Ima neko savjet? Igranje sa djecom u skoli.

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Odgovori
Avatar
Nuuq
Reactions:
Postovi: 1151
Pridružen/a: 22 srp 2013, 04:35
Ima zahvala: 682 puta
 pohvaljen: 858 puta
Kontakt:

Ima neko savjet? Igranje sa djecom u skoli.

Post Postao/la Nuuq »

Pozdrav,
dobio sam part time posao u jednoj privatnoj skoli u Sarajevu da igram sa djecom drustvene igre. Dakle igrao bi sa djecom od prvog do petog razreda i grupe se ne bi miksale. Imao bih najvise 8 ucenika po satu.
E sad, ja sam tamo naveo nekih dvadesetak igara koje bi igrao i naveo za koje su uzraste i to ide od Animal upon animal za prvacice do Ticket to ride i The mind za petake. To mi je sve ok. Uz to, naucio sam i 40ak trikova sa kartama pa cu im i to malo pokazivati. Eto kao nekako da se djeca zabave, ali i da nesto nauce. Da razvijaju vjestine koje igre mogu razviti.
Ne znam sta tacno zelim da pitam ovdje, ali ako neko ima iskustva u slicnim aktivnostima i ima neki savjet, bio bih zahvalan. Znam da djeca mogu igrati i kompleksnije igre od Ticket to ride, ali ne bih isao na teze. U tim grupama od 8 imam uvijek dvije ekipe po 4 za igre, a prostora puno, tako da to nece biti problem. Nekada ce moci i svi igrati, recimo Dixit...
Eto, nemam pojma, ako ima neko nesto da kaze tipa "ova igra super funkcionise" ili "ova je bezveze, nemoj tu" ili bilo sta slicno, javite.
https://miss7mama.24sata.hr/skolarci/sl ... larce-9833 ovaj Zarkin tekst mi je pravo pomogao.
Eto, hvala :)
Ovi su korisnici zahvalili autoru Nuuq za post (ukupno 4):
VintijaknasadistikoStipsmado
slika
Avatar
CrazyBunnyGuy
Reactions:
Postovi: 794
Pridružen/a: 15 svi 2018, 15:36
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 608 puta
Kontakt:

Re: Ima neko savjet? Igranje sa djecom u skoli.

Post Postao/la CrazyBunnyGuy »

Imam ograničenog iskustva s djecom, radio sam kao edukator u zoo u Zagrebu jedno godinu dana. S obzirom da je tako maloj djeci pažnja all over the place, treba ih često vraćati na "pravi put". S tisuću pitanja i pričama.

U kontekstu društvenih igara, bez obzira koja je igra, ja bih pokušao s roleplaying elementom a ti da glumiš "dungeon mastera" ;) Ne naravno ništa hardcore, ali možda bi djeca mogla imati neke uloge, ti biti narator i to preuzbuđen i opisivati priču....

Inače će eksponencijalno se dosađivati sve više dok čekaju na svoj turn, ode pažnja i krah. Mislim, događa se i sa odraslima isto. ;)

Možeš roleplayjati bilo koju igru, čak i Ticket to Ride :)
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8436
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1584 puta
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Ima neko savjet? Igranje sa djecom u skoli.

Post Postao/la grof »

Imao sam prilike igrati se podosta sati u komadu s djecom te dobi (uglavnom 1-3 razred) u grupi od baš tu negdje cca 6-8 djece na team buildingu od Mikronisa. Djeca su bila uglavnom od vlasnika i zaposlenika uprave tvrtke i osobno sam se zauzeo da ću ih ja animirati kroz dječje igre.
Uglavnom igranje je prošlo iznad mojih očekivanja jer su djeca bila oduševljena igrama. Posebno je dobro sjeo Animal upon Animal i Rhino Hero. Igrali smo i Magic Labyrinth i mislim da smo igrali i Ice Cool. Uglavnom, klincima se toliko dopalo da su me njihovi roditelji pitali: Pa što im to radim da su toliko koncentrirani i mirni jer ih oni ne mogu nikako obuzdati na ovakvim skupovima.

