Flesh and Blood TCG

Avatar
Mago de Umago
Reactions:
Postovi: 878
Pridružen/a: 15 sij 2021, 12:03
Ima zahvala: 836 puta
 pohvaljen: 972 puta
Kontakt:

Flesh and Blood TCG

Post Postao/la Mago de Umago »

https://boardgamegeek.com/boardgame/293 ... -and-blood

Relativno novi TCG, izasao pred nekih god i pol.

Svijet poludio za njim, cijene skacu u nebesa. Booster box 1st editiona je oko 7000$ i nema ga nigdje za kupiti.


Frend narucio 6 boxeva zadnje edicije pa cemo kroz neka 2 tjedna probati igrati.

Inace kao MtG igrac sam skeptik prema ostalim TCG-ovima jer jednostavno nisu toliko dobri, ali hype oko ovoga je strasan i zaintrigiralo me. Osim toga dosta MtG igraca se prebacilo na F&B.


Ima li neko ovdje da igra ili je probao F&B? Dojmovi?
slika
Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 700
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 811 puta
 pohvaljen: 677 puta
Kontakt:

Re: Flesh and Blood TCG

Post Postao/la dendarii42 »

Vidim neke sličnosti ima sa World of Warcraft TCG. Ne čini mi se ekstra spešl na prvu.
Svakako javi kad probate.
slika
Avatar
Mago de Umago
Reactions:
Postovi: 878
Pridružen/a: 15 sij 2021, 12:03
Ima zahvala: 836 puta
 pohvaljen: 972 puta
Kontakt:

Re: Flesh and Blood TCG

Post Postao/la Mago de Umago »

Ma ljudi su podemonili i bas me zanima zasto. Javim svakako.
slika
Avatar
Mago de Umago
Reactions:
Postovi: 878
Pridružen/a: 15 sij 2021, 12:03
Ima zahvala: 836 puta
 pohvaljen: 972 puta
Kontakt:

Re: Flesh and Blood TCG

Post Postao/la Mago de Umago »

Probali smo danas malo igrati ovo.

Frend je otvorio svih 6 boxova i sad ima solidan card base za ucenje igre.

Djeluje na prvu jako banalno, ali zapravo te svaki potez tjera poprilicno na razmisljanje. Vjerojatno je tako bilo i s MTG prije 20ak god kad smo poceli, pa ce nam s vremenom i ovdje dosta toga kliziti.

Ima dosta klasa i nije svaka klasa pogodna za svaki stil igre. Cinjenica da se svaka karta moze koristiti za napad, moze biti i sredstvo placanja, a moze se koristiti i u obrani daje 101 opciju.

Danas samo zapravo imali prerelease nove MTG edicije Strixhaven pa smo nakon toga malo probali i pokazali drugima, ali ovih dana bi trebali malo detaljnije odigrati pa cu se javiti s malo slika i nekakvim gameplayem.
slika
Avatar
Mago de Umago
Reactions:
Postovi: 878
Pridružen/a: 15 sij 2021, 12:03
Ima zahvala: 836 puta
 pohvaljen: 972 puta
Kontakt:

Re: Flesh and Blood TCG

Post Postao/la Mago de Umago »

Jucer smo nabacili par partija s 2 nova heroja koji su malo kompleksniji za igranje.

Igra je odlicno osmisljena,ali ja ne znam odakle poceti. rofl Na kraju se sve poveze u krug i vidi se koliko sve ima smisla.

Ajmo probati redom...

Postoje 2 osnovna constructed formata igra - classic i blitz. Razlika je sto se classic igra s odraslim herojem, a blitz sa young verzijom istog. Odrasli ima duplo vise life pointa od mladog. Druga razlika je u velicini decka - tocno 40 kod blitz decka (2 kopije max iste karte) i min 60 karata kod classic verzije (3 kopije max iste karte). I to je samo deck jer heroj, njegovo oruzje i equipment se ne ubraja u tih 40(60). Blitz ima jos 11 karata sastrane u koje idu equipmenti i oruzja, a classic ima 20 takvih karata u koje mogu ici i dodatne karte za deck. Tih 11 (20) karata su kao nekakav sideboard, ali buduci da se igra best-of-1 to se namjesta prije pocetka partije. Znaci oba igraca stave na stol heroja i na osnovu protivnikovog heroja odaberu se equipmenti i oruzje (face down). Tek kad su oba odlucila okrecu se te karte, ostatak sideboarda se stavlaj sastrane jer se vise ne koristi, a deck se shuffla i moze se poceti.

