Najbolje igre zadnjih 20 godina (2000.-2019.)

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Vukozec
Reactions:
Postovi: 564
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 557 puta

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2015.

Post Postao/la Vukozec »

Papaver je napisao/la: 16 pro 2019, 18:53
Vukozec je napisao/la: 16 pro 2019, 16:43 Upravo zato nemam volje igrati TTA uživo. Too many moving parts, zbog kojih traje predugo. A i nije mi baš drago da glasate za igre koje vam se ne sviđaju u pravom, unplugged izdanju, ali dobro ;)

PS: igrao sam samo ovu novu verziju, pa ne znam kolika je razlika sa prvom, ali čine mi se dosta slične? Ima li smisla da obje izaberemo za igru godine?
Igra mi se iznimno sviđa u unplugged obliku, čak toliko da sam ju odabrao kao najdražu mi igru 2015. godine. ;)

Što ne znači da nema manu, a to je ova koju sam već spomenuo, fiddliness koji joj daje na dužini.

I nisam igrao staru verziju pa tako ni glasao za nju prije, ali tih 4-5 pravila koja su drugačija dosta mijenjaju igru koliko mi se čini.

Ako ćeš diskvalificirati novi TTA, što mislim da ne bi trebao, moj glas ide igri Marco Polo.
Nikakva diskvalifikacija, samo pitam pošto nisam igrao obje, a vidim da je koncenzus da se dovoljno razlikuju da zaslužuju zasebni entry. Nismo diskvalificirali ni ostale koje imaju različite entryje po edicijama.
slika
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2015.

Post Postao/la kockica »

Jedna od igara koja mi se izdvaja je Viticulture essential. Namjerno nisam glasao za prijašnje edicije jer koliko sam istraživao, bile su to nesavršene verzije a sa ovom je sve sjelo kak treba, i izgled, i igrivost, i tema (doduše postoji par nelogičnosti ali je nauštrb igrivosti. Još kada se doda tuscany essential, imamo hrpu modula koje možemo kombinirati. Definitivno prekrasna igra.

Tides of time i 7 wonders duel su dobre i kratke 2 player igre, pogotovo ova potonja, ali prva igra se relativno brzo izigra, a druga nakon nekog vremena postane predvidljiva. Ipak 7wd ću i dalje odigravati.

Mysterium jako ovisi o igraču koji igra duha, inače se ostatak ekipe dosađuje, tako da smo imali i zanimljivih i dosadnih partija.

Moj glas će dobiti Through the Ages - a new Story of Civilization. Da, dugo traje (između 3 do 4 sata), ali samo jednom nam se desilo da smo jedva čekali da završi, sve druge partije su bile epske i napete do kraja tako da trajanje nismo ni osjećali. Isprobali smo online igru, ali na smrt smo se dosađivati dok smo čekali red na protivnika, glupo je što ne možeš vidjeti što protivnik radi pa ti tih par minuta zurenja u ekran dosadi i odeš malo spremati stol itd. tako da definitivno preferiramo fizičku verziju, iako je digitalna verzija je dobra protiv AI.
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post:
Vukozec
gogo666
Reactions:
Postovi: 327
Pridružen/a: 19 vel 2018, 17:58
Ima zahvala: 17 puta
 pohvaljen: 242 puta

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2015.

Post Postao/la gogo666 »

Codenames
Meni uvjerljivo najbolja pantomima style igra.
Ovi su korisnici zahvalili autoru gogo666 za post:
Vukozec
slika
mljeko
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 393
Pridružen/a: 19 sij 2017, 22:56
Ima zahvala: 193 puta
 pohvaljen: 522 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2015.

Post Postao/la mljeko »

Fulao sam glasati za prošlu godinu, ali bih glasao za Wir Sind das Volk! iako ima još dosta dobrih igara iz 2014.