Uglavnom, dobro je početi s nekim lakšim igrama da se zagriju, pa onda procijeniti koliko mogu hvatati kao grupa i onda prijeći na neke malo ozbiljnije. Osnovno je pravilo da se svi moraju zabavljati. Ako vidiš da se neko dijete isključuje jer ne hvata ili mu je dosadno, pokušaj pronaći nešto što bi i njemu bilo interesantno. No dječje igre su same po sebi toliko šarene i ptimamljive da će ti rijetko koje dijete ostati indiferentno.
Od igara savjetujem ove g+koje sam već naveo + Dixit, Catan Junior, Memoarrr, Mondo, Dobble.. Probaj birati brze i više dexterity igre. To im je strašno zabavno.

A imaš ovdje i listu prijedloga igara po godištima djece, pa neka ti je i ona vodilja. To smo tu na forumu bili slagali unatrag par godina.
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... sp=sharing
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4965
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3582 puta
 pohvaljen: 3681 put
Kontakt:

Re: Ima neko savjet? Igranje sa djecom u skoli.

Post Postao/la sadistiko »

Iz mog iskustva dobro su prošle igre
Caribbean
Codenames: Pictures
Dungeon Fighter - ali je malo predugačak
Fangfrisch
Ghost Blitz - uh, ovo sam im morao zabraniti jer bi uvijek do kraja partije bila tolika graja
Patrizier - nekima se jako svidjela, a opet, nekima i ne
ROBiTs

Ganz nisam igrao s nikim u školi, ali ljetos se svima svidjela i klincima (do 4. razreda) i starijima

Ja sam uglavnom na onoj mojoj grupi imao učenike od 5. do 8. razreda, ali kako se ova Korona sve zasrala tako ni to više ne mogu održavati. Ali imao sam prošle godine dva događaja u druge dvije škole gdje smo s klincima od 1. do 4. razreda igrali ove navedene igre i bile su dobro prihvaćene.
slika
Avatar
ratnip
Reactions:
Postovi: 240
Pridružen/a: 12 pro 2017, 11:03
Ima zahvala: 22 puta
 pohvaljen: 170 puta

Re: Ima neko savjet? Igranje sa djecom u skoli.

Post Postao/la ratnip »

Moj izbor:

1. - 4. razred (iako bi većina toga odgovarala i starijima):
Ticket to Ride
Forbidden Island
Forbidden Desert
Dixit
Kingdomino
Zombie KidZ (ograničeni broj partija, možda nije za školu)
Sushi Go (Party)
Quirky Circuits
Escape: Curse of the Temple
Jungle Speed
Pictionary
Dobble


5. - 8. razred:

Resistance
Codenames (HR inačica)
Carcassonne
Settlers of Catan
Agricola
Dominion
Pandemic
Bela
Galaxy Trucker
Mysterium
K2
Port Royal
Gloomhaven (ako smo ambiciozni :) )
Vukozec
Reactions:
Postovi: 564
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 557 puta

Re: Ima neko savjet? Igranje sa djecom u skoli.

Post Postao/la Vukozec »

Ima tu nekoliko smjerova u kojima se može ići. Jedan je očito da se ide na to da klincima bude zabavno. Međutim klinci u ranim razredima osnove već idu na šahovske grupe i natjecanja, tako da ni kompetitvne igre sa puno mozganja nisu bauk.

Iz osobnog iskustva sa klincima osnovnoškolskog uzrasta, istaknuo bih ove mehanike (boldane igre koje nisu dosad spomenute):
- Speed/Pattern recognition: (Dobble, Jungle Speed, SET)
- Drafting (Sushi Go, Azul)
- Set collection (jednostavnije tipa TTR: New York ili Yardmaster)
- Dexterity (ICECOOL)
- Memory (Hanabi)
- Cooperative (Verflucht!/The Game, Geister, geister)
slika
Avatar
Nuuq
Reactions:
Postovi: 1151
Pridružen/a: 22 srp 2013, 04:35
Ima zahvala: 682 puta
 pohvaljen: 858 puta
Kontakt:

Re: Ima neko savjet? Igranje sa djecom u skoli.

Post Postao/la Nuuq »

Hvala vam svima, puno ste pomogli.
Većinu navedenih igara već imam na spisku, a na neke nisam ni pomislio pa sam ih dodao.
Hvala jos jednom puno.
slika
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”