Izrada kopija igara

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
roverandom
Reactions:
Postovi: 522
Pridružen/a: 03 sij 2018, 11:38
Ima zahvala: 151 put
 pohvaljen: 195 puta
Kontakt:

Re: Izrada kopija igara

Post Postao/la roverandom »

Secret Hitler je free print2play s official stranice.
slika
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Izrada kopija igara

Post Postao/la stoka »

eto, nakon sedmostrane trakavice jedino šta ste napravili je da ste čovjeku uništili zabavu.
Ovi su korisnici zahvalili autoru stoka za post (ukupno 2):
priroda15Butch
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: Izrada kopija igara

Post Postao/la dlakar »

Ma miki to sve previše emotivo doživljava. Radi miki, boli te kiki. Ak te to toliko dira, nemoj objavljivat. Ja ako dođem do neke nove ideje, sigurno ću stavit na forum. Trenutno su mi štemalica, čekić, lopata i gleter zanimacija..kad prođe renovacija kuće, opet ću uzet skalpel u ruke. To mi nitko ne može oduzet. 😁
Ovi su korisnici zahvalili autoru dlakar za post (ukupno 3):
miki0102sadistikomadcow1982
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
Avatar
miki0102
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 477
Pridružen/a: 22 vel 2017, 22:55
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 418 puta
Kontakt:

Re: Izrada kopija igara

Post Postao/la miki0102 »

dlakar je napisao/la: 06 vel 2019, 21:10 Ma miki to sve previše emotivo doživljava. Radi miki, boli te kiki. Ak te to toliko dira, nemoj objavljivat. Ja ako dođem do neke nove ideje, sigurno ću stavit na forum. Trenutno su mi štemalica, čekić, lopata i gleter zanimacija..kad prođe renovacija kuće, opet ću uzet skalpel u ruke. To mi nitko ne može oduzet. 😁
Moraš priznati da se osjećaš kao kirurg dok izrađuješ igre! :D
Ovi su korisnici zahvalili autoru miki0102 za post:
madcow1982
slika
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1025
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 419 puta
 pohvaljen: 776 puta

Re: Izrada kopija igara

Post Postao/la smurfORnot »

Blago nama u ovoj drzavi, gdje svaki dan gledamo kakve pljacke i namjestamja i sto sve ne prolazi, nekaznjeno... krade se od svih nas, poreznih obveznika na koncu konceva...ali eto, home made igre su ocito problem 😂😂😂 ...jadan izdavac nije dobio tih par kuna(iako tko zna, mozda ni ne bi je li neki jednostavno ne bi kupili game koji ne smatraju vrijednim tih novaca perhaps) ovaj kad je kopirao kartice nije promjenio nijansu boje i odmah se nekima steglo oko srca...sine rasputine, pa zasto bar nisi promjenio nijansu da nije potpuni plagijat, neki bi mogli mirnije spavati, znajuci da copiwright nije prekršen.

Blago nama u Lijepoj nasoj ovom hobiju...skoro pa bih rekao 1st world problems...iako mislim da vi nas time svrstao malo previsoko obzirom na sveopce stanje...mozda 2nd world, 3rd bas nismo...
Avatar
Tibi
Reactions:
Postovi: 13
Pridružen/a: 08 vel 2019, 16:34
Ima zahvala: 8 puta
 pohvaljen: 23 puta

Re: Izrada kopija igara

Post Postao/la Tibi »

Ljudi čime se vi zamarate :D .

Al pohvalno kako se komunikacija odvija u normalnom civiliziranom duhu. Na nekim drugim forumima bi stolice i komadi tijela već odavno letili na sve strane.

Nego ja se uvijek volim pridržavati one dobre stare filozofije: "Live and let live."
Ili još bolje: "Bavi se svojim dvorištem."
Sad da idemo malo zagrebst ispod površine, kod svakoga bi se našlo tone skinute literature, muzike, filmova, serija itd.
Onda bismo mogli reći i onu kršćansku: "Tko je bez grijeha, neka prvi baci kamen." :D

Tim smješnija mi je cijela rasprava jer vidim da se svi dobro poznajete i da ste neki i drugovi. Jer po tonu i načinu pisanja vidim da nitko nikome ne želi zlo, samo ga filozofirate bez veze iz dosade :P . Koliko sam uspio iščitati tema je otvorena od strane @mado više iz znatiželje kako netko može utrošiti toliko vremena na izradu igre, kada istu može i kupiti za razumnu svotu, nego li kao zgražanje kako netko može kršiti autorska prava. @miki0102 je na to lijepo odgovorio kako mu to predstavlja poput hobija užitak tako samostalno izrađivati igru. I tu je rasprava trebala stati. Svi ste onda skrenuli u krive vode oko zakona, moralnosti, kvazi filozofija, i ne znam više čega :) .

