Najbolje igre zadnjih 20 godina (2000.-2019.)

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 587 puta
 pohvaljen: 576 puta

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2006.

Post Postao/la Stips »

Zaboravih obligatory 'cult of the new', 'FOMO', 'damn marketeers' rečenicu :)

Back to topic.

Kakva godina!

Neuroshima Hex je odlična, ali imam 2nd ed a ovo je 3rd ed.
TtA mi pak New Story stoji na polici i nikak da odigram :P
C&C:A je fora. Zeznuo sam se što sam prodao. No i dalje mi je taj C&C sustav previše na sreću, pa ok.
CC:Europe je fora.
Imperial je odličan.
Pillars of the Earth je super. Uz Stone Age, meni arhetip worker placementa.
Warrior Knights je bezveze. Čini se super, ali nije.
Here I Stand mi također stoji neodigran. No nju ionak brijem solirati u nekom trenu, pa nema veze.
EastFront2 je najjači block wargame ikad.

Glas?
A Victory Lost

---
edit: prekrižio TtA, jer je različita edicija
Zadnja izmjena: Stips, dana/u 15 lis 2019, 12:08, ukupno mijenjano 1 put.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Stips za post:
Vukozec
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2006.

Post Postao/la kockica »

Ne shvaćajte ovo kao prigovor, samo malo sam zbunjen oko TtA.

Shvatio sam da postoje neke razlike između nove (koju imam) i stare verzije (koju nikad nisam igrao) ne samo po pitanju artworka (ako se ne varam i stara verzija je imala nekoliko edicija), već i oko nekih kartica, produkcijske faze i slično, pa ima li smisla tretirati te dvije verzije kao istu igru? Jer ja ih (pogrešno?) doživljavam dovoljno različitima. Inače je meni New story odlična igra i kad dođe red na njenu godinu, sigurno dobiva glas, ali dati sad glas za staru verziju je kao eto, nikad igrao Carcassonne Hunters ali eto igrao sam običan Carc pa neka dobije glas. Više mi ima smisla izjednačavati digitalne verzije istih fizičkih inačica. szbunjen
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post (ukupno 2):
StipsPapaver
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 587 puta
 pohvaljen: 576 puta

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2006.

Post Postao/la Stips »

Istina.

U neku ruku, to je kao dati 10 na bgg nekoj igri koja će izać 2020, jer si joj igrao prethodnu ediciju.
Ili jer ti se sviđa tema, respektiraš autora, smatraš izdavača vjerodostojnim...
Avatar
marge
Reactions:
Postovi: 854
Pridružen/a: 16 stu 2012, 20:26
Ima zahvala: 278 puta
 pohvaljen: 765 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2006.

Post Postao/la marge »

ja igrao TTA i tu stariju verziju iz 2006.-e naveliko, štoviše čak mi je neko vrijeme i nakon izlaska nove verzije stara bila draža..
ali slažem se s razmišljanjima da onaj koji nije igrao ne treba ni ocjenjivati..
mada razlike kod TTA i nisu ogromne, tak da u biti je to ista igra s ispoliranim pravilima, a jedina baš bitna promjena je da nema više žrtvovanja jedinica prilikom agresija i ratova..
Vukozec
Reactions:
Postovi: 560
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 552 puta

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2006.

Post Postao/la Vukozec »

Ja sam za to da uzimamo BGG kao referentnu bazu: dakle ako igra tamo ima zasebni entry, tretiramo je zasebno.

E sad kad sam to rekao, samo opušteno, pravila ove igre nisu stroga, ako smatrate da iz ovog ili onog razloga je legitimno da nekoj igri date glas, samo naprijed :)
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vukozec za post (ukupno 3):
dendarii42kockicaStips
slika
Avatar
Papaver
Reactions:
Postovi: 404
Pridružen/a: 02 ruj 2016, 16:46
Lokacija: Zagreb-Pula-Slatina
Ima zahvala: 936 puta
 pohvaljen: 652 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2006.

