Najbolje igre zadnjih 20 godina (2000.-2019.)

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
hrky000
Reactions:
Postovi: 53
Pridružen/a: 09 ožu 2017, 12:51
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 73 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2013.

Post Postao/la hrky000 »

Concordia :D
Ovi su korisnici zahvalili autoru hrky000 za post:
Vukozec
Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 700
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 811 puta
 pohvaljen: 677 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2013.

Post Postao/la dendarii42 »

Huh. težak odabir.

BANG! The Dice Game - odigrao samo jednom, nedovoljno da ostavi neki poseban dojam na mene.
Caverna - jako dobra. Hrpa stvari za raditi, hrpa smjerova u kojima igrač može odvesti svoju igru. Da nemam averziju prema hranjenju radnika bila bi u ozbiljnom razmatranju za prvo mjesto.
Concordia - kao što su mnogi rekli, elegantna, jednostavna, a duboka. Ne ostavlja taj dojam na prvu i treba nekoliko partija da ju se prokljuvi, ali je divna na svim razinama.
Eldritch Horror - volim kooperative i ova mi je super. Kreativnom i otvorenom umu omogućuje uživljavanje u priču i može pružiti iznimno napetih 2-3 sata igranja. Neće biti prva jer je faktor sreće vrlo prisutan, što po pitanju kockica, što po izvučenim karticama.
Viticulture - još jedna predivna igra. Ugodna oku, ugodna duši. Osim gužvanja na lokacijama, neće biti neke veće napetosti, pa je zato prva pratilja.
Ovi su korisnici zahvalili autoru dendarii42 za post:
Vukozec
slika
Avatar
fpol
Reactions:
Postovi: 306
Pridružen/a: 03 sij 2012, 17:07
Ima zahvala: 246 puta
 pohvaljen: 190 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2013.

Post Postao/la fpol »

Nisam glasao za 2012, pa samo kratko. Igrao sam Lords of Waterdeep, Star Wars: X-Wing Miniatures Game, Kemet, Suburbia, Seasons, Love Letter, Tokaido ,Star Wars: The Card Game, Article 27: The UN Security Council Game i bas sve su mi dobre ali ne medu najboljim. Glas bi bio za Seasons.

U 2013. sam igrao :
The Builders: Middle Ages - odlicna ne preduga igra u malom pakiranju.

Legacy: The Testament of Duke de Crecy - Solidan, laksi, worker placement sa fora temom.

BANG! The Dice Game - meni potpuna zagonetka zasto je ova igra tako dobro ocijenjena. Igra otprilike ide : prvi krug nitko ne zna tko je tko i napada se bezveze, jedan igrac umire bez da je dosao na red. Drugi krug sada se sve zna, na kraju kruga umrli su svi osim dva igraca. 3 krug jedan igrac ima vise srece u bacanju i to je pobjeda. Nije mi grozno odigrati, ali vise manje samo zato sto traje kratko, u pravilu igraci nemaju nikakvu kontrolu, a dedukcija uloga je trivijalna i nema nikakvog razloga skrivati tko je tko jer ukupno imas dva poteza.

Firefly: The Game - odlicna serija, pa i odlicna igra :). Meni osobno je drago sto je naglasak na prezivljavanju ljudi s ruba zakona u svijetu koji ih se zeli rjesiti, a ne na pojedinoj akcijskoj sekvenci. Sa ekspanzijama postaje jos bolja. Negativno je sto traje dugo, no bez obzira na to vec godinama je redovito igramo (ne jako cesto, ali redovito :) ).

Rococo - Jos jedna odlicna igra, stvarno mi se sve svidjelo, na prvu bi ju ocijenio sa 10, ali nakon nekih 5-10 partija nekako su mi sve partije malo preslicne, tako da mi i ocjena kao i zelja za ponovnim igrama lagano pada

Viticulture - solidno, ali po meni samo jedna zanimljiva odluka, a to je odluka o turn orderu, sve drugo slijedi iz toga. Ok mi je, igrao bi kada bi netko trazio, ali sam ne bi predlozio.

Russian Railroads - nije mi se bas svidjelo, imao sam osjecaj gomile opcija, ali nikako ih nemogu razviti jer sam stalno ogranicen onime sto mi je dostupno od akcija.

Concordia - jos jedna koju izgleda ja ne kuzim. U mojih 4-5 partija uvijek je pobijedio onaj koji je imao najvise karata, nebitno koje karte. Odnosno karte koje si u odredenom trenutku mogao kupiti su odredivale taktiku za ostatak igre, a i to je bilo minimalno uskladivanje sa vec postojecim stanjem. Uz to ima i vrlo dosadan izgled svega. S druge strane biranje akcija odigravanjem karata i nacin da svi dobivaju resurse u nekoj pokrajini su vrlo interesantni. Sve u svemu dobra igra, ali meni ni blizu najboljih.

