Twilight Struggle

Pitanja vezana uz društvene igre
Odgovori
Igranje.org
Reactions:
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0

Twilight Struggle

Post Postao/la Igranje.org »

Twilight Struggle[ctable: picture=https://lh3.googleusercontent.com/-Yet1 ... /TS800.jpg, link=http://igranje.org/Igre/twilight-struggle]OPIS IGRE

Twilight Struggle je igra za isključivo dva igrača izdana od strane izdavača GMT Games. U trenutku pisanja ovog teksta (početak 2012. godine) je najbolje rangirana igra na popularnom Boardgamegeek-u. Povijesno je smještena u razdoblje hladnog rata, period nakon 1945. godine u kojem su u globalnoj politici samo dvije sile vodile glavnu riječ, SAD i SSSR. Ukoliko niti jedna sila ne ostvari globalnu dominaciju ili izbije nuklearni sukob, igra završava krajem 80-ih godina. Kao što se vidi iz kratkog opisa, temeljena je na stvarnim povijesnim događajima tog razdoblja te će to biti veliki plus za starije igrače. No, potrebno je napomenuti da poznavanje istih nije nužno.

[/ctable]
Avatar
neuromancer
Reactions:
Postovi: 174
Pridružen/a: 04 ruj 2011, 20:25
Lokacija: što južnije-to tužnije (Dubrovnik)
Ima zahvala: 181 put
 pohvaljen: 153 puta
Kontakt:

Twilight Struggle

Post Postao/la neuromancer »

Pozdrav svima na forumu budući da mi je ovo prvi post (iako sam ih na onom prošlom ugašenom imao nekoliko)

Naime,zanima me da li je netko igrao navedenu igru i kakvi su vaši dojmovi o istoj?

http://www.boardgamegeek.com/boardgame/ ... t-struggle

Sudeći po ocjenama na stranici čini se prvoklasna,ali me ipak zanima mišljenje domaće populacije 8-)
Avatar
miljenko
Reactions:
Postovi: 651
Pridružen/a: 22 lip 2011, 04:08
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 934 puta
 pohvaljen: 334 puta
Kontakt:

Re: Twilight Struggle

Post Postao/la miljenko »

Igra je fenomenalna! No, nije za svakoga. Navsti cu u samo par crtica potencijalno dobre i potencijalno lose strane igre, pa sam odluci dali su one takve i za tebe.

Prvo potencijalno losa strana:

1) moras imati stalnog partnera za igru jer ce igrac koji je odigrao 5 partija totalno unistiti pocenika, a opet onaj koji je odigrao 10 partija ce isto tako pomesti pod s ovi koji ima samo 5 partija pod pojasom.
2) igra je prilicno dugacka u slucaju da dodje do toga da se odigra svih 10 krugova, traje oko 4 sata.
3) samo za 2 igraca
4) prvih par partija se USSR strana cini puno jacom stranom. Igra se cini nebalansiranom, razlog tome je sto u pocetku USSR ima jako puno dobrih karata, USA se mora braniti i prezivjeti prvih 3-4 kruga. Nakon toga se stvari ujednace, a ako se odigra svih 10 krugova cini mi se da je sansa za pobjedu na strani USA igraca.

Dobra strana:
1) ugodjaj hladnog rata, konstantna paranoja, su jako vjerno preneseni u igru, definitivno najnapetija igra koju posjedujem. Konstantno razmisljas sto sad smijera tvoj protivnik, konstantno se vadis iz sve gorih i gorih situacija i molis se da te protivnik nije procitao i da ce ti plan upaliti.
2) mali faktor srece. Iako na prvi pogled se cini da je igra samo sreca, jer se vuku kartice iz zajednickog decka i ishodi se odlucuju kockom, svejedno ce bolji igrac nakraju pobijediti (nesto kao i u pokeru, ako izdrzis bez da izgubis dovoljni broj losih ruku, statisticki ce ti doci dobra ruka, na kojoj onda moras znati kapitalizirati). Najbolji dokaz za to je da je isti covjek vec godinama u finalu "svijetskog" prvenstva u TS-u (nemogu mu se sad sjetiti imena).
3) Kvaliteta komponenata je fenomenalna (govorim o deluxe izdanju).
4) igra je jako dobro izbalansirana s dodatnim karticam iz deluxe izdanja, igra je gotovo 50%-50% na svakoj strani, sto je rijetkost za asimetricnu igru.
5) Prva dva prigovora (lose strane) se daju ispraviti. Postoji mogucnost hendkepa za boljeg igraca. Tako da slabiji igrac starta s 2 ili 3 (a moze i vise) influence poena, no pravi balans nije lako pogoditi. Sto se tice duzine same igre, uz pravila se dobije i tkz late war varijanta igre koja traje puno krace, oko sat-dva, ali nije to to....

neutralno:

1) Srednje kompleksna pravila, no izvrsno napisana.
2) Oba igraca moraju prilicno dobro znati engleski. Ima jako puno engleskog teksta na karticama.
3) Zahtijeva prilicno veliku povrsinu za igru.
4) Poznavanje povijesti povecava gust igranja, pogotovo ako se igraci uspiju uziviti u uloge :ugeek:


Nedavno je igra opet tiskana, preorderi se vec salju, tako da se nadam da ce se uskoro naci i na policama CM i da ce vise ljudi kod nas biti upoznato s ovom fenomenalnom igrom. Tko zna, ako nas bude puno obozavatelja, mozda bi mogli i nekakav TS turnir nabaciti :D .

