Najbolje igre zadnjih 20 godina (2000.-2019.)

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
joezg
Reactions:
Postovi: 337
Pridružen/a: 17 kol 2011, 11:03
Ima zahvala: 24 puta
 pohvaljen: 201 put
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2008.

Post Postao/la joezg »

Prvo isprike za rant o galaxy truckeru... :) Jednostavno ga nisam vidio na listi.

Zanimljivost je da je među igrama izdanim 2008. čak tri Spiel des Jahresa, za godine 2007., 2008. i 2009.

A sada 2008. u mojim očima, od najlošije prema najboljoj:
  • Pack & Stack - bzvz
  • Cheaty Mages - bzvz
  • Black Sheep (aka Crna Ofca) - bzvz, ali slatke minijaturice
  • Click Clack Lumberjack - vrlo bedasto, ali i ne baš zabavno. Cool ideja s drvetom i sjekirom
  • Roll through the Ages: The Bronze Age - meh, ali cool drveni player boardovi. Baš sam na Essenu igrao Era i iako me i dalje nervira yahtzee, stvari na player boardu su puno zanimljivije nego ovdje.
  • Monty Python Fluxx - malko zabavno, ako ste fanovi Pythonovaca
  • Pyramid (of Pengqueen) - zabavna igra za djecu
  • Battlestar Galactica - Temetski dosta dobro, ali sve u svemu FFG-ov bloated ameritrash predugog trajanja
  • Formula D - bedasto, ali može biti zabavno
  • Pandemic - Dobra igra, ali nisam previše oduševljen. Legacy verzija je dodala uzbuđenja u igru, ali imam dojam da se negdje na pola ispuhala.
  • Stone age - Dobar gateway, ali ništa više od toga.
  • Keltis - fora reimplementacija Lost Citiesa za više igrača, ali Lost Cities je dosta bolji. Vjerojatno ne zasluženi SdJ, ali možda ispravlja nepravdu što Knizia do tada nije osvojio ni jedan.
  • Space Alert - Davno igrao, ali crazy fun. Spremam ga se opet staviti na stol.
  • Time's Up: Title Recall - Time's Up je najbolji party game, po mom ukusu, ali Title Recall nije najbolja verzija.
  • Dixit - brilijantna izvedba i ideja. Zasluženi Spiel des Jahres.
  • Say Anything - super party game. U žanru Apples to Apples i Cards against Humanity, ali dopušta kreativnost, što neke igrače odbija.
  • Snow Tails - ovu verziju sam igrao samo jednom, ali nije bitno drugačija od Mush! Mush! koju sam igrao više puta. Baš zabavna utrka... Možda i najbolja po mom ukusu.
  • Cosmic Encounter - Nije za svakog, ali kome se dopadne, imat će puno zabave. Meni se dopada. Roller-coaster...
  • Dominion - Sjajna igra. Vrlo inovativna za to doba, ali i danas je rado igram.
  • Le Havre - masterpiece. Iako dugotrajan, opravdava svoje trajanje zanimljivošću. Vrlo fluidna igra. Pregršt tipova resursa, svaki sa svojom filozofijom.
Ovi su korisnici zahvalili autoru joezg za post:
Vukozec
Vukozec
Reactions:
Postovi: 560
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 552 puta

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2008.

Post Postao/la Vukozec »

marge je napisao/la: 29 lis 2019, 10:44 ja nit ne kužim kaj to "sandbox" znači?
Sandbox je pojam koji se koristi u raznim kontekstima, a smisao je uvijek sličan. U kontekstu društvenih igara označava igre koje daju puno prostora za slobodno eksperimentiranje sa raznim (mnogim) opcijama, sa što manje limita i navođenja od strane same igre (pravila) kojim smjerom ići. Također, u takvim igrama je igra uglavnom slobodna od vanjskih predatora aka drugih igrača.

Agricola recimo nije sandbox jer tu imamo snažan imperativ hranjenja obitelji kojem je sve drugo podređeno, a također imamo i nestašicu resursa jer se igrači međusobno otimaju za iste. Agricolasta igra u kojoj bi igrač mogao slobodno graditi svoj ekonomski engine (ovaj put bi se mogao dati u stočarstvo, ili možda u pekare, ili možda u poljoprivredu, možda ovaj put više u građevinu...) bez pritiska da neće uspjeti zadovoljiti važan kriterij na kraju faze (nahraniti obitelj u harvestu) ili da će mu netko oteti resurse bi bila sandbox. U puno slučajeva se pojam koristi slično kao i pojam "victory point salad": puno opcija i sve donose bodove.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vukozec za post (ukupno 3):
Papaverkockicasadistiko
slika
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 587 puta
 pohvaljen: 576 puta

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2008.

