Najbolje igre zadnjih 20 godina (2000.-2019.)

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
Papaver
Reactions:
Postovi: 405
Pridružen/a: 02 ruj 2016, 16:46
Lokacija: Zagreb-Pula-Slatina
Ima zahvala: 936 puta
 pohvaljen: 658 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2016.

Post Postao/la Papaver »

I tako, u ovoj godini su izdane tri igre koje su u mojih osobnih top 5 svih vremena, tako da proglašavam 2016. najboljom board game godinom. :)

Igrao sam 27 različitih igara, ovo je mojih top 10 (broj igranja u zagradi):

10. Pandemic: Iberia (9)
9. Dead of Winter: The Long Night (4)
8. Sushi Go Party! (38)
7. Mansions of Madness: Second Edition (5)
6. Clank!: A Deck-Building Adventure (5)

5. Captain Sonar (13)
4. Great Western Trail (9)
3. A Feast For Odin (9)
2. Scythe (26)
1. Terraforming Mars (57)

Časni spomeni: Codenames: Pictures, Adrenaline, Pandemic: Reign of Cthulhu, Exit: The Game – The Abandoned Cabin
Ovi su korisnici zahvalili autoru Papaver za post:
Vukozec
slika
Avatar
tanelorn
Reactions:
Postovi: 160
Pridružen/a: 12 srp 2014, 20:49
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1792 puta
 pohvaljen: 197 puta

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2016.

Post Postao/la tanelorn »

Ovdje je izbor lagan iako je 2016. dala pravog zlata od igri - Terraforming Mars!
Ovi su korisnici zahvalili autoru tanelorn za post:
Vukozec
Avatar
roverandom
Reactions:
Postovi: 522
Pridružen/a: 03 sij 2018, 11:38
Ima zahvala: 151 put
 pohvaljen: 195 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2016.

Post Postao/la roverandom »

Godina s najvećim brojem igara koje sam ocjenio s ocjenom većom od 7, i od tog jedine dvije 10-ke su iz ove godine.. uf

Izdvojio bih:
- jako zabavne party igre Secret Hitler, When I Dream, Codenames: Pictures
- Adrenaline - pucačina pretvorena u resource managment s odličnim mogućnostima comboanja
- Clank! - deckbuilder podignut na višu razinu s elementima utrke i istraživanja
- Great Western Trail - nedovoljno puta igrao (samo 5 :cry: )
- A Feast for Odin

I top 2, naravno, Terraforming Mars (48) i Scythe (51). Jako mala prednost ide Scytheu jer se brže odigra.
Ovi su korisnici zahvalili autoru roverandom za post:
Vukozec
slika
Avatar
Noghri
Reactions:
Postovi: 566
Pridružen/a: 29 srp 2014, 14:35
Ima zahvala: 217 puta
 pohvaljen: 211 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2016.

Post Postao/la Noghri »

Terraforming Mars :-)
Ovi su korisnici zahvalili autoru Noghri za post:
Vukozec
Avatar
Nuuq
Reactions:
Postovi: 1151
Pridružen/a: 22 srp 2013, 04:35
Ima zahvala: 682 puta
 pohvaljen: 858 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2016.

Post Postao/la Nuuq »

Star Wars Rebellion ili Scythe...
Ma ipak Scythe. Više se igra
Ovi su korisnici zahvalili autoru Nuuq za post:
Vukozec
slika
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2016.

Post Postao/la kockica »

Kako da najbolje dočaram svog kandidata za ovu godinu..

Požar!!!! Ženo spašavaj djecu, ja ću Terraforming Mars!

Mislim, ovo je stvarno odlična godina, ali ova igra je daleko zasjenila sve druge. U zadnje vrijeme igramo Spirit Island koji je opaka konkurencija Marsu u našoj kolekciji, ali kad mi žena ima pms i strašno joj idem na živce već i svojim disanjem, kao ovaj vikend, onda dolaze u obzir samo kompetitivne igre, odnosno Mars.
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post (ukupno 4):
hrky000dendarii42GordanVukozec
hrky000
Reactions:
Postovi: 53
Pridružen/a: 09 ožu 2017, 12:51
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 73 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2016.

