Najbolje igre zadnjih 20 godina (2000.-2019.)

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
mljeko
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 392
Pridružen/a: 19 sij 2017, 22:56
Ima zahvala: 191 put
 pohvaljen: 520 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2007.

Post Postao/la mljeko »

Dosta dobrih naslova.

Age of Empires III: The Age of Discovery mi se dosta svidla iako mi je malo ružna.

Agricola je super igra, primjer eura s dobrom temom, ali preferiram manje opresivne igre.

Biblios je zakon, fakat pametna igra, jednostavna, ali ima toga za pratiti, ključno je uvidjeti razvoj situacije i prilagoditi mu se.

Cash-a-Catch je mala igra aukcije s pravim zvoncem. Meni je jako zabavna.

Chang Cheng je dobra igra, ali ima još takvih.

Cold War: CIA vs KGB je osnovna igra blefiranja i čitanja protivnika za dvoje, poput LOTR: The Confrontation, ali manje dobra.

Container, je kako bi rekao Borna, Capitalism The Game, jedinstveno iskustvo.

Galaxy Trucker je fora, malo frustrirajuć, ali to je prirodno.

Gangster je area control sa zanimljivom temom, ali inače malo mlak, iako s pokojom dobrom idejom.

In the Year of the Dragon je opresivan Feld, ali tako dobar. Euro za one koji inače nisu toliko za eure.

Marrakech je smijurija. Ne mogu vjerovati da je iz 2007.

Race for the Galaxy je jako dobar jasno, ali nisam toliko ušao u igru da bi mi bio top.

Dajem glas za Biblios.
Ovi su korisnici zahvalili autoru mljeko za post:
Vukozec
Avatar
priroda15
Reactions:
Postovi: 325
Pridružen/a: 09 sij 2012, 20:21
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 468 puta
 pohvaljen: 266 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2007.

Post Postao/la priroda15 »

Ja bi za Marrakech rekao da je zanimljiva igra za djecu s prekrasnim komponentama (platneni tepisi, drveni novac). Iz perspektive igre za odrasle, igra je bez veze, da.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

slika
mljeko
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 392
Pridružen/a: 19 sij 2017, 22:56
Ima zahvala: 191 put
 pohvaljen: 520 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2007.

Post Postao/la mljeko »

Imaš pravo vjerojatno, ali meni igra nije prezentirana kao za djecu, pa zato imam tako negativan dojam.
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2007.

Post Postao/la dlakar »

Igrao sam tri igre iz ove godine. RTFG, Last Night On Earth i Kingsburg. Za RACE FOR THE GALAXY se nema više što reći, igra koja definitivno dobiva moj glas. Last nigh on earth je zabavna igra koja ima gameplay mana ali je odlične atmosfere. Pogledao sam dosta videa i recenzija zombie igara(nisam ih imao prilike zaigrati), ali se nekako ne mogu otet dojmu da je ova najbolja u tom žanru...neutemeljeno ali je tako. :)
Kingsburg....za početnike je ok, ali vjerujem da bi i njima brzo dosadila. Premalo strategije, ganjaš jedno te isto. Fora mehanika ali uvijek možeš izabrati nešto pa blokanje gubi smisao. Ekspanzija malo popravlja stvar ali nedovoljno. Veliko razočarenje u igri koju sam dugo tražio. Ako tražite dice placement mehaniku, po meni je puno bolji izbor Alien Frontiers ili Covert.
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
Vukozec
Reactions:
Postovi: 560
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 552 puta

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2007.

Post Postao/la Vukozec »

Dvije igre iz 2007. sam ocijenio šesticom: Chicago Express i Zooloretto. CE sam imao i prodao. Čini mi se da je glavni razlog za to i što nije dobio veću ocjenu bilo to što ne skalira baš dobro na cijelom oglašenom rasponu igrača. To je igra za 3 ili 4 igrača, ostale player counte zaboravite. Također, igra je pomalo jednosmjerna što se učinkovitih taktika tiče, uglavnom svi pokušavaju isto (a naročito su vam ruke vezane kad vas je više od 4, zato ne valja u tom rasponu). Zooloretto sam zasad tek probao, simpatična igra idealna sa obiteljska igranja, ima malo mozganja i optimiziranja, no mislim da joj ocjena "OK, will play in the mood" savršeno odgovara i da se neće mijenjati.

Dvije sam ocijenio sa osmicom: 1960: Making of president i RftG. 1960 ima prekrasnu mapu i kartice koje su ujedno zabavne i edukativne. Nažalost, rijetko igram 2-playere, a mislim da bi igra do punog izražaja došla tek kad oba igrača dobro poznaju sve trikove. Gameplay je pomalo naprijed-nazad natezanje između vas i protivnika, što mi je kod igara tolikog trajanja minus, no postoje određene mogućnosti za lukave strategije/taktike. Gameplay mi je možda za ocjenu manje, no look i flavour dižu ocjenu. Race je sjajna igra, no poznato je da je gnjavaža učiti nove igrače, mnogima su u početku simboli konfuzni. Naravno, jednom kad se naviknete postaju samoobjašnjivi, no nađe se u društvu i onih koji zbog tog početnog lošeg dojma igru prekriže jednom za svagda. Danas je uglavnom igram solo sa Gathering storm ekspanzijom i u najužem mi je vrhu najboljih solitera.

