Izrada kopija igara

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
thegrey
Reactions:
Postovi: 381
Pridružen/a: 02 ožu 2011, 08:12
Ima zahvala: 78 puta
 pohvaljen: 204 puta

Re: Izrada kopija igara

Post Postao/la thegrey »

grof je napisao/la: 31 sij 2019, 14:25 Naime, na te fore da se napravi sve, samo ne kupi (plati) original nalazim svako malo u životu.
@grof, @mado je potegnuo već prežvakanu temu na kojoj sam sudjelovao pred par mjeseci i definitivno je da je izrada kopije igre kršenje autorskih prava. Ono što ti je zanimljivije promatrati jest u kojoj mjeri će ljudi funkcionirati u skladu sa Teorijom kognitivne disonance i relevantnih izvedenica:
http://www.artnit.net/dru%C5%A1tvo/item ... nance.html

Sa boldanim ću ti označiti opravdanja, a sa italic/underline logičke greške kojom se pokušava ova opravdanja poduprijeti.

Jesi li ti @Stipsonov ovo vidio, pa sa ovim threadom možemo odmah dovršiti doktorate iz psihologije :D
miki0102 je napisao/la: 31 sij 2019, 14:46 Već se dosta o ovome pisalo pa ću ovako postaviti stvari.
Gle što se tiče ljepljenja naljepnica to kupio origonal ili napravio svoju moraš napraviti pošto su blokovi ionako bez naljepnice. Drugo blokovi su kupljenji od UGG-a i to direktno za igru tj. UGG ih u tu svrhu prodaje da si napraviš igru ili ekspanziju tako da se njima trebaš prvo obratiti pošto oni prodaju sirovinu s točnom namjenom. Slične stvari radi Philibert za neke druge igre. Zašto bi inače ljudi kupili ekstra blokove!? Tu još imamo mapu i karte gdje su karte jedino s logom GMT-a (može biti djelomičnog kršenja) dok je mapa Memoire 44 - original ali prenamjenjena za ovu igru.


Ispadne li igra jeftinija ukoliko je sam napraviš? Da, ispadne i u ovom slučaju u grubo 350 - 400 kn jeftinija (sve osim blokova sam već ranije posjedovao).
Je li izrada igre posao? Da je no to je posao kojeg volim raditi i zabavlja me (ženu baš i ne :-) )
Bi li bilo kršenje autorskih prava da sam promijenio sličice na jedinicama (postoje homemade na BGG-nisu mi se svidjeie) i kartama i naziv igre, ne nebi pošto ne postoje autorska prava za mehaniku i dovoljno da i jedno pravilo promjeniš to više nije ista igra. Ima primjera sa Hrvatskim verzijama Ticket to Ride.

No postavljam pitanje tebi i drugima. Slušaš/te li piratsku glazbu? Gledaš/te li piratske filmove i serije? Igraš/te li piratske igre? Je li i to kršenje autorskih prava!? Za tebe znam da barem glazbu slušaš pa postavljam protupitanje: kad bi svi samo presnimavali glazbu i nikad ništa ne kupili bi li glazba izumrla?
Odgovor je ne jer nije ni stvorena kao sredstvo ostvarivanja profita pa tako nisu ni igre.
krofetki je napisao/la: 31 sij 2019, 19:20 Suma sumarum: Ako se nekom da radit kopija igre, nek ju i radi! :thumbs
A ove rasprave tipa : "Jadni izdavači! miki0102 im je uzeo 1 artikal na sveukupnu prodaju te igre!" su smiješni! Nit će izdavači propast zbog toga, niti će to osjetiti na prodaji......pogotovo jer nisu svi ludi kao miki0102 :bleh da idu radit kopije ! :mrgreen:
Previše je to vremena i truda da bi to velik postotak ljudi radio!
P.s. A, ako je mikiju to gušt....pa štancaj frende do mile volje! :bravo :lol:
Vukozec je napisao/la: 01 vel 2019, 10:04 Dok god netko izrađuje kopije za vlastitu kućnu uporabu nemam problema sa tim. Na to gledam kao na hobi u kojem je naglasak upravo na samoj izradi, to je ono što je valjda svima koji se time bave gušt. Jesu li ljudi koji znaju slikati pa gledajući u fotografiju originala naslikaju npr. vlastitu verziju Mona Lise i okače je doma na zid učinili išta nemoralno ili nezakonito? Naravno da nisu.
A prodaja piratskih kopija ili bilo koji drugi oblik ostvarivanja profita na njima je naravno nemoralna i kriminalna aktivnost.
d0nkey je napisao/la: 31 sij 2019, 16:17 Vjerujem da tema nije tu da pricamo zakonski o tome (jer zar nije zakonski krsenje kopirati i out of print igru?) vec moralno. Sto se toga tice kod autorskih prava cesto zna biti sivih stvari, ali neke stvari nisu. Npr mislim da bi se svi slozili da nije ok praviti kopije s ciljem prodaje i zarade, ali da je ok koristiti kopirani dio da nadomjestis izgubljeni ili osteceni dio.

