Najbolje igre zadnjih 20 godina (2000.-2019.)

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Sodapop69
Reactions:
Postovi: 78
Pridružen/a: 24 kol 2017, 15:33
Lokacija: Aarhus
Ima zahvala: 53 puta
 pohvaljen: 53 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2009.

Post Postao/la Sodapop69 »

Jedna od meni najdražih igara, igra sa gotovo komično jednostavnim pravilima ali sa dobrom dubinom.

Endeavor
Ovi su korisnici zahvalili autoru Sodapop69 za post:
Vukozec
slika
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4960
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3577 puta
 pohvaljen: 3667 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2009.

Post Postao/la sadistiko »

Uf, kako idemo dalje imam sve više i više odigranih igara. Pakrenimo redom.
Steam - nikako mi se nije dopala, nakon mojih Parnjača, ovo mi nije bilo uopće zanimljivo, ima tu malo neke radnje, ali nemojmo se lagat, prevezeš 10 kockica i to je to, gotovo.
Tales of the Arabian Nights - i dok bi svršavao na predivnu i meko-glatku kutiju nažalost igra nije ono što sam očekivao. Za odigrat ovo treba stvarno ufurana (i bojim se polupijana) ekipa koja će ovu dugu "igru", jer ovo zapravo ni nije igra nego te igra vodi kroz razne događaje a ti samo misliš da imaš ikakvog utjecaja na to što će se dogoditi. Kad bi našao stvarno takvu ekipu koja uživa u čistom story teling-u bila bi super večer. Ali svejedno, mislim da je bez nekih house ruleova predugačka za ono što nudi.
Hansa Teutonica - iako ju je Nuuq toliko nahvalio da je naš Dam Dam uzeo igru, i nakon kojih 5-6 partija ova mi jednostavno nije sjela onako da bi je htio igrat i opet i opet. Nije loša, ima puno podguživanja, puno interakcije, ali mi je nekako nagli završetak i onda uvijek imam osjećaj da nisam uspio ništa što sam planirao
Middle-Earth Quest - e kako volim Lords-e uzeo sam i ovu igru, nije da smo je igrali više od kojih 2-3 puta, ali nije da je ne bi igrao. Ono što me malo smeta i kod te i kod War of the Rings su preopširna pravila. Brate imaš pročitat cijeli roman da bi zaigrao
Togabo - svojevremeno sam ga imao u planu kupiti, ali fala Nuuq-u što mi je pokazao da ova igra ima samo lijepe komponente, a sam gameplay mi nije bio toliko zanimljiv
Imperial 2030 - e ovo je već igra, jedina zabluda kod novih igrača što se previše povežu sa nekom zemljom i onda zapravo potroše previše para da bi je "spasili", umjesto da idu za profitom koji je ovdje glavna stvar, a nekod je korisno i da ti par jedinica pogine u zemlji kako bi lakše prošao na plaćanju svojih jedinica, tako je to i u stvarno životu, nažalost
Shipyard - ovo je sigurno skriveni dragulj, ako vam nije mrzak roondel, svakako probajte ovu igru. Žale se ljudi da ima malo nebalansirane pločice za pobjedu, ali ja mislim da se to da izgurati samo ako pametno igraš. Najviše mi se sviđa to što si sam krojiš sudbinu jer kroz igru lagano odbacuješ ciljeve koje tad vidiš da možda nećeš moći ostvariti. Svakako preporučam!
Dooble - brate mili, da mi djeca to nisu dobila od Nuuqa za poklon, bacio bi to govno u smeće, ne znam što je tu zabavno
World Without End - Mattina igra koju odigramo 2-3 puta godišnje, i dok je sasvim zanimljiva za odigrati s vremena na vrijeme sigurno nije materijal za nešto sjajno što bi igrao svaki drugi dan, ali nije za baciti
The Magic Labyrinth - dječja igra, i nek tako i ostane - no comment
Bombay - upravo sam dofurao iz Essena kao poklon za mog mlađeg sina (8 g.) i mogu reći da je pun pogodak za njega. Po meni igra traje malo prekratko i mislim da ćemo je malo produžiti jer ne stigneš skoro ništa odraditi, ali za njega je savršena jer ne traje duže od 45 minuta i nema komplicirana pravila. Svrstao bi je u kategoriju pick and delivery for kids. Za to je odlična.
Eine Frage der Ahre (ili ti Heartland) - na oko glupa i dosadna igra, ali ako se ekipa zakači i krene koljaža, kreću spike tipa - "Ti buš mene u mojoj kuruzi?" i "Vrag te jebi s tim kolcem međašem, ne buš ti meni u moje krumpere". Odlična igra za podje..., znali smo se baš dobro zabaviti s ovom igrom, a nema komplicirana pravila niti traje predugo. Jedna od boljih "no name" igara
Ramses Pyramid - ovo je društvena igra od LEGO i dok ima fora strukturu kako bi se trebala igrati nije baš nešto pretjerano zanimljiva, rađe odigram neku pravu igru nego to