Što se tiče ove godine, nije mi toliko draga, iako još (nekim čudom) nisam igrao Through the Ages koji sam siguran da bi mi se jako svidio.
  • 7 Wonders Duel je svakako jedna od boljih igara za dva igrača iako sam je izigrao.
  • Above and Below je neobična mješavina eura i pričanja priče, malo podbacuje i u jednom i drugom, ali svejedno nije loša, možda prije svega jer je jako simpatična.
  • Arboretum je lijepa i dobra apstraktna igra za počupati si kosu dok se pretvaraš da si zen.
  • Blood Rage je sa svojim figuricama i imenom autora na neki način kult, i iako je svakako dobra pa i vrlo dobra, ne zaslužuje tu slavu.
  • Nut Job je zapravo vježba pamćenja, ako ne volite memori, ovo ćete mrziti iz dna duše i buditi se noću okupani znojem.
  • Codenames je Codenames. S pravom klasik iz kojeg je na neki način izrastao cijeli žanr.
  • Ekö je zanimljiv, čudan, teško se u njem snalaziti. Jednostavna apstraktna igra koljaže i opstanka na posve otvorenoj bojišnici.
  • Elysium je tipični predstavnik kartičnog kombo generatora. Mene nije oduševila, ali dosta ovisi i o kombinaciji boja s kojima igraš, može ići od dosadnog do napetog.
  • Epic Card Game je inspiriran Magicom iako to uopće nije gdje igraš samo OP karte. Razumljivo, igra je vrlo divlja.
  • Exploding Kittens je neobično dobra light kartaška igra party varijante, koja nadilazi banalnost svog žanra usprkos svim elementima istog.
  • Fief: France 1429 je simulator podle i prevrtljive ljudske naravi uz dozu krutosti i nemilosrdnosti sudbine. Ah taj srednji vijek.
  • Fury of Dracula (Third/Fourth Edition) je jedna od rijetkih igara koju mi je bilo mučenje igrati te bih je čak stavio na samo dno od svih svojih odigranih igara.
  • FUSE u konačnici nije osobito zanimljiv, sva njegova čar proizlazi iz vremenske strke, a to je dosta slabo.
  • A Game of Thrones: The Card Game (Second Edition) je LCG koji očito ima dubinu i kvalitetno je napravljen, ali me ne privlači ni temom ni svojim obratom mehanizama.
  • The Grizzled mi je možda i najdraža kooperativna igra nakon Magic Mazea iako postaje možda pomalo banalna nakon što prokužiš taktiku, ali ni tada nema mjesta za pogrešku i tema mi je top.
  • Guns & Steel je zgodna igra pomalo u Chudykovom stilu (nije od njega), ali nisam igrao dovoljno za pošten dojam.
  • Isle of Skye: From Chieftain to King mi nije sjela, ni jedan od elemenata mi nije dovoljno uzbudljiv, sve nekako međusobno škrguće i ne razvija se nigdje konkretno.
  • Karuba je zapravo score run među igračima bez skoro ikakve interakcije, ali je dovoljno zanimljiva da se odigra i lako se nauči ljude koji žele nešto lagano.
  • Lanterns: The Harvest Festival ima premalo mjesta za varijacije, a prostor interakcije je isuviše uzak. Nikad nisam imao dojam da sam pobijedio ili izgubio zbog vještine igrača. Ima ipak taj moment slaganja tih pločica i setova koji je zanimljiv sam po sebi.
  • Leaving Earth je sandbox u pravom smislu riječi, možeš prčkati po pravilima i složiti različite varijacije, a i sam tok igre je vrlo otvoren. Jedno drukčije i ugodno iskustvo.
  • Less: Like Chess but Less! je mini apstraktna igra za ponijeti u džep ako se zaželiš nečeg blesavog, a opet ne glupog.
  • Mega Civilization je moja velika romanca, moja vječna patnja, ona koje ću se sjećati pri svom zadnjem izdahu. Igra je epska po broju igrača, po trajanju, po osjećaju, po veličini, što znači da je epski pothvat naći grupu ljudi s kojom to igrati.
  • Mottainai je klasični Chudyk, već sam ga spominjao prijašnjih godina, sve su mu igre slične.
  • Mysterium mi je fora, ali ne dovoljno da bih ga tražio igrati, to odgonetanje je preapstraktno, prenepovezano.
  • New York 1901 ne nadilazi gateway razinu, u kojoj pliva skoro slinavom djetinjatošću.
  • The Prodigals Club je druga igra Suchog s temom bogataša koji čine sve obratno, ali je još i bolja i tješnja. Zanimljivo je, iako to nisam probao, da se mogu igrati paralelno.
  • Raptor je fina igra za dvoje s klasičnim elementima nadmudrivanja i tajminga dobro odrađenima, mana je međutim što je jedna strana očiti negativac.
  • Signorie je kvalitetan euro klasičnog tipa.
  • T.I.M.E Stories je mehanički vrlo kvalitetno odrađena igra, u svom žanru par excellence, koliko su individualni scenariji dobri je drugi par rukava o kojem bismo morali raspravljati ne čisto iz igraće, već i književne perspektive.
  • Tesla vs. Edison: War of Currents sam igrao isljučivo s ekspanzijom što je ovdje bitno naglasiti i ima tu dosta toga dobroga, ali lako te proguta prašina protivnika, na način gdje nisi posve sam kriv.
  • Tides of Time je neuzbudljiv iako igra nije loša.
  • Tiny Epic Defenders ne zaslužuje taj drugi epitet. Igra je derivativna.
  • Tiny Epic Galaxies je već kao što se valjda svi slažu puno bolja, iako prebrzo završi i u pojedinoj igri nema puno toga.
  • Trickerion: Legends of Illusion nije loša, ali nije ni nešto dobra, jedna od euro igara.
  • Unusual Suspects brzo prođeš kroz sve kartice te ako igraš s istom ekipom već se stvori koncenzus oko osobina nekih likova. Može dovesti do zanimljivih rasprava, na primjer o naravi predgrađa.
  • Vaults je dosta loša igra, nije katastrofa, ali u moru igara je definitvno u donjoj polovici.
  • Virus! je očita varijacija na Eleminis, malo kompliciranija, ali ne nužno i bolja.
  • Viticulture Essential Edition je pomalo bezveze. Narav i nasumičnost kartica su preveliki faktor, može se čovjek zabaviti, ali igra ne ostaje u sjećanju.
  • XCOM: The Board Game mi se nije svidjela, pogotovo sumanuto bacanje kockica te korištenje aplikacije.
  • Zooscape je već netko ranije divno opisao, ukratko, ne funkcionira baš.
Ovi su korisnici zahvalili autoru mljeko za post (ukupno 2):
sadistikoVukozec
Avatar
fpol
Reactions:
Postovi: 306
Pridružen/a: 03 sij 2012, 17:07
Ima zahvala: 246 puta
 pohvaljen: 190 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2015.