Osobno mislim da ako je izbor izmedu kopiranje igre ili nikako ne posjedovati onda je ok kopirati, Kada je druga opcija kupiti igru, onda mislim da je potreban razlog koji to opravdava da bilo ok.
Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 701
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 811 puta
 pohvaljen: 677 puta
Kontakt:

Re: Izrada kopija igara

Post Postao/la dendarii42 »

thegrey je napisao/la: 03 vel 2019, 10:42 definitivno je da je izrada kopije igre kršenje autorskih prava.
Slažem se načelno, ali se nažalost ne slažem u pravilu i praksi.

"Copyright does not protect the idea for a game, its name or title, or the method or methods for playing it. Nor does copyright protect any idea, system, method, device, or trademark material involved in developing, merchandising, or playing a game. Once a game has been made public, nothing in the copyright law prevents others from developing another game based on similar principles. Copyright protects only the particular manner of an author’s expression in literary, artistic, or musical form."

Ovo je citat sa threada na BGG-u. Kod nas je još gore jer se kod nas zakon o autorskim pravima strogo provodi jedino kod glazbe. najbolji primjer vidiš ovdje viewtopic.php?f=133&t=5565&start=50 , gdje sam pisao kako sam naletio na igru "Putevi prijateljstva", koja je direktna kopija "Ticket to ride" po svim mehanikama, čak je i igrača ploča kopija mape iz "Ticket to ride: Germany". Gospođa Sonja Jarebica koja stoji iza toga otvoreno se naziva autoricom igre.

Nikakav postupak za kršenje autorskih prava protiv nje nije pokrenut, niti će biti. A i da bude posljedica ne može biti jer se mehanike ne smatraju autorskim djelom.
Ali zato da je odvalila Šajetu kroz prozor kancelarije ZAMP bi se stvorio u oblaku sumpora.
slika
Avatar
thegrey
Reactions:
Postovi: 381
Pridružen/a: 02 ožu 2011, 08:12
Ima zahvala: 78 puta
 pohvaljen: 204 puta

Re: Izrada kopija igara

Post Postao/la thegrey »

Prolazili smo kroz to već "u pravilu i praksi" - Izrada identične kopije igre je kršenje autorskih prava. Kao što si i sam citirao - ne krše se autorska ideja, ime, naslov ili mehanike. Krše se ostala prava na materijal prilikom izrade igra koja sam ti boldao i stvarno na ovom topicu ne bih više o tome. Više me zapravo zaintrigirala ljudska interpretacija u proteklih par strana.

Ali ću se složiti s tobom da se zakon o autorskim pravima strogo provodi jedino kod glazbe, gotovo siguran scenarij u kojem nema konzekvenci, te mi je uz to žao kako je gospođa iskopirala TTR i tvrdi da je ona autor. Onako, s moralne strane.
dendarii42 je napisao/la: 03 vel 2019, 14:20
thegrey je napisao/la: 03 vel 2019, 10:42 definitivno je da je izrada kopije igre kršenje autorskih prava.
Slažem se načelno, ali se nažalost ne slažem u pravilu i praksi.

"Copyright does not protect the idea for a game, its name or title, or the method or methods for playing it. Nor does copyright protect any idea, system, method, device, or trademark material involved in developing, merchandising, or playing a game. Once a game has been made public, nothing in the copyright law prevents others from developing another game based on similar principles. Copyright protects only the particular manner of an author’s expression in literary, artistic, or musical form."

Ovo je citat sa threada na BGG-u. Kod nas je još gore jer se kod nas zakon o autorskim pravima strogo provodi jedino kod glazbe. najbolji primjer vidiš ovdje viewtopic.php?f=133&t=5565&start=50 , gdje sam pisao kako sam naletio na igru "Putevi prijateljstva", koja je direktna kopija "Ticket to ride" po svim mehanikama, čak je i igrača ploča kopija mape iz "Ticket to ride: Germany". Gospođa Sonja Jarebica koja stoji iza toga otvoreno se naziva autoricom igre.