Equipmenti su dosta bitni jer postoje 2 vrste dmg koje mozes raditi - obican (od obicnog oruzja i napada) i arcane (od magicnog oruzja ili magija). To je dosta bitno jer ako protivnik npr igra sa Kanom koji je wizzard on daje samo arcane dmg. Tako su ovi skroz beskorisni jer mogu blokati samo obican dmg (broj u donjem desnom kutu) i moras igrati neki equipment koji ima arcane barrier kao npr ovaj, koji ce pak biti beskoristan protiv normal dmg. I zato se oni biraju na osnovu toga kojeg heroja protivnik igra.
Protiv jednog Rhinara npr ces se braniti samo od obicnog dmga i to od ogromnih kolicina dmga. :D

Jedna podjela karata je na generic i klasne. Generic mogu igrati svi, a klasne samo heroji te klase.
Druga podjela je na: Action, Attack action, Attack reaction, Defense reaction,Instant. Postoje i neki subtipovi,ali sad nije toliko bitno.

Karte u kutovima imaju oznake:

- gore lijevo - koliko resourcea moze proizvesti (za odigravanje drugih karata) - heroj nema tu nista
- gore desno - koliko resoursa kosta odigravanje - heroj nema tu nista
- dolje lijevo - za koliko napada - kod heroja je intelect, odnosno hand size
- dolje desno - za koliko se brani - kod heroja su life pointsi

Vecina karata dolazi u 3 boje, odnosno 3 razlicite pitch vrijednosti.

slika

Primjetit cete razlicite boje na vrhu. Tako crvene karte proizvode samo 1 resurs (gore lijevo), zute 2 resursa, a plave 3 reusrsa, ali zato kod odigravanja je obrnuto: crvena ce najjace napasti (dolje lijevo), zuta srednje, a plava najslabije.
Kod sastavljanja decka tretiraju se kao razlicite karte pa po potrebi mozete imati po 3 kopije od svake, odnosno po 2 u blitz decku.

Jedan klasicni potez bi izgledao ovako nekako: na svakom krugu se dobije 1 action point. Tako su ga nazvali, ali zapravo se nikako ne obiljezava jer to je prakticki pravo na 1 potez po krugu. Ako nekom kartom dobijes vise tih action pointova ona je pametno oznaciti,ali to nije tako cesto. Stavi se karta koja se zeli odigrati u arenu (polje za igru, u mtg je to bio battlefield) i tek tada karta u pitch (mjesto gdje idu karte koje se koriste kao resursi) i taj 1 action point se potrosio. Ako odigrana karta ima go again onda se dobije opet 1 action point i moze se igrati opet. Ako nema krug zavrsava, o tome cemo kasnije.
Ako je odigrana karta attack action onda se otvara chain link za taj napad. Protivnik moze tada staviti karte iz ruke u obranu, cak i attack karte i brani se za iznos u donjem desnom kutu. Jako vazno je zapamtiti da to nije odigravnje karata nego cisto postavljanje u obranu. Sljedeci korak je odigravanje attack reactiona koji ce buffat napad, pa defense reactiona koji ce buffat obranu. Defense reactioni se mogu igrati samo u ovoj fazi, ne mogu se u onoj prijasnjoj samo tako staviti u obranu.
Kad se to sve zbroji i oduzme visak dmg ide na heroja i to se zove hit. Neke karte imaju dodatne efekte ako hitaju, ako ne onda idemo dalje.
Ako je odigrana karta imala go again ili ako si nekako dobio jos jedan action point onda se mogu dalje igrati akcije kao i prije, pod uvjetom da imas karata u ruci i resursa za odigrati ih. Ako nije bilo go againa ili ako jednostavno ne zelis igrati jos (iako mozes) zavrsava se krug, postoji opcija da se jedna karta stavi u arsenal i vuku se karte tako da se popuni hand, u vecini slucajeva do 4. I onda igra drugi igrac.

Evo primjer jednog playmata za igru s ucrtanim poljima za karte.

slika

To je fora, ali nije toliko bitno jer se jako brzo popamti gdje sto ide.

Lijevo su mjesta za equipmente, za svaki dio tijela o 1.
U sredinu ide heroj i oruzje (1x two-handed oruzje ili 2x one-handed oruzje).
Ispod toga je arsenal. Iz njega se mogu samo odigravati karte. Ne mogu se staviti u obranu i ne mogu se pitchat za dobiti resurse.
Desno je nas deck, pitch za karte koje koristimo kao resurse, groblje za odigrane karte i banish polje za karte koje ponekad nestanu, ali to je za sada manje bitno.
Odigrane karte i one s kojima se branimo na kraju kruga idu u groblje, a pitchane karte idu na dno decka.

