Sadistiko i petrinjske igre

Tekstovi, podcastovi i ostali materijal kojeg objavljuju razne boardgame zajednice u Hrvatskoj.
Pravila foruma
Svaki korisnik otvara svoju temu u kojoj će opisivati zanimljivosti i crtice iz vlastitih igraćih događanja
Svoje blogove možete nam slati i putem obrasca na naše stranice kako bi bili vidljivi i van ovog foruma
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Sadistiko i petrinjske igre

Post Postao/la sadistiko »

I opet mi se ne da pisati pregled igre, pogotovo jer ni nakon 6 sati igre nismo završili. Šteta, ovaj puta sam imao dobre šanse biti u vodstvu.

Link na album: https://www.facebook.com/media/set/?set ... 990&type=1

...i par slika...









Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post (ukupno 4):
dadoShichValsimstoka
slika
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1023
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 416 puta
 pohvaljen: 772 puta

Re: Sadistiko i petrinjske igre

Post Postao/la smurfORnot »

Gejm u 6p da bi završio u 6h? not a chance rofl . Igrao sam gejmove od tipa 4p, što su trajali po 10h.

Mat je definitivno veliki plus!
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Sadistiko i petrinjske igre

Post Postao/la Valsim »

Hjaaaoo. Tak lijepe slike, a bez opisa. Šta si se ulijenio nešto u zadnje vrijeme.
Zadnja izmjena: Valsim, dana/u 27 sij 2017, 16:21, ukupno mijenjano 3 puta.
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Sadistiko i petrinjske igre

Post Postao/la kockica »

Ali treba priznati da se opako bacio na prijevode.
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post:
sadistiko
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Sadistiko i petrinjske igre

Post Postao/la sadistiko »

upravo je i to razlog što sam se "ulijenio" za pisanje pregleda igranja :-/
slika
Avatar
Bolindus
Reactions:
Postovi: 561
Pridružen/a: 12 svi 2014, 21:41
Lokacija: Varazdin
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 410 puta
Kontakt:

Re: Sadistiko i petrinjske igre

Post Postao/la Bolindus »

Nemrete vi bez rakije :D
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: Sadistiko i petrinjske igre

Post Postao/la dlakar »

rakije amo porque ne pasa aqua vulgaris
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Sadistiko i petrinjske igre

Post Postao/la sadistiko »

Jebo igru bez rakije ;-)
Ona koju ne krenemo tako igrati ta ni ne završi kako treba :-D
slika
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Eine Frage Der Ahre i Ostia u 5 igrača

Post Postao/la sadistiko »

Igranje utorkom.
31.1.2017.
Okupili smo se večeras u velikom broju (Dam Dam kao domaćin, SaleGT, Matta, Krki i ja sadistiko), moji prijateli farmeri i ja da se ponovo okušamo u uzgoju krumpira, kuruze, repice i ostalih usjeva.

slika

Službeno o igri (čitaj za Grofa):

U igri Eine Frage der Ähre, ili eng. prijevod iste Heartland, igrači uzgajaju pet različitih usjeva, kukuruza, pšenica, šećerna repica, uljana repica i krumpir.

slika

Radi se o igri s trodimenzionialnim postavljanjem pločica. Igrači na potezu moraju:

postaviti pločicu zemlje
Kad postavljaju pločicu mogu postaviti dvostruku pločicu na polje gdje se mora paziti na pravilo plodoreda (ne smije se staviti isti usjev na već postojeći) ili jednu od svojih 5 jednostrukih pločica.

slika

bodovati
Nakon postavljanja pločice igrač može odmah uzeti bodove (žetva) ili ulagati u svoju farmu u štali. U štali se igrači utrkuju koji će prije doći do svoje farme što će dati bodove na duže vrijeme, te požuriti se do jedne od pločica živadi koje daju bodove na kraju igre.

ocjeniti farmu
Ako igrač posjeduje farmu sada dobiva bodove za veličinu svoje farme.

povući novu veliku pločicu
Ako je igrač postavio dvostruku pločicu onda mora povući novu.
Igra se nastavlja dok se ne potroše sve dvostruke pločice zemlje.



Rano ujutro (čitaj navečer oko deset ;-) ) smo krenuli u polje i krenulo je sijanje raznih kultura. Nakon nekog vremena uskoro su svanula velika polja uljane repice i kukuruza. Vodeći poljodjelci su bili Sale GT i ja.