@grof
Planiram popraviti pravopis i puno lijepse sve zajedno srociti, kao nekakav opis igre za portal.
Ovi su korisnici zahvalili autoru miljenko za post:
Valsim
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Twilight Struggle

Post Postao/la grof »

miljenko je napisao/la: @grof
Planiram popraviti pravopis i puno lijepse sve zajedno srociti, kao nekakav opis igre za portal.
A baš sam te htio zamoliti da ovo pretočiš u jednu recenziju :D Ko da mi čitaš misli. 8-)

Samo daj! :)
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
thegrey
Reactions:
Postovi: 381
Pridružen/a: 02 ožu 2011, 08:12
Ima zahvala: 78 puta
 pohvaljen: 204 puta

Re: Twilight Struggle

Post Postao/la thegrey »

U principu potpisujem miljenka i dodajem jos jedan utisak. Nekima ce to biti dobra strana, a nekima losa.
Naime s obzirom na prirodu igre i mehaniku, konstantno ces odigravati kartice (eventove) nepovoljne za tebe.
Postoji dobar dio ljudi koji ne vole takve igre... meni osobno je to uzasno zabavno, drzi te cijelo vrijeme u onoj hladnoratovskoj atmosferi i tjera da svaki puta razmisljas o optimalnim kombinacijama.

Igra slicna tome, no puno manje cutthroat je 1960: Making of the President pa slobodno baci oko i na to.
battlemace
Reactions:
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0

Re: Twilight Struggle

Post Postao/la battlemace »

Tko zna, ako nas bude puno obozavatelja, mozda bi mogli i nekakav TS turnir nabaciti
Mislim da nebi trebao biti neki veci problem skupiti nekoliko ljudi za turnir TS-a. Pogotovo ako CM dobije igru te tako bude dostupna i vecem brojem ljudi.

P.S. ako je netko u zg i zeli nabaciti partiju TS-a neka slobodno napise na forum ili posalje PM.
Avatar
neuromancer
Reactions:
Postovi: 174
Pridružen/a: 04 ruj 2011, 20:25
Lokacija: što južnije-to tužnije (Dubrovnik)
Ima zahvala: 181 put
 pohvaljen: 153 puta
Kontakt:

Re: Twilight Struggle

Post Postao/la neuromancer »

Zahvaljujem na odgovorima :)

Po meni je najveca prednost što na BGG-u postoje svi downloadi koji su potrebni za izradu igre tako da je se nemora kupiti i onda ustanoviti da i nije baš nešto.
Naime ja sam tako i napravio i uz minimalan trošak (tinte iz printera,20-ak A4 stranica i nešto kartona) izradio igru i odigrao par testnih partija taman za upoznati se s pravilima i mehanikom igre.

@ miljenko
od tih loših strana što si naveo meni osobno sve su zanemarive jedino je najveći problem čini taj nesrazmjer u iskustvu odigranih partija (teško će se naći protivnik koji ima približno odigranih partija)
Čak i nesrazmjer u početnom odnosu snaga se rješava sa nekim optional pravilima (usa na početku dobija plus 3-4 IP-a,CCW varijanta za China Card itd...)
Što se mene tiče dobre strane-sve stoje a i neutralne su više pod dobre (pravila jednostavna - 6-7 stranica,poznajem povjest i engleski a za površinu sam odštampao kartu u manjoj verziji (4 komponente A4)

@thegrey
Meni se to što si naveo čini super stvar - znači igraš i što ti odgovara a ono što ne odgovara gledaš kako ćeš umanjiti posljedice.U svakom slučaju i to doprinosi balansu igre.

@battlemace
Za dostupnost nemora se čekati reizdanje i dolazak iste na tržište- naime kako sam već naveo sve se može sam izraditi sa BGG-a (naravno kvaliteta je onakva kako se potrudiš) ali za početak i više nego dobro

Zahvaljujem na informacijama!
Izitpajn
Reactions:
Postovi: 65
Pridružen/a: 11 srp 2011, 17:01
Lokacija: Sesvete Republjik
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 1 put

Re: Twilight Struggle

Post Postao/la Izitpajn »

Igrao sam samo jednom tako da nemam što za dodati glede opisivanja igre, a glede kvalitete, samo jedno:

Koga moram ubiti da bih to igrao ponovo?
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2277
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1179 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: Twilight Struggle

Post Postao/la mado »

Popis svih karata iz igre se može vidjeti na http://twilightstrategy.com/card-list/
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2277
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1179 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: Twilight Struggle

Post Postao/la mado »

Podcast na engleskom jeziku koji će vas naučiti igru: http://howtoplaypodcast.com/episodes/ep ... -struggle/
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”