Glas za Firefly: The Game
Ovi su korisnici zahvalili autoru fpol za post (ukupno 3):
roverandomsadistikoVukozec
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2013.

Post Postao/la kockica »

Rokoko je predivna igra sa međusobno lijepo integriranim raznim mehanizmima i sa naizgled banalnom temom ispod koje se krije opća i bespoštedna borba za resurse, kartice i utjecaj na mapi. Ustalom dovoljno govori da je bio među kandidatima za Kennerspiel des Jahres. Meni definitivno favorit za ovu godinu, ali...

Iz ove godine posjedujem Geister, Geister, Schatzsuchmeister (Ghost Fightin Treasure Hunters). Prelijepo dizajnirana dječja/obiteljska igra koja često sluđujuće ovisi o rezultatu na kockicama i karticama koje vučete, tako da kad ju igrate u najtežem modu pobjede su, iznenađujuće za navodno dječju igru, vrlo, ali vrlo rijetke (srećom možete prilagoditi igru da ipak ne postane previše frustrirajuća) Naravno da se bacanje kockica i pomicanje figurica po ploči ne može mjeriti sa prethodno opisanom igrom koja je daleko superiornija po mehanizmima, ali pobogu, faktor zabave je ovdje toliko veći. Uz nedavno nabavljenu ekspanziju igra je čvrsto zacementirala svoje mjesto u našoj kolekciji i nema šande da je se ikad riješimo jer je toliko zabavna (a bome i stresna), a možda zvuči blasfemično, ali nam je puno bolja od recimo Pandemica. :kava Onaj osjećaj nas roditelja i djeteta (a bome igramo je i samo mi odrasli) kada u zadnjem trenu uspijemo pobijediti :thumbs
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post (ukupno 2):
PapaverVukozec
Vukozec
Reactions:
Postovi: 564
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 557 puta

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2013.

Post Postao/la Vukozec »

@kockica Vrlo slični su i moji dojmovi. Geister je "Pandemic light", međutim draži mi je od pravog Pandemica koji za mene funkcionira samo solo. Geister se odigrava brže, dinamičnije, pa alfa sindrom ne dolazi do izražaja, a i napetost je veća. Mehanizam je superjednostavan, no taj dobri stari roll and move nigdje nije tako pametno iskorišten kao ovdje, plus likovni dizajn je prekrasan. Kad klincima, pa i onim malo većima koji znaju samo za Čovječe ne ljuti se pokažem ovu igru, mehanika im je jasna instantno, a reakcija je vau. Čak su spremni ostaviti Fortnite ili Minecraft za partiju, dvije :)
slika
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2013.

Post Postao/la kockica »

@Vukozec
Oduze mi riječ iz usta :thumbs

Samo da znaš, ako ti se sviđa ova igra, ekspanzija je must have. :thumbs Evo zanimljiv twist od ovog vikenda gdje smo konačno uspjeli složiti blago u podrumima i bježimo van. Mi se bližimo izlazu, moja mala već vani i čeka nas da dođemo ali i dalje mora na svom potezu bacati kockicu pa izvuče karticu koja je uvuče u kuću prepunu duhova pa se morali vratiti da tamanimo tu gamad koja se namnožila po sobama. Naravno da je bilo napeto za upišati se, a onda kada je i zadnji od nas izašao van, kolektivni uzdah olakšana. Takav intenzitet osjećaja rijetko doživljavamo u igrama.
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post:
sadistiko
mljeko
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 393
Pridružen/a: 19 sij 2017, 22:56
Ima zahvala: 193 puta
 pohvaljen: 522 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2013.

Post Postao/la mljeko »

  • 1775: Rebellion je zanimljiva ratna igra, dobra za početnike u žanru, ali malo se odugovlači.
  • Amerigo ima toranj i pozicioniranje na mapi nije loše, ali sve u svemu ne ističe se baš, pogotovo za Felda.
  • BANG! The Dice Game je dosta loš, a već je i rečeno zašto.
  • Carcassonne: South Seas mi je najdraži Carcassonne koji sam probao, puno mi znači što nema bodovne trake.
  • Caverna: The Cave Farmers je slabija Agricola. :shock: Samo se dijelom šalim, Agricola mi je draža, ali igre nisu uopće tako slične kako ih se obično percipira.
  • Concept se igra bez bodovanja kao vježba kreativnosti i tako super funkcionira.
  • Concordia mi daje odličan osjećaj, taj mehanizam s kartama mi je super.
  • Eldritch Horror je veliko ne. Tema me ne intrigira, bezumno bacanje kockica, različiti likovi, trajanje, interakcija, skoro sve.
  • Euphoria: Build a Better Dystopia je tak tak.
  • Glass Road ima fora koncept, ali iako nisam igrao dovoljno, ne čini mi se da ima dovoljno mesa.
  • Global Mogul je kompleksan stroj za dominaciju svijetom većinskim udjelom kockica. Nije loše.
  • Gravwell: Escape from the 9th Dimension je fora koncept, ali nije za mene.
  • King & Assassins je napeta cijelo vrijeme i posve drukčiji je osjećaj ovisno od strane kojom igraš.
  • Longhorn mi nikako ne paše iako ima sličnu foru s kretanjem kao Five Tribes.
  • Mascarade sam igrao s krivim društvom pa ne mogu reći pošteno.
  • Nations je super tijesan worker placement i super mi je kako lako možeš namjestiti težinu.
  • Quantum je baš dobra lagana koljaža.
  • Race! Formula 90 je malo previše simulacija.
  • Russian Railroads je još jedan odličan worker placement, čak mi vjerojatno i najdraži.
  • The Sheep Race je klađenje u utrci ovaca, ali s više utjecaja na kretanje nego u Camel Upu.
  • Skull King je klasična kartaška igra gdje se kladiš koliko ćeš štihova odnijeti, malo modernizirana. Jako zabavno.
  • Space Cadets: Dice Duel nije naišla na dobar prijem, malo u konačnici je prekaotična, gdje premalo toga radiš.
  • Sushi Go! je bazična drafting igra, da uvede ljude u hobi i nauči ih koncept, ali nije na duge staze.
  • Tash-Kalar: Arena of Legends je kompleksna zvijer, treba samo naći ljude na svojoj razini gluposti inače nemaš šanse.
  • Welcome to the Dungeon je push your luck, ali to je sve.
Ovi su korisnici zahvalili autoru mljeko za post:
Vukozec
Butch
Reactions:
Postovi: 249
Pridružen/a: 19 stu 2018, 16:14
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 139 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2013.

Post Postao/la Butch »

Uf, igrao sam samo Eldritch Horror i Bang TDG i obje igre su uzasne.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Butch za post:
Gordan
Vukozec
Reactions:
Postovi: 564
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 557 puta

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2013.

Post Postao/la Vukozec »

Nakon primjera kako se radi uspješno lobiranje, najbolja igra 2013. godine po izboru igraj.hr foruma je...

CONCORDIA
(Mac Gerdts)

slika

FINALNI REZULTATI:
XXXXXXXX Concordia
XXX Rococo
XX Bora Bora
XX Geister, Geister, Schatzsuchmeister
X Nauticus
X 1775 Rebellion
X Russian Railroads
X Firefly: The Game

USPOREDBA:
* Najbolje rangirane na BGG:
- 18 Concordia
- 25 Caverna: The Cave Farmers
- 62 Eldritch Horror
- 73 Russian Railroads
- 123 Nations
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vukozec za post:
Nuuq
slika
Vukozec
Reactions:
Postovi: 564
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 557 puta

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2013.

Post Postao/la Vukozec »


OTVARAMO IZBOR ZA 2014. GODINU.


Glasati se može do NEDJELJE 23:59:59. Za ostale detalje vidi prvi post.

2013. je privukla najmanje glasova dosad, nemojte posustavati sad kad izbor ulazi u završnu fazu. Ipak mi se čini da će 2014. u kojoj nas čeka raznoliko društvo odličnih i popularnih naslova imati znatno bolju prođu.

Prvo da riješimo ove sa dugačkim nazivima: Star Wars: Imperial Assault, Shadows of Brimstone: City of the Ancients, Castles of Mad King Ludwig, Xia: Legends of a Drift System, Legendary Encounters: An Alien Deck Building Game.
Evo zatim nekih popularnih naslova: Splendor, Roll for the Galaxy, Imperial Settlers, Five Tribes, Orléans, Arcadia Quest, Sheriff of Nottingham, Tiny Epic Kingdoms, La Granja, King of New York, Port Royal, Ca$h 'n Guns (Second Edition), KLASK, Scoville.
Iz ove godine su 2 Spiel des Jahres pobjednika: Colt Express i Camel Up.
Bila je to dobra godina za dedukcijske igre: Dead of Winter: A Crossroads Game, One Night Ultimate Werewolf, Spyfall, Deception: Murder in Hong Kong i Witness.
Godina ima i 3 jaka 2-player only kandidata u Star Realms, Patchwork i Onitama, kao i ponajbolji kartaški solitaire Onirim (second edition).
Za ljubitelje težih igara tu su Kanban: Driver's Edition Vitala Lacerde, Fields of Arle Uwea Rosenberga, Alchemists i Arkwright, a wargameri svog jakog aduta imaju u Fire in the lake.

I za kraj, najbolja igra, ne samo 2014., već općenito, je ISTANBUL.
Zadnja izmjena: Vukozec, dana/u 09 pro 2019, 11:46, ukupno mijenjano 5 puta.
slika
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”