Post Postao/la Stips »

Cosmic Encounter

Nije pokvarena. Dapače. Perolaka zezancija.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Stips za post:
Vukozec
ahri
Reactions:
Postovi: 122
Pridružen/a: 03 stu 2016, 16:02
Ima zahvala: 38 puta
 pohvaljen: 44 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2008.

Post Postao/la ahri »

Space Alert. Briljantno.
Ovi su korisnici zahvalili autoru ahri za post (ukupno 3):
roverandomPapaverVukozec
Avatar
fpol
Reactions:
Postovi: 306
Pridružen/a: 03 sij 2012, 17:07
Ima zahvala: 246 puta
 pohvaljen: 190 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2008.

Post Postao/la fpol »

Glas za Battlestar Galactica: The Board Game. Ako se igraci ufuraju fenomenalno :)

Igrao jos stone age, ok je, ali malo pre light, dominion, deckbuilding mehanika naravno fora, ali igra bez teme i dosadnjikava i dixit koji mi je super, ali jedva je igra pa je iza galactice.
Ovi su korisnici zahvalili autoru fpol za post:
Vukozec
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2008.

Post Postao/la dlakar »

BATTLESTAR GALACTICA
Ovi su korisnici zahvalili autoru dlakar za post:
Vukozec
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
Vukozec
Reactions:
Postovi: 560
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 552 puta

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2008.

Post Postao/la Vukozec »

Slabija godina za mene. Dominion nisam istražio dovoljno, samo osnovnu igru, a ta mi je OK, neću je odbiti, no previše multiplayer solitaire za moj ukus. Pandemic sa druge strane mi je odlična solo igra u kojoj ne vidim da ću ikad nadvladati njene (i sličnih coop-a) dobro poznate glavne mane: sindrom alfa igrača i slobodno tumačenje pravila koliko informacija se smije međusobno otkrivati. Ako slobodno možemo razgovarati o kartama koje posjedujemo, zašto ih ne bi jednostavno sve otkrili; ako vidim da neki potez nije baš najbolji, odnosno da ima boljih zašto bi to prešutio? Mislim, znam zašto, zato jer je igra bolje iskustvo za sve igrače kad igrate sa skrivenim kartama i jer je balans samostalnog donošenja odluka i međusobne komunikacije možda i glavni smisao igre, ali što mogu kad vidim da to što smo odigrali NIJE OPTIMALNO, GAARRGHH!
:)

Ipak glas za PANDEMIC, volim ga odigrati solo, a očekujem da će uskoro postati i popularan family game sa klincima koji trenutno jako vole pandemikasti Geister, Geister.

Još probao samo party igre Dixit, Time's Up: TR i Gambit 7 (uključujući modifikaciju u Wits & Wagers pravila). Prva mi je prespora, nemam želju za njom pored Codenames: Pictrues, možda promijenim mišljenje kad je probam još koji put, druga ne funkcionira u svakom društvu, ima jezičnu barijeru i americentrična je, treća mi je najbolja, ali također nije za svaku prigodu i svako društvo.
slika
Avatar
Shich
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 3543
Pridružen/a: 12 stu 2012, 13:43
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1135 puta
 pohvaljen: 1535 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2008.

Post Postao/la Shich »

Battlestar Galactica :)
Ovi su korisnici zahvalili autoru Shich za post:
Vukozec
Avatar
Noghri
Reactions:
Postovi: 566
Pridružen/a: 29 srp 2014, 14:35
Ima zahvala: 217 puta
 pohvaljen: 211 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2008.

Post Postao/la Noghri »

Nije idealno, ali Pandemic
Ovi su korisnici zahvalili autoru Noghri za post:
Vukozec
mljeko
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 392
Pridružen/a: 19 sij 2017, 22:56
Ima zahvala: 191 put
 pohvaljen: 520 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2008.

Post Postao/la mljeko »

Android - izbjegavati u širokom luku

Battlestar Galactica: The Board Game - dosadna mi je

Dixit - isto dosadnjikava

Dominion - odličan i još uvijek mi najbolji deck builder

Ghost Stories - ok koop, ali ima boljih

Metropolys - dobar dinamičan area majority koji podsjeća na Manhattan, na lakšoj strani i brzo

Monty Python Fluxx - za blesanciju čisto ok

Pandemic - dobra igra, ali me ne privlači nešto

Stone Age - jako dobar gateway

Strozzi - ok, nije sad nešto posebno

Ticket to Ride: The Card Game - nije loše, ali nije ni nešto dobro
Ovi su korisnici zahvalili autoru mljeko za post:
Vukozec
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”