Post Postao/la Papaver »

Igrao sam samo Qwirkle šest puta. Osrednja mi je igra, nisam inače fan multiplayer apstraktnih igara.
slika
Avatar
Satarash
Reactions:
Postovi: 334
Pridružen/a: 05 vel 2014, 14:24
Ima zahvala: 190 puta
 pohvaljen: 235 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2006.

Post Postao/la Satarash »

Stipsonov je napisao/la: 15 lis 2019, 11:37
dendarii42 je napisao/la: 15 lis 2019, 10:16 Ovaj topic mi je pokazao kako sam, iako sam odigrao oko 90 igara, i dalje noob.
Nisi noob. Odigrao si 90 igara više od prosječnog čovjeka. 'Učiš cijeli život, umreš ko bedak'. Ja sebe i dalje ne smatram stručnjakom. Niti pola stručnjaka ne smatram stručnjacima (čast iznimkama). Ne dopusti da te ispreskače social comparison (iliti, facebook depression). kad čitam neke ovdje, ili još više po bgg, i ja se često osjetim ko tutlek. Nije to bitno. Igraj, i guštaj.
:bravo :bravo
Stipsonov je napisao/la: 15 lis 2019, 11:37 Odigrao si 90 igara više od prosječnog čovjeka.
Ova tvrdnja itekako stoji!
Znači, u ovih 6-7 godina otkako sam otkrio board game-ove, toliko sam pričao ljudima o zabavi i korisnosti istih, toliko frendova pokušao navući da i sami krenu u ovaj hobi, toliko fotki igara i igranja objavio na društvenim mrežama, toliko pozitivnih stvari napisao....misleći da ću prodrijeti do njihovih umova. Ali ne.
Od nekih 20-ak ljudi koji su me tražili savjet da im preporučim nekakvu dobru igru za njih i njihovu djecu, 19 ih je svejedno na kraju odabralo Monopoly, jer kao, to im je ipak sigurno. :facepalm
Butch
Reactions:
Postovi: 249
Pridružen/a: 19 stu 2018, 16:14
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 139 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2006.

Post Postao/la Butch »

Tesko je ista uzimati na slijepo.

S potpuno novim igracima volim zapocet s mindom. Ali kad im krenem objasnjavati svima zvuci glupo.
Kooperativna igra u kojoj pokusavamo poredati brojeve od najmanjeg do najveceg bez da pritom znamo tudje karte.
Ili king of tokyo, yamb u kojoj smo u ulozi cudovista i ubijamo se.

Ali svi kad probaju i kad im objasnis zaljube se u njih.
Vukozec
Reactions:
Postovi: 560
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 552 puta

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2006.

Post Postao/la Vukozec »

Meni sasvim dobro ide širenje evanđelja na poslu. OK, nitko još nije zaigrao TTA ili TI (uostalom jedva da sam jednu od te dvije probao i ja ;) ), ali obraćaju mi se ljudi za preporuke ili se zainteresiraju za neku koju probaju, te sam zaslužio koju pinku provizije od publishera i distributera Codenamesa, Carcassonnea, Azula (kojeg također nisam igrao), Dobblea, 6 nimmta, Celestie i sličnih :)

Ipak postoji razlika između nas zagriženih gamera koji su voljni uložiti trud i vrijeme za naučiti i kasnije objašnjavati novu igru, i casual igrača kojima je taj dio velika prepreka. Oni bi uglavnom svi rado igrali lakše do srednje teške igre, ali a) ne vole non-stop učiti novo i b) još važnije, ako već uče novo, žele da im netko drugi objasni.

Traže se i preporuke za klince, a i klinci kojima sam pokazivao su više manje bili zainteresirani, samo njih dalje trebaju povući ili roditelji ili okolina, sami brzo izgube interes.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vukozec za post (ukupno 2):
Satarashgrof
slika
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2006.

Post Postao/la stoka »

a victory lost
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”