(Ne)kultura online igranja

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
ahri
Reactions:
Postovi: 122
Pridružen/a: 03 stu 2016, 16:02
Ima zahvala: 38 puta
 pohvaljen: 44 puta
Kontakt:

Re: (Ne)kultura online igranja

Post Postao/la ahri »

Ne vidim nikakvog problema s predajom. Igranjem igre kada je ishod jasan gubis i svoje i protivnikovo vrijeme. Recimo da ti nakon 2/3 partije protivnik preda, i to ti se dogodi triput u 5 partija - ustedio si dovoljno vremena za jos jednu zanimljivu/neizvjesnu umjesto da si nekog tamburao ili "odradjivao posao" da se igra zavrsi.

Naravno, razlika je u tome igras li igru "na pobjedu" ili "da se malo igras", ali po meni je dosta jasno da je online gaming ovo prvo, a druzenje s frendovima kod mene doma ovo drugo.
Ovi su korisnici zahvalili autoru ahri za post:
Gordan
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2276
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1179 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: (Ne)kultura online igranja

Post Postao/la mado »

Valsim je napisao/la: 05 svi 2020, 12:44 Možda bi rješenje problema moglo biti da se za promjenu javimo prijateljima za neke virtualne partije, umjesto da se igra s potpunim strancima :zamisljen .
Još i gore: "Ajmo prekinut igru i igrat ispočetka, jer sam krivo kliknuo". :bleh
Avatar
_Kex_
Reactions:
Postovi: 51
Pridružen/a: 19 ruj 2019, 12:30
Ima zahvala: 39 puta
 pohvaljen: 25 puta
Kontakt:

Re: (Ne)kultura online igranja

Post Postao/la _Kex_ »

pffffff da ti ne spominjem kolike partije quarta sam izgubio jer sam na mobu slucajno tapnuo krivu figuricu. čevapi od prstiju :P
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: (Ne)kultura online igranja

Post Postao/la Valsim »

mado je napisao/la: 05 svi 2020, 14:14
Valsim je napisao/la: 05 svi 2020, 12:44 Možda bi rješenje problema moglo biti da se za promjenu javimo prijateljima za neke virtualne partije, umjesto da se igra s potpunim strancima :zamisljen .
Još i gore: "Ajmo prekinut igru i igrat ispočetka, jer sam krivo kliknuo". :bleh
Pa no u čemu je problem? Jel te se lijepo pita u tom slučaju. Kažeš ne može i točka :) . Ti si ionako naveo da te više umaraju naprasiti izlasci iz partija :D .
_Kex_ je napisao/la: 05 svi 2020, 15:28 pffffff da ti ne spominjem kolike partije quarta sam izgubio jer sam na mobu slucajno tapnuo krivu figuricu. čevapi od prstiju :P
Ma dogodi se i preko kompa. Ja nikako biti na miru od uzbuđenja pa stalno s mišem po ekranu. I onda nehotično klik :D . Dogodilo se par puta, najgore kada je bilo na turniru. Neću reći kojem i s kim sam igrao :P . Ali me tješilo što mi je igra ionako išla silaznom putanjom pa bih ionako izgubio. Ne govorim suigračima za takve propuste da im ne upropastim doživljaj partije. A i da ne bi imali dojam o meni ko nespretnoj šeprtlji. But I guess that's out of the window now :D .
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Share
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 38
Pridružen/a: 19 srp 2012, 20:18
Ima zahvala: 8 puta
 pohvaljen: 15 puta

Re: (Ne)kultura online igranja

Post Postao/la Share »

To je jedan od mnogih razloga zašto ne volim online igre, igrači jednostavno nemaju osjećaj da igraju protiv čovjeka nego protiv kompjutera pa onda lakše odustanu. Međutim predaja u određenim okolnostima ima smisla, ako je netko napravio više uzastopnih velikih grešaka onda je i meni kao suigraču draže odigrati novu partiju nego se dalje natezati.

Ali race je prekratka igra za tako nešto.

Inače ta priča ima i drugu stranu, npr. na šahovskim turnirima smatra se nesportskim ukoliko igrač ne preda partiju ako se nalazi u beznadnoj situaciji i umjesto toga pokušava dobiti igru istekom vremena.
Avatar
_Kex_
Reactions:
Postovi: 51
Pridružen/a: 19 ruj 2019, 12:30
Ima zahvala: 39 puta
 pohvaljen: 25 puta
Kontakt:

Re: (Ne)kultura online igranja

Post Postao/la _Kex_ »

ali ako sam dobro shvato concede na BGA povlači iste endgame rezultate kao da si izgubio?
Avatar
joezg
Reactions:
Postovi: 337
Pridružen/a: 17 kol 2011, 11:03
Ima zahvala: 24 puta
 pohvaljen: 201 put
Kontakt:

Re: (Ne)kultura online igranja

Post Postao/la joezg »

_Kex_ je napisao/la: 06 svi 2020, 12:48 ali ako sam dobro shvato concede na BGA povlači iste endgame rezultate kao da si izgubio?
Tako je. Nema razlike.

