Najbolje igre zadnjih 20 godina (2000.-2019.)

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Vukozec
Reactions:
Postovi: 559
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 653 puta
 pohvaljen: 552 puta

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2000.

Post Postao/la Vukozec »

I najbolja igra 2000. godine po izboru igraj.hr foruma je...

CARCASSONNE
(Klaus-Jürgen Wrede)

slika

FINALNI REZULTATI:
XXXXXXXXXXXX Carcassonne
XXXXXX Citadels
XX Battle Line
X Merchants Of Amsterdam
X Princes Of Florence
X Dream Factory
X The Powerpuff Girls: Villains at Large Game

USPOREDBA SA NEKIM POPULARNIM IZBORIMA:
* Najbolje rangirane na BGG:
- 149 The Princes of Florence
- 157 Carcassonne
- 203 Battle Line
- 361 Citadels
- 363 Taj Mahal
* 2001 Spiel des Jahres pobjednik (nagrada se dodjeljuje godinu iza): Carcassonne
* Dice Tower People's Choice Best Game of 2000: Citadels
Zadnja izmjena: Vukozec, dana/u 23 ruj 2019, 10:54, ukupno mijenjano 1 put.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vukozec za post (ukupno 4):
sadistikoDalegarddlakardendarii42
slika
Vukozec
Reactions:
Postovi: 559
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 653 puta
 pohvaljen: 552 puta

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2001.

Post Postao/la Vukozec »

Prvo glasanje je prošlo dobro, izlasnost je bila solidna (24 glasa). Kao što sam i očekivao, zadnjih par dana nije bilo velike aktivnosti, pa s obzirom na to i na to da u ovim ranim godinama većina ljudi nema veliki izbor, skratio bih vrijeme glasanja tako da biramo 2 igre tjedno (možda to opet promijenimo ako zaključimo da nije bolje).

OTVARAMO IZBOR ZA 2001. GODINU.


Glasati za 2001. se može do srijede 23:59:59. Nakon toga ćemo od četvrtka do nedjelje glasati za 2002. Za ostale detalje vidi prvi post.

Rekao bih da je 2001. objektivno bila malo slabija godina. Nije bilo takvih mass apeal hitova kakvi su Carcassonne i Citadels, niti konosjerskih teškaša koji će postati glavna priča u godinama koje slijede. No to ne znači da nije bilo zanimljivih igara. Tih godina Rizik i Axis & Allies su još uvijek mnogima pojam za društvene igre, a verzije koje izlaze ih nastoje modernizirati i unaprijediti. Tu je i The Werewolves of Miller's Hollow, jedna od prvih popularnih prerada Werewolf/Mafia party igre u fizički boardgame, nakon koje su uslijedile brojne varijante na temu koje osvajaju i publiku i kritiku sve do danas. Spomenimo još apstraktni DVONN iz GIPF projekta, jednu od bolje prihvaćenih varijanti Catana Starship Catan, prvi veći uspjeh Rüdiger Donna (The Traders of) Genoa, dexterity igru Villa Palleti, te San Marco Alana R. Moona. Najslabiji BGG rang te godine drži The Hobbit: The Defeat of Smaug (17,658), no zanimljiviji naslov sa začelja je Busen Memo (17,507), koji bi mogao dobiti koji glas :) . Grof je već kao glavne favorite istaknuo Hive i Munchin, što bi se moglo pokazati točnim, no godina je bila šarolikija od prethodne pa ćemo vidjeti. Ja nažalost nisam probao puno toga iz 2001. Moj glas za HIVE.
Zadnja izmjena: Vukozec, dana/u 23 ruj 2019, 12:46, ukupno mijenjano 2 puta.
slika
Avatar
Shich
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 3538
Pridružen/a: 12 stu 2012, 13:43
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1134 puta
 pohvaljen: 1532 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2001.

Post Postao/la Shich »

Vukozec je napisao/la: 23 ruj 2019, 10:15 Prvo glasanje je prošlo dobro, izlasnost je bila solidna (24 glasa). Kao što sam i očekivao, zadnjih par dana nije bilo velike aktivnosti, pa s obzirom na to i na to da u ovim ranim godinama većina ljudi nema veliki izbor, skratio bih vrijeme glasanja tako da biramo 2 igre tjedno (možda to opet promijenimo ako zaključimo da nije bolje).

OTVARAMO IZBOR ZA 2001. GODINU.
Glasati za 2001. se može do srijede 23:59:59. Nakon toga ćemo od četvrtka do nedjelje glasati za 2002. Za ostale detalje vidi prvi post.