Matta je opako krenuo u napredak u štali gdje je prvi došao do svoje prve farme i krenuo skupljati bodove. Ubrzo su susjedi pomakli međe pa je krenuo međususjedski boj oko preuzimanja polja :-) Matta je jedno vrijeme ostao na samo jednom polju uljane repice :-)
Uskoro su krenule nicati i druge farme, neke, veće, neke manje. Stanje na polju se zaoštravalo prema kraju. Dam Dam i Matta su ugrabili najviše živadi u štaglju, dok smo Sale GT, Krki i ja bježali bodovima ispred. Matta je imao ipak više sreće, a pustili smo mu farmu, rekao bih jedan krug previše, na miru pa je u zadnjim krugovima ugrabio dosta bodova da nas sustigne i sa svojim življem prestigne.



Na kraju je rezultat bio:

Matta 129
Krki 105
Sadistiko 101
Sale GT 85
Dam Dam 80

Ocjene za igru su bile: Matta 10, ja 9,5, ostali 8.
Mislim da su svi bili dosta zadovoljni igrom, jer i opet iako tema sama po sebi nije nešto pretjerano primamljiva, non stop prepucavanje čije će polje biti veće je baš dobra zafrkancija u igri. Samo je potrebno pripaziti da netko ne utekne previše. Sreće u igri ima jer se može desiti da ne dobiješ kroz cijelu igru dvostruki urod koji daje duple bodove, ali zna se desiti da ga dobiješ u krivo vrijeme (kao ja jučer) pa ga ne možeš ni iskoristiti. Svakako igra vrijedna ponovne igre, mislim da se svi slažu.

Sljedeća igra na repertoaru je bila Ostia.

slika

Službeno o igri:
Ostia je ekonomska igra trgovanja robom i doniranja istih u Rimski senat. Vi morate odlučiti, hoćete li zaraditi novac od svojih roba ili ih želite nešto donirati u senat za bodove. Senat daje pobjedničke bodove za najpotrebnije robe, ali ne novac. Također morate dati nešto roba na market, nadajući se da ćete ponuditi rijetku robu po visokoj cijeni.
Cijena robe i vrijednost u senatu se mijenja iz kruga u krug, a igra se pet krugova igre.

slika

Po krugu igrači prolaze kroz faze:

Luka (preprodaju tek pristiglu robu sa prekomorskih brodova - dva kruga licitacija)
Ured (igrači odlučuju slati svoju robu na Forum (prodaja na malo), u Senat (skupljanje pobjedničkih bodova) ili u svoja skladišta (spremanje za kasnije krugove)
Forum (igrači prodaju svoju robu)
Senat (igrači stječu bodove)
Skladište (ako je potrebno kupuju nova skladišta ili bacaju višak robe koja ne stane u skladišta

Na kraju igre se još uzima u obzir tko ima najviše novca, te raznoliku robu u skladištima.



Igra traži od igrača stvarno dobro snalaženje pri preprodaji robe koju smo dobili na prodaju jer nam se jučer dogodilo da smo u prva dva kruga kupovali po višoj cijeni nego li smo mogli zaraditi kasnije. U zadnja dva kruga smo već svi bili pred bankrotom i Matta je po prvi puta u ovoj igri podigao čak dva kredita da se izvuče iz krivo proračunatog budžeta.
Krkiju se nikako nije svidjela igra pošto mrzi trgovinu (pogađate, čovjek radi u trgovini :-) ), a mi ostali vjerujem da smo se dosta dobro zabavili. Prepucavanje i licitiranje tko će ponuditi više i kome će trgovac prodati robu jer nije bitno ponuditi najviše. Trgovac uvijek ima pravo prodati kome hoće ili uzeti sebi za jedan denarii više.

Na kraju je rezultat bio skroz neočekivan. Dam Dam koji je non stop bio predzadnji po bodovima skočio je na prvo mjesto koje je dijelio sa Saletom nakon svih mogućih tie brakera, dok je Matta koji je non stop bio pri vrhu potonuo na predzadnje mjesto.
Rezultat je bio sljedeći:

1. Dam Dam i Sale GT 11
3. Sadistiko 10
4. Matta 7
5. Krki 4

Ocjene za igru su bile sljedeće: Dam Dam 8,5, SaleGT i ja 8, Matta 7 i Krki 3.

I da vidimo kako izgleda top lista nakon jako dugo vremena, uglavile su se neke igrice koje su se svima svidjele pa je sad lista dosta drugačije nego je bila davno prije, a i doprinjelo je i novi način ocjenjivanja koje primjenjujemo.

slika
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post (ukupno 3):
kockicaValsimstoka
slika
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Nedjelja i Utorak

Post Postao/la sadistiko »

Spojit ću dva jako blizu odigrana dana.
Nedjelja, 5.2.2017.

