Najbolje igre zadnjih 20 godina (2000.-2019.)

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Vatanen
Reactions:
Postovi: 414
Pridružen/a: 29 sij 2013, 14:46
Ima zahvala: 252 puta
 pohvaljen: 425 puta

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2018.

Post Postao/la Vatanen »

Da gledam po svojoj kolekciji dao bih za Gugong. No ovdje treba biti pošten i reći da je to tek još jedan euro, doduše meni sjajan i with a twist te uz to prelijep, ali da su i Rising Sun i Birmingham bolje igre te da Gugong ima problem na Kineskom zidu u manje od 4 igrača. Uf uf. Rising Sun je bolji experience i zabava , ali idemo ipak na osvježeni klasik:

Brass Birmingham
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vatanen za post:
Vukozec
Boardgames are power fantasies.
Maciej Janik et al.
Avatar
Nuuq
Reactions:
Postovi: 1147
Pridružen/a: 22 srp 2013, 04:35
Ima zahvala: 681 put
 pohvaljen: 854 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2018.

Post Postao/la Nuuq »

Puno dobrih naslova ali glas ide za Architects of the west kingdom.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Nuuq za post:
Vukozec
slika
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2018.

Post Postao/la kockica »

Mislio sam da neću imati ništa iz ove godine zbog sindroma Terraforming Marsa, ali iznenadio se da postoje čak dvije igre koje posjedujem, jednu doduše relativno nedavno, a obje su na temu Ctulhua.

Zanimljivo je da, za razliku od nekih prijašnjih godina gdje postoje brojne neisprobane želje, u ovoj godini jedva osjećam da nešto značajnije propuštam (uzevši u obzir da prvenstveno pratim igre koje su dobre udvoje).

The Mind smo isprobali, ali nije nas se zakačilo.. blago rečeno.

Od igara koje posjedujemo:

Dont Mess with Cthulhu Deluxe - tipična party igra sociijalne dedukcije u stilu Secret Hitler, Resistance sa tajnim ulogama, znači tema je zalijepljena, ali ima puno galame i paranoje. Vrlo simpatična igra ali takav tip igre generalno mi nije za kandidaturu.

No igra koja nas je osvojila je AuZtralia. Na blef kupljeno, jer eto, slučajno mi taman iskočio banner da završava KS kampanja, a činilo mi se ne preskupom i fora sa tom izgradnjom željezničkih ruta i farmi, rudarenjem, primamljivim sustavom riješavanja borbi za nas bedake koji nismo wargameri, a posebice time trackerom koji smo prvi put otkrili upravo u ovoj igri. Ova polukooperativna igra je postala instant hit, posebice nakon par partija kad smo posložili kotačiće. Bude par partija koje brutalno završe već u početku, ali prava zamjerka ide jedino što završetak bude pomalo antiklimaktičan.
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post:
Vukozec
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2018.

Post Postao/la grof »

iz 2018 igrah Pandemic: Fall of Rome, Reef, Ganz Schon Clever, Gizmos, Decrypto i to je to. I što je najbolje sve su ni te igre zaista dobre. Gizmos mi je definitivno puno bolja varijanta Splendora zbog raznih comboa i ulančavanja. Fall of Rome mi je pak jako dobro osvježenje na mehaniku Pandemica, Reef odličan "brainburner" (bar za mene), Decrypto sam odigrao samo jednom i to aljkavo da bih nešto rekao, ali mene je osvojio Ganz Schon Clever .
Kako briljantno složena igra sa samo 6 kockica u boji i malo papira, a svemirom je daleko od Jumba. Igrali smo je cijelo ljeto u 2-4 igrača i nije nam dosadila. I opet razna ulančavanja koja treba pažljivo isplanirati i iskoristiti sreću maksimalno. Ma super!
Ovi su korisnici zahvalili autoru grof za post:
Vukozec
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2018.

Post Postao/la dlakar »

LORDS OF HELLAS
Ovi su korisnici zahvalili autoru dlakar za post:
Vukozec
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
Avatar
dado
Reactions:
Postovi: 1250
Pridružen/a: 16 lis 2014, 16:54
Ima zahvala: 3359 puta
 pohvaljen: 1985 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2018.

