Najbolje igre zadnjih 20 godina (2000.-2019.)

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
gogo666
Reactions:
Postovi: 327
Pridružen/a: 19 vel 2018, 17:58
Ima zahvala: 17 puta
 pohvaljen: 242 puta

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2000.

Post Postao/la gogo666 »

Moj glas ide za Battleline.
Ako se igra bez onih extra taktika i maksimalno koncentrirano, nema vise brainburning igre a da je tako kratka, malog footprinta i jednostavnih pravila.
Ovi su korisnici zahvalili autoru gogo666 za post:
Vukozec
slika
Vukozec
Reactions:
Postovi: 564
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 557 puta

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2000.

Post Postao/la Vukozec »

Trenutna situacija:

XXXXXXXX CARCASSONNE
XXXX CITADELS
XX BATTLE LINE
x MERCHANTS OF AMSTERDAM
X DREAM FACTORY

Vidjeti ću kako će proći ovaj prvi tjedan, pa ako svi glasovi stignu u prvih par dana a onda do kraja tjedna bude zatišje, možda skratim period glasanja na 3-4 dana tako da svaki tjedan izaberemo po 2 godine.

Evo još par zanimljivih naslova iz 2000.:
- Star Wars: The Queen's Gambit (bazirano na Episode 1 sa legendardnim duom Jar-Jar & baby Anakin)
- pojednostavljena verzija Cosmic Encountera od Avalon Hilla
- Twilight Imperium (Second Edition)
- Babel - prvi (ako se ne varam) big-box uspjeh Uwea Rosenberga (još uvijek čisti card game doduše)
- Monza - Habina dječja igra utrkivanja autića koja mi izgleda vrlo privlačno
- i šećer na kraju - posljednji, dakle najslabije rangirani BGG entry za tu godinu je jedan dobro poznati naslov koji je čini mi se bio dostupan i na našem tržištu: Who Wants to Be a Millionaire (Rank: 17,651)
Zadnja izmjena: Vukozec, dana/u 17 ruj 2019, 14:44, ukupno mijenjano 1 put.
slika
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4960
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3579 puta
 pohvaljen: 3667 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2000.

Post Postao/la sadistiko »

čemu žurba, samo laganini
slika
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2000.

Post Postao/la kockica »

Iz te godine imao samo Citadels (prodao) i Carcassonne (još uvijek u kolekciji).

Ne mogu porediti Carcassonne sa nekim zahtjevnijim igrama koje češće igramo, ali riječ je o igri koja se vrlo lako uči, vrlo lako igra, možeš je igrati da ti mozak ode na pašu pa ćeš promašiti poantu, ili vrlo kompetitivno. Da, velik je utjecaj sreće za veći broj igrača, ali igra se definitivno bolje kontrolira udvoje, što je uostalom i najbolji broj igrača. Igra je također doživjela veliki broj proširenja kojima mijenjate tijek partije, premda preporučam da se kombinira najviše do dva proširenja. Također Carcassone je doživio nekoliko različitih inačica koje, usprkos u suštini istom načinu igranja (izvuci pločicu, postavi je u igru, postavi figuricu) mijenjaju igraće iskustvo.

A shvatio sam da mi sve više leže igre u kojima nešto slažete na stolu (Quirkle, Queendomino, Ingenious, Patchwork), a i Carcassonne mi spada u  tu kategoriju igara.

Citadels mi iz nekog razloga nikad nije legao. Ok, sa brojem manjim od 4 stvar ne šljaka, ali i u tom broju nije mi baš nešto bilo. Jedino pozitivno mogu reći za tu igru da mi je to bila prva moderna društvena igra koju sam dobio na poklon, a nakon nje sam prešao na Carcassonne koji je doživio odličan prijem.
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post:
Vukozec
Avatar
Satarash
Reactions:
Postovi: 334
Pridružen/a: 05 vel 2014, 14:24
Ima zahvala: 191 put
 pohvaljen: 235 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2000.

Post Postao/la Satarash »

The Powerpuff Girls: Villains at Large Game

Igramo "Justice league retheme" i baš nam je zabavna.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Satarash za post:
Vukozec
Vukozec
Reactions:
Postovi: 564
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 557 puta

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2000.

Post Postao/la Vukozec »

