Najbolje igre zadnjih 20 godina (2000.-2019.)

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Vukozec
Reactions:
Postovi: 560
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 552 puta

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2019.

Post Postao/la Vukozec »

Hvala na pohvalama. I mene su zaintrigirale neke i starije i novije igre koje su mi dosad bile van fokusa. Bez brige, imam već par ideja za afterparty, ali ajmo prvo dovršiti ovaj tjedan ;)
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vukozec za post (ukupno 2):
sadistikodendarii42
slika
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2019.

Post Postao/la grof »

Iz 2019 igrao sam jedino ovo: Kitchen Rush (Revised Edition)

Novo revidirani real-time coop odlično tematski obrađen. Kroz 8 scenarija uvodi u sve aspekte igre, a nakon toga održava reigrivost kroz razne misije i eventove koje igrači moraju zadovoljiti ili im se prilagođavati.

Meni bolji od Magic Mazea, pa za njega i glasam...
Ovi su korisnici zahvalili autoru grof za post:
Vukozec
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
dado
Reactions:
Postovi: 1250
Pridružen/a: 16 lis 2014, 16:54
Ima zahvala: 3359 puta
 pohvaljen: 1985 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2019.

Post Postao/la dado »

T.I.M.E. Stories Madame - najveće razočaranje 2019., kraj koji je trebao biti nagrada svim igračima koji su po redu kupovali i igrali sve scenarije se pretvorio u jedan veliki f*** you. Nažalost, mene su izgubili kao kupca za daljnje scenarije
Hats - odlična produkcija, neke zanimljive ideje ali malo prekaotično s više od 2 igrača
Res Arcana - vidim i cijenim dizajn igre ali nažalost moj "problem" je što je ovo igra koja jako ovisi o poznavanju karti, a ja ni približno neću odigrati dovoljan broj partija da otključam puni potencijal igre. Za sad ostaje u kolekciji tako da nemojte slati ponude za prodaju (znate tko ste rofl )
Hadara - civ igra koja to nije, Tapestry light, manje teme od 7 Wondersa. Sve je to ok i funkcionira ali mislim da bi igri pogodovala jedna ekspanzija s novim kartama i nekim novim mehanikama.
On Tour - najoverproduciraniji roll'n'write ikada ali fina mozgalica za nedjeljno popodne
Ankh'or - zgodna tile laying igra s twistom da možeš graditi uvis
Men at Work - odličan spoj teme i mehanika, odlična produkcija
Miyabi - fina tile laying mozgalica
Walking in Provence - nastavak Walking in Burano-a, iznenađujuće thinky, ima tu više "mesa" nego se čini na prvu, prvi put da vidim upotrebu drona u nekoj igri
Nagaraja - čudan spoj mehanika (multiuse karte, tile laying, bacanje kockica/stickova) ali funkcionira
Mandala - odličan 2p card game, ovo bih recimo preporučio umjesto Jaipura
Ohanami - ovo je trebalo dobiti Spiel des Jahres prošle godine. Spoj The Game-a i Sushi Go-a, brzo, jednostavno i jako zarazno
Queenz: To Bee or not to Bee - najbolji podnaslov ikad. Ovome predviđam Spiel 2020. Baš onako fina, jednostavna obiteljska tile laying igra.
Museum - životno djelo Vincenta Dutraita, čovjek je rasturio artwork. :bravo Sama igra prilično jednostavna mehanički ali može biti dosta AP prone. U jednoj partiji sam na kraju totalno zblokirao što mi se jako rijetko događa.
Azul Summer Pavilion - bio sam dosta skeptičan jer je Sintra bila kriminalno loša ali ovo je već dostojan nastavak Azula. Nije bolja od originala ali tu je, jednu stepenicu niže. Mala zamjerka ide bodovanju koje je dosta fiddly.


Na kraju balade, najrađe ne bih glasao za ništa jer me niti jedna igra od gore navedenih nije izula iz cipela ali ajde neka bude Azul Summer Pavilion jer sam prema njoj bio najkritičniji, a na kraju se ipak pokazala jako dobrom.
Ovi su korisnici zahvalili autoru dado za post:
Vukozec
slika
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2019.

