Izrada karata za igru u HR

Teme u vezi amaterskih uradaka igara

Moderator/ica: sadistiko

Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Izrada karata za igru u HR

Post Postao/la sadistiko »

Do sada sam uvijek sam radio karte, ali ajd da vidimo postoji li u hrvatskoj neka firma kod koje preko neta možeš naručiti izradu svojih karata.
Pa onda ako ovo gornje nema (ja nisam našao), imate li kakvih iskustava s onima koji imaju na popisu svojih poslova izradu karata.
Najviše me zanima kvaliteta karata, one karte tipa što se razlistaju već nakon druge igre me uopće ne zanimaju. Zanima me profi izrada karata, sa onom lienen zaštitom (ne znam kako se zove ta folija kod nas).
slika
Avatar
neuromancer
Reactions:
Postovi: 174
Pridružen/a: 04 ruj 2011, 20:25
Lokacija: što južnije-to tužnije (Dubrovnik)
Ima zahvala: 181 put
 pohvaljen: 153 puta
Kontakt:

Re: Izrada karata za igru u HR

Post Postao/la neuromancer »

Iskreno najjeftinija opcija i najmanje truda da printaš na debelom papiru i stavljaš u sleevove. Pretpostavljam da ti treba za Dune tako da ćeš morati raditi dvostrano i staviš u prozirne sleevove i problem riješen.

Na drugom topicu o Duneu je kolega to dobro riješio s preklapanjem - onda uzmeš manje debeli papir

Također negdje sam naišao na zanimljivo rješenje s plastificiranjem (laminating) cijjele karte (tipa kao što se rade propusnice,iskaznice i sl.). Danas ima tih aparata i za kupit, a u tiskarama isto tako to više nije skupo, budući da se folijom A4 mogu plastificirati bar 8 kartica.
To bi kartama osiguralo dugotrajnost odn. praktički neuništivost, samo iskreno baš nešto nisam optimističan kako bi izgledalo rukovanje takvim kartama (mješanje, slaganje u špil i sl.)

Evo neka se javi neko sa iskustvom kako rukovati sa full laminated kartama

Iako ne vjerujem da u Zagrebu nema neka tiskara koja bi ti mogla izraditi profi špil karata - ja sam to viđao kao promotivne materijale (špil igraćih karata za poker a na poleđini ime firme). Kad već rade kemijske, rokovnike itd. onda pretpostavljam da ni to nije neki problem.
Međutim u ovakvim slučajevima postavlja se pitanje minimalne narudžbe te ukupne isplativosti cijelog projekta.
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Izrada karata za igru u HR

Post Postao/la sadistiko »

Ovo laminiranje zaboravi.
To je prekruto i nakon nekoliko igranja se počne raspadati.
Radio sam i s onim samoljepivim folijama za knjige koje su puno savitljivije, ali i to se trga. Npr. Dominion sam tako radio i karte su već stvarno u jadnom stanju, a odigrali smo kojih 70 partija.
Za sad mi je najbolje print na foto papir pa u sleevove, ali ni to nije baš jeftino, pa reko da vidimo postoji li kod nas neka firma tipa printstudio.com ili artscow
slika
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: Izrada karata za igru u HR

Post Postao/la dlakar »

Ja sam par igara napravio isto tako sa tom folijom za knjige i poprilicno sam zadovoljan. Uzmem obicni 250 gms papir i prvo cijeli a4 papir oblijepim folijom i onda rezem sa giljotinom...tako da mi se rubovi ne listaju, folija ne puca i karte su vec dosta dugo u dobrom stanju...ali ni jedna ne zatjeva toliko mjesanja ko dominion...tako da ne znam...zadnjih par sam izradio isto tako sa foto papirom i pozadinu sa samoljepljivim i u mayday penny sleeves..posto su malo deblje karte, ne ispadaju a daju se lijepo mijesat....ali to nije tema..:)
Nisam cuo za takvo nest kod nas, ja se pripremam otic u tiskaru pa vidjet sta tamo nude...ali nisam preoptimistican...
Pitanje za Sadistika..
Kad vec pricamo o kartama, gdje, kakav i po kojoj cijeni nabavljas foto papir. Ja sam koristio 230 gms i 80 gms samoljepljivi...neki jeftini sa ebaya narucio ali vise ih nema...
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Izrada karata za igru u HR

Post Postao/la sadistiko »

Ja za svoju firmu najčešće kupujem 160g (mislim da je firma Sigma ili Aro) u Metrou. 100 listova za nekih 50-60kn.
Pod zadnje naručujem iz RefillBar web shopa, oni imaju super foto samoljepivi papir. Pakiranja su po 20 komada za kojih 15-tak kuna.
slika
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: Izrada karata za igru u HR

Post Postao/la dlakar »

E to sam vidio na refillbaru i bas me zanimalo jel valjaju. Znaci provjereno...fala
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: Izrada karata za igru u HR

Post Postao/la dlakar »

samo ispravak...znam da mi nesto tu nije stimalo
Self Adhesive Foto Glossy Papir A4 150 g/m2 je 38 kn. Mislio sam ga kombinirat sa Papir Foto Glossy A4 170 g/m2 od 18 kn.
To isto nije loša cijena...
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
Avatar
neuromancer
Reactions:
Postovi: 174
Pridružen/a: 04 ruj 2011, 20:25
Lokacija: što južnije-to tužnije (Dubrovnik)
Ima zahvala: 181 put
 pohvaljen: 153 puta
Kontakt:

Re: Izrada karata za igru u HR

Post Postao/la neuromancer »

sadistiko je napisao/la: 04 lip 2017, 18:02 Ovo laminiranje zaboravi.
To je prekruto i nakon nekoliko igranja se počne raspadati.
To sam i pretpostavio da nije baš najsretnije rješenje :facepalm
Avatar
marge
Reactions:
Postovi: 854
Pridružen/a: 16 stu 2012, 20:26
Ima zahvala: 278 puta
 pohvaljen: 765 puta
Kontakt:

Re: Izrada karata za igru u HR

Post Postao/la marge »

Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Izrada karata za igru u HR

Post Postao/la sadistiko »

Gledao sam kod njih i ovdje:
http://www.kalendari.com.hr/igrace-karte/

Ove karte od Ožujskog imam par špilova i tak, dok to nije loše, nije to onaj pravi završni prelaz (linen - hrapavi).
Razmišljao sam ja nabaviti puno tanje folije za laminaciju, ali preskupe su mi da idem probavat, a postoji i mogućnost da mi zaje### stroj jer u specifikacijama mi ne piše da smijem koristiti tako tanke folije.
Kod tog rastavljanja laminiranih karata nije problem sama folija, nego jednostavno papir koji se raspadne, odpadne završni sloj s papira na kojem se zapravo nalazi print. Ja to onda lijepim ljepilom za papir, ali to više nikad nije onak lijepa karta kao kad je taj tren napraviš.
Možda je čak u pitanju i lošija kvaliteta samog foto papira na kojem printam, ne znam. Žao mi je za takvo što kupovati neki ultra skupi papir, onda mi je jeftinije kupiti samu igru nego sam raditi.
slika
Odgovori

Natrag na “Amaterska radionica igara”