Gloomhaven

Pitanja vezana uz društvene igre
Avatar
Burt Macklin
Reactions:
Postovi: 88
Pridružen/a: 25 tra 2017, 02:47
Ima zahvala: 74 puta
 pohvaljen: 37 puta
Kontakt:

Gloomhaven

Post Postao/la Burt Macklin »

Čudi me da već nema svoju temu.

Uglavnom, igrate li?
Ja u konstantnoj stisci s vremenom, eno stoji i čeka pogodan trenutak.
Malo sam gledao pravila, poslagao komponente koliko sam uspio
(Geekbox i kojekakve slične kutijice, dok ne nabavim nekakav insert),
ali nikako da krenem kako spada.

Plus, stan mi je ograničen prostorom, tako da ne mogu započeti
i ostaviti pripremljeno pa povremeno igrati po par poteza .. psmtr.

Evo usput i fascinatnog podviga, na koji nemam komentara osim:
ajme :lol:
Ovi su korisnici zahvalili autoru Burt Macklin za post:
thepandacult
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1237
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1184 puta
 pohvaljen: 920 puta
Kontakt:

Re: Gloomhaven

Post Postao/la Antomon »

Naša družina (buraz, frend i ja) je prešla za sada 7 scenarija u kampanji, trenutno smo svi level 3.

Ovo je boardgame kao stvoren za ekipu koji voli igrati taktičke RPGove na konzolama/računalima, ljepo preslikavam koncepte sa ekrana na ploču. Priča je dovoljno zanimljiva i ima odluka, kako će se one reflektirati ćemo tek vidjeti.

Mi za sada dosta stvari držimo izvan original kutije. Map tileove smo stavili u jedan organizator papira, monstere smo organizirali da u jednu košuljicu za CD-e stavim veliku kartu sa statistikama zajedno sa svim pripadnim monsterima i to držimo u odvojenoj kutiji. Vrlo vjerovatno ćemo u nekoj fazi nabaviti insert, ali ima vremena do toga.

Prvi scenario je trajao oko 5 sati, trebalo nam je vremena dok smo pohvatili koncepte i pravila, danas smo odigrali 2 scenarija u 4 sata zajedno sa setupom. Pravila ima dosta i uglavnom nisu kompleksna, najkompleksnije je kako monsteri fokusiraju i napadaju, za to postoji kviz na BGG-u koji olakšava shvaćanje pojedinih situacija. Savjetujem da svi sudionici pročitaju pravila, teško je jednoj osobi sjetiti se svih pravila u trenutku.

Mi smo jako zadovoljni igrom.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Antomon za post (ukupno 2):
Burt Macklinstoka
Avatar
frle
Reactions:
Postovi: 554
Pridružen/a: 12 srp 2011, 23:05
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 260 puta
Kontakt:

Re: Gloomhaven

Post Postao/la frle »

Neki dan smo frendovi i ja završili 12 scenariji u našoj Hyper Viper skupini. Igra nas 4 stalno i jedan frend je jednom uskočio kada jedan od originalne ekipe nije mogao. U ekipi nam sudjeluju Scoundrel (kao neki rogue), Brute (tenk koji nije tenk, najbliže mu je možda paladin iz dnda), Mindthief (kontrol lik) i Craghart (frajer koji upravalja elementima oko sebe).

Sve u svemu igra je meni osobno kao i ekipi odlična. Toliko nam je dobra igra da smo sve ostale igre zapostavili (jedino smo igrali Rising Sun kada je došao jer hype). Sad se već nalazimo i dva puta tjedno da igramo Gloomhaven. Blizu smo da se jedan lik umirovi i da otvorimo novog lika. Jako pažljivo biramo A ili B stranu u City i Road eventima bez da si išta spojlamo. Nakon odigranih tih 12 scenarija priča je zanimljiva. Scenariji su ugl ubijanje svih neprijatelja.

Cijeli mehanizam kako igra funkcionira preko kartica, odigraš dvije, na jednoj napraviš gornju akciju na drugoj donju mi je fantastičan. Onda te neko zezne i odigra nešto da je brži od tebe i zezne ti koncept koji si si složio u glavi. Vrlo važno je dobro komunicirati i znati što koji lik može napraviti kako bi se igra tj scenariji mogao što bezbolnije preći.
Storage je definitivno zeznut, ja držim sve map tileove u kutiji od druge igre, nabavio sam u bauhausu plano kutije za sve tokene, a ostalo se snalazim. Imam sreće da kako živim solo mogu držati igru na stolu ako znam da ćemo ju i sljedeće igranje igrati, ali sa svojim nekakvim planom složim i spremim igru u 15min.