Prvi puta u povijesti se ekipa Krvolovaca i njihovih supportera (čitaj Sven, Boris i Mario) odlučila doći meni u goste u Petrinju, baš kod mene doma. Ispalo je da će to biti nedjelja.
Trebali smo raditi na našem novom tajnom projektu ali eto, na kraju smo došli do zaključka da bolje da ne radimo ništa, nego da to nešto radimo preko one stvari, tako da smo se odmah u staru okrenuli prema igranju igara iz moje kolekcije.



Nema Miki kod mene da neko zaigra igru, a da rakiju popijo nije :-)
Nakon dosta duge diskusije prvi izbor je pao na Tiny Epic Kingdoms. (BGG rank 853)

slika

Kratki opis:
Vi ste malo kraljevstvo s velikim ambicijama. Želite proširiti svoju populaciju kroz druge oblasti, naučiti moćnu magiju, izgraditi velike kule i učiniti da vaši susjedi drhte na spomen vašeg imena. Jedini je problem što i sva ostala kraljevstva žele isto, a premalo je mjesta da svi uspiju…
Tiny Epic Kingdoms je 4x igra fantazije u džepnom izdanju. Svaki igrač počinje s jedinstvenom frakcijom (koja ime jedinstveno tehnološko stablo) i mali teritorij. Kroz igru, igrači skupljaju resurse, istražuju druge teritorije, međusobno se bore, razvijaju magiju i grade veliku kulu kako bi zaštitili svoje kraljevstvo.

slika

Opis igranja:
Igra se odvija u nekoliko poteza gdje je jedan igrač aktivni igrač i bira jednu od dostupnih akcija. Svi ostali igrači mogu odigrati istu tu akciju ili skupljati resurse iz regija gdje imaju svoje čovječuljke.

slika

Akcije na raspolaganju su:
Izviđanje - kretanje unutar jednog teritorija i sudjelovanje u ratu ako se ulazi u regiju s tuđim čovječuljkom
Istraživanje - kretanje na kartu drugog teritorija i sudjelovanje u ratu ako se tamo nalazi tuđi čovječuljak
Građenje - Izgradnja kule za skupljanje pobjedničkih bodova
Razvoj - Učenje magičnih vještina za korištenje posebnih sposobnosti frakcije i pobjedničke bodove
Širenje - Povećanje populacije i pobjednički bodovi za svakog čovječuljka na kartama na kraju igre
Trgovina - Zamjena resursa, jedan za jedan
Igra završava čim jedan od igrača na kraju jednog od poteza ima
7 čovječuljaka u igri
6. nivo na karti kule
5 nivo magije na svojoj karti frakcije
Nakon toga se odigrava završni potez igre nakon kojeg se zbrajaju bodovi.

slika

Sad kad znamo okvirno kako se igra igra, da vidimo kako su se razvijala naša kraljevstva.
Igrali su:

Boris - Gamelyns
Sven - Satyrs
Mario - Shapeshifters
Sadistiko - Dark Elves

U ranoj fazi gre su Dark Elfovi došli u neistraženi dio kraljevstva Shapeshiftera, a Gamelyni došli u posjet Satirima. Neko vrijeme je bio mir dok nije izbio prvi rat gdje su se Shapeshifteri, trenutno u obliku predivnih anđela pobunili protiv upada Dark Elfova. Elfovi su ponudili mir, ali Shapeshifteri nisu prihvatili i pobili Elfove koji nisu imali dovoljno hrane za izbjeglice pa su svi poginuli. Kasnije više nije dolazilo do nikakvih napada jer su Satiri uskoro skupili dovoljno magijskog znanja da objave početak kraja. Tako je i završila naša prva igra tog dana. Rezultat je bio:

Sven 14
Boris 12
Mario 11
Sadistiko 11 (ali s manje ljudi na kartama)

Ocjene su bile sljedeće: Sven 8, ja 7, Mario 5 i Boris 4.
Igra ima svega u sebi, ali je sve to nekako nedorečeno i ne možeš se uživiti u ulogu svoje rase/frakcije. Barem ja imam takav osjećaj. Možda kad se odigra dovoljno igara čovjek i vidi nešto u ovoj igri, a ovako na prvu, pošto inače obožavam duge i komplicirane igre ovo nije igra za mene. Ipak dao sam ocjenu 7 jer nije loša za odigrati negdje na plaži, u parku i sl. kad nema ništa veće i kompliciranije. Sve je svedeno na minimum i stvarno nema straha da ćeš pogubiti komponente ili karte jer ih ima stvarno malo :-)
Za vrijeme ove igre je stigao moj frend Mlac, također iz Zagreba, pa smo se morali prebaciti na igre koje podržavaju 5 igrača.

