Najbolje igre zadnjih 20 godina: PLAYOFF - proglašenje pobjednika

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Odgovori
Avatar
roverandom
Reactions:
Postovi: 522
Pridružen/a: 03 sij 2018, 11:38
Ima zahvala: 151 put
 pohvaljen: 195 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: PLAYOFF - Polufinale!

Post Postao/la roverandom »

Terraforming Mars

7 Wonders Duel
slika
Avatar
Nuuq
Reactions:
Postovi: 1151
Pridružen/a: 22 srp 2013, 04:35
Ima zahvala: 682 puta
 pohvaljen: 858 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: PLAYOFF - Osmina finala

Post Postao/la Nuuq »

Vukozec je napisao/la: 10 vel 2020, 11:06 Osim prvog para, četvrtfinale je ponudilo vrlo neizvjesne dvoboje.

REZULTATI ČETVRTFINALA:

2010 7 Wonders vs 2015 7 Wonders Duel - 3:14
// Meni je najveća vrlina 7 Wondersa što je to najbolja strateška igra za veći broj igrača koju sam probao, no 2p lobi je snažniji :)

2011 The Castles of Burgundy vs 2016 Terraforming Mars - 9:10
// Je li iznimno snažan otpor Burgundyja iznenađenje?

2007 Race for the Galaxy vs 2013 Concordia - 7:7
// Dalje ide RftG kojem ja dajem svoj glas (nisam glasao ovu rundu), a i osvojio je više glasova u svojoj godini.

2005 Twilight Struggle vs 2004 Ticket to Ride - 5:6
// Nakon TTA, TtR je bio fatalan i za zadnjeg preostalog teškaša.
necu glasati namjerno sada. svojevoljno izbacio Concordia!!!
Sramota!
:)
Nisam igrao ove druge, osim Duela i Marsa. Mars ne podnosim, tako da glas ide za Duel.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Nuuq za post:
Vukozec
slika
Vukozec
Reactions:
Postovi: 564
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 557 puta

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: PLAYOFF - Polufinale!

Post Postao/la Vukozec »

Dalegard je napisao/la: 10 vel 2020, 14:33 Masovnost promovira osrednjost. Nijedna od preostalih igara nije loša, ali za baš niti jednu od njih ne bih niti u snu potpisao da je najbolja od svih igara u zadnjih 20 godina. Zato ne dam glas nijednoj.
Ovo nije sistem u kojem svatko glasa za svoju najdražu igru, već imamo suženi pool nominiranih igara koji onda svakim kolom postaje sve uži. Da svatko glasa za osobno najbolju igru/igre (*) dobili bi puno raspršeniju sliku koja bi bila također zanimljiva, a možda i reprezentativnija, no ovakakav turnirski sistem glasanja je isto interesentan, a fokusiraniji (te tipičan za forume). Naravno, ponavljam ono za početka, ako ne volite nijednu od ponuđenih igra nemojte glasati, no nemojte ne glasati samo zato jer je vaš glavni favorit ispao ili ga nije ni bilo.

A sad osobna rasprava o ukusu (boldanom). Ne bih nikako nazvao preostale igre osrednjim. Nisam igrao Duel, ali jesam 7 Wonders i smatram da su 7W, TtR i RftG igre koje ono što rade, rade vrhunski, to su top primjeri svojih kategorija, de facto standardi, evergreen klasici. Mars nisam igrao ali po svemu što znam o njemu i on bi mogao biti u tom rangu. Pritom nijedna od tih igara nije u samom vrhu mojih najdražih igara.



* Već sam dao prijedlog za izbor u kojem bi svatko dao osobnu listu najboljih igara (neograničenu godinama), pa bi onda zbrojili bodove svih tih lista i dobili zakedničku rang listu. To bi bio već konkrentniji i relevantniji izbor kojeg bi mogli konstantno ažurirati, no nisam dobio nikakav komentar na ovo: viewtopic.php?f=8&t=7463&start=20#p63873
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vukozec za post:
fpol
slika
Avatar
fpol
Reactions:
Postovi: 306
Pridružen/a: 03 sij 2012, 17:07
Ima zahvala: 246 puta
 pohvaljen: 190 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: PLAYOFF - Polufinale!

Post Postao/la fpol »

Terraforming Mars

7 Wonders Duel
Dalegard
Reactions:
Postovi: 37
Pridružen/a: 31 kol 2019, 05:40
Ima zahvala: 23 puta
 pohvaljen: 28 puta

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: PLAYOFF - Polufinale!

Post Postao/la Dalegard »

Vukozec je napisao/la: 11 vel 2020, 09:23
Najprije, ovo nije kritika ni tebe niti topica. Izbor je bio zanimljiv i hvala za trud. Radi se o tome da masovnost sama po sebi ima takav učinak. Uvijek se reže ono što strši izvan prosjeka. Gore ili dolje. I onda dobijemo nešto što vole svi, ali ne baš najviše.

Dakle, da pojasnim što mislim pod osrednjost. Kad eliminiramo loše igre i ostanu samo dobre igre, onda su u toj kategoriji dobrih igara neke samo srednje dobre. Uostalom, i sam si rekao da ni tebi nijedna nije u vrhu. Ne radi se o ogorčenosti zbog ispadanja favorita. Dok su u natjecanju bile barem neke igre za koje bih, premda nevoljko, mogao dati glas za najbolju ikad, sudjelovao sam. Sad kad su ostale samo igre koje ne zadovoljavaju moje uvjete za najbolju ikad, ispadam i ja iz igre. 7WD, TtR, TM i RftG sam igrao, čak su neke i u kolekciji na ovaj ili onaj način, ali mi nisu vrh nego sredina najboljih.