Uživajte radije igrajući i komentirajući igre :) .
Ovi su korisnici zahvalili autoru Tibi za post (ukupno 8):
stokasadistikomiki0102fpoldlakarkockicaSpectremado
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2281
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1180 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: Izrada kopija igara

Post Postao/la mado »

Da malo dolijemo ulje na vatru, jel se hrvatskom verzijom Codenamesa može proxyjati tj. igrati Decrypto? :D
Ovi su korisnici zahvalili autoru mado za post:
miljenko
vedran87
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 76
Pridružen/a: 10 vel 2019, 20:14
Ima zahvala: 42 puta
 pohvaljen: 59 puta

Re: Izrada kopija igara

Post Postao/la vedran87 »

Preporučam onima koji se zanimaju oko tema autorskih prava, kopiranja, dobrih i loših strana suzbijanja i promocije istih da pogledaju sljedeća četiri youtube videa. Meni su bili jako zanimljivi.

Radi se o "Everything is a Remix" setu od 4 videa gdje autor pokazuje mnoge high profile primjere kopiranja i rehashanja sadrzaja u po meni relativno pozitivnom svijetlu i dolazi do zanimljivih zaključaka.

Osobno ne znam koliko su uradci točni no meni su bili zanimljivi i uvjerljivi.

https://www.youtube.com/watch?v=UP468k1u_Mk
https://www.youtube.com/watch?v=ES7GtzGWvKg
https://www.youtube.com/watch?v=1r5b2pngWsg
https://www.youtube.com/watch?v=AGYz4XKjHf4

EDIT: Zadnji dio se dosta bavi time koliko su naši zakonski sustavi zapravo neusklađeni i inertni u usporedbi sa kreativnim dijelom i zato se događa često da radimo nešto protuzakonito ali ne zato jer je loše ili nemoralno nego zato jer zakoni da bi bili robustni ne mogu uzeti u obzir svaku i najmanju pojedinost u obzir, a da bi bili upotrebljivi ne mogu se mijenjati svakih tjedan dana.

Ukupno vrijeme gledanja oko 35-40 minuta.
Zadnja izmjena: vedran87, dana/u 19 vel 2019, 15:57, ukupno mijenjano 1 put.
Ovi su korisnici zahvalili autoru vedran87 za post (ukupno 2):
dendarii42Stips
Creation requires influence. Everything we make is a remix of existing creations, our lives and the lives of others.
vedran87
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 76
Pridružen/a: 10 vel 2019, 20:14
Ima zahvala: 42 puta
 pohvaljen: 59 puta

Re: Izrada kopija igara

Post Postao/la vedran87 »

E sad pošto ne mogu odoljeti da i ja malo komentiram neke stvari.

No prije svega disclaimer. Zadržavam pravo promjene mišljenja na svaku od stavki ukoliko uvidim da sma u krivu ili mi mišljenje sazrije. Ništa nije uklesano u kamenu, ne bih volio da me netko proziva za ovaj post za 5 godina kada shvatim da sam imao naivan, glup, nedovoljno informiran ili nepromišljen stav o bilo čemu ispod :D. Također kako ljudi sazrijevaju tako i društvo, stvari se mijenjaju, nešto što je možda ok danas neće biti za pet godina i slično.

Smatram da kopiranje igara sebi doma radi vlastite upotrebe je skroz ok i moralno te ne bi trebalo biti zakonski kažnjivo.

Da, kad se sve zbroji i oduzme čini se da kopiranje igara u kućnoj radinosti čak i bez daljnje distrubucije jest protuzakonito. Mene više zanima da li je nemoralno. Zakoni jesu korisni i dobro je kada ljudi zakone poštuju, no ponekad su besmisleni ili previše restriktivni pa ih je u redu prekršiti na vlastitu savjest ako si dovoljno informiran da je to u redu.

Sad će netko reći da je to slippery slope. Istina jest da je moguće od nekih manjih prekršaja pretvoriti se u nešto puno gore, no većina ljudi svaki dan krši hrpe pravila i zakona te nikad ne idu dalje od toga pa nikome ništa.

Tako da smatram da je sasvim u redu da netko sebi doma ručno izradi što god hoće i radi s tim što god hoće dok god s time ne oštećuje drugoga. Ako ta osoba nije imala namjeru kupiti igru in the first place jer je igra preskupa štete za autora po meni nema.

Dapače kao što su neki već primjetili u slučaju igara čak se poveća i izloženost igri pa ponekad ima i koristi.

Dok nisam imao love i sam sam razmišljao kopirati si neke igre da ih mogu igrati, ali mi se nikad nije dalo. Sad kad love imam ne pada mi na pamet jer ne volim takvu vrstu aktivnosti. No ako je nekome to zanimljiv hobi i voli se time bavit + uštedi nešto love sa strane zašto ne.