Nakon dužeg biranja, i Borisovog negodovanja kad sam ponudio Eine Frage der Ahre (ona naša s kuruzom i krumpirom :-) ), uzeli smo na stol kraću igru Patrician. (BGG rank 1495)

slika

Kratki opis:
Igra igrače smješta u Italiju u Srednjem Vijeku kada su ljudi svoje bogatsvo izražavali građenjem veličanstvenih kula. Kako stara izreka kaže, što viša kula, to je utjecajnija obitelj.
Igrači su majstori gradnje koji žele profitirati od tih suludih obitelji. Vi gradite te kule kat po kat, spremni preuzeti zahvale jer dobro izgledaju. Igrači grade po dvije kule u 9 ili 10 talijanskih gradova (zavisno o broju igrača). Bodove prestiža dobivaju najbolji graditelji od dvije kule u gradu. Najbolji graditelj je onaj koji ima najviše katova u njegovoj boji ili najviši kat ako više igrača ima isti broj katova. U igri se također skupljaju i lica s karti što isto na kraju donosi dosta bodova. Igra završava nakon što se potroše sve karte.

slika

Opis igranja:
Igrači cijelo vrijeme imaju samo 3 karte u rukama. Na svom potezu igrač:
odigrava jednu kartu,
postavlja svoj kat ili dva (zavisno od karte),
vuče kartu ispod tog grada u ruku i/ili,
odigrava specijalnu akciju sa upravo odigrane karte.
Bodovanje grada nastupa čim se sagrade ukupno dozvoljeni broj katova za taj grad. Neki gradovi imaju maksimum od 5 katova u cijelom gradu, drugi po 7, dok oni najveći po 9 katova.

slika

Igrači u igri:
Mlac, Boris, Sven, Mario i Sadistiko.
Kako je ovo stvarno jednostavna igra i pravila se brzo pohvataju, a igra traje oko 30 minuta, nakon prve partije su dečki poželjeli revanš.
Rezultati prve partije:

Mario 33
Sadistiko 28
Sven 28
Boris 28
Mlac 24

Ocjene nakon prve partije: Mlac 8, Sadistiko 7,5, a ostatak ekipe 7.
U drugoj partiji su dečki već dobro znali od samog početka kako se igra pa je bilo i nešto napetije. Rezultati druge partije:

Sven 39
Boris 32
Mlac 29
Mario 26
Sadistiko 18

Ocjene nakon druge partije: Mlac i Sven 8, ja 7,5, a Boris i Mario ostali na 7.
Ova igra je stvarno kratka, ali napeta i zanimljiva jer se non stop nadmudruje. Postoje neke dvije (koliko ja vidim) strategije što dodatno pojednostavlja igru. Ili ćeš se posvetiti skupljanju lica na kartama ili pokušati utrpati što više svojih katova pa dobiti što više bodova na gradovima. I jedna i druga opcija su rizične, a neki balans nije do sad prolazio najbolje. Sve u svemu, ima dubine bez obzira na brzinu igre i jednostavnost pravila. Mora se priznati da u 5 igrača nemaš pretjerano previše šanse za neku čvrstu strategiju jer će igrači do tebe u krugu napraviti ko zna što i pomrsiti ti planove, ali neka vaga između svega toga mislim da se može postići. Sve u svemu, kad imaš malo vremena (20-30 minuta) odlična igra za stare i nove igrače.

Nakon Patriciana smo otišli malo dalje na vremenskoj crti u 1842. na New Yorške dokove. Skočili smo u ekonomsku igru Packet Row (BGG rank 3241).

slika

Kratki opis:
New York, 1842. Život na dokovima uzduž South Street je vrlo užurban. Packet brodovi konstantno stižu i odlaze, a na zemlji, glas imigranata brojnih različitih nacionalnosti miješaju se sa zvukovima radnika koji utrpavaju teret i zalihe u brodove.
Toliko packet brodova čeka putnike i terete duž tih dokova, da je to područje nazvano “Packet Row”.
Ovdje su najveće uvozno-izvozne tvrtke imale svoje glavne urede. Svaki igrač predstavlja jednu od tih trgovačkih kompanija, trudeći se stvoriti što više profita u preko Atlantskoj trgovini.
Međutim, posjedovanje hrpe gotovine nije dovoljno za pobjedu u ovoj igri. Još važnije, igrači moraju trošiti svoj novac za dobrobiti grada u pravo vrijeme za vrijeme igre, kako bi stekli što više pobjedničkih bodova.