Meni je igra na mojoj osobnoj top listi trenutno no 2, iza Blood Ragea, ali imam ju potrebu stalno igrati i da mogu igrao bi ju svaki dan da vidim što ću sve otključati i napraviti novog. Mislim da zaslužuje biti gdje je trenutno na BGGu, hype je ogroman, ali zaslužen.
Ovi su korisnici zahvalili autoru frle za post:
Burt Macklin
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1237
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1184 puta
 pohvaljen: 920 puta
Kontakt:

Re: Gloomhaven

Post Postao/la Antomon »

Moram priznati da sam malo iznenađen činjenicom da je Gloomhaven broj 1 igra na BGG-u.

Ciljana publika za ovu igru je recimo puno uža nego za npr. Pandemic legacy. Pandemic Legacy mogu zamisliti da igram sa roditeljima/babom/didom, Gloomhaven baš i ne. Pravila za Gloomhaven nisu kompleksna, ali su opsežna, treba posvetiti dosta vremena da se usvoje.

Nema dvojbe da li je Gloomhaven kvalitetna igra, vrlo vjerovatno u svom žanru najkvalitetnija trenutno i mi uživamo u njoj.

Broj 1 na BGGu je više refleksija koja ekipa posjećuje BGGu i koliko se priča o nekoj igri (hotness) nego koliko je igra stvarno kvalitetna.

Ovo moj post spada u kategoriju "filozofije dok se tuširaš"...
Ovi su korisnici zahvalili autoru Antomon za post (ukupno 4):
kockicasadistikoBJ_SpeedySpectre
magefart
Reactions:
Postovi: 4
Pridružen/a: 27 sij 2017, 18:55
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 1 put

Re: Gloomhaven

Post Postao/la magefart »

Jeste li nabavili igru preko Kickstartera ili? Jer trazim vec neko vrijeme odakle bi narucio igru, ali svugdje je rasprodana, ili je prodaju po duplo vecim cijenama.
Avatar
Bolindus
Reactions:
Postovi: 561
Pridružen/a: 12 svi 2014, 21:41
Lokacija: Varazdin
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 410 puta
Kontakt:

Re: Gloomhaven

Post Postao/la Bolindus »

magefart je napisao/la: 01 ožu 2018, 17:44 Jeste li nabavili igru preko Kickstartera ili? Jer trazim vec neko vrijeme odakle bi narucio igru, ali svugdje je rasprodana, ili je prodaju po duplo vecim cijenama.
Bude ti sad reprint, imas vec i preordere na nekim stranicama.
A i zupi bude imal. igraj.si :)
Avatar
Burt Macklin
Reactions:
Postovi: 88
Pridružen/a: 25 tra 2017, 02:47
Ima zahvala: 74 puta
 pohvaljen: 37 puta
Kontakt:

Re: Gloomhaven

Post Postao/la Burt Macklin »

magefart je napisao/la: 01 ožu 2018, 17:44 Jeste li nabavili igru preko Kickstartera ili? Jer trazim vec neko vrijeme odakle bi narucio igru, ali svugdje je rasprodana, ili je prodaju po duplo vecim cijenama.
Kickstarter.

Strpi se još malo, nema smisla plaćati lihvarske cifre;
igraj.si ti je dobar prijedlog za rezervaciju, pa pitaj tamo.
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1237
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1184 puta
 pohvaljen: 920 puta
Kontakt:

Re: Gloomhaven

Post Postao/la Antomon »

Jedan detalj koji me oduševio, ali nažalost sadrži spojlere pa ste upozoreni.
Vezan je uz umirovljene likove, road i city eventove.

SPOILER SPOILER SPOILER

Nakon što se umirove početni likovi u road i city event deck se dodaju novi eventovi. Svi napredni likovi dodaju city i road eventove kada dođu i kada se umirove iz partya.

Na eventovima se pojavljuju sami likovi koji su bili prije u partiju i referanciraju se na vrijeme provedeno u partyu. Ti eventovi su odlično napravljeni i daju osjećaj živosti igri.
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 587 puta
 pohvaljen: 576 puta

Re: Gloomhaven

Post Postao/la Stips »

slika
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1237
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1184 puta
 pohvaljen: 920 puta
Kontakt:

Re: Gloomhaven

Post Postao/la Antomon »

Stipsonov je napisao/la: 10 svi 2018, 14:28 slika
Top komentar na Redditu za ovu sliku me pošteno nasmijao.

"Road events suck." rofl rofl
Ovi su korisnici zahvalili autoru Antomon za post:
sadistiko
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”