dado's TOP 100 - 2020. Edition

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Odgovori
Avatar
dado
Reactions:
Postovi: 1258
Pridružen/a: 16 lis 2014, 16:54
Ima zahvala: 3377 puta
 pohvaljen: 2003 puta
Kontakt:

dado's TOP 100 - 2020. Edition

Post Postao/la dado »

Nakon prošlogodišnjeg izbivanja vraćamo se sa listom meni najboljih 100 igara.
Pub Meeple je ponovno rekao svoje pa da vidimo kako su se karte posložile ove godine.
Boldane igre su nove na listi.

100. Oceanos (-33)
99. Castles of Tuscany - Burgundy light, upala je u top 100 zato jer je novitet, prilično sam siguran da je više nećemo vidjeti
98. Fort - još jedan novitet, tema i produkcija su fora, možda će se još malo penjati ali ništa drastično
97. Space Explorers - zamijenila Splendor, sviđa mi se tema i ima interesantnije odluke od Splendora

96. Neuroshima Hex (-24)
95. Histrio (-48)
94. Nauticus (-20)
93. Mr. Jack (-56)
92. Spies & Lies: A Stratego Story - Love Letter + military track iz 7 Wonders Duel-a, čudan spoj ali funkcionira
91. Dice Hospital - plus: tema i produkcija, minus: nedostatak interakcije, dosta light, možda je proširenja malo dignu

90. Porta Nigra - Kramer / Kiesling euro koji je prošao ispod radara, minus je trajanje igre
89. Calico - odlična produkcija ali premalo igre za nešto više

88. The Manhattan Project (-6)
87. Royals (-23)
86. Colt Express (-45)
85. Longhorn (-20)
84. Tales of Glory - odlična brza tile laying igra generične teme ali jako zabavna. Nije dječja igra ali bih je preporučio roditeljima koji traže dobre igre za igrati s klincima
83. Paper Tales (-38)
82. New York 1901 (-63)
81. Sushi Go / Sushi Go Party (-28)

80. Nagaraja - čudan spoj mehanika (tile laying, multiuse karte, bacanje kockica), odlična produkcija, ova bi sljedećih godina mogla još rasti
79. Holmes: Sherlock & Mycroft (+10)
78. Love Letter (-28)
77. Las Vegas (+15)
76. Solenia - nisam preveliki fan pick up and delivera ali ovdje je ok, karte s rupama koje nisu samo gimmick, možda se održi u top 100 i sljedeće godine
75. Museum - odlična produkcija, minus: dosta solitarna, downtime, preporučam igrati najviše s 3 igrača
74. Abyss (-31)
73. Point Salad - odličan mali set collection filler, iskreno ova bi mogla ići u oba smjera, zavisi koliko će se igrati
72. Kingdomino (-39)
71. Neon Gods - nije dobila baš dobre kritike ali meni se sviđaju i setting i mehanike (deck building, area control, bacanje kockica)

70. King of Tokyo (-36)
69. Gingerbread House - rekao bih hidden gem, još jedna koju bih preporučio roditeljima da igraju s klincima
68. The Quest for El Dorado - jako dobra deck building utrka, proširenje bi moglo dići igru u budućnosti

67. Jamaica + The Crew (+2)
66. The Lost Expedition (-17)
65. Gentes - odličan previđeni euro sa zanimljivom mehanikom gdje određene radnje koštaju određenu količinu vremena
64. Super Motherload (-16)
63. Voyages of Marco Polo (-8)
62. The Palaces of Carrara (-36)
61. Ohanami - odličan filler, zamislite si The Game ali s draftanjem, jako zarazna

60. Old West Empresario - Quadropolis + Ganz Schon Clever, čudan spoj ali odličan city builder, mogao bi preskočiti Quadropolis u budućnosti

59. Last Will (+9)
58. Yukon Airways - još jedna pick up and deliver igra + engine building, iznenađujuće dobra, mogla bi rasti
57. Tsukiji - još jedan hidden gem, stock manipulation, set collection igra, definitvno preporuka svima

56. Parade (-32)
55. Quantum - ovo mi je godinama bila grail igra, za sad imam samo 1 partiju uživo, definitivno će rasti ali zavisi od toga koliko će se igrati
54. Zhan Guo - odlična heavy euro, engine building, action selection igra, mislim da je ovo najkompliciranija igra koju sam do sad igrao, realno nije ništa revolucionalno ali je odlična

53. Gold West (+5)
52. Shakespeare (+36)
51. Mexica (-20)

50. Gugong - još jedan euro, da je igram više bila bi na još boljoj poziciji
49. Pandemic (-19)
48. Lewis & Clark - odlična deck building utrka, ovo će definitivno još rasti
47. Carcassonne (-5)
46. Blood Rage (+13)
45. Quadropolis (-40)
44. 7 Wonders (-16)
43. Viticulture (+27)
42. Deception: Murder in Hong Kong (-26)
41. The Mind (-18)