Post Postao/la kockica »

Dao si mi razmislit za mandalu i queenz :thumbs
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post:
dado
Dalegard
Reactions:
Postovi: 37
Pridružen/a: 31 kol 2019, 05:40
Ima zahvala: 23 puta
 pohvaljen: 28 puta

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2019.

Post Postao/la Dalegard »

Prije svega disclaimer: slab sam i pristran na igre iz 2019. Zašto? To je godina kad je broj ljudi s kojima igram board games eksponencijalno narastao. Veći krug ljudi značio je više odigranih ali i kupljenih igra. Kupovalo se sve za što se nije mogla dočekati prilika za što skorije igranje, a bilo je toga. Reklo bi se medeni mjesec. Dakle pristran sam, ali ipak sam birao što ću igrati i na kraju: za nijednu igru iz 2019 koju sam odigrao ne mogu reći da je bila baš loša i da je nikad više pod nikakvim okolnostima ne bih igrao. A igrao sam:

Wingspan: igra je skoro svima barem ok i to joj je najveći adut zašto tako visoko leti po ljestvicama. Tema je nova, jer nikome dosad nije bilo na kraj pameti napraviti igru o pticama (da pticama?), mehanika je klasika (ne možeš puno promašiti s engine buildingom), produkcija je vrhunska – i evo nam hita!

Res Arcana: igra je unatoč relativno sporom startu poletila prema vrhu nošena dobrim utiscima igrača. Nije neopravdano jer se umijeće autora Toma Lehmanna, autora klasika Race for the Galaxy ipak iskazalo. Stvorio je eksplozivnu kombinaciju gradnje enginea s vrlo malo resursa i u vrlo kratkom vremenu. Dobijete samo osam karata i to je sve za cijelu partiju, ali je broj kombinacija karata ipak velik što vodi do raznolikosti svake partije i strateške dubine. U relativno malom broju dosad odigranih partija sam uspio sagraditi neke vrlo zanimljive kombinacije i svaki put je bilo prilično gusto.

Tapestry: jednom riječju kontroverza. Da, usudio se kročiti nogom na teritorij plemena Fanboy. Odvažno, nema što. I opet, unatoč kontroverzama, igra nije loša. Nije najbolja na svijetu, ali nije loša. Sasvim solidan euro lagano obojan temom civilizacije s poprilično raznolikosti odigravanja. Ako vam pri igranju ove igre nije cilj odigrati savršeno, bez ikakvog utjecaja sreće i razbiti nooba, možete se sasvim solidno zabaviti. A lijepa produkcija i sretna pobjeda će nooba namamiti da opet zaigra s vama.

Pipeline: ako volite da vas zapeče mozak ova igra je sjajna. Što drugo očekivati od teške ekonomske strategije. Igra je vrlo tijesna, jedan krivi potez vas može koštati igre i to je super. Ako vas sve izrečeno privlači preporučujem, jer igra je skriveni hit među ovogodišnjim teškašima. Dobila je odlične ocjene od Shut Up and Sit Down i No Pun Included, između ostalog. Osobna iskustva? Ubili smo se od smijeha prvu partiju kad smo skužili koliko nemamo pojma i koliko smo loše odigrali. Jedva čekam priliku za popravni ispit.

Black Angel: moja miljenica. Dugo je očekivana i bila su velika očekivanja. S razlogom, jer kad su reference Troyes i Solenia, očekuje se da će igra hodati po vodi. A to nije fer prema novoj igri. Svaka igra zaslužuje biti ocijenjena na osnovu svojih zasluga, bez direktnih usporedbi. Black Angel ima sjajnu priču, tema se lijepo provlači kroz mehanike unatoč težini. Produkcija je odlična. Budimo iskreni, prilikom prvog odigravanja je bilo gunđanja i vraćanja poteza. Radi se o igri koja zahtijeva biti odigrana više puta u potrazi za jasnim strateškim putem, a tko danas ima vremena za to? Treba grozničavo trčati za slijedećim FOMO hajpom. Krivo! Black Angel zaslužuje tu investiciju vremena, zajedno s priličnim brojem neopravdano zanemarenih igara.