Nikakav postupak za kršenje autorskih prava protiv nje nije pokrenut, niti će biti. A i da bude posljedica ne može biti jer se mehanike ne smatraju autorskim djelom.
Ali zato da je odvalila Šajetu kroz prozor kancelarije ZAMP bi se stvorio u oblaku sumpora.
Avatar
miki0102
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 477
Pridružen/a: 22 vel 2017, 22:55
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 418 puta
Kontakt:

Re: Izrada kopija igara

Post Postao/la miki0102 »

thegrey je napisao/la: 03 vel 2019, 16:01 Prolazili smo kroz to već "u pravilu i praksi" - Izrada identične kopije igre je kršenje autorskih prava. Kao što si i sam citirao - ne krše se autorska ideja, ime, naslov ili mehanike. Krše se ostala prava na materijal prilikom izrade igra koja sam ti boldao i stvarno na ovom topicu ne bih više o tome. Više me zapravo zaintrigirala ljudska interpretacija u proteklih par strana.

Ali ću se složiti s tobom da se zakon o autorskim pravima strogo provodi jedino kod glazbe, gotovo siguran scenarij u kojem nema konzekvenci, te mi je uz to žao kako je gospođa iskopirala TTR i tvrdi da je ona autor. Onako, s moralne strane.
dendarii42 je napisao/la: 03 vel 2019, 14:20
thegrey je napisao/la: 03 vel 2019, 10:42 definitivno je da je izrada kopije igre kršenje autorskih prava.
Slažem se načelno, ali se nažalost ne slažem u pravilu i praksi.

"Copyright does not protect the idea for a game, its name or title, or the method or methods for playing it. Nor does copyright protect any idea, system, method, device, or trademark material involved in developing, merchandising, or playing a game. Once a game has been made public, nothing in the copyright law prevents others from developing another game based on similar principles. Copyright protects only the particular manner of an author’s expression in literary, artistic, or musical form."

Ovo je citat sa threada na BGG-u. Kod nas je još gore jer se kod nas zakon o autorskim pravima strogo provodi jedino kod glazbe. najbolji primjer vidiš ovdje viewtopic.php?f=133&t=5565&start=50 , gdje sam pisao kako sam naletio na igru "Putevi prijateljstva", koja je direktna kopija "Ticket to ride" po svim mehanikama, čak je i igrača ploča kopija mape iz "Ticket to ride: Germany". Gospođa Sonja Jarebica koja stoji iza toga otvoreno se naziva autoricom igre.

Nikakav postupak za kršenje autorskih prava protiv nje nije pokrenut, niti će biti. A i da bude posljedica ne može biti jer se mehanike ne smatraju autorskim djelom.
Ali zato da je odvalila Šajetu kroz prozor kancelarije ZAMP bi se stvorio u oblaku sumpora.
Zar nisi ti napravio Dune board game i o tome pisao na forumu!? A da tebi su tvoji “prijatelji“ iz GMT—a to dozvolili ako se ne varam. 😁
slika
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Izrada kopija igara

Post Postao/la stoka »

normalno da je kršenje autorskih prava, mislio sam da taj dio uopće nije sporan...
no da li je gmt zainteresiran za pravni progon?
mogu li otići u obližnju postaju i podnijeti prijavu pokazujući uradi sam teme na ovom forumu?
spava li volko ruhnke nemirno jer je miki izradio cijelu coin seriju?
postoji li zločin tamo di nema interesa za progonom počinitelja?
amo prvo sredit ozbiljna pitanja u sudstvu, smanjit birokratski aparat, reducirat stopu korupcije i nepotizma, pa ćemo se onda brinit ko lipi falše stickere na blokove gmt igara...
Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 701
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 811 puta
 pohvaljen: 677 puta
Kontakt:

Re: Izrada kopija igara

Post Postao/la dendarii42 »

thegrey je napisao/la: 03 vel 2019, 16:01 Prolazili smo kroz to već "u pravilu i praksi" - Izrada identične kopije igre je kršenje autorskih prava. Kao što si i sam citirao - ne krše se autorska ideja, ime, naslov ili mehanike. Krše se ostala prava na materijal prilikom izrade igra koja sam ti boldao i stvarno na ovom topicu ne bih više o tome. Više me zapravo zaintrigirala ljudska interpretacija u proteklih par strana.
U pravu si. Sam sebe pokopao vlastitim argumentom :lol: :lol: :facepalm

Ali vezano uz to, bilo koji od naših "kopirata" (polažem autorsko pravo na ovaj izraz) može prilikom svoje izrade promijeniti neki detalj, nijansu boje itd. i time se spasiti zakonske odgovornosti.