Post Postao/la fpol »

Igre koje sam igrao :

7 Wonders Duel - odlicno, mozda i najbolja 2p igra.

Through the Ages: A New Story of Civilization - takoder odlicno, ali dao sam glas za prvu verziju, tako da meni ne ulazi u izbor u ovoj godini.

Blood Rage - Odlican hibrid euro i ameri igara, u vrijeme kada su minijature jos bile rijetke, pa su me i privlacile puno vise nego danas.

Mission: Red Planet (Second Edition) - super igra, veca igra koja je jednako dobra skroz do 6 igraca.

Tiny Epic Galaxies - ok, ali nekako prekomplicirano za light igru, a premalo stvari da bi je nazvao epic. Nisam nikada probao ekspanziju, mozda bi je to jos poboljsalo

Stockpile - meni osobno jedna od najboljih igara. Odlicno je manipuliranje stvarima za koje se licitira.

Raptor - nije lose, ali nije bas ni zazivila

XCOM: The Board Game - bila mi je dobra igra, ali drugima bas i ne. Vjerojatno zato sto sam igrao PC igre i tema mi je plus. Integracija aplikacije mi je dobra. Jedna od drazih kooperativnih igara, ali kako mi je to zanr koji stvarno ne volim to ju ne postavlja jako visoko :)

XenoShyft: Onslaught - veliko razocarenje, super tema, deckbuilding kao mehanizam mi je dobar, ali igra mi se nikako nije svidjela. Presporo, kroz deck prodes mozda dvaput, pa nemam osjecaj da moram nesto izgraditi neki deck ...