40. Valeria: Card Kingdoms (+11)
39. Infinity Gauntlet: A Love Letter Game - najbolja verzija Love Lettera
38. Cafe - najugodnije iznenađenje ove godine, odličan mali card laying, engine building filler, za sad igra godine za mene (od nekih 10-ak koje sam igrao)

37. Stone Age (+2)
36. Atlantis Rising - iskreno, produkcija ove igre jako utječe na plasman ali i igra je odličan co-op
35. Yellow & Yangtze - odličan area control pa rekao bih klasik Reinera Knizije

34. A Game of Thrones: Hand of the King (+4)
33. Welcome To... (+19)
32. Santorini - odlična apstraktna igra koju sam dugo izbjegavao iz nekog razloga, jako se veselim nastavku Santorini: New York
31. Mechs vs. Minions - sve se zna, odličan co-op, vrhunska produkcija, na žalost ne izlazi često na stol

30. Pandemic Iberia (-1)
29. Photosynthesis (+11)
28. Arboretum (-10)
27. TZAAR (-2)
26. Rajas of the Ganges (-15)
25. Ticket to Ride (-18)
24. Yamatai (+42)
23. Queenz: To Bee or Not to Bee - tile laying, polyomino mozgalica, trenutno mi je jedna od omiljenih obiteljskih igri, ne vjerujem da će ići gore
22. Chocolate Factory - odlična engine building (doslovno) igra proizvodnje čokolade, fenomenalna produkcija (imam KS verziju), minus: igra je skoro 100 % solitarna i predugo traje

21. Patchwork (+14)

20. Raiders of the North Sea (-12)
19. Covert (-7)
18. Quacks of Quedlinburg - nije za svakoga ali jako zarazna i na trenutke frustrirajuća ali meni jako zabavna
17. Schotten Totten (+15)
16. Ganz Schon Clever - mislim da je sigurno reći moderni klasik, vjerojatno će u budućnosti padati ali za sad me još uvijek drži
15. Mandala - meni igra godine 2019., igrajte ovo umjesto precijenjenog Jaipura
14. 7 Wonders Duel (-1)
13. High Society (+8)
12. Summoner Wars (-8)
11. Hanamikoji (+3)

10. Rokoko (+26)

9. Alien Frontiers (+1)

8. Elysium - ova me oduševila od 1. partije, ima zanimljive odluke, da izbace proširenje vjerojatno bi išla još gore

7. Mission Red Planet (-1)

6. Azul (+11)

5. Capital Lux (-2)

4. Istanbul: Big Box (+11)

3. The Castles of Burgundy - klasik koji sam 1. put odigrao krajem prošle godine i 40 partija kasnije mi je još uvijek jedna od najomiljenijih igri, mislim da ima zacementirano mjesto u top 10 i sljedećih godina.

2. Scythe

1. Five Tribes


Eto, Burgundy odmah u top 3, a na vrhu antiklimaktično sve po starom.
Zadnja izmjena: dado, dana/u 24 stu 2020, 16:48, ukupno mijenjano 5 puta.
Ovi su korisnici zahvalili autoru dado za post (ukupno 4):
fpolroverandomPapavertanelorn
slika
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4965
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3582 puta
 pohvaljen: 3681 put
Kontakt:

Re: dado's TOP 100 - 2020. Edition

Post Postao/la sadistiko »

Ovo sve još i nekako, al s Five Tribes na prvom mjestu mi nisi jasan...
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post (ukupno 2):
smurfORnotdado
slika
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1025
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 419 puta
 pohvaljen: 776 puta

Re: dado's TOP 100 - 2020. Edition

Post Postao/la smurfORnot »

sadistiko je napisao/la: 24 stu 2020, 06:09 Ovo sve još i nekako, al s Five Tribes na prvom mjestu mi nisi jasan...
Fora game, ali je downtime užasan...onak popijem kavu dok dođem na red...ovisi naravno o društvu, ali kod onih koji žele optimizirati što bolji potez, defakto tek kada dođu na red mogu poceti gledati što i kako, i onda još potencijalno uzimati u obzir što ce njihovi potezi otvoriti za druge itd...znam da sam se svaku partiju dobar dio vremena dosađivao dok bi došao na red.
Ovi su korisnici zahvalili autoru smurfORnot za post:
dado
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1246
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1192 puta
 pohvaljen: 921 put
Kontakt:

Re: dado's TOP 100 - 2020. Edition

Post Postao/la Antomon »

Hvala što si podjelio sa nama :)
Drago mi je vidjeti Elysium ovako visoko, rijetko se priča o igri, meni je super ono što sam uspio odigrati. Spada mi u kategoriju igri kao što je First Class i Nusfjord, igre koje kratko traju, imaju zanimljive odluke i veliki replaybility.