Point Salad: je prilično jednostavan filer. I to nije loša stvar, dapače. Lijepo izgleda, zafrkava se na svoj račun, možete je odigrati skoro bilo kad skoro s bilo kim. To su sve plusevi u mojoj knjizi. Nisam previše očekivao i nisam bio razočaran. Zgodna mala igra.

Imperial Settlers: Empires of the North: da, Imperial Settlers. Ako volite IS, zašto ne biste voljeli ovo? Ako ne volite IS, zašto igrate ovo? Igrajte nešto drugo. Ovo je rijedak slučaj gdje je usporedba dobro došla. I izvorna igra je održavala svježinu izdavanjem ekspanzija s novim kartama, pa na neki način i na ovo možemo gledati kao na osvježenje franšize. Nije razočarala. Sve promjene su na bolje. Igra odlično izgleda, ima zanimljive deckove za proučavanje. Odlična.

Undaunted: Normandy: kad vas igra uvjeri da preskočite ogradu i zaigrate na igralištu žanra koji vas unaprijed ne privlači pretjerano, to je kompliment. I ova igra ga zaslužuje. Jedina zamjerka mi je bio artwork karata, ali to je subjektivno. Čak me ni kockice nisu smetale. Budimo realni, i kad pucaš iz prave puške nitko ti ne garantira da ćeš pogoditi.

KeyForge: Age of Ascension: nitko osim fanova nije ni primjetio da je ova ekspanzija izašla. Još jedan cvijetak vene u sjeni divovskog debelog čarobnjaka (gledamo u tebe MTG, za sve si uvijek kriv). Šteta. Igra je zbilja dobra, cjenovno vrlo pristupačna. Deckovi su svi različiti i ne morate mjesece i mjesece trpiti stoput prežvakane uvijek iste meta deckove. I zašto je onda zanemarena? A što ćeš, takav je život card gameova.

Medium: ovo je bilo najbliže promašaju. Moglo se tu štošta popraviti i doraditi. Ali ima potencijala i bilo je zabave pri igranju. Ok ako je pravo društvo.

Alubari: A Nice Cup of Tea: još jedna žrtva usporedbi. »Snowdonia s čajem«, »Snowdonia 2«… Zar je to tako loša stvar? Dobiješ ocjenu 7.4, završiš na 4000+ mjestu na BGG i možeš se slikat. Zašto? Meni je bila odlična za odigrati. Volim worker placement igre, volim čaj i uopće nisam dosadan. Ako je ovo najniže rangirana igra godine koju sam odigrao, onda je godina odlična.

Meni najbolja? Ne mogu se odlučiti. Zato ću glasati za najdražu: Black Angel. Ako imate nešto protiv, dođite u svemir i tužite nas intergalaktičkom vijeću, jer je Zemlja uništena. Tak i tak se neće odraziti na izbor.

TLDR: 2019. good
Ovi su korisnici zahvalili autoru Dalegard za post (ukupno 3):
sadistikomljekoVukozec
Vukozec
Reactions:
Postovi: 560
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 552 puta

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2019.

Post Postao/la Vukozec »

I za kraj, najbolja igra 2019. godine po izboru igraj.hr foruma je...

WINGSPAN
(Elizabeth Hargrave)

slika

FINALNI REZULTATI:
XXXXXX Wingspan
X Cloudspire
X Tiny Towns
X Paladins of the west kingdom
X Blitzkrieg!
X Maracaibo
X Pax Pamir (Second Edition)
X Kitchen Rush (Revised Edition)
X Azul Summer Pavilion
X Black Angel

USPOREDBA:
* Najbolje rangirane na BGG:
- 27 Wingspan
- 137 The Lord of the Rings: Journeys in Middle-earth
- 157 Marvel Champions: The Card Game
- 221 Tainted Grail: The Fall of Avalon
- 243 Paladins of the West Kingdom
* Kennerspiel des Jahres 2019: Wingspan
slika
Vukozec
Reactions:
Postovi: 560
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 552 puta

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina (2000.-2019.)