Uh, i što sad uzeti, u uži izbor svakako ulaze Imperial 2030, Shipyard i Eine Frage der Ahre. Joj joj, Imperial ili Shipyard, neka bude SHIPYARD jer njemu sigurno neće niko dat pošto sumnjam da ga itko u HR ima.
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post:
Vukozec
slika
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2009.

Post Postao/la stoka »

axis and allies (pacific)
Ovi su korisnici zahvalili autoru stoka za post:
Vukozec
Avatar
tanelorn
Reactions:
Postovi: 160
Pridružen/a: 12 srp 2014, 20:49
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1790 puta
 pohvaljen: 197 puta

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2009.

Post Postao/la tanelorn »

Slab sam sa 2009. godinom.... one koje najbolje kotiraju, na žalost, nisam isprobao a od onih koje jesam dao bih glas Smallworldu.
Ovi su korisnici zahvalili autoru tanelorn za post (ukupno 2):
StipsVukozec
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 588 puta
 pohvaljen: 577 puta

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2009.

Post Postao/la Stips »

Smallworld je vrhunska igra. Ok jest malo na gateway stranu ali nekako mi ga je i danas žao prodati: to je nekaj kaj nije skroz banalno, a mogu staviti na stol pred bilo koga. Na stranu 'akademske' rasprave, isto jako bitna crta u neke igre. Igrivost. Jednostavnost pravila.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Stips za post:
tanelorn
Avatar
fpol
Reactions:
Postovi: 306
Pridružen/a: 03 sij 2012, 17:07
Ima zahvala: 246 puta
 pohvaljen: 190 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2009.

Post Postao/la fpol »

Igrao sam Smallworld i Maria, ali Mariu samo jednom i iako mi je jako dobra mislim da trebam jos koji puta odigrati da bi mogao dati pravu ocjenu.

Glas za Smallworld, u kolekciji vec dugi niz godina, podosta igran i uvijek je dobro prihvacen iako ga ne bi svrstao medu najdraze igre.
Ovi su korisnici zahvalili autoru fpol za post:
Vukozec
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2009.

Post Postao/la dlakar »

HANSA TEUTONICA
Ovi su korisnici zahvalili autoru dlakar za post:
Vukozec
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 700
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 811 puta
 pohvaljen: 677 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2009.

Post Postao/la dendarii42 »

Ju! Pa promakao mi je Smallworld. Ide njemu glas. Vrlo simpa igričica.
Ovi su korisnici zahvalili autoru dendarii42 za post:
Vukozec
slika
mljeko
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 393
Pridružen/a: 19 sij 2017, 22:56
Ima zahvala: 193 puta
 pohvaljen: 522 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2009.

Post Postao/la mljeko »

Ad Astra - Nije me se dojmila.

Cards Against Humanity - Ne hvala.

Carson City - Zeznuta, ali dobra igra. Xavier Georges voli takve (Troyes, Ginkgopolis). Teško se snaći i teško je ne napraviti pogrešku, suigrači te agresivno blokiraju (i ti njih).