Post Postao/la dado »

Azul Sintra - ovo je čisti cash grab, da ne postoji originalni Azul i da je autor donio ovu igru nekom drugom izdavaču, nema šanse da bi ova igra ikad bila izdana, originalni Azul je svemirski brod za ovo
Architects of the West Kingdom - uh prva partija mi nije uopće sjela, morao bih ponovno odigrati ali nakon prve partije nekako nemam želju ponovno probati
Penny Papers serijal - roll'n'write koji mi se činio zanimljivim ali nažalost nije ispunio očekivanja
Blossoms - premalo za na duže staze
Narabi - nešto slično Hanabiju ali nekako nja, ni tu ni tam
Rebel Nox - smještena u isti universe kao i Capital Lux, čudan spoj mehanizama, trick taking + social deduction, mislim da baš i ne funkcioniraju zajedno
The River - super produkcija, premalo sadržaja
Small Sugar Mill - klasični japanski micro game, 20-ak karti, a fina mozgalica
Grimm Forrest - s ovom igrom sam u konfliktu, možda najbolja produkcija nakon Mechs vs. Minionsa, super tema ali igra je mega light, sumnjam da će preživjeti ovu godinu u kolekciji
Roar King of the Pride - igrao samo jednom, dobra produkcija, igra dosta "na nož" što odgovara temi
Imaginarium - opet super produkcija, tema neobična ali meni se sviđa, bolje ovo nego opet tradedanje svile i začina u Mediteranu, sam gameplay isto čudan, neke karte mi se čine op, ne znam, na ovoj igri je sve čudno :D
Agricola ACBAS Big Box - jedan od rijetkih 2p worker placementa, sviđa mi se i uvijek ću rado odigrati
Ramen - mali card game koji je prošao ispod radara, sličan Sushi Go sa zanimljivim bidding sustavom gdje karte koje igrači biddaju u ovom krugu, za njih se bidda u sljedećem
Coimbra - na prvu mi se svidjela ali ne izlazi na stol, izgleda kompliciranija nego što je, zamjerka mi je što moraš isplanirati sva 3 poteza pa ako ti drugi igrači uzmu kartu koju si zamislio, opet ispočetka kreće planiranje i onda se to malo oduži
Seals - mali card game, realno i nije baš nešto, ono, tko prvi skupi određeni set karti pobjeđuje, wow :D ali iz nekog razloga meni baš odgovara, ne znam zašto
Walking in Burano - fora mala obiteljska igra na razini Dream Homea
Solenia - pick up and deliver, super produkcija, ima karte s rupama koje nisu samo gimmick, jednostavno ali mi se sviđa
Tales of Glory - isto prošla ispod radara, jednostavna, brza i super zabavna
Gingerbread House - još jedna obiteljska, fora tema koja paše igri, preporuka ako imate klince
Neon Gods - nešto slično Blood Rageu ali i ne baš, deckbuilding + area control + bacanje kockica, sve nekako nabacano ali meni odgovara, odličan neon punk setting
Piepmatz - još jedan mali set collection card game sa zanimljivim mehanikama
The Mind - ne znam, meni je ovo super ali shvaćam ljude kojima se ne sviđa, toliko tenzije, toliko stresa, a kad se uspije proći svih 12 levela erupcija oduševljenja
Welcome to... - jedan od omiljenih roll'n'writeova koji je tehnički flip'n'write, odlična solo igra
Ganz Schon Clever - fenomenalan dizajn, tako jednostavna ideja, a tako dobro izvedena, preporučam i challange 1 blok koji unosi male promjene ali originalni blok je ipak za mrvicu bolji
Gugong - netko je spomenuo, realno samo još jedan euro ali igra mi je sjela od prve partije
Quacks of Quedlinburg - meni je ovo čista zabava, nisam preveliki fan push your luck igri ali ovdje to izvlačenje iz vreće daje nekakav neopisivi osjećaj zadovoljstva
Ovi su korisnici zahvalili autoru dado za post (ukupno 2):
hrky000Vukozec
slika
Avatar
Minsc1610
Reactions:
Postovi: 255
Pridružen/a: 18 lis 2018, 00:04
Lokacija: Osijek
Ima zahvala: 278 puta
 pohvaljen: 322 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2018.