Prijedlog koji si dao za novi izbor je hvale vrijedan i zanimljiv, ali bi zahtijevao više truda od ljudi. Možda zato nije bilo komentara? Ne znam.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Dalegard za post:
Vukozec
Avatar
fpol
Reactions:
Postovi: 306
Pridružen/a: 03 sij 2012, 17:07
Ima zahvala: 246 puta
 pohvaljen: 190 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: PLAYOFF - Polufinale!

Post Postao/la fpol »

Dalegard je napisao/la: 11 vel 2020, 10:52
Radi se o tome da masovnost sama po sebi ima takav učinak. Uvijek se reže ono što strši izvan prosjeka. Gore ili dolje. I onda dobijemo nešto što vole svi, ali ne baš najviše.
Bas u ovakvom izboru kada je igra protiv igre, bi lakse trebale pobjediti igre koje inace gube usrednjavanjem. U izboru gdje bi svako dao listu svojih najboljih igara prednost ima ona igra koju je najvise ljudi igralo.

Postavlja se i pitanje, da li je najbolja igra ona za koju manji dio ljudi misli da je najbolja, a drugi je niti ne igraju ili ona za koju velika vecina misli da je odlicna iako im mozda nije nuzno najbolja?
Dalegard je napisao/la: 11 vel 2020, 10:52
Dakle, da pojasnim što mislim pod osrednjost. Kad eliminiramo loše igre i ostanu samo dobre igre, onda su u toj kategoriji dobrih igara neke samo srednje dobre.
Da naravno da su neke samo osrednje dobre (svakome po njegovoj subjektivnoj procjeni), ali ako su te druge tako jako dobre zasto ne pobijede u izboru, ili zbog cega nisu u toj kategoriji dobrih igara? To po meni nema veze sa masovnoscu.
Avatar
fpol
Reactions:
Postovi: 306
Pridružen/a: 03 sij 2012, 17:07
Ima zahvala: 246 puta
 pohvaljen: 190 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: PLAYOFF - Pretkolo

Post Postao/la fpol »

Vukozec je napisao/la: 22 sij 2020, 16:35
kockica je napisao/la: 22 sij 2020, 15:59
Gordan je napisao/la: 22 sij 2020, 13:22 dobro, to su sad već pizdarije :D
Ah čuj, ja bih možda napravio tipa svatko sačini top 3 ili 5 od ovih najboljih igara, prvoj dodijeli najviše, zadnjoj najmanje, pa se bodovi jednostavno zbroje, ali eto, nismo se potrudili organizirati pa nemamo što prigovarati :)
Imam ideju i na tom tragu, no iz toga bi već mogla ispasti ozbiljnija stvar. Recimo, poučen iskustvima sa nekih drugih foruma, ovaj sistem funkcionira dobro u takvim izborima: svatko da svoj Top 20, prva dobije 20 bodova, druga 19, itd., 20. dobije 1 bod. Onda sve to zbrojimo i dobijemo forumski Top 20 (ostale nakon 20. mjesta isto možemo navesti, no tu će se već bodovi dosta razvodniti). Tu bi već već mogao biti reprezentativni uzorak, ali onda bi moglo i biti dosta posla sa zbrajanjem pojedinačnih lista, a također bi trebalo s vremena na vrijeme ažurirati kako netko novi doda novu listu ili netko stari izmjeni svoju.

Mogli bi onda taj top 20 istaknuti na web stranici (tipa "Top 20 igara po izboru Igranje.hr"), uz kratki tekst o svakoj od tih 20 igara. Ako ste u udruzi zainteresirani za tako nešto, ja sam voljan pozabaviti se time.
Nisam shvatio da se trebamo izjasniti za ovo, mislio sam ako ces imati vremena i volje da ces napraviti.

Inace ja sam definitivno za i rado cu napraviti listu.
Ovi su korisnici zahvalili autoru fpol za post:
Vukozec
Vukozec
Reactions:
Postovi: 564
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 557 puta

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: PLAYOFF - Polufinale!

Post Postao/la Vukozec »

Ma mislio sam više da se netko izjasni za ovaj dio je li to interesantno za istaknuti na web stranici, jer ako ćemo to raditi šteta da se zagubi u forumu.
slika
Avatar
BJ_Speedy
Reactions:
Postovi: 38
Pridružen/a: 14 vel 2017, 10:02
Ima zahvala: 210 puta
 pohvaljen: 72 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: PLAYOFF - Polufinale!

Post Postao/la BJ_Speedy »

2016 Terraforming Mars vs 2007 Race for the Galaxy
2015 7 Wonders Duel vs 2004 Ticket to Ride
Avatar
marge
Reactions:
Postovi: 855
Pridružen/a: 16 stu 2012, 20:26
Ima zahvala: 278 puta
 pohvaljen: 765 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: PLAYOFF - Pretkolo

Post Postao/la marge »

Vukozec je napisao/la: 22 sij 2020, 16:35svatko da svoj Top 20
evo trenutna lista bez puno razmišljanja (podložno svakodnevnim promjenama):
1.) Through the Ages
2.) Twilight Struggle
3.) Puerto Rico
4.) Bora Bora
5.) Vinhos
6.) A Feast for Odin
7.) The Gallerist
8.) Imperial
9.) Dominant Species
10.) Pax Renaissance
11.) Terra Mystica
12.) Brass
13.) Caylus
14.) Tesla vs. Edison & Powering Up
15.) Viticulture & Tuscany
16.) Scythe
17.) Terraforming Mars
18.) The Castles of Burgundy
19.) Azul
20.) Codenames
Ovi su korisnici zahvalili autoru marge za post:
Vukozec
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”