Post Postao/la hrky000 »

odličan komentar od kockice, morao sam ženi prosljediti :D moj glas...također za Terraforming Mars
Ovi su korisnici zahvalili autoru hrky000 za post:
Vukozec
Avatar
dado
Reactions:
Postovi: 1257
Pridružen/a: 16 lis 2014, 16:54
Ima zahvala: 3373 puta
 pohvaljen: 2001 put
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2016.

Post Postao/la dado »

Još jedna odlična godina, 24 odigrane igre pa krenimo:

Jaipur - ok ali ima boljih 2p set collection card igri npr. Holmes: Sherlock & Mycroft ili novoizašla Mandala
Manhattan Project Chain Reaction - isto ok, fora ideja sa multi use kartama ali "veliki" Manhattan Project je bolji
Matryoshka - đoranje babuški, babušaka, babuškama? szbunjen uglavnom, neloša trading/set collection igra ali dosta ovisi o grupi (slično kao kod Sheriffa)
Archaeology: The New Expedition - još jedna trading/set collection card igra koja je bolja od Jaipura
Beyond Baker Street - Hanabi done right :kava
Pecunia non olet - definitvno najbolja tema ikad. :D
Medici The Card Game - nisam igrao original ali ovo je sasvim ok, light, set collection igra (što je sa svim tim set collectionima ove godine? szbunjen )
Sushi Go Party - više Sushi Go-a je uvijek dobra stvar
Songbirds - iznenađujuće thinky
Adrenaline - sviđa mi se ideja ali mi nešto fali da bude odlična
Dream Home - definicija family igre, ovakve igre bi roditelji trebali kupovati klincima umjesto raznih Monopolya
Flamme Rouge - jednostavna, a odlična racing igra, Peloton expanzija je must
Histrio - prekrasna, overproducirana igra koja je prošla ispod radara
Oceanos - još jedna prekrasna igra (ako se ne varam isti artist kao i Histrio), "pati" od istih stvari kao i Takenoko i Tokaido, prelight za gamere, previše sitnih stvari za objašnjavati totalnim početnicima
Hit z Road - zombi igra sa twistom, opet prekrasna produkcija, rulebook je trebao biti bolji, ne igram često solo ali kada igram ovo mi je prvo na listi
Kingdomino - još jedna obiteljska, zasluženi Spiel des Jahres
Valeria Card Kingdoms - svakim novim igranjem mi se više sviđa, naravno fenomenalan artwork od The Mico-a ne škodi, jedini minus je malo duži setup
Pandemic Iberia - možda i najbolja verzija Pandemica
Covert - prvobitno oduševljenje mi je malo splasnulo ali još uvijek odlična, rulebook dosta loš, isto mnogima prošla ispod radara
Quadropolis - nakon 30-ak partija osjećam lagani zamor igrom ali još uvijek odlična, da me netko tko ulazi u hobi pita da preporučim 10-ak igara, Quadropolis bi bila među prvima
Game of Thrones Hand of the King - iznenađujuće puno teme u tako malom paketu, hidden gem
Mechs vs. Minions - produkcija fenomenalna, igra odlična, nažalost dosta teško izlazi na stol
Capital Lux - e ovo je definicija skrivenog dragulja, odličan, odličan card game
Scythe - prvobitni hype me zaobišao ali odlučio sam joj dati šansu i oduševila me, ni približno je ne igram koliko bih htio, nadam se da će Rise of Fenris to promijeniti

Prvi put sam u dilemi, dvije dijametralno suprotne igre, realno Scythe mi je najbolja ali Capital Lux ima posebno mjesto u kolekciji. :ljubav

Neka bude CAPITAL LUX. :o
Ovi su korisnici zahvalili autoru dado za post:
Vukozec
slika
Avatar
fpol
Reactions:
Postovi: 306
Pridružen/a: 03 sij 2012, 17:07
Ima zahvala: 246 puta
 pohvaljen: 190 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2016.

Post Postao/la fpol »

Terraforming Mars - jedna od najboljih igara koje sam ikada igrao, sigurno najbolje prihvacena od svih skupa pa i najvise igrana

Star Wars: Rebellion - super mi je, samo tesko dolazi na red. Cini mi se da bi partije mogle biti repetativne, ali ovim tempom dok dode do toga proci ce jos puno godina :)

Scythe - igrao sam 3-4 puta uzivo i nije bilo lose, ali ni posebno dobro. Nedavno sam odlucio dati jos koju sansu pa sam odigrao par partija na kompu ali i dalje isto. Po svemu bi mi trebala biti odlicna, a nekako mi nema nista sto bi me zakacilo. Prosjecna igra po meni.