Post Postao/la Minsc1610 »

Quacks - igrao sam i Gugong i Ganz Schon i još svašta ali ova stalno ide na stol. A to mi je najbitnije. Svi budu nakon igre jako zadovoljni. A i igram je često sa mojom sedmogodišnjom kćeri što ipak nešto znači koliko je dobra.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Minsc1610 za post:
Vukozec
slika
Avatar
Shich
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 3543
Pridružen/a: 12 stu 2012, 13:43
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1135 puta
 pohvaljen: 1535 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2018.

Post Postao/la Shich »

Decrypto - jedna od najboljih party igara općenito
Ovi su korisnici zahvalili autoru Shich za post:
Vukozec
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2018.

Post Postao/la sadistiko »

Architects of the West Kingdom, Gùgōng, That's Pretty Clever, AuZtralia, War Chest, TOKYO WASHI GAME CATS.
Samo to sam igrao iz ove godine i dok se dvoumim između Gugonga i Arhitekata, prevaga ode na Architects of the West Kingdom jer sam ih ipak odigrao daleko više partija nego Gugong. Valja spomenuti da je i AuZtralia sasvim fora igra, nešto što baš nemam u svom arsenalu, ima svega, od borbe s čudovištima (gdje je brba po meni totalno banalno riješena i nije me baš dobila, al ajd ako želiš uštediti na vremenu nije tak ni loše) do gradnje pruga i ostalog.
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post:
Vukozec
slika
mljeko
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 392
Pridružen/a: 19 sij 2017, 22:56
Ima zahvala: 191 put
 pohvaljen: 520 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2018.

Post Postao/la mljeko »

