Izrada kopija igara

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Vatanen
Reactions:
Postovi: 415
Pridružen/a: 29 sij 2013, 14:46
Ima zahvala: 255 puta
 pohvaljen: 425 puta

Re: Izrada kopija igara

Post Postao/la Vatanen »

Naravno, kako to obično biva Stipsa je rekao sve što i ja mislim po pitanju umjetnosti kao skliskog područja za autorska prava (napisao sam svoj post prije negoli sam vidio njegov).

P. S. Jesmo li mi to srušili forum užarenom raspravom o autorskim pravima ili su to iluminati?
Boardgames are power fantasies.
Maciej Janik et al.
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8433
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1581 put
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Izrada kopija igara

Post Postao/la grof »

Vatanen je napisao/la: 04 vel 2019, 14:11 P. S. Jesmo li mi to srušili forum užarenom raspravom o autorskim pravima ili su to iluminati?

C, Masoni! (kakoto,kakoto) sopak
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Vukozec
Reactions:
Postovi: 564
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 557 puta

Re: Izrada kopija igara

Post Postao/la Vukozec »

Također, @Stipsonov mi je uštedio dosta mogućeg tipkanja svojim postom u kojem je rekao puno onoga što je i meni bilo na umu.

Dodao bih još i ovo, čega se @Vatanen indirektno dodatakao: nisam pravnik, ali vjerujem da ako na nekom (našem) tržištu ne postoji distributer/vlasnik prava određenog proizvoda, onda kopiranje tog proizvoda nema nikakvih pravnih posljedica. Neka me neki pravnik ispravi ako griješim. Dakle, ako je to točno, onda je potpuno legalno izrađivati kopije igara za koje ne postoji lokalni distributer.
slika
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8433
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1581 put
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Izrada kopija igara

Post Postao/la grof »

Vukozec je napisao/la: 04 vel 2019, 14:34 Dodao bih još i ovo, čega se @Vatanen indirektno dodatakao: nisam pravnik, ali vjerujem da ako na nekom (našem) tržištu ne postoji distributer/vlasnik prava određenog proizvoda, onda kopiranje tog proizvoda nema nikakvih pravnih posljedica. Neka me neki pravnik ispravi ako griješim. Dakle, ako je to točno, onda je potpuno legalno izrađivati kopije igara za koje ne postoji lokalni distributer.
Nisam pravnik, ali nismo li ulaskom u EU prihvatili i pravnu stečevinu u smislu da se ovakva prava poštuju na nivou EU-a (ako ne i šire), a ne samo na teritoriju pojedine njene članice. ;)
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Vukozec
Reactions:
Postovi: 564
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 557 puta

Re: Izrada kopija igara

Post Postao/la Vukozec »

Ne znam, ali nisam ni ograničio u svom postu što je to "lokalno" tržište. Evo, neka se moj prethodni post odnosi samo na igre koje su izašle samo na američkom tržištu.
slika
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8433
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1581 put
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Izrada kopija igara

Post Postao/la grof »

Vukozec je napisao/la: 04 vel 2019, 14:40 Ne znam, ali nisam ni ograničio u svom postu što je to "lokalno" tržište. Evo, neka se moj prethodni post odnosi samo na igre koje su izašle samo na američkom tržištu.
Ali opet. Tu ti na snagu dolaze trgovinski i ostali ugovori između EU i drugih zemalja. Ono što želim reći jest kako mislim da su ta copyright prava globalna i na njih ne utječe ima li neka zemlja izdavača kod sebe ili ne.
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
miki0102
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 477
Pridružen/a: 22 vel 2017, 22:55
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 418 puta
Kontakt:

Re: Izrada kopija igara

Post Postao/la miki0102 »

Čitajući vaše objave moram priznati da su me iznenadili neki stavovi koji baš nisu bili takvi prije nekoliko godina. Je li to dvoličnost ili samo izmjena mišljenja u skladu s vremenom i trenutnom situacija u to neću ulaziti, ali ću na takve izmijenjene stavove ukazati i to ne da nekog ocrnim kao što se ovdje na suptilan način pokušava učiniti s nekolicinom nas koji donekle kopiramo igre, već da pokažem kako legalisti baš i nisu uvijek bili legalisti te da ni na forumu i u igraonici nije baš sve legalno.

Izvjesni miki0102 (pisati ću u trećem licu), koji se često povlači kroz ove postove, pridružio se forumu 22. veljače 2017. dok je prvu igru izradio 21. rujna 2017. Dio foruma pod nazivom "Uradi sam" i "Ispiši i igraj" igre je aktivan još od 2010. i u tom su razdoblju uz PnP igre u kućnoj izradi nastale redom Roll Through the Ages: The Bronze Age, Council of Verona, Resistance, 13 Days, El Grande, Puerto Rico, Bang!, Dixit, Citadels, Churchill. Sve out of print igre? Mislim da ne, niti jedna od ovih nije out of print, niti je bila u vrijeme kad je njezina kućna inačica nastala. Vidjevši to da ljudi izrađuju sami svoje igre i Miki se bacio na proizvodnju pogotovo kad su mu postovi drugih pa i članova udruge sugerirali da je to sve ok.