Rekao bih da je 2001. objektivno bila malo slabija godina. Nije bilo takvih mass apeal hitova kakvi su Carcassonne i Citadels, niti konosjerskih teškaša koji će postati glavna priča u godinama koje slijede. No to ne znači da nije bilo zanimljivih igara. Tih godina Rizik i Axis & Allies su još uvijek mnogima pojam za društvene igre, a verzije koje izlaze ih nastoje modernizirati i unaprijediti. Tu je i The Werewolves of Miller's Hollow, jedna od prvih popularnih prerada Werewolf/Mafia party igre u fizički boardgame, nakon koje su uslijedile brojne varijante na temu koje osvajaju i publiku i kritiku sve do danas. Spomenimo još apstraktni DVONN iz GIPF projekta, jednu od bolje prihvaćenih varijanti Catana Starship Catan, prvi veći uspjeh Rüdiger Donna (The Traders of) Genoa, dexterity igru Villa Palleti, te San Marco Alana R. Moona. Najslabiji BGG rang te godine drži The Hobbit: The Defeat of Smaug (17,658), no zanimljiviji naslov sa začelja je Busen Memo (17,507), koji bi mogao dobiti koji glas :) . Grof je već kao glavne favorite istaknuo Hive i Munchin, što bi se moglo pokazati točnim, no godina je bila šarolikija od prethodne pa ćemo vidjeti. Ja nažalost nisam probao puno toga iz 2001. Moj glas za HIVE.
Možda bi bilo bolje otvarati novu temu za svaku godinu jer je preglednije, pogotovo nekome tko će kasnije naletiti na to.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Shich za post (ukupno 5):
dadoSodapop69sadistikogrofahri
Vukozec
Reactions:
Postovi: 559
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 653 puta
 pohvaljen: 552 puta

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2001.

Post Postao/la Vukozec »

Shich je napisao/la: 23 ruj 2019, 10:24 Možda bi bilo bolje otvarati novu temu za svaku godinu jer je preglednije, pogotovo nekome tko će kasnije naletiti na to.
I grof je predložio nešto slično, ovako sam njemu odgovorio: Mislim da nema potrebe za zasebnim temama, sve bih vodio kroz jednu te istu temu na način da prvi post nadopunjujem sa jasno istaknutom listom pobjednika, a naslov teme mijenjam iz tjedna u tjedan tako da se vidi za koju godinu ovaj tjedan glasamo. Ne očekujem pretjerano mnogoljudan odaziv, tako da mislim da to neće biti komplicirano voditi sve kroz istu temu.

Ne bih htio zapuniti pdf sa 20 istih topica (Grof je još predložio kreiranje zasebnog pdf-a). Kako hoćete. Meni se i dalje više sviđa jedan topic, jer jednom kad završimo godinu njezin topic je mrtav i rasprava se seli na iduću godinu. U naslovu će biti istaknuto koja je godina aktualna, tako da onaj koji uleti naknadno odmah zna o čemu pričamo, a što je propustio je propustio.
slika
Avatar
marge
Reactions:
Postovi: 854
Pridružen/a: 16 stu 2012, 20:26
Ima zahvala: 278 puta
 pohvaljen: 765 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2001.

Post Postao/la marge »

2001 HIVE
Ovi su korisnici zahvalili autoru marge za post:
Vukozec
Avatar
Shich
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 3538
Pridružen/a: 12 stu 2012, 13:43
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1134 puta
 pohvaljen: 1532 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2001.

Post Postao/la Shich »

Može. Onda samo predlažem da se u početnom postu spomene od koje stranice ide koja godina za lakše snalaženje kad tema naraste na 50ak stranica.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Shich za post (ukupno 3):
sadistikomljekogrof
Avatar
roverandom
Reactions:
Postovi: 520
Pridružen/a: 03 sij 2018, 11:38
Ima zahvala: 151 put
 pohvaljen: 195 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2001.

Post Postao/la roverandom »

Opet samo 2 igre, i to obe samo jednom igrane. Hive je veliki no-no, tako da TRANSAMERICA dobiva moj glas (iako ni to više nikad neću igrat.)
Zadnja izmjena: roverandom, dana/u 23 ruj 2019, 12:59, ukupno mijenjano 1 put.
Ovi su korisnici zahvalili autoru roverandom za post:
Vukozec
slika
Avatar
Papaver
Reactions:
Postovi: 404
Pridružen/a: 02 ruj 2016, 16:46
Lokacija: Zagreb-Pula-Slatina
Ima zahvala: 935 puta
 pohvaljen: 651 put
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2001.

Post Postao/la Papaver »

Igrao sam samo Munchkin i Hive.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Papaver za post:
Vukozec
slika
Dalegard
Reactions:
Postovi: 37
Pridružen/a: 31 kol 2019, 05:40
Ima zahvala: 23 puta
 pohvaljen: 28 puta

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2001.

Post Postao/la Dalegard »

Hive mi je ipak bolji ako je alternativa Munchkin.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Dalegard za post:
Vukozec
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8426
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1575 puta
 pohvaljen: 2354 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2001.

Post Postao/la grof »

Isto, igrao sam samo Munchkina i Hive i glas ide za Hive
Ovi su korisnici zahvalili autoru grof za post:
Vukozec
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”