Propose to end game collectively prekida igru bez pobjdnika i tu se moraju svi složiti.
Ovi su korisnici zahvalili autoru joezg za post:
_Kex_
Avatar
joezg
Reactions:
Postovi: 337
Pridružen/a: 17 kol 2011, 11:03
Ima zahvala: 24 puta
 pohvaljen: 201 put
Kontakt:

Re: (Ne)kultura online igranja

Post Postao/la joezg »

mado je napisao/la: 05 svi 2020, 06:08 Igram društvene igre radi zabave i briga me za ELO, rankove i sl. Predaja mi je ravna flipanju stola i oduzimanje protivniku prava na zabavu, na mogućnost ostvarenja raznih komboa, strategija i osjeća postignuća nakon završene igre.
Nesportski :thumbs_down
Mogao bi netko tvrditi da je i ovo sebično.

Ti bi inzistirao da ljudi moraju ostati u igri da bi se ti zabavljao. Za to vrijeme se drugi igrač ne zabavlja ni malo igrajući poteze bez šanse za pobjedu.

Igrali smo uživo Brass: Birmingham i nakon prve ere nakon brojanja bodova bilo je očito da jedan igrač nema ni zrno šanse za primirisati pobjedi, a bile su male šanse i da ja neću pobijediti. Iako sam se super zabavljao i bio baš sretan kako mi ide partija, naravno da sam predložio da prekinemo i prekinuli smo.

Po meni tu nema nimalo dvojbe da li je to nesportski (nije!), ali možemo raspravljati da li to kome smeta. U tom slučaju imaš izbor igrati BGA ili ne. Ili skupiti listu prijatelja od igrača koji to ne rade. BGA se dosta trudi svima pružiti mogućnosti za igru kakva im odgovara.
Ovi su korisnici zahvalili autoru joezg za post (ukupno 3):
roverandomGordanKilla
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2276
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1179 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: (Ne)kultura online igranja

Post Postao/la mado »

joezg je napisao/la: 07 svi 2020, 10:37 Ti bi inzistirao da ljudi moraju ostati u igri da bi se ti zabavljao. Za to vrijeme se drugi igrač ne zabavlja ni malo igrajući poteze bez šanse za pobjedu.
Naravno da ne bih, pa nisam sadist :facepalm

Vidim da se ne čitaju moji odgovori ili nisam dovoljno jasan. Nemam ništa protiv dogovornog prekidanja igre ili predaje, ako izvojiš 10 sekundi da natipkaš to protivniku u poruci na BGA. Smeta me jednostrani odjeb i prekid igre bez ikakve najave ili barem kratkog pozdrava na kraju. Da ekipa conceda i napiše barem GG na kraju, ne bih uopće otvarao ovu temu.

Jasno je da društvene igre igramo zbog obostrane zabave i nema smisla igrati ako svi sudionici ne uživaju u igri.

Jučer sam imao još jedan concede, najbesmisleniji od svih do sada. Igrali Innovation u dvoje. 6 achivementa je potrebno za pobjedu, ja sam vodio s 4:0 bez mogućnosti lakog postizanja zadnja 2. Sama igra je pokušaj kontroliranja kaosa i jako je kaotična. Nerijetko se može dostignuti i prestignuti protivnika u srednjim dobima ili čak pobijediti s 0 achivementa s instawin kartama u kasnijem dijelu igre. Znači bezveze je odustao, jer ... razlozi...
Avatar
Bojan1983
Reactions:
Postovi: 272
Pridružen/a: 22 sij 2016, 21:20
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 372 puta
 pohvaljen: 376 puta
Kontakt:

Re: (Ne)kultura online igranja

Post Postao/la Bojan1983 »

Generalno u boardgejmovima necu nikad odustat niti mi je drago ako suigrac napusti igru

Od online igara igrao sam uglavnom TTA u kojoj je resign opcija i u klasicnom igranju. Cak i tu gdje je to odlicno implementirano mi ostavlja lagano gorak okus jer promijeni igru
Znalo mi se dogodit da u 4p igri sredinom drugog doba objavim rat za znanost jer mi je neophodna za nastavak razvoja i onda igrac odustane, umjesto znanosti dobijem 7 bodova, iz decka izadu karte za 4p (na koje sam racunao) i padne mi cijeli koncept u vodu
Isto tako, opet 4p, trpam evente koji kaznjavaju najslabijeg, svi smo vise manje podjednaki u snazi ali imam bonus od leadera, izade event kolonije, jedan igrac overcommita, izgubi snagu i odmah krenu agresije protiv njega... naravno, resigna jer vidi gdje to vodi, ja izgubim leadera i sad sam u 3p igri gdje sam ja naslabiji... i slijede moji eventi :D

Znam da je igrac koji resigna ostao bez motivacije za igru, al opet, cinjenica je da se nakon njegovog resigna promijenio balans u igri
slika
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”