slika

Opis Igranja:
U svakom krugu igre jedan od igrača je Lučki Kapetan koji vodi ostatak ekipe kroz četiri područja igre: Dom cehova, Dokovi, Tržnica i Banka. Lučki Kapetan određuje gdje će se prvo ići, nakon toga svi igrači po redu mogu kupiti jednu kartu (samo jednu kartu po krugu) ili propustiti. Nakon svih igrača Lučki Kapetan može kupiti kartu iz tog područja ili preći na sljedeće područje gdje opet svi preostali igrači koji još nisu kupili kartu mogu kupiti kartu iz novog područja. Nakon što Lučki Kapetan kupi kartu krug završava i predaje se oznaka Lučkog Kapetana. Svi igrači koji nisu kupili kartu prije Lučkog Kapetana gube pravo kupovanja.
Igrači imaju glavni način stjecanja profita izvršavanjem ugovora s raznim europskim zemljama pa za izvršenje ugovora igrač mora nabaviti robu koju po ugovoru moraju poslati, brod koji vozu u jednu od 6 europskih zemalja i naravno sam ugovor. Izvršavanjem ugovora se stječu novci koje ona igrač može ulagati u izvršavanje novih ugovora ili u razne građevine koje donose bodove na kraju igre. Igra završava kad se isprazne kupovi karata na određenom broju područja, što opet ovisi o broju igrača.

slika

Svenu se jako dopao mehanizam Lučkog Kapetana, dok Borisa nije baš zainteresirala igra. Ja sam imao sreće da sam izvršio dva ugovora s istim brodom u Švedsku i dovoljno rano zaradio $50 što je u to doba bilo pravo bogatsvo. Ulagao sam u mnoštvo građevina što se na kraju i isplatilo. Kako ova igra ne prašta pogreške, najbolje je naučio Sven koji je ostao bez para i nikako se nije uspio izvući i vratiti u igru. Rezultat igranja:

Sadistiko 14
Boris 8
Mlac 7
Mario 6
Sven 6

Ocjene za igru su bile: Sadistiko 8,5; Mlac i Mario 7, Sven 6,5, Boris 5.
U ovoj igri uloga Lučkog Kapetana postaje jako važna jer bi trebao navesti igrače da kupuju iz područja gdje sam Kapetan ne želi kupiti ili ih prevariti pa otići na mjesto gdje svi neće kupiti kartu, a on kupi i tako ih zakine za jednu kartu. Također može namjerno forsirati kraj igre ako prolazi kroz sva područja pa se brže i karte potroše. U svakom slučaju tko voli ekonomske igre ovo je jako dobra igra sa zanimljivom mehanikom početnog igrača koji diktira igru za ostale. Ne traje predugo (45 minuta) i uvijek je rado odigram.

Nakon Packet Row-a su nam se pridružila još dva igrača, Dam Dam i Krki. Kako je Mlac htio ići doma ili malo odmoriti on nije igrao sljedeću igru.
Marija sam zamolio da ponese Captain Sonar (BGG rank 164) pa da ga odigramo ili u 4vs4 ili barem 3vs3 verziji. Kako nam se Matta malkec zopil nije bio u stanju doći.

slika

Formirali smo sljedeće timove:
Podmornica na domaćem terenu ŽZP Gudav s kapetanom i prvim časnikom Sadistikom, Inženjerom Krkijem i Radio Operaterom Dam Damom. Ekipa zelena da zelenija ne može biti, nikad igrali igru :-)
Podmornica koja se, kako kažu, spustila Savom, pa u Kupu, po imenu Komrad, s kapetanom i prvim časnikom Borisom, Inženjerom Marijom i Radio Operaterom Svenom.
Ovo je nova igra koju je Mario kupio u Essenu prošle godine i baš me zanimalo kako funkcionira ova igra ako dozvoljava toliki broj igrača, a ne traje predugo.