I lagano offtopic, već je nekoliko ljudi reklo kako "neće više o tome" jer je tema prožvakana i probavljena, no i dalje postaju komentare i sudjeluju u raspravi. Mislim da treba više o tome bez obzira na sve jer je tema očito dovoljno bitna i interesantna svima da se opet povede. Štoviše, forum kontinuirano raste novim korisnicima koji nisu pratili prethodne rasprave i zaključke. Tako da im je ovo prilika da nauče nešto, a istovremeno dobe priliku iznijeti svoja razmišljanja i iskustva.
Ako ima relevantnih informacija iz prethodnih threadova linkajte ih i lijepite komentare i citirajte izvore. Ali ne bi trebalo blokirati temu zato što je obrađena prije i "neću više o tome". Tko neće, neće niti pisati. Ali očito je da ima puno korisnika koji hoće više o tome. A to je u konačnici i poanta foruma.
Rekao bih da smo pristojna zajednica koja čak i kod ovakvih oprečnih mišljenja pristojno djeluje kroz civiliziranu raspravu. I to je razlog više da se hoće više o tome. Ajde, @miki0102 se ponekad zanese, al naučit će on :D
Ovi su korisnici zahvalili autoru dendarii42 za post (ukupno 5):
grofsadistikoVukozecdlakarvedran87
slika
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1246
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1192 puta
 pohvaljen: 921 put
Kontakt:

Re: Izrada kopija igara

Post Postao/la Antomon »

stoka je napisao/la: 03 vel 2019, 17:03 normalno da je kršenje autorskih prava, mislio sam da taj dio uopće nije sporan...
no da li je gmt zainteresiran za pravni progon?
mogu li otići u obližnju postaju i podnijeti prijavu pokazujući uradi sam teme na ovom forumu?
spava li volko ruhnke nemirno jer je miki izradio cijelu coin seriju?
postoji li zločin tamo di nema interesa za progonom počinitelja?
amo prvo sredit ozbiljna pitanja u sudstvu, smanjit birokratski aparat, reducirat stopu korupcije i nepotizma, pa ćemo se onda brinit ko lipi falše stickere na blokove gmt igara...
(osvrćem se prvenstveno na boldani dio)

Samo zato što neće biti progona, ne znači da nema zločina. Npr. ako prođeš kroz crveno na semaforu u 3 ujutro a nigdje nema niti pasa. Nisi ugrozio nikoga, nitko te nije vidio, sve super, nitko te neće goniti/tužiti. I dalje si napravio prometni prekršaj.

Slažem se da su u Hrvatskoj mnoge druge pravne stvari prioritet i da nam je sudstvo, birokracija itd. u kurcu, ali i dalje mislim da je bitno ustrajati i na manjima stvarima, jer se tako mjenja mentalitet naroda.

Meni je izrada vlastite kopije igre u "who cares" kategoriji, smatram da materijalna šteta minimalna i da izdavač nije ništa izgubio. Ali i dalje stoji da su se prekršila autorska prava i da se igra neovlašteno umnožila (ako ima isti artwork i sl. stvari koje se zaštičene copyright zakonima).

Morate imati na umu da je gledanje stvari sa stajališta "reda veličine" opasan argument. Što se tiče umnožavanja igre, govorimo o redu veličine par stotina kuna i tu ne vidimo problem, ali onda shvaćam npr. ministra u našoj Vladi. Ako on na godišnjoj razini upravlja sa cca. 100 milijuna kuna i 400-500 radnih mjesta, što je njemu, sa stajališta reda veličine, zaposliti punicu kao tajnicu ili prijatelju namjestiti natječaj od 100.000 kn, kada je to kap u moru.

Dakle oćemo li biti od principa ili ćemo žmiriti na jedno oko?

Sorry ako sam odvukao temu u nekom drugom smjeru. Moja poanta je da iako kršimo zakone na kojima nitko ne ustraje, da i dalje moramo biti svjesni činjenice da ih kršimo.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Antomon za post (ukupno 3):
grofthegreymiljenko
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Izrada kopija igara

Post Postao/la kockica »

Evo već sam pisao ali Antomon me stigao. Ne može se nekome tko osjeća da su mu povrijeđena autorska prava reći da nema pravo tražiti pravdu dok se ne riješe "bitniji" problemi.
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Izrada kopija igara

Post Postao/la stoka »

da, i pobojao sam se da će ovaj dio sa zločