Najbolje igre zadnjih 20 godina: PLAYOFF - proglašenje pobjednika

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8434
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1582 puta
 pohvaljen: 2357 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: PLAYOFF - Polufinale!

Post Postao/la grof »

Meni je nekako Race elagantnije izveden od TM-a. Obje igre su mi vrh, ali sam u fazi života kada mi je kraća/brža igra - pristupačnija igra, a da i dalje ima dubinu što je definitivno na strani Racea. Stoga ja glasam ovako (a pomalo sam i nostalgičan i malo mi je žao dobrih starih igara koje se prebrzo zaboravljaju jer sve brže dolaze nove i nove igre koje nas brzo "zalude"):

Race for the Galaxy
7 Wonders Duel

moja konačna odluka.
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
hrky000
Reactions:
Postovi: 53
Pridružen/a: 09 ožu 2017, 12:51
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 73 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: PLAYOFF - Polufinale!

Post Postao/la hrky000 »

Terraforming Mars i 7 Wonders Duel
Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 700
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 811 puta
 pohvaljen: 677 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: PLAYOFF - Polufinale!

Post Postao/la dendarii42 »

Terraforming Mars
slika
ahri
Reactions:
Postovi: 122
Pridružen/a: 03 stu 2016, 16:02
Ima zahvala: 38 puta
 pohvaljen: 44 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: PLAYOFF - Polufinale!

Post Postao/la ahri »

2016 Terraforming Mars vs 2007 Race for the Galaxy
2015 7 Wonders Duel vs 2004 Ticket to Ride
gogo666
Reactions:
Postovi: 327
Pridružen/a: 19 vel 2018, 17:58
Ima zahvala: 17 puta
 pohvaljen: 242 puta

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: PLAYOFF - Polufinale!

Post Postao/la gogo666 »

ni ja nisam nesto pre sretan polufinalistima

jedino oglasam za TTR
7WD je super, al TTR je mislim klasik

RFTG je jedina koju nisam igrao, a pretpostavljam da bi mi bila bolja od TM, koji mi je fora, al nis posebno.
slika
Dalegard
Reactions:
Postovi: 37
Pridružen/a: 31 kol 2019, 05:40
Ima zahvala: 23 puta
 pohvaljen: 28 puta

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: PLAYOFF - Polufinale!

Post Postao/la Dalegard »

Masovnost promovira osrednjost. Nijedna od preostalih igara nije loša, ali za baš niti jednu od njih ne bih niti u snu potpisao da je najbolja od svih igara u zadnjih 20 godina. Zato ne dam glas nijednoj.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Dalegard za post (ukupno 3):
priroda15LourdinVukozec
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8434
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1582 puta
 pohvaljen: 2357 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: PLAYOFF - Polufinale!

Post Postao/la grof »

Dalegard je napisao/la: 10 vel 2020, 14:33 Masovnost promovira osrednjost. Nijedna od preostalih igara nije loša, ali za baš niti jednu od njih ne bih niti u snu potpisao da je najbolja od svih igara u zadnjih 20 godina. Zato ne dam glas nijednoj.
Gle, zapravo nitko ovdje objektivno ne ocjenjuje igre. Što svakom od nas zapravo znači najbolja? Nema ovdje nikakvih špranci po kojima igre rangiramo. Čak niti ne argumentiramo zbog čega nam je najbolja. Zapravo svi mi ocjenjujemo prema nekakvom vlastitom ukusu i to je OK, ako od početka tako radimo. Uglavnom , ovdje ti je teški subjektivizam. 8-)
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Dalegard
Reactions:
Postovi: 37
Pridružen/a: 31 kol 2019, 05:40
Ima zahvala: 23 puta
 pohvaljen: 28 puta

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: PLAYOFF - Polufinale!

Post Postao/la Dalegard »

grof je napisao/la: 10 vel 2020, 14:38
Dalegard je napisao/la: 10 vel 2020, 14:33 Masovnost promovira osrednjost. Nijedna od preostalih igara nije loša, ali za baš niti jednu od njih ne bih niti u snu potpisao da je najbolja od svih igara u zadnjih 20 godina. Zato ne dam glas nijednoj.
Gle, zapravo nitko ovdje objektivno ne ocjenjuje igre. Što svakom od nas zapravo znači najbolja? Nema ovdje nikakvih špranci po kojima igre rangiramo. Čak niti ne argumentiramo zbog čega nam je najbolja. Zapravo svi mi ocjenjujemo prema nekakvom vlastitom ukusu i to je OK, ako od početka tako radimo. Uglavnom , ovdje ti je teški subjektivizam. 8-)
Da, moje subjektivno mišljenje je da nijedna od navedenih ne zaslužuje naslov najbolje. Nemam ništa protiv ako netko misli drugačije.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Dalegard za post:
grof
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: PLAYOFF - Polufinale!

Post Postao/la kockica »

Terraforming Mars i Race for the Galaxy.. uh, to je meni finale prije finale i nemam blage veze.

O ukusima se ne raspravlja... pfff. Svijet bi bio jedno jako dosadno mjesto.

Dakle obje su najigranije igre u mojoj kolekciji, a ostale debelo zaostaju za njima. Race doduše ima više partija, ali po satnici bi mogle biti izjednačene (nisam skroz siguran, jer ne vodim detaljno evidenciju).  

Mars je definitivno tematskiji, ima tu priču od početka naseljavanja čitave planete čiji krajobraz se mijenja tijekom igre.

Race je tanji pričom, ali je doživio nekoliko implementacija u drugim igrama. I ima bolju umjetnost.

Odgovara mi što je Mars kompleksniji, odgovara mi i što je Race jednostavniji.

Obje igre se relativno lako nauče (doduše prvu partiju bacite)

Obje igre imaju tako visoku krivulju učenja.

Obje igre imaju uglavnom diskretnu interakciju među igračima što nam paše.

Race ima kvalitetnije komponente (čitaj kartice), ali i više "zraka" u kutiji (to se doduše popuni ekspanzijama).

Obje igre imaju solo mod, odlično se drže udvoje, ali Mars je bolji sa više igrača.

Race zauzima manje mjesta na stolu*

Mars i Race imaju visoku reigrivost, i jednoj i drugoj igri je reigrivost povećana uglavnom vrlo dobrim proširenjima.   

Race ne može istodobno kombinirati sva dosad izašla proširenja (doduše imamo neka kućna pravila), ali svi ti arcovi daju sjajne mogućnosti da malo osvježite hoćete li igrati jednostavnu ali elegantnu kartašku igru, ili ćete uključiti mogućnost međusobnih sukoba, ili ćete imati invaziju stranih bića ili ćete izrađivati mini ploču tuđinskog orba.

Mars pak može uključiti sva proširenja, ali to može biti dosta iscrpljujuće (dugo traje), radije kombiniramo po par proširenja.

Race volimo igrati kada imamo malo vremena.*

Mars volimo igrati kada imamo puno vremena.

Race je portabilniji, može se igrati na terasi planinarskog doma i na plaži.

Uffff.


  * osim u slučajevima kada se doda proširenje Alien Artifacts  
Vatanen
Reactions:
Postovi: 415
Pridružen/a: 29 sij 2013, 14:46
Ima zahvala: 255 puta
 pohvaljen: 425 puta

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: PLAYOFF - Polufinale!

Post Postao/la Vatanen »

Ja sam bacio stolicu u teren tijekom zadnjih sekundi posljednje četvrtfinalne tekme i zaradio suspenziju pa ne mogu glasati u polufinalu.
Boardgames are power fantasies.
Maciej Janik et al.
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”