Može koja misao više o igrama koje su imale strmoglavi pad, npr. New york 1901, Quadropolis, Histrio, Mr Jack.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Antomon za post:
dado
Avatar
dado
Reactions:
Postovi: 1258
Pridružen/a: 16 lis 2014, 16:54
Ima zahvala: 3377 puta
 pohvaljen: 2003 puta
Kontakt:

Re: dado's TOP 100 - 2020. Edition

Post Postao/la dado »

sadistiko je napisao/la: 24 stu 2020, 06:09 Ovo sve još i nekako, al s Five Tribes na prvom mjestu mi nisi jasan...
smurfORnot je napisao/la: 24 stu 2020, 07:38 Fora game, ali je downtime užasan...onak popijem kavu dok dođem na red...ovisi naravno o društvu, ali kod onih koji žele optimizirati što bolji potez, defakto tek kada dođu na red mogu poceti gledati što i kako, i onda još potencijalno uzimati u obzir što ce njihovi potezi otvoriti za druge itd...znam da sam se svaku partiju dobar dio vremena dosađivao dok bi došao na red.
A ne znam što da vam kažem, svaki put kad je igramo potvrdi mi da mi je najdraža igra. Možda je do toga što 95% igramo u 2 igrača (mislim da smo samo jedanput ili dvaput igrali u 3, a samo jednom u 4 i da, to je bila loša ideja :D).

Vjerujte mi da i ja čekam neku igru koja će doći, izuti me iz cipela i srušiti Five tribes ali za sada ništa od toga.
Sjećam se da je jedne godine Covert bila blizu ali je početno oduševljenje igrom splasnulo nakon nekoliko partija.
Evo Burgundy mi ima tu trajnost (40 partija ove godine) ali mi ipak nije za 1. mjesto.
Scythe bi možda upao ali ga ne igram dovoljno.
Istanbul stalno lurka oko top 10 i proširenja su definitvno pomogla da se vrati u vrh (pogotovo one guild kartice iz 1. proširenja) ali nije dovoljno za 1. mjesto.

@sadistiko na sljedećem DDI mi pokažeš tvoju omiljenu igru pa me možda preobratiš. ;)

Antomon je napisao/la: 24 stu 2020, 08:16 Hvala što si podjelio sa nama :)
Drago mi je vidjeti Elysium ovako visoko, rijetko se priča o igri, meni je super ono što sam uspio odigrati. Spada mi u kategoriju igri kao što je First Class i Nusfjord, igre koje kratko traju, imaju zanimljive odluke i veliki replaybility.

Može koja misao više o igrama koje su imale strmoglavi pad, npr. New york 1901, Quadropolis, Histrio, Mr Jack.
Budem napravio analizu ali ponekad nema razloga, jednostavno se tako poklopi. ;)
Ovi su korisnici zahvalili autoru dado za post:
sadistiko
slika
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4965
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3582 puta
 pohvaljen: 3681 put
Kontakt:

Re: dado's TOP 100 - 2020. Edition

Post Postao/la sadistiko »

dado je napisao/la: 24 stu 2020, 11:26 ...

@sadistiko na sljedećem DDI mi pokažeš tvoju omiljenu igru pa me možda preobratiš. ;)

...
bojim se da teško, mislim da se ne poklapamo baš u omiljenim igrama :-D
A i DDI-evi su sada kao da je bilo u nekom drugom životu, skoro pa bi čovjek rekao, legende, ušto nas preobrazi ova Korona? :facepalm :cry:
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post:
dado
slika
Avatar
dado
Reactions:
Postovi: 1258
Pridružen/a: 16 lis 2014, 16:54
Ima zahvala: 3377 puta
 pohvaljen: 2003 puta
Kontakt:

Re: dado's TOP 100 - 2020. Edition

Post Postao/la dado »

sadistiko je napisao/la: 24 stu 2020, 11:59 bojim se da teško, mislim da se ne poklapamo baš u omiljenim igrama :-D
A i DDI-evi su sada kao da je bilo u nekom drugom životu, skoro pa bi čovjek rekao, legende, ušto nas preobrazi ova Korona? :facepalm :cry:
Ma proći će i to, ništa nije zauvijek. ;)

Jel tebi GWT omiljena? Mislim da si spomenuo na prošlom DDI.
Gle, ja sam mišljenja da treba svaku igru probati bar jedanput tako da nikad ne znaš, možda me oduševi.
slika
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4965
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3582 puta
 pohvaljen: 3681 put
Kontakt:

Re: dado's TOP 100 - 2020. Edition

Post Postao/la sadistiko »

GWT mi je jedna od omiljenih, ja nemam samo jednu igru koju baš volim nego desetak
Ali rado te naučim bilo koju od mojih igara kad se prvi put vidimo ;-)
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post:
dado
slika
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”