My Village - dobra igra, sa nekim zanimljivim mehanizmima, ali ne medu najboljima

DC Comics Dice Masters: Justice League - ocekivao sam vise, iako nije lose, zivcira me skupljanje

Rum & Bones - bacanje kockica za odmor mozga, ali ipak sa nekim bitnim odlukama. Bolja je druga edicija, ali ni ova mi nije losa, nazalost tesko je naci s kim igrati

The Builders: Antiquity - kao i drugi builders, skroz dobra igra u malom pakiranju

A glas za Stockpile
Ovi su korisnici zahvalili autoru fpol za post:
Vukozec
Vukozec
Reactions:
Postovi: 564
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 557 puta

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2015.

Post Postao/la Vukozec »

Vidim da sam zaboravio ostaviti svoj glas. Dvojio sam između Codenames, po meni igre koju svatko treba imati u svojoj kolekciji esencijalnih 10 igara, no preferiram Pictures, mada je to isti sistem, ista ideja. Druga opcija je Viticulture EE, kojeg ste previše napali zbog mana, a nitko mu ne ističe vrline, pa mu eto zato jedan glas :)
Zadnja izmjena: Vukozec, dana/u 23 pro 2019, 10:34, ukupno mijenjano 1 put.
slika
Vukozec
Reactions:
Postovi: 564
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 557 puta

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2015.

Post Postao/la Vukozec »

I najbolja igra 2015. godine po izboru igraj.hr foruma je...

7 WONDERS DUEL
(Antoine Bauza, Bruno Cathala)

slika

FINALNI REZULTATI:
XXXX 7 Wonders Duel
XXX Through the Ages: A New Story of Civilization
XXX Blood Rage
XX Codenames
X My Village
X Triumph & Tragedy
X Elysium
X Fury of Dracula
X Mega Civilization
X Stockpile
X Viticulture EE

USPOREDBA:
* Najbolje rangirane na BGG:
- 2 Pandemic Legacy: Season 1
- 4 Through the Ages: A New Story of Civilization
- 17 7 Wonders Duel
- 20 Viticulture Essential Edition
- 27 Food Chain Magnate (2015)
* Spiel des Jahres 2016: Codenames
* Kennerspiel des Jahres 2016: Isle of Skye: From Chieftain to King
* Kennerspiel des Jahres 2015: Broom Service
slika
Vukozec
Reactions:
Postovi: 564
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 557 puta

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2015.

Post Postao/la Vukozec »


OTVARAMO IZBOR ZA 2016. GODINU.


Glasati se može do NEDJELJE 23:59:59. Za ostale detalje vidi prvi post.

Mislim da znam pobjednika za ovu godinu, s obzirom na ono što sam primjetio da se piše na forumu zadnjih godina ;)

Evo nekih istaknutijih naslova: Scythe, Terraforming Mars, Arkham Horror: The Card Game, Star Wars: Rebellion, Mansions of Madness: Second Edition, Great Western Trail, Mechs vs. Minions, A Feast for Odin, Clank!: A Deck-Building Adventure, SeaFall, Santorini, Secret Hitler, Inis, Captain Sonar, Kingdomino, Aeon's End, Flamme Rouge, Sushi Go Party!, Yokohama, Imhotep, Lorenzo il Magnifico, Cottage Garden, Pandemic: Iberia, Adrenaline, Codenames: Pictures, ICECOOL...
slika
Vukozec
Reactions:
Postovi: 564
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 557 puta

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2016.

Post Postao/la Vukozec »

Moj glas za CODENAMES: PICTURES.
slika
Avatar
Gordan
Reactions:
Postovi: 852
Pridružen/a: 22 tra 2011, 15:04
Lokacija: Split
Ima zahvala: 352 puta
 pohvaljen: 703 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2016.

Post Postao/la Gordan »

Nemamo šta raspravljat, Terraforming Mars, najbolja igra ikad.

A da je bilo zlata te godine, je... Scythe, CN: Pictures, Mea Culpa, Quadropolis, Sushi Go: Party!, Vanuatu... Genijalna godina. A bila bi i da je samo Mars izdan :D
Ovi su korisnici zahvalili autoru Gordan za post:
Vukozec
I reče Jahve Drakuli: "Nećeš, razbojniče!" (©WinkDickerson)
slika
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”