Najbolje igre zadnjih 20 godina (2000.-2019.)

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2010. (+ pripetavanje za 2009.)

Post Postao/la stoka »

julius caesar.
Ovi su korisnici zahvalili autoru stoka za post (ukupno 2):
StipsVukozec
gogo666
Reactions:
Postovi: 323
Pridružen/a: 19 vel 2018, 17:58
Ima zahvala: 16 puta
 pohvaljen: 234 puta

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2010. (+ pripetavanje za 2009.)

Post Postao/la gogo666 »

iz 2010 sam probao 7 wonders, Hanabi i Onirim
7 wonders mi je sjeo tek u Duel varijanti, Hanabi nam je pruzio nesto lijepih trenutaka, tako da moj glas za Hanabi
Ovi su korisnici zahvalili autoru gogo666 za post:
Vukozec
slika
Avatar
joezg
Reactions:
Postovi: 337
Pridružen/a: 17 kol 2011, 11:03
Ima zahvala: 24 puta
 pohvaljen: 201 put
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2010. (+ pripetavanje za 2009.)

Post Postao/la joezg »

Opet redom od najlošije do najbolje koju sam igrao:
  • Evolution: Origin of Species - Prilično loša igra koja je inspirirala, po meni, jedan od najboljih card gameova Evolution
  • Travel Blog - od majstora Chvatila, ali ne baš bog zna kakva igra
  • Ghost Blitz - igra brzog hvatanja - not my cup of coffee, ali vrlo solidna igra
  • The Speicherstadt - zgodna aukcijska igra Stefana Felda. Igrao davno na nekoj online platformi. Reimplemented as Jorvik
  • Asara - Jedna od mnogih igara dvojca Kiesling/Kramer. Miš-maš mehanika koji dobro radi, ali nije ništa spektakularno
  • Fresco - Igrao davno, jednom. Bilo mi je fora, ali i zaboravljivo iskustvo
  • Hanabi - nije mi nikad posebno sjeo, ali može biti ok puzzle
  • Antics! - Jedna od hvaljenijih igara braće Fragor. Igrao jednom i to dosta davno, ali ostala u lijepom sjećanju
  • Battles of Westeros - Commands and Colors u režiji Fantasy Flight Games. Igrao davno, jednom i ostala u dobrom sjećanju.
  • Dragonheart - Igrao dosta na boardgamearena.com. Zgodna igra za dva igrača
  • Forbidden Island - Pojednostavnjeni Pandemic, prikladan za igranje s klincima. Lijepo izgleda.
  • Luna: Im Tempel der Mondpriesterin - neobičan Feld i dosta cool tema i prezentacija
  • Alien Frontiers - Fora, ali me nije oduševilo
  • Battle Sheep - vrlo zabavna apstraktna igra od Blue Oranga
  • Innovation - Igrao jednom, nedavno. Dosta dobro mi je sjelo.
  • Troyes - Jako inovativno i zabavno u svoje vrijeme. Mislim da ju je malo pregazilo vrijeme, jer mi posljednjih nekoliko partija nije bilo tako zabavno
  • K2 - fora apstrakcija penjanja. Bude dosta zabavno, iako je kraj malo broken (ako u zadnjoj rundi dovedeš planinara do vrha i on preživi tu rundu, računaju mu se bodovi, iako bi najvjerojatnije umro da se igra nastavi).
  • Glen More - Zgodan euro. Nova verija izašla ove godine.
  • Haggis - super varijanta Tichua za dva ili tri igrača
  • 7 Wonders - Možda i najviše igrana igra za mene (vjerojatno uz Dominion i Codenames). Klasik.
  • Dominant Species - Impresivan interaktivni Euro. Rijetko ga igram, ali mi je uvijek super
  • Navegador - Sjajna igra Maca Gerdsa. Meni njegova najdraža igra
Ovi su korisnici zahvalili autoru joezg za post:
Vukozec
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2010. (+ pripetavanje za 2009.)

Post Postao/la sadistiko »

Opet hrpa odigranih igara.
- 7 Wonders - iako mi je ispočetka bila fora, nekako sam je prerastao i više mi se uopće neće igrati, eventualno ako baš netko inzistira.
- Sid Meier's Civilization: The Board Game (2010) - e ovo je tiha patnja. Obožavam temu, nije ni igra toliko loša, ali su pravila pravo čudovište koje raste i raste. Prošle godine smo je krenuli igrati uzastopno i popizdio sam kad smo nakon 3 partije još uvijek rovarili po pravilima i tražili kako se neka stvar odigrava :-( ŠTETA, a opet ova nova me isto nije kupila, nekako je presrezana i nemam osjećaj da je to onaj pravi SIM
- Merchants & Marauders - odlična tema, predivne komponente, fora je i gameplay, ali kocka malo ubija
- Glen More - iako mi je bila fora ispočetka, nakon kojih 10 partija mi je postala monotona i prerepetitivna
- Vinhos - uf, puno sam se nadao da će ovo biti igra koja će mi oživiti sjećanja na jednu staru slabo poznatu igru Winzer sa Amige, ali dosta je zakompliciran dio oko onih nekih pomoćnika, igrali smo samo 3-4 puta i dečki je više ne žele gledati, ali bude ona opet na stol, samo kad dođe pravi trenutak :-)
- Zombie Dice - ove igre se ni ne sjećam da sam igrao, dakle sranje nad sranjima, kako god da pogledaš :-)
- Ghost Blitz - ah joj, još jedno dječje sranje, samo ovu sam čak zabranio igrati u školi jer je bilo toliko galame i dreke kad se igrala, a ono, nema tu igre, samo brzina reakcija, niš drugo
- Industry (2010) - baš smo nedavno probali ovu verziju Industrija i stvarno se čini poboljšana naspram one prve verzije, ali opet i dalje to nije nešto što bi igrao svaki dan
- Nino Delfino - hehehe, eto igrao sam, što ću kad je sin dobio za svoj ne znam koji niski rođendan
- Fresco - sad vidim da nisam staio ovu igru baš zato jer sam igrao samo Big Box izdanje, meni je ovo jedna od dražih igara i rado je odigram s vremena na vrijeme, nažalost nisam probao ni pola expanzija koje dolaze u Big Boxu.