Smatram da uzimanje nečeg tuđeg uz male preinake bez puno vlastite pameti uz cilj zarade je nemoralno i trebalo bi bit ikažnjivo

S druge strane kao netko tko bi volio vidjeti da board gejmovi cvijetaju sve više i više oštro osuđujem bilo koga tko bi kopirao igru ili je kopirao uz minorne izmjene uz cilj da proda što više primjeraka i da zaradi... proglasi sebe autoromom nečega što je preslična kopija bez da je dodao neku svoju vrijednost u to i slično. Smatram da je to krajnje nemoralno. I ako nije protuzakonito trebalo bi biti.

Posuđivanje i reusing zapravo potencijalno više oštećuje autora nego kopiranje sebi doma ???, a istovremeno je skroz ok moralno i zakonito

Mislim da je ovo zanimljiv take on the subject. Pošto se čini da će izdavač i autor imati puno manju zaradu ukoliko ljudi masovno reusaju igre i preprodaju ih međusobno ovo bi bio puno veći culprit nego jedan mali postotak individua koji sebi izrađuju igre doma, a ipak nitko ne smatra da je to loše pa bi bilo besmisleno smatrati da je loše ako si netko doma izrađuje igre za sebe svoju ekipu.

Osobno ipak smatram da stvari su puno bolje za autore i izdavače nego se boldana izjava čini. Mislim da je za jedan po meni još uvijek relativno nerazivkan hobi jako bitno da se što više proširi. Mislim da je efekt toga da se igre preprodaju i posuđuju ili igraju u igraonicama na kraju dana da se više primjeraka proda nego manje jer će netko tko igru voli kupiti da igra doma s obitelji ili s ekipom. I mislim da je to baš super.


Par stvari o meni koji će moje stavove možda učiniti jasnijima

Smatram da je u redu piratizirati video igru ukoliko je igra preskupa za ove naše prostore i životni standard te ako to napravi netko tko igru ne bi ionako kupio zbog tih ili nekih drugih razloga.

Smatram da je smiješno da recimo jedan board game koji izdavača za svaki izdani primjerak itekako košta novaca da se proizvede i distribuira se može slobodno preprodavati i slično, dok recimo extra digitalna kopija igre koja izdavača ne košta skoro ništa se ne može i ne smije. Dobro su se snašli nema šta.

Smatram da su zakoni i pravila bitni i svakako puno bolji od anarhije, no da nisu uvijek u skladu s moralom i da je u redu biti fleksibilan dok se god ne šteti drugome. Mislim da ima puno više zakona i pravila koji štete jednom prosječnom consumeru nego što consumeri štete velikima kada tu i tamo pravila malo savijaju. Velike ribe koji su se obogatili na savijanju pravilima ne smatram prosječnim consumerima nego izuzecima vrijednim osude.

Smatram da što netko ima bolji životni standard, uvjete i u što uređenijoj okolini živi da se treba tim više truditi biti što bolji, moralniji i podupirati ono što voli. Smatram da netko tko ima loš standard, uvjete i živi u katastrofa okolini treba se najprije pobrinuti da on bude sretan i napreduje i sredi si život prije nego počne razmišljati o višem moralu i bonitetu zemaljske kugle. Smatram da pravedno i moralno nije isto za one koji su imali sreće u životu i puno pravde i one koje svaki dan udara nepravda. Ipak, jedno pravilo mislim da je uniformno (EDIT: univerzalno ne uniformno OMG ) a to je da što god da radiš nemoj gaziti po drugima, nek tvoja djela budu ako ne mogu biti pozitivna bar neutralna.
Ovi su korisnici zahvalili autoru vedran87 za post:
Stips
Creation requires influence. Everything we make is a remix of existing creations, our lives and the lives of others.
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 588 puta
 pohvaljen: 577 puta

Re: Izrada kopija igara

Post Postao/la Stips »

vedran87 je napisao/la: 19 vel 2019, 15:14 Pošto se čini da će izdavač i autor imati puno manju zaradu ukoliko ljudi masovno reusaju igre i preprodaju ih međusobno ovo bi bio puno veći culprit nego jedan mali postotak individua koji sebi izrađuju igre doma, a ipak nitko ne smatra da je to loše pa bi bilo besmisleno smatrati da je loše ako si netko doma izrađuje igre za sebe svoju ekipu.
U sridu! Svi mi prodajemo i kupujemo igre preko oglasa. Proizvođač od toga ne dobija tantijeme, premda se 'odnikud' pojavljuje novi korisnik originalnog djela. No jasno je (nadam se) kako je zahtjev za tantijemom u ovom slučaju apsurdan.

Ili:
Koliko je moralno distribuirati abc riješenja kvizova na bgg? Nagrade su igre, dakle imaju protuvrijednost u dolarima. Jbg ako bi nas smetala kod pojedinaca izrada igara koje imaju protuvrijednost u dolarima, onda je distribucija abc rješenja još gora:
udruživanje u zločinačku organizaciju s ciljem protupravnog ostvarenja financijske ili druge materijalne koristi :lol: :lol: :lol:
Ovi su korisnici zahvalili autoru Stips za post:
vedran87
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”