Post Postao/la Vukozec »

Hvala svima na sudjelovanju, evo za kraj mali

STATISTIČKI PREGLED IZBORA:

Igara isključivo za 2 igrača = 3/20
Podrška za solo mod = 3/20
Best for:
- 1 = 0/20
- 2 = 7/20
- 3 = 5/20
- 4 = 9/20
- 5 = 2/20
- 6 = 0/20
- Više od 6 = 0/20

Prosječno trajanje = 69 min
Prosječna težina = 2,8
Najteža = Through the Ages: A Story of Civilization (4,17)
Najlakša = Azul (1,79)

Broj preklapanja sa najbolje rangiranom igrom te godine na BGG = 10/20
SdJ pobjednika = 4/20 (Carcasonne, Alhambra, Ticket to Ride, Azul)
Kennerspiel pobjednika = 3/9 (7 Wonders, Istanbul, Wingspan)
Najbolje plasirana na BGG: Terraforming Mars (#3)
Najslabije plasirana na BGG: Alhambra (#441)

Po tipu:
- Abstract = 2/20
- CCG, LCG, CMG, etc = 0/20
- Children's = 0/20
- Family = 7/20
- Party = 0/20
- Strategy = 15/20
- Thematic = 0/20
- Wargames = 1/20

Dizajneri pobjedničkih igara su raznoliko društvo (ovisi iz kojeg kuta se gleda ta raznolikost, npr. samo jedna žena među njima), tek dvojica imaju 2 recke, a neka legendardna imena poput Rainera Knizije, Uwe Rosenberga i Wolfganga Kramera nemaju nijednu:
Bruno Cathala (2)
Antoine Bauza (2)
Klaus-Jürgen Wrede
John Yianni
Andreas Seyfarth
Dirk Henn
Alan R. Moon
Ananda Gupta
Jason Matthews
Vlaada Chvátil
Thomas Lehmann
Matt Leacock
Ludovic Maublanc
Stefan Feld
Jens Drögemüller
Helge Ostertag
Mac Gerdts
Rüdiger Dorn
Jacob Fryxelius
Michael Kiesling
Gavan Brown
Matt Tolman
Martin Wallace
Elizabeth Hargrave

Osobno igrao 13 od 20 pobjednika.
Osobno glasao za 9 od 20 pobjednika.
Nisam igrao: Cyclades, Terra Mystica, Concordia, 7 Wonders Duel, Terraforming Mars, Brass: Birmingham, Wingspan
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vukozec za post (ukupno 3):
dadodlakartanelorn
slika
Vukozec
Reactions:
Postovi: 560
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 552 puta

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina (2000.-2019.)

Post Postao/la Vukozec »

Vukozec je napisao/la: 20 sij 2020, 11:07 Prosječno trajanje = 69 min
Prosječna težina = 2,8
Bez gledanja, što mislite koja igra je najbliže ovom gore prosjeku težine i trajanja? :)
slika
Avatar
dado
Reactions:
Postovi: 1250
Pridružen/a: 16 lis 2014, 16:54
Ima zahvala: 3359 puta
 pohvaljen: 1985 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina (2000.-2019.)

Post Postao/la dado »

Vukozec je napisao/la: 20 sij 2020, 11:21
Vukozec je napisao/la: 20 sij 2020, 11:07 Prosječno trajanje = 69 min
Prosječna težina = 2,8
Bez gledanja, što mislite koja igra je najbliže ovom gore prosjeku težine i trajanja? :)
Mars?
Nego, što sad, idemo na expanzije? ;)
slika
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina (2000.-2019.)

Post Postao/la dlakar »

@Vukozec , ti baš obožavaš statistiku... 😁
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”