Mechs vs. Minions - za sada najbolja kooperativna igra. Malo popijes i smijes se kako mechovi rade gluposti. Odlicna produkcija, vjerojatno najbolja vrijednost u odnosu na cijenu.

Roll Player - igra koja mi je sigurno u top 10 ako ne i vise. Takoder s kim god da sam igrao svima je bila dobra.

Tyrants of the Underdark - igrao samo jednom, bila mi je dobra, ali trebao bi jos igrati za konacnu ocjenu

Kingdomino - odlicno, jedna od najboljih light igara, moze se igrati i sa relativno malom djecom.

Evolution: Climate - dobro, ali ne odlicno, rijetko je dolazilo na stol ako je bilo izbora

Quadropolis - ok, ali nije me odusevilo. Malo pre apstraktno, pogotovo uzimanje tile-ova

Millennium Blades - jos jedna koja mi je medu top 5 ili 10. Sve mi je odlicno, a sada zeljno iscekujem novu ekspanziju :). Igraci moraju barem donekle voljeti TCG igre i deckbuilding u njima. Znaci ako ste probali MTG ili neki od mnogih LCG-a i zakljucili da nije za vas, previse karata ili tako nesto onda vjerojatno niti ovo nije za vas, iako je u sustini igra ekonomska, ali treba procitati puno karata i sloziti deckove :)

Cry Havoc - jos jedan odlican area control, dudes on the map, igra. Po meni bok uz bok sa rising sun, kemet i slicnima... jako dobro iako takav tip igara u mojoj grupi nije preferiran pa uglavnom skuplja prasinu

Dream Home - odlicna tema za jako dobar family game, malo pre light za prave igrace. Nakon jedno 3-4 partije vise nisam bas imao motiva, ali kada djeca jos malo porastu bit ce odlicna za odigrati s njima.

Archaeology: The New Expedition - skroz ok, iako mi je osjetno pala zelja za igrati kada sam isprobao sve sto nudi, 10-tak partija.

Welcome Back to the Dungeon - meni odlican filler, sa puno dubine (koliko moze imati igra od 10-tak minuta), ali vecina ljudi ne djeli moje misljenje, pa nije bas igrana

Thunder & Lightning - jos jedna odlicna 2p game, po meni sam vrh uz 7 wonders duel i rftg

My First Stone Age - djecja igra sa memory elementom, meni se svidjela

Legendary Inventors - igrao samo na board game arena ali igrao sam je jako puno. Stvarno mi je dobra, mislim da bi mi bila jos bolja uzivo, ali nakon 70-tak partija bilo mi je glupo kupit da se ne desi da me prode volja. U meduvremenu je zamrla na netu, pa je tesko naci ljude.



Uh kakva godina, nisam znao dok nisam krenuo po listi, bez konkurencije uvjerljivo najjaca. Uz sve ovo ima barem 15-tak igara koje nisam igrao a stvarno bi htio, npr. Histrio, Cavern Tavern, Master of Orion: The Board Game, Codex: Card-Time Strategy, ICECOOL, Inis, lorenzo, santorini ...
Iako bi mi roll player, Millennium Blades, Thunder & Lightning cak i Cry Havoc lagano bile prve nekih drugih godina, za ovu najbolja jednostavno mora biti Terraforming Mars.
Zadnja izmjena: fpol, dana/u 23 pro 2019, 16:03, ukupno mijenjano 1 put.
Ovi su korisnici zahvalili autoru fpol za post:
Vukozec
Sodapop69
Reactions:
Postovi: 78
Pridružen/a: 24 kol 2017, 15:33
Lokacija: Aarhus
Ima zahvala: 53 puta
 pohvaljen: 53 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2016.

Post Postao/la Sodapop69 »

Terraforming Mars je realno pobijedio u startu ali stotinjak igranja i puno više smijeha i zabave sa različitim grupama donio je kod mene Codenames: Pictures
Ovi su korisnici zahvalili autoru Sodapop69 za post:
Vukozec
slika
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”