Creationary - Lego Pictionary, gdje slažeš umjesto da crtaš, samo slabije jer je nedovljno razrađeno. Šteta.

Cyclades - Bez sumnje dobra igra, koju nisam dovoljno igrao. Nisam baš najsretniji s karticama mitoloških bića te također pati kao i slične igre od king makinga.

Egizia - Divna igra talijanske grupe autora. Ima taj kul mehanizam kao Tokaido biranja sljedeće pozicije za svog radnika, ali su odluke puno teže, zanimljivije i ima više toga.

Endeavor - Nije loša, ali me ne dira, radnje su mi nedovoljno slasne.

Finca - Ovo je dragulj, primjer elegantnog dizajna, nema kerifeka, samo jako dobra igra.

Heartland - Original prema kojem je napravljen kasnije Gunkimono, uz manje izmjene pravila. Igra je jedini primjer koji znam gdje je original bolji od nasljednika u svakom pogledu. Preporuka.

Jaipur - od S. Pauchona (Yspahan, Metropolys, Jamaica), taj neki njegov stil je ovdje destiliran. Intenzivna, ali meni ne baš uzbudljiva igra.

Keltis: Das Kartenspiel - Lost Cities za više igrača, dobra je.

Maori - još jedno postavljanje pločica, ali uz kul mehanizam selekcije. Jako dobra lakša igra, za početnike ili kao filer. Autor, G. Burkhardt je prošle godine osvojio i Kinderspiel des Jahres za Dragon's Breath.

Maria - Još jedna majstorija Richarda Sivela, jednog od dražih mi dizajnera. Jedino treba uzeti u obzir da je potrebno odigrati više partija da se uhvati jedinstveni ritam igre. U svakom slučaju klasik.

Middle-Earth Quest - Avaj, teško je biti patuljak. Nije to moj tip igre po mnogočemu i iako je izbjegavam, bilo je fora trenutaka.

Spot it! - Iliti Dobble, meni je fora, dobar dexterity.

Tales of the Arabian Nights - Ovo zapravo i nije igra te mi se kao takva nije svidjela. Šteta.

World Without End - Dosta mi se svidla, a osvojila je i Spiel des Jahres posebnu nagradu "Game of the Year Plus", godinu prije nego je uveden Kennerspiel. Prema knjizi Kena Folleta kao i Pillars of the Earth od istog dvojca te Column of Fire na kojoj je Rieneck radio sam.

Jako je blizu između Fince i Marie.
Ovi su korisnici zahvalili autoru mljeko za post:
Vukozec
Avatar
joezg
Reactions:
Postovi: 337
Pridružen/a: 17 kol 2011, 11:03
Ima zahvala: 24 puta
 pohvaljen: 201 put
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2009.

Post Postao/la joezg »

Od najlošeije prema najboljoj
  • String Railway - opet fora ideja, ali loša realizacija
  • Ugg-tect - zvuči kao fora ideja, ali prilično loša igra
  • Small World - okeish
  • Rallyman - davno igrao... koliko me sjećanje služi, bilo je dosta zabavno
  • The Resistance - u zadnje vrijeme mi se popravilo mišljenje o ovoj igi pa bih rekao da je solidna
  • Cyclades - igrao jednom, odavno... nedovoljno za objektivnu ocjenu
  • Macao - dosta solidan Feld. Previše card-gamesy za moj ukus
  • Dungeon Lords - kao i Cycledes, davno igrao
  • Tobago - cool dedukicijska ugra
  • Imperial 2030 - Igrao jednom, ali sam starijeg brata igrao više puta. Super igra.
  • Dominion: Intrigue - igrao manje nego base. Oba dva su mi super
  • Jaipur - super igra za dva igrača
  • The Magic Labyrinth - Sjajna igra za dijecu, a i meni zabavna
Da javno iskažem svoje neslaganje s teorijom da jednostavne igre, party igre ili igre za djecu ne mogu biti u ozbiljnoj konkurenciji za igru godine. Mogu! :)
Ovi su korisnici zahvalili autoru joezg za post (ukupno 4):
mljekoSatarashkockicaVukozec
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”