gogo666 je napisao/la: 17 ruj 2019, 12:42 Moj glas ide za Battleline.
Ako se igra bez onih extra taktika i maksimalno koncentrirano, nema vise brainburning igre a da je tako kratka, malog footprinta i jednostavnih pravila.
Meni se dopadaju karte taktika, mislim da unose dodatno dozu, ovaj, taktiziranja. Pritom je ključan twist (karakterističan za Kniziju) da smijete odigrati samo jednu taktiku više od protivnika, pa onda treba vagati kada odigrati taktiku, da ne ostanete vezanih ruku ili možete vezati protivniku ruke odugovlačenjem odigravanja taktika. Također je zgodan detalj drugi uvjet pobjede, proboj. Maksimalno odugovlačenje sa odigravanjem taktika je upravo strategija na koju ja često igram, no nedavno sam imao situaciju da mi se sutuacija prilično loše razvila, te mi je jedina nada ostala brzi proboj, te sam stoga krenuo u peškanje (aka draftanje) taktika kako bih povukao onu koja mi treba. No nisam imao sreće i završio sam sa previše taktika u ruci koje ne mogu odigrati. U odnosu na drugi Knizijin vrlo popularni card-game, Lost cities ili na njemu vrlo slično Keltis card game za 2-4 igrača, koje se također svode na upravljanje rizikom koji unose karte koje morate odigrati, Battle Line mi nudi više zanimljivih taktičkih mogućnosti. Bez karata taktika bi BL bio bliže tim igrama koje su više straightforward (naravno, nije ni BL baš šah, ali ipak nudi više). Postoje varijante da se Battle Line pretvori u 3-player (i sam sam razmišljao kako to napraviti), no uglavnom se onda žrtvuju 2 spomenuta najzanimljivija elementa, taktike i proboj.
slika
Avatar
Minsc1610
Reactions:
Postovi: 255
Pridružen/a: 18 lis 2018, 00:04
Lokacija: Osijek
Ima zahvala: 278 puta
 pohvaljen: 322 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2000.

Post Postao/la Minsc1610 »

Glas za Carcassone. No malo mi je to tu sve bedasto. Ja dajem glas za jednu jedinu igru koju sam igrao iz 2000. A koliko vidim i ostali tako. Rijetki su igrali više od dvije igre iz te godine. To je kao da kažem da mi je naaaajbolji sladoled od vanilije a probao samo vaniliju (mislim znam da je najbolji bez obzira na sve al kužimo se, ne?).
Ovi su korisnici zahvalili autoru Minsc1610 za post:
Vukozec
slika
gogo666
Reactions:
Postovi: 327
Pridružen/a: 19 vel 2018, 17:58
Ima zahvala: 17 puta
 pohvaljen: 242 puta

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2000.

Post Postao/la gogo666 »

Ja sam vise mislio bez taktickih karata zbog jednostavnosti. Bez njih igru svatko nauci igrat za minutu, s njima treba i nekoliko partija.
Keltis mi je isto super, al battleline ima jednostavnija pravila a vise brainburna (sto ja smatram komplimentom)

A ja i volim straightforward igre. (Zato mi je valjda Star Trek Frontiers najbolja igra ikad :D )
slika
Avatar
priroda15
Reactions:
Postovi: 327
Pridružen/a: 09 sij 2012, 20:21
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 475 puta
 pohvaljen: 266 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2000.

Post Postao/la priroda15 »

Minsc1610 je napisao/la: 17 ruj 2019, 15:19 Glas za Carcassone. No malo mi je to tu sve bedasto. Ja dajem glas za jednu jedinu igru koju sam igrao iz 2000. A koliko vidim i ostali tako. Rijetki su igrali više od dvije igre iz te godine. To je kao da kažem da mi je naaaajbolji sladoled od vanilije a probao samo vaniliju (mislim znam da je najbolji bez obzira na sve al kužimo se, ne?).
Da, reprezentativniji uzorak će biti za kasnije godine u kojima dolazi sve više i više igara koje smo igrali :)
Ovi su korisnici zahvalili autoru priroda15 za post:
dado
slika
Vukozec
Reactions:
Postovi: 564
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 557 puta

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2000.

Post Postao/la Vukozec »

Minsc1610 je napisao/la: 17 ruj 2019, 15:19 Glas za Carcassone. No malo mi je to tu sve bedasto. Ja dajem glas za jednu jedinu igru koju sam igrao iz 2000. A koliko vidim i ostali tako. Rijetki su igrali više od dvije igre iz te godine. To je kao da kažem da mi je naaaajbolji sladoled od vanilije a probao samo vaniliju (mislim znam da je najbolji bez obzira na sve al kužimo se, ne?).
To što su od nas par desetaka pasioniranih boardgamera iz 2019. godine skoro svi igrali baš tu igru iz 2000. godine (a većini je i draga) je već samo po sebi dokaz da je baš ta igra - igra godine ;)

No kao što reće kolega priroda, izbor će postati zanimljiviji kasnije. Malo sam prošao po godinama i čini mi se da će se u prvoj polovici, izbor svoditi na 2-3 igre, a kasnije će biti više naslova (a trebalo bi biti i više onih koji ostavljaju glas). U puno ovih ranih godina imamo istaknutog favorita, no uvijek je tu bar jedan respektabilni izazivač, pa se možda koji put iznenadimo. No najbitnije je da je ovo FORUM, dakle nije ideja da samo kliknemo na svoj izbor i produžimo dalje. Malo se prisjetiti nekih naslova (koji ne moraju nužno biti pobjednici), prokomentirati kako su ostarjeli, usporediti sa nekim današnjim, prisjetiti se svog puta kroz hobi - sve to je također smisao ove teme.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vukozec za post (ukupno 3):
kockicadadosadistiko
slika
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”