To bi "ukratko" bilo to. :D

Zasto kazem da je igra odlicno osmisljena? Primjetit cete da se nove karte vuku tek na kraju vlastitog kruga, sto znaci da ako se branim na protivnikovom krugu imat cu manje karata za napasti na svom krugu, i tu ima vise planiranja i taktike nego sto se cini na prvu.

Druga stvar je cinjenica da nema klasicne mane, jedne vise svaki krug, pa samim time nema ni mana screwa (kad npr u mtg fulas land par krugova) ili mana flooda (kad vuces samo landove i nemas sto igrati. Skoro svaka karta se moze odigrati, moze biti resurs, a moze stati i u obranu. Onda ako naletis na wizarda tvoje defense karte su "beskorisne" kao takve jer wizard nikad ne daje obican dmg, samo arcane dmg. Ali zato u tom slucaju imam equipmente s arcane barrier abilitijem, a to trazi placanje resursa, pa cemo te beskorisne defense karte pitchati za resurs i time platiti aktivaciju tog arcane barriera.

Svaki heroj iziskuje neki drugaciji stil igre, ap isto tako i igranje protiv svakog heroja nije isto nego iziskuje prilagodbu. Neki teze kontroli, neki cekaju pravi trenutak da izkombaju par napada koji ce povezani napraviti lom (ninja), neki ce nekako drugacije igrati...a kazu da je sve to jako lijepo izbalansirano i na nekom podjednakom power levelu (sto se deckova tice) ce uglavnom bokji igrac pobjedjivati. Karte se shufflaju, pa opet taj neki minimalni faktor srece mora postojati...

Jos jedna dobra stvar je sto se stanje na boardu ne mijenja puno, u smislu kolicine karata. U velikoj vecini slucajeva ce na kraju svakog kruga board izgledati identicno kao i na pocetku partije. Izuzetak su poneke karte (itemi) koji stoje neko vrijeme u igri, ali cesto nestanu vec na sljedecem krugu. Preglednije je i fokus je na izgradnji handa, planiranja napada, obrane...

Financije? E oni su isli u nekom drugom smjeru od Hasbra (wotc) tako da svaka edicija izlazi u 2 verzije (ako sam to dobro shvatio). Ova skuplja ce biti u limitiranom broju i okrenuta je kolekcionarima, tamo ce biti moguce dobiti brutalno skupe karte. Jedan Arknight Shard cete platiti 4000-5000 dolara, ako ga uopce uspijete nabaviti. Jeftinija verzija ce imati reprintova koliko bude trebalo i uglavnom ce karte biti po par centi do 20ak dolara max za one najbolje, uz iznimku legendary karata koje ce biti dosta rijetke (1 u 4 boxa u prosjeku), a kostat ce i 100+ eura.

Igra je postala jako popularna, puno mtg igraca se prebacuje na FAB iako vjerujem da ce i dalje igrati mtg. Ali mislim da je za ljubitelje TCG-ova ovo savrsena igra i iako cijene vec pomalo luduju igra postoji tek godinu i pol i nije kasno za prikljuciti se i uz igranje mozda pobrati i koji bomboncic koji ce za 10ak godina vrijediti ko novi VW Polo. :D
Ovi su korisnici zahvalili autoru Mago de Umago za post (ukupno 4):
dendarii42tanelornVihorkovacu
slika
Avatar
Mago de Umago
Reactions:
Postovi: 878
Pridružen/a: 15 sij 2021, 12:03
Ima zahvala: 836 puta
 pohvaljen: 972 puta
Kontakt:

Re: Flesh and Blood TCG

Post Postao/la Mago de Umago »

Evo jedan kratki update...

Nasa ovisnost o FAB-u polako raste... :lol:

Danas mi je stigao prvi box, edicija Welcome to Rathe unlimited i ne mogu docekati da ga krekam!

slika

Inace frend ih je vec otvorio 14 kom, 7 ove edicije i 7 Arcane Rising. Obje unlimited naravno. Dobio je 4 legendary karte koje u prosjeku dolaze 1 na 4 boxa, tako da je dobro prosao. Fun fact - otvarao je s curom sve i sva 4 je ona otvorila. :D

Od ta 4 legendarya ja sam naravno morao uzeti jednog, treba mi za deck.