Npr.
Igra - Roll Through the Ages: The Bronze Age
link na forumu http://tinypic.com/view.php?pic=2cpx8cx ... FrLYjqVvcc

piše mado
„Igrao sam ovu vickovu verziju i stvarno se potrudio Preporučam svima izradu ove igre. Nije nužno napraviti toliko kvalitetno kao što je njegova verzija. Isprintani materijali bi bili dovoljni. Mislim da ću napraviti verziju samo od papira. I dalo bi se igrati s običnim kockicama, bez naljepnica na sebi. Samo onda treba više paziti i razmišljati. Makar je gušt igrati na ručno rađenim pločama s pribadačama i prilagođenim kockama. Svaka čast majstore “

ili

Pod objavom – Izrada igara u igraonici Prostor (odnosi se na ranije navedenu igru)
link na forumu viewtopic.php?f=25&t=2166

piše mado – „Možeš nas naučiti raditi tu igru pa napravimo 1 kopiju za igraonicu “

nadovezuje se grof - „to sam čekao. U igraonici se ne mora samo igrati. Mogu se i stvarati ovakve igre, pa u budućnosti i prodavati za potrebe Udruge... “

Pa sad kad je Miki vidio da se ljudi slažu oko toga da je ok kopirati igre, bacio se i on na izradu s ciljem da napravi što vjerniju kopiju. Iz igre u igru se usavršavao, pronalazio nove materijale, dobivao nove ideje i na kraju izradio desetak do petnaestak igara, a onda je to nekome zasmetalo. Zamisli, istim onima koji su ga na to na neki način i naveli. Naravno nije Miki malo dijete da ne zna što je pravo, a što krivo no stavovi i objave ljudi na ovom dijelu foruma su mu signalizirali da je to sve uredu. Pa čovjek je napravio Churchilla i nitko se nije bunio. Da je tada neko potegao raspravu oko autorskih prava sigurno se Miki u izradu igara ne bi ni upuštao, ali ne bi ni složio kolekciju od 60-tak kupljenih originalnih igara jer se za ovaj hobi ne bi toliko ni vezao.

Eto početak je 2019. i imamo problem, a to je kršenje autorskih prava i to u prvom redu od prozvanog Mikija pa onda još od ove nekolicine "proizvođača". Hm, jesu li samo oni prekršitelji!? Ne, naravno da nisu. Pa krši ih i forum pošto odgovorni cijelo to vrijeme prešutno dozvoljavaju da se takvi uradci objavljuju na njemu. Krše li se autorska prava samo u ovom dijelu foruma kod izrade kopija igara !? Naravno da ne. Krše se i na drugim mjestima npr. na stranici kod objavljivanja prijevoda društvenih igara gdje stoji prijevod Camels up-a, a Pegasus Spiele su to zabranili (viewtopic.php?f=111&t=3746). Je li neko od vas skinuo taj prijevod i koristio ga za igru? Ako je onda je i on nesvjesno prekršio autorska prava. Igraju li se u igraonici igre iz kućne radinosti, a da su u vlasništvu igraonice!? Da igraju se. Secret Hitler je igra iz igraonice koja je nastala u kućnoj radinosti i tamo je još uvijek i igra se. Krši li igraonica autorska prava!? Naravno da krši i to poprilično svjesno.
I što ćemo sad kad smo svi prekršitelji. Hoćemo i dalje loviti vještice ili ćemo nešto konkretno poduzeti!? Ja sam za ovo drugo pa predlažem odgovornima da se za početak s foruma, stranice i iz igraonice makne sve što krši ili potencijalno krši autorska prava kako do toga više ne bi dolazilo te kako se ne bi slala kriva poruka novim članovima. Što se tiče Mikija mogu pouzdano reći da on autorska prava više neće kršiti.
slika
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8433
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1581 put
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Izrada kopija igara

Post Postao/la grof »

Kratko ću se osvrnuti.
Teme oko DIY igara su iz 2012. godine. Da, osobno sam od tada ponešto sazrio po pitanju autorskih prava.
Camel Up je igra u zajedničkom izdavaštvu Eggertspiela i Pegasusa (kao što je i Village) i za te igre nema problema jer nisu u isključivom izdavaštvu Pegasusa. Problem s Pegasusom nastao je konkretno zbog igre Istanbul jer je Pegasus s tom igrom imao nekakve velike planove. Pravila te igre maknuta su s BGG-a i naših stranica.
Ovi su korisnici zahvalili autoru grof za post:
miki0102
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
mljeko
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 393
Pridružen/a: 19 sij 2017, 22:56
Ima zahvala: 193 puta
 pohvaljen: 522 puta
Kontakt:

Re: Izrada kopija igara

Post Postao/la mljeko »

Secret Hitler je prvo nastao kao print and play ako se ne varam te je i dalje dostupan kao takav, besplatno, dakle nemoj mi pljuvati po Hitleru, znaš da sam uvijek fašist:p
Ovi su korisnici zahvalili autoru mljeko za post:
grof
Avatar
miki0102
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 477
Pridružen/a: 22 vel 2017, 22:55
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 418 puta
Kontakt:

Re: Izrada kopija igara

Post Postao/la miki0102 »

mljeko je napisao/la: 06 vel 2019, 16:11 Secret Hitler je prvo nastao kao print and play ako se ne varam te je i dalje dostupan kao takav, besplatno, dakle nemoj mi pljuvati po Hitleru, znaš da sam uvijek fašist:p
Vidjet ćeš ti u petak kako fašisti prolaze kad te opet razguzim u Mariji. 😀
slika
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”