Opis igre:
U Captain Sonar, vi i vaši prijatelji kontrolirate vrhunsku podmornicu i pokušavate locirati neprijateljsku podmornicu kako bi je razorili prije nego to oni naprave vama. Svaka uloga je važna, a sukob je nemilosrdan. Budite organizirani i komunicirajte jer kapetan nije ništa bez svoje posade: Prvim Časnikom, Radio Operaterom i Inženjerom.
Svi članovi tima sjede s jedne strane stola i svaki od njih uzima posebnu ulogu u podmornici, s podjela poslova za te uloge ovisi o broju igrača u igri. Jedan može biti kapetan, koji je odgovoran za pomicanje podmornice i objavu nekih detalja tog kretanja, drugi igrač radi na sonaru kako bi osluškivao naredbe suparničke podmornice, a soba s municijom za pripremu torpeda, mina i drugih uređaja koji će omogućiti borbu.
Captain Sonar se može igrati u dva moda: potez-po-potez ili simultano. Kod iskusnijih igrača svi članovi tima poduzimaju njihove akcije simultano dok također pokušavaju pratiti što rade protivnici. Kada je kapetan spreman za napad, akcija se na trenutak pauzira radi provjere je li bilo pogotka, onda se igra nastavlja. Uključene su višestruke mape s različitim razinama težine.

slika

Vraćamo se u Kupu gdje su se naganjale dvije podmornice, Gudav i Komrad i prvo je posada Komrada nanjušila gdje bi se Gudav mogao nalaziti, ali stari Gudav je stari lisac, prikrio se i na kraju našao iza Komrada. Kapetan Sadistiko je prije lansiranja provjerio sa Radio Operaterom Dam Damom jel sad siguran gdje se nalazi protivnička podmornica, a Krki je javio da je torpedo 1 spreman za paljenje. Lansiranje je pokrenuto. Nekoliko trenutaka tišine i samo šum torpeda dok se nije čula eksplozija. Komrad tim je potvrdio štetu nivoa 2. Opće veselje u Gudavu ali borba nije gotova, sad smo bili skoro pa otkriveni. Srećom Radio operater Sven iz Komrada je nešto krivo zabilježio i protuudarni torpedo iz Komrada nije precizno udario. Šteta nivoa 1 na Gudavu, ali nije strašno, sad ih imamo ispred sebe! Iako je Inženjer Krki već pripremio sve za tihi bijeg u slučaju problema, nije bilo potrebno, uhvatili smo zvuk Komrada i lansirali još jedan torpedo. Još jedan točan pogodak i Komrad je u dijelovima krenuo prema dnu Kupe.
Igra je bila toliko zanimljiva da je Mlac ostao do kraja. Istina da je i on bio smetnja za naše Radio Operatere jer se nije gasio, non stop je brbljao, pa im je to malo otežavalo posao.
Moja ekipa je dala jedinstvenu ocjenu 8, dok se drugi tim nije izjasnio za ocjenu.
Nakon Sonara su zagrepčanci krenuli kući, a Krki, Dam Dam i ja smo se uhvatili još jedne igre.

Došlo je vrijeme da se proba Industria. (BGG rank 1525)

slika

Kratki opis:
Vi igrate kronološki 5 vremenskih era s određenim industrijama i tehnologijama. To je igra licitacije. Jedan igrač je voditelj licitacije, on prodaje otvorene karte i odlučuje poredak prodaje (jedne po jedne). Ostali mogu u smjeru kazaljki na satu dati samo jednu ponudu ili propustiti. Voditelj može prihvatiti najvišu ponudu, uzeti novac i dati sljedeću kartu na ponudu, ili uzeti kartu za sebe, ali onda više nije voditelj licitacije. Ako nitko ne da ponudu, voditelj mora uzeti tu katu (što se može rijetko dogoditi jer u ovoj igri nema puno novca), pa morate biti pažljivi što ćete prodati.
Karte na prodaji su tvornice, tehnologije, resursi ili poboljšanja (bonusi). Nakon faze licitacije možete graditi tvornice i poboljšanja te razvijati tehnologije, za koje odmah dobivate pobjedničke bodove. Za to vam treba novac i resursi (uglavnom iz tvornica).
Na kraju se stječu bodovi za dobre kombinacije poboljšanja i tvornice koje rade zajedno.

slika

Opis igranja:
U krugu ima 5 faza:

Raspodjela zarade - igrači dobivaju 1 talir
Okretanje novih karata - karte koje idu na aukciju
Licitiranje karata - voditelj licitacije prodaje karte
Kupovina i/ili polaganje karata - izgradnja tvornica, poboljšanja i tehnologija
Promjena početnog igrača

Nakon svakog trećeg ili četvrtog kruga također se mijenja era.
Igra završava nakon 4. ere (u 3 igrača) ili 5. ere (u 4 igrača). Još se zbrajaju bodovi povezanih tvornica i tehnologija, te bonusa.