Dvije igre sam ocijenio sa devetkom (dosad nijednoj igri nisam dao desetku): Agricola i Brass. Brass sam igrao malo i davno, ali bio sam oduševljen. Probao sam od Wallacea i Steam i Automobile, no u odnosu na Brass te dvije su mi bile petljave i suhe. Draži mi je stari look Brassa od novog. Agricola je najdugovječnija igra u našem društvu, neko vrijeme smo igrali samo nju i još je povremeno izvadimo. S njom imam neobičan problem. Nakon nekog vremena smo zaključili da nam više paše osnovna igra, bez kartica. Mi volimo tijesne igre, gdje su informacije otkrivene za sve igrače jednako i svi se borimo oko istih stvari (ono što ljudi najčešće ističu kao manu, stres zbog hranjenja ukućana, nama nije nikakva mana, dapače, to je veliki plus). Kartice podižu kompliciranost, te usto smanjuju interakciju jer svi pokušavaju izgraditi svoj engine na koji ga navode kartice. Sa druge strane kartice podižu reigrivost baznoj igri. Glavna mana u baznoj igri, naročito kod većeg broja igrača, je što redoslijed daje prednost onima koji prvi biraju, ako ste na začelju kolone morate imate sreće da se izvučete. Tako da mi i bazna i full igra imaju mane, ali zbrojeno je to devetka :)
Mislio sam glas dati Brassu, ali pošteno je da to ipak bude AGRICOLA.
slika
Avatar
fpol
Reactions:
Postovi: 306
Pridružen/a: 03 sij 2012, 17:07
Ima zahvala: 246 puta
 pohvaljen: 190 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2007.

Post Postao/la fpol »

Igrao sam zooloretto, rftg, starcraft, chicago express, Jamaica i agricola.
Zooloretto mi je vise djecja igra, nije me se dojmio, jamaica i chicago express su mi ok, agricola nesto malo bolja, a starcraft i rftg su mi odlicne. Nazalost starcraft bas ne uspijevam igrati, jer se ekipi ne svida, ali cak i da je igram na tjednoj bazi tesko bi prestigla rftg. Tako da je glas za Race for the galaxy.

Nisam nasao vremena(zaboravio) za glasati u predhodne dvije godine, pa samo mali osvrt.
2005 - meni uvjerljivo najbolje igre iz te godine twilight struggle i twilight imperium, sa malom prednoscu za twilight struggle.
2006 - iako sada igram samo new story, s obzirom da su promjene stvarno male nekako mi je puno logicnije glasati za Through the Ages: A Story of Civilization nego novu verziju, inace bez prave konkurencije u 2006g.

Tako da i 2005 i 2006 se slazem s vecinom, a izgleda da ce tako biti i za 2007.
Vukozec
Reactions:
Postovi: 560
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 552 puta

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2007.

Post Postao/la Vukozec »

Uvjerljivo najbolja igra 2007. godine po izboru igraj.hr foruma je prvi card game među pobjednicima...

RACE FOR THE GALAXY
(Thomas Lehmann)

slika

FINALNI REZULTATI:
XXXXXXXXXX Race for the Galaxy
XXXX Agricola
XXX Galaxy Trucker
XX Brass
X TZAAR
X Cuba
X Ubongo Extreme
X Vikings
X Biblios

USPOREDBA:
* Najbolje rangirane na BGG:
- 19 Brass: Lancashire
- 27 Agricola
- 49 Race for the Galaxy
- 136 Ticket to Ride: Nordic Countries
- 163 Galaxy Trucker (2007)
* Spiel Des Jahres 2007: Zooloretto
* Spiel Des Jahres 2008 Special prize: Agricola
slika
Vukozec
Reactions:
Postovi: 560
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 552 puta

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2008.

Post Postao/la Vukozec »


OTVARAMO IZBOR ZA 2008. GODINU.


Glasati za 2008. se može do NEDJELJE 23:59:59. Za ostale detalje vidi prvi post.

Hobi društvenih igara te godine su mijenjali mega popularni coop Pandemic, deck-builder-in-a-box Dominion, nauspjelija transformacija TV serije/filma u boardgame Battlestar Galactica, pametni i atraktivni party game Dixit, a tu su i nastavak gateway euro mode Stone Age, prva prerada Agricole u sandbox Le Havre, nova edicija legendarnog Cosmic Ecountera, Chvátilov real-time ccop Space Alert, Knizijin Keltis (kao i njegova prerada Lost Cities: The Board Game), još jedan coop Ghost Stories, još jedan popularni party game Time's Up, A Game of Thrones: LCG, Formula D, Fauna, itd...
slika
Avatar
Papaver
Reactions:
Postovi: 404
Pridružen/a: 02 ruj 2016, 16:46
Lokacija: Zagreb-Pula-Slatina
Ima zahvala: 936 puta
 pohvaljen: 652 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2008.

Post Postao/la Papaver »

Igrao sam dva puta Dixit i Cosmic Encounter, tri puta Stone Age, deset puta Pandemic i 20 puta Space Alert, koja mi je druga omiljena kooperativna igra općenito i najbolja real-time igra koju sam probao.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Papaver za post:
Vukozec
slika
Avatar
roverandom
Reactions:
Postovi: 521
Pridružen/a: 03 sij 2018, 11:38
Ima zahvala: 151 put
 pohvaljen: 195 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2008.

Post Postao/la roverandom »

Igrao sam Pandemic (4), Stone Age (4), Dixit (2), Gambit 7 (9) i Space Alert (21).

Real time ✔
Kaotično ✔
Kooperativno ✔
Nemogućnost alpha playanja ✔
Izazovno ✔
Ovi su korisnici zahvalili autoru roverandom za post:
Vukozec
slika
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”