Dakle, Sid Meier's Civilization: The Board Game (2010) ili Merchants & Marauders, mislim da će Merchants & Marauders prevagnuti.
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post:
Vukozec
slika
ahri
Reactions:
Postovi: 122
Pridružen/a: 03 stu 2016, 16:02
Ima zahvala: 38 puta
 pohvaljen: 44 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2010. (+ pripetavanje za 2009.)

Post Postao/la ahri »

Glasam 7 Wonders, a Hanabi mi je drazi od nekih pobjednika proslih godina. :/
Ovi su korisnici zahvalili autoru ahri za post:
Vukozec
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 587 puta
 pohvaljen: 576 puta

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2010. (+ pripetavanje za 2009.)

Post Postao/la Stips »

2009: Cyclades
2010: Julius Caesar

Honorable mentions:
K2 (no bullshit euro)
Horus Heresy (otud je AuZtralia, rekao bih, pobrala onu foru sa inicijativom i vremenom)
Labyrinth: The War on Terror (prvi Volko Ruhnke)
7 Wonders (kad vas je puno a ne volite party gameove - premda je i ovo na korak od)

Super godina, ima i Space Hulk card game i Dominant Species, i Navegador i svašta...
Rattus, to bih volio probati. pa kontroverzna Barbarossa, i to bih volio.

Jedino, sad kreće kula babilonska: pobrkanje jezika :)
Renesansa hobija ponude, i prognoziram raspad fokusa.
Što možda i nije loša stvar. Neka cvate stotinu cvjetova!
Ovi su korisnici zahvalili autoru Stips za post:
Vukozec
Avatar
Shich
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 3543
Pridružen/a: 12 stu 2012, 13:43
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1135 puta
 pohvaljen: 1535 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2010. (+ pripetavanje za 2009.)

Post Postao/la Shich »

2009: Cyclades
2010: Hanabi
Ovi su korisnici zahvalili autoru Shich za post:
Vukozec
Avatar
Bojan1983
Reactions:
Postovi: 272
Pridružen/a: 22 sij 2016, 21:20
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 372 puta
 pohvaljen: 376 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2010. (+ pripetavanje za 2009.)

Post Postao/la Bojan1983 »

2009. - Nisam igrao Cyclades ali je sigurno bolji od Smallworlda

2010.
7 Wonders - Odlicna igra, odlican dizajn, svaka ozbiljna i neozbiljna kolekcija igara trebala bi imat jedan primjerak
Dominant Species - Ulov sa Essena, nisam jos stigao odigrat al ocekujem puno dobroga
Hanabi - Heavy Euro maskiran u family filler... Ozbiljni igraci ga izbjegavaju jer je "lagana igrica", casual ekipi je "meh" jer ne razumije dubinu i vidi samo random "igricu"... Al kad udes u igru - Masterpiece. JEDINA PRAVA CO-OP igra koju sam igrao i ujedno najigranija igra u mojoj kolekciji (bez da brojim online partije)


Vecini bih iz 2010 preporucio 7 wonders, al moj subjektivni glas za najbolju igru dobiva Hanabi


btw, Hanabi je publishan 2010 kao "Hanabi & Ikebana", a verzija koju svi znamo - "Hanabi" je publishan 2013. kad je i dobio Spiel des Jahres
Ovi su korisnici zahvalili autoru Bojan1983 za post:
Vukozec
slika
Avatar
dado
Reactions:
Postovi: 1249
Pridružen/a: 16 lis 2014, 16:54
Ima zahvala: 3358 puta
 pohvaljen: 1985 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2010. (+ pripetavanje za 2009.)

Post Postao/la dado »

dado je napisao/la: 11 stu 2019, 16:15 Hanabi - meh
Bojan1983 je napisao/la: 17 stu 2019, 00:25 Hanabi - casual ekipi je "meh" jer ne razumije dubinu i vidi samo random "igricu"...

slika
Ovi su korisnici zahvalili autoru dado za post:
Gordan
slika
Vukozec
Reactions:
Postovi: 560
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 552 puta

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2010. (+ pripetavanje za 2009.)

Post Postao/la Vukozec »

Dubina u Hanabiju se svodi na poznavanje dodatnih nepisanih, ali među pasioranijim igračima uvriježenih pravila za davanje hintova, koja nisu bitno drugačija od sličnih takvih pravila u klasičnim trick-taking igrama. Ta pravila su sigurno kompleksnija od onih u briškuli i trešeti, možda malo kompleksnija od onih u preferansu i manje kompleksna od onih u bridžu. Pritom igrači koji igraju hanabi na taj način uglavnom ignoriraju memory komponentu igre i služe se nekim načinom označavanja karata. Ta igra i osnovna igra koja piše u pravilima su praktički dvije različite igre, a igrači koji "ne kuže dubinu" su samo oni koji nisu inicirani u ovaj drugi hanabi i njegovu kodiranu komunikaciju, već ga igraju kako piše u osnovnim pravilim koja dolaze sa igrom.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vukozec za post (ukupno 2):
dlakarGordan
slika
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”