ima zahvala: 16 puta
 pohvaljen: 234 puta

Re: Cuba Libre

Post Postao/la gogo666 »

Otvoris manual bilo koje igre i procitas dio o copyrightu.

Opcenito je neovlasteno umnozavanje zabranjeno, makar u privatne svrhe. Ako neki dozvoljavaju to je njihovo pravo.
slika
Avatar
miki0102
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 476
Pridružen/a: 22 vel 2017, 22:55
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 413 puta
Kontakt:

Re: Cuba Libre

Post Postao/la miki0102 »

gogo666 je napisao/la: 14 srp 2018, 12:33 Otvoris manual bilo koje igre i procitas dio o copyrightu.

Opcenito je neovlasteno umnozavanje zabranjeno, makar u privatne svrhe. Ako neki dozvoljavaju to je njihovo pravo.
Evo npr od Cuba Libre daj mi screenshut jer ja nemrem naći nigdje ništa o tome niti u manualu, a niti u playbooku.
slika
Avatar
miljenko
Reactions:
Postovi: 651
Pridružen/a: 22 lip 2011, 04:08
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 934 puta
 pohvaljen: 334 puta
Kontakt:

Re: Cuba Libre

Post Postao/la miljenko »

Kako ne... copyright je na bas svakoj stranici rulebooka i playbooka.... pogledaj onaj mali zaokruzeni (c) na dnu svake stranice... to oznacava copyright.


https://en.m.wikipedia.org/wiki/Copyright?wprov=sfla1
Avatar
miki0102
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 476
Pridružen/a: 22 vel 2017, 22:55
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 413 puta
Kontakt:

Re: Cuba Libre

Post Postao/la miki0102 »

miljenko je napisao/la: 14 srp 2018, 14:06 Kako ne... copyright je na bas svakoj stranici rulebooka i playbooka.... pogledaj onaj mali zaokruzeni (c) na dnu svake stranice... to oznacava copyright.


https://en.m.wikipedia.org/wiki/Copyright?wprov=sfla1
Gle prvo pročitaj zakon o autorskim pravima pa ćeš vidjeti da sve što je namjenjeno obrazovanju i nastavi, a potpada pod autorsko dijelo može se slobodno prikazivati i umnažati. Ukoliko je kod mene riječ o autorskom dijelu onda javtvrdim da će se ono koristiti u svrhu edukacije i nastave.
slika
Avatar
miljenko
Reactions:
Postovi: 651
Pridružen/a: 22 lip 2011, 04:08
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 934 puta
 pohvaljen: 334 puta
Kontakt:

Re: Cuba Libre

Post Postao/la miljenko »

Bljuje mi se od same pomisli da idem citati zakone... Osim toga, teret dokaza je na tebi... Ako tvrdis da mozes kopirati neko autorsko djelo, ti moras navesti po kojem clanku zakona je to tako... a ne da ja tebi dokazujem suprotno, tako stvari ne funkcioniraju...
Avatar
miki0102
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 476
Pridružen/a: 22 vel 2017, 22:55
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 413 puta
Kontakt:

Re: Cuba Libre

Post Postao/la miki0102 »

miljenko je napisao/la: 14 srp 2018, 16:50 Bljuje mi se od same pomisli da idem citati zakone... Osim toga, teret dokaza je na tebi... Ako tvrdis da mozes kopirati neko autorsko djelo, ti moras navesti po kojem clanku zakona je to tako... a ne da ja tebi dokazujem suprotno, tako stvari ne funkcioniraju...
Tko si ti da ja tebi trebam nešto dokazivati!? Neki lik koji se poziva na autorska prava, a ne želi proučiti zakon. Baš krasno. Ti bi trebao dostaviti dokaze kad optužuješ, a od svega si linkao wikipediju. Malo si si previše umislio. Prvo ti dokaži da je nešto protuzakonito, a onda ću ja to pobiti.
slika
Avatar
miljenko
Reactions:
Postovi: 651
Pridružen/a: 22 lip 2011, 04:08
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 934 puta
 pohvaljen: 334 puta
Kontakt:

Re: Cuba Libre

Post Postao/la miljenko »

Nisam ja nitko... niti sam te za ista optuzio... samo ti kazem da u znanosti ili u debati, ako netko nesto tvrdi, a ti tvrdis da ne krsis autorska prava, onda to moras TI dokazati...
Primjer tvoga argumenta je da ja kazem da imam ku**c od 30cm i trazim od tebe da dokazes da nije toliki...
Odgovori

Natrag na “"Uradi sam" i "Ispiši i igraj" igre”