Nabavili smo i preconstructed blitz dekove koji su jako dobri, cak se u svakom dobije jedna karta koju je nemoguce otvoriti u booseru, a nije ih ni bas lako nabaviti jer planu u trenu. Ali nadje se...

slika

Uglavnom jako mi se svidja prica koja se stvara oko FAB-a. Jedan od autora je lik koji je radio 25 god u wizardsima i s FAB-om je isao ispraviti greske koje su wizardsi radili. Kao sto sam vec pisao (bar mislim) super su odvojili kolekcionarski dio od igrackog tako sto svaka edicija ima 2 verzije: unlimited (ona moja kutija) koja se nabavi za 80ak eura i printat ce ih dokle god bude bilo potraznje i 1st edition (alpha) koja se printa u limitiranom broju i tko hoce imati fancy item u kolekciji ce izdvojiti 50ak tisuca kn, ako uopce nađe za kupiti.
Isto tako i sa ovim preconstructed dekovima: planuli su u trenu kad su izasli i ekipa je kupovala po 40-50 kompleta misleci da ce biti rijetki i da ce na tome zaraditi, pa ih se npr. sada moze vidjeti na ebayu po 200 dolara. Onda su se ovi iz LSS javili i rekli da ce i njih printati dokle god bude bilo potrebe.
Posvetili su puno paznje tom entry levelu, zbilja se moze za malo para sloziti deck (ili kupiti pcd) i uzivati u igri jer je zbilja zabavna i skill stvarno dolazi do izrazaja. Naravno da za nesto kompetitivno ce s vremenom trebati izdvojiti lovu za neke bolje karte, ali imam osjecaj da nisu bas prijeko potrebne.

S druge strane wizardsi stampaju ediciju za edicijom, slabo ili nikako ne testiraju karte koje ispadnu OP i onda dobiju ban i svi koji su ih imali popuse lovu. S druge strane cekaju da nekim kartama naraste cijena da bi ih reprintali i opet pobrali lovu, a secondary market (igraci) popuse jer im karte koje ve imaju gube vrijednost.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Evo iskoristit cu priliku da reklamiram frenda koji je otvorio 14 boxeva za sada, 5000 karata cca, pa planira od viska sloziti nesto entry dekova. 8 je mogucih klasa, pitanje koliko ce cega moci sloziti, a cijena ce biti od 50, 70 ili 100kn po deku, ovisno sto bude imao i stavljao.

Ovdje imate prezentirane heroje, pa ako je netko zainteresiran neka baci oko i javi mi se u inbox pa cemo nesto dogovoriti.

Ovi su korisnici zahvalili autoru Mago de Umago za post (ukupno 2):
dendarii42tanelorn
slika
sebo555
Reactions:
Postovi: 35
Pridružen/a: 12 ruj 2017, 12:59
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 11 puta
Kontakt:

Re: Flesh and Blood TCG

Post Postao/la sebo555 »

Pozdrav, je li zaživjela igra u Zagrebu? Počeo sam je igrati dok sam bio u Belfastu pa sam planirao nastaviti ako postoji ekipa koja je u tome.
Avatar
Mago de Umago
Reactions:
Postovi: 878
Pridružen/a: 15 sij 2021, 12:03
Ima zahvala: 836 puta
 pohvaljen: 972 puta
Kontakt:

Re: Flesh and Blood TCG

Post Postao/la Mago de Umago »

sebo555 je napisao/la: 31 svi 2021, 22:01 Pozdrav, je li zaživjela igra u Zagrebu? Počeo sam je igrati dok sam bio u Belfastu pa sam planirao nastaviti ako postoji ekipa koja je u tome.
Evo baš maloprije doznao da je danas održan prvi službeni turnir u CM-u.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Mago de Umago za post:
sebo555
slika
sebo555
Reactions:
Postovi: 35
Pridružen/a: 12 ruj 2017, 12:59
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 11 puta
Kontakt:

Re: Flesh and Blood TCG

Post Postao/la sebo555 »

Gdje mogu dobiti više informacija? Neki forum ili grupa?
Nisam nigdje vidio info o tom turniru.
Avatar
Mago de Umago
Reactions:
Postovi: 878
Pridružen/a: 15 sij 2021, 12:03
Ima zahvala: 836 puta
 pohvaljen: 972 puta
Kontakt:

Re: Flesh and Blood TCG

Post Postao/la Mago de Umago »

sebo555 je napisao/la: 31 svi 2021, 23:53 Gdje mogu dobiti više informacija? Neki forum ili grupa?
Nisam nigdje vidio info o tom turniru.
Sibnuo sam ti u inbox invite na discord kanal.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Mago de Umago za post:
sebo555
slika
Odgovori

Natrag na “Ostali, manje zastupljeni LCG”