slika

Krki i Dam još nisu probali igru pa smo krenuli nakon kratkih uputa kako se igra.
Pošto je ovo meni bilo drugo igranje već sam znao gdje sam se prošli puta zeznuo pa sam kupovao samo one tvornice koje stvarno mogu i izgraditi i koje na neki način mogu povezati.
Za vrijeme igre je Krki bio non stop ispred nas u bodovima i to dosta, ali nije povezivao tvornice i nije mario za bonus karte koje su ovaj puta presudile i odnijele Dam Damu pobjedu.
Rezultat igranja je bio:

Dam Dam 33
Krki 32
Sadistiko 31

Ocjene za igru su bile: Dam Dam 8, Sadistiko 7,7 i Krki 7.
Šteta što su pravila dosta loše nacrtana i što je s ploče igre gotovo nemoguće skužiti koje tvornice su povezane osim onih koje su pri vrhu ploče. Inače jako lijep dizajn, a ono što mi je posebno simpa je to što je ploča i kartice na njemačkom jeziku pa uz mali rječnik koji dolazi s igrom moramo učiti što znači koja riječ. Inače ne znam baš beknut njemačkog, ali rado učim.
Pitanje je koliko igra ima reigrivost pošto mi se čini da nema baš previše promjena od igre do igre, ali dobro, vidjet ćemo u daljnjim igranjima.
I to je bilo to za taj dan, predivno igranje od kojih 16:00 pa do 23:00 što se inače rijetko kad događa kod mene.

Prebacujemo se na utorak, 7.2.2017. Igranje utorkom je obično kod mene, ali eto ovaj puta smo bili kod Dam Dama.



Pošto nam se najavio naš Mirek onda smo se dogovorili odigrati neke lakše i kraće igre. Prva na repertoaru je bila Goldbräu (BGG rank 1857)

slika

Kratki opis:
Seehausen am See. Već dugo godina, sve više i više ljudi posjećuje ovo idilično selo za vrijeme godišnjeg ljetnog festivala. U ova tri tjedna, pivari i pivnice u selu zarade više novca nego za vrijeme ostatka godine.
Tako ste vi i vaši suparnici postali iskusni biznismeni, koji žure u Seehausen am See kako bi uložili u tamošnje poslove sa željom za velikim profitom koji dolazi za vrijeme tog festivala. Za vrijeme ova tri tjedna svaki će ulagati u poslove i pokušati dovesti svoje ljude na rukovodeće pozicije u pivovarama i pivnicama za koje posjedujete dionice. Igrači također rade na povećanju svojih omiljenih pivnica kako bi stekli još više novca. Na kraju, nije važna veličina pivnice ili tko je glavni, nego iznos novca u džepovima igrača…

slika

Opis igre:
Igra traje 3 tjedna, po 7 dana (7 krugova igre). Nakon svakog tjedna dolazi dan isplate kada igrači napokon ubiru utržak iz prošlog tjedna. Igrači ulažu dionice u pivnice i pivovare. Svi igrači istovremeno odlučuju koju će akciju od tri odigrati u nekom krugu:

Proširenje pivnice - povećava se prihod u pivnici
Imenovanje šefa/pivski ugovor - smjena šefa u pivnici ili pivovari ili promjena ugovora s pivovarom
Nabava dionice - ubacivanje novih dionica u pivnice ili pivovare

Što manje igrača odigra istu akciju imaju više koristi.
Igra završava nakon 3 tjedna kada se zbrajaju prihodi i pobjeđuje igrač s najviše novca.

slika

Ovaj puta smo igrali sa malo drugačijim pravilima, mada ni sad nisam siguran jel to ispravan način ili ne. Problem je s tim igrama ispod 1000. mjesta što su vjerojatno završile tu gdje jesu jer su loše napisana pravila. Igre nisu toliko loše ali ih ljudi izbjegavaju jer nisu dobro objašnjene. Tako mi eto nismo uspjeli naći opis kako se igra dio sa kartama u rukama. Po nekom prijevodu na engleski koji sam bio našao kaže da svaki igrač ima samo 2 karte i to da su vidljive svim igračima. Pa smo ovaj puta tako i igrali. Malo je nelogično, ali nije bilo tako loše za igrati.
Sve u svemu, Matta se najbolje snašao u igri i pobijedio. Rezultat igranja:

Matta 112
Sadistiko 96
Dam Dam 87
Mirek 57

Ocjene za igru su bile Dam Dam i Mirek 8, Matta i ja 7.
Bez obzira na ovaj problem s loše objašnjenim kartama i dalje mi se sviđa ova igra i ako ne uspijemo naći prava pravila (mada sam ih ja sad nedavno preveo, još nisam napravio prijelom pa nemam isprintano da vidim što piše u origigi pravilima, a nisam imao pri ruci laptop da učitam svoj prijevod), mi uvijek možemo smisliti svoj house rule za to i igrati kako nama najviše odgovara. U svakom slučaju fora igra i kad je dobro naučimo bude se sigurno igrala i češće.