  • Architects of the West Kingdom je dobar euro, sa svježom varijacijom postavljanja radnika, ali meni nekako zaboravljiv, mislim da je zato jer mi načini bodovanja nisu dovoljno zanimljivi.
  • Attack of the Jelly Monster je kaotična brza igra bacanja kockica, ali još više prepoznavanja gdje ih staviti, zapravo vrlo solidan area control, ali činjenica da je u stvarnom vremenu i na sat ga okreće na glavu.
  • AuZtralia nije loša, ali ima fundamentalan problem, igra se zajedno protiv igre, a opet svatko za sebe. To znači da ili ja pobjeđujem ili nitko.
  • Azimuth: Ride The Winds je nova apstraktna igra šahastog tipa, meni se učinila dovoljno kompleksna, ali ne mogu reći koliko drži vodu na duge staze jer nisam dovoljno igrao.
  • Betrayal Legacy je nešto bolji Betrayal.
  • Blossoms je jednostavan push your luck, vjerojatno preplitak, ali meni se sviđa.
  • Brass: Birmingham je jako dobra igra, iako je među eurima onaj tip koji manje volim, jer nema neke tečnosti.
  • Carpe Diem je poput plesa na žeravici, stalno si na rubu toga da izgoriš ako izgubiš ritam. Sigurno jedna od tješnjih igara, svaki potez je onaj ključni.
  • Century: Eastern Wonders mi je bolji od prvog Centuryja, ima dimenziju više.
  • Choose Your Own Adventure: House of Danger je adaptacija knjige u igru, jako loša adaptacija.
  • Coimbra je dobra, ali mi se i tu odluke nekako čine prelinearne, čak i za moj ukus mi je igra možda malo premehanička, ali mi se s druge strane neke stvari jako sviđaju pa ipak imam želju ponovno igrati.
  • Coin & Crown je ok laganija igra, dovoljno je zanimljiva da ti nije žao ako igraš, a opet ne dovoljno zanimljiva da je potražiš.
  • Crusaders: Thy Will Be Done je dobar euro gdje ti treba par partija da se snađeš, moj problem je što je 90% partije na 10% komponenti igre, vlastitoj rondeli te iako ima različitih izvora bodova, narav njihovog dobivanja je ista. Sve to možda i ne bi bio problem da produkcija ne sugerira drukčije.
  • Cryptid je igra čistog deduciranja, meni super.
  • Deadwood 1876 odlično simulira dvoboj divljeg zapada, ako je ključ doživljaja nepredvidivost ishoda jer je sreća glavni čimbenik u ovoj igri. Meni osobno paše kao tematski doživljaj, ali ne kao igra.
  • Decrypto je sigurno jedna od boljih party igara te možda najbolja igra asocijacija.
  • Dicetopia prekratko traje, prekaotična je, a opet nije nezabavna.
  • Disney Villainous je simpatična igra, ali sva interakcija je negativna ono malo što je ima, odluke su slabe, pobjeđuje onaj kome se više posreći, u dva igrača bi jedino možda bilo dobro.
  • Donning the Purple je igra intrige za tri igrača, gdje ćeš tijekom igre zamijeniti ulogu s drugim igračem te je ključno u tom se snaći i pripremiti se.
  • Escape Tales: The Awakening je spoj Time Storiesa i Unlocka, ali je lošije i od jednog i drugog.
  • Everdell je zabavna par puta, ali to je to.
  • Fireball Island: The Curse of Vul-Kar je dječja igra, nije za odrasle.
  • Founders of Gloomhaven mi je bio ok, ali to je manje više sve čega se sjećam.
  • Gravity Superstar ima fora ideju, ali nije nešto posebno, ipak može dati malo lagane zabave.
  • Gùgōng je ok euro.
  • Hand of Fate: Ordeals mi je jedan od boljih deckbuildera, ali predugo traje i teško je sustići onoga tko povede.
  • Illusion je zanimljiva vježba oka, ali inače nije nešto.
  • Imaginarium je meni bio dobar, iako nije nikakav inovativan dizajn.
  • Just One je igra koju je najlakše naučiti, ima dojam nečega što bi djeca igrala u školi za vrijeme dosadnog sata na papirićima. Svima se svidi i zabavna je, a plastične pločice su multifunkcionalne i često ih koristimo u drugim igrama.
  • Lords of Hellas bi bila i vrlo dobra igra, da je borba bolje izvedena.
  • Maximum Apocalypse je jednostavna, ali vrlo efektivna kooperativna igra.
  • The Mind je super, unikatna igra.
  • Nemesis sam nedavno probao i odlično dočarava borbu za opstanak na brodu zaraženom vanzemaljcima. Najviše mi se sviđa što netko nije izdajica jer je dobio tu ulogu, već zbog nekompatibilnosti svog zadatka s drugima i sa situacijom na ploči.
  • Pandemic: Fall of Rome je dobra verzija klasika.
  • Patchwork Express je nešto jednostavniji od originala.
  • Pictomania (Second Edition) je divota.
  • Pirate Rumble je jedna od onih xy igara što probaš na Essenu, ništa posebno, epigonsko.
  • The Quacks of Quedlinburg je fora, ali malo predugo traje i sreća je malo prevelik faktor.
  • Railroad Ink: Blazing Red Edition je ok, ali nije me baš oduševilo.
  • Reef je jako dobra igra tipa Splendor.
  • Rising Sun je puno manje igra, a puno više alat za interakciju između igrača.
  • Root je fora, ali u dobroj mjeri zapravo multiplayer solitaire.
  • Savage Planet: The Fate of Fantos je igra koje se ne sjećam.
  • Say Whaaat?! je alat za upoznavanje drugih ljudi, odnosno provjeru koliko koga dobro znaš.
  • Solenia je jako dobra, čak mi je draža od Black Angela jer je fokusiranija.
  • The Tea Dragon Society Card Game je fora mali kombo graditelj.
  • Teotihuacan: City of Gods je jako dobar euro, ima dobar tok, jako lijepo izgleda, ima puno opcija, a opet je intuitivan.
  • That's Pretty Clever se svidio svakome, jedan od boljih filera.
  • Tiny Epic Zombies sam igrao sam jedan modul i bilo je ok, imam dojam da ima više u igri nego što sam vidio.
  • Trapwords mi za taj žanr nije toliko zanimljiv, fali neke napetosti.
  • Treasure Island je fora, ali nije sad ne znam što.
  • Underwater Cities nije toliko dobra igra koliko sam se nadao, i dalje je dobra, ali čini mi se malo repetetivna.
  • War Chest je pobjednik godine, bez ikakve konkurencije.
  • Welcome To... je dosta dobar roll and write, ali nije to toliko za mene.
  • Witless Wizards je ok, ima nekih zanimljivih stvari, ali igra ne ostavlja prostor za dubinu.
  • Yellow & Yangtze je varijanta Tigrisa i Eufrata.
Ovi su korisnici zahvalili autoru mljeko za post (ukupno 2):
dadoVukozec
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”