Nakon Goldbräu smo jedva nagovorili Mireka da zaigra još jednu igru. Sad je došla na red dobro znana San Marco. (BGG rank 437)

slika

Kratki opis:
Venecija je na svom vrhuncu. Nekoliko aristokratskih obitelji vlada Visokim Vijećem s Duždom kao njenim Predsjednikom. Sada će biti prihvaćena još jedna obitelj u vijeće. Počinje moćna politička bitka. Tu su nemilosrdni napadi u borbi za moć u odvojenim četvrtima Venecije. Mudra preseljenja i trenutni progoni su svaki dan na meniju. Vi ćete predstavljati jednu od obitelji koja se natječe za izbore. Morate koristiti bilo koje i sve načine koji su vam na raspolaganju kako bi pridobili naklonost Dužda. Steknite najviše poštovanja i vi ćete biti pobjednik.
Korištenjem njihovih taktičkih vještina u dijeljenju i igranju karata, igrači pokušavaju pobijediti s većinom u šest gradskih četvrti, kako bi stekli što više bodova prestiža kad se dogodi bodovanje. Igrač koji je skupio najviše bodova nakon tri prolaza pobjeđuje u igri.

slika

Opis igranja:
U svakom krugu se utvrđuju uloge igrača.
Distributeri dijele karte za pojedini krug na dva kupa gdje drugi igrači (Tvorci odluka) biraju jedan od kupova i onda kreće igranje karata. Karte utječu na stanje utjecaja u pojedinim kvartovima, postavljanje mostova, te karta Dužda koja donosi bodove u kvartu u kojem se nalazi ili u koji ga aktivni igrač preseli. Karte limita određuju koliko će još igrač moći igrati. Nakon što se skupi 10 limita igrač više ne može igrati u tom Prolazu (velikom krugu igre).
Igra traje 3 Prolaza nakon kojeg se još boduju svi kvartovi i određuje pobjednik.

slika

U ovoj igri mi je jako zanimljivo to što distributer određuje kako će podijeliti tih 8 karata koje dijeli sebi i svom supraniku u krugu. Može podijeliti podjednako, ali može podijeliti i tako da jedan kup ima 7 karata, a drugi samo 1! Nekad je to sasvim opravdana ponuda i nije lako odlučiti koju ponudu uzeti. Šamaranja po kvartovima gdje se izbacuju igrači su normalna stvar. Matta je cijelo vrijeme bio vodeći igrač ali više zaslugom loše sreće na početku Mireka koji mu je ne svojom krivicom dodijelio punih 14 bodova za đabe i to zato jer nije imao bodova kojima bi platio Duždu da se prebaci u njegov kvart. To mi je druga zanimljivost u ovoj igri. Nema novca, nego se trguje bodovima, a ako ih nemaš možeš se fućkati. Mattu smo šamarali i često je imao samo po jednog-dva aristokrata po kvartovima, ali se on uspio održati i ostao na tronu do samog kraja. Konačni rezultat je bio:

Matta 85
Mirek 74
Sadistiko 73
Dam Dam 53

Ocjene: Mirek 10, Sadistiko 9,8. Matta 9,5 i Dam Dam 4 kojem se nikako nije svidjela igra. Nekako se nije snašao s dijeljenjem karata.
Ovo mi je igra broj jedan ako se treba šamarat i zabijat nož u leđa, baš je puna interakcije između igrača i ako se zna igrati vjerujem da je vrlo napeta do samog kraja jer se ne može sa sigurnošću reći da ćeš pobijediti, jer ako se svi okome na tebe brzo ćeš pasti iza, mada mi to nismo ovaj puta uspjeli napraviti Matti.
I za kraj nova Top Lista naših igara. Došlo je do većih promjena jer su dečki iz Zagreba (Sven i Mario) dali svoje ocjene za igre koje su već igrali ali ne samnom. Pa da vidimo...

slika
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post (ukupno 2):
kockicadado
slika
Odgovori

Natrag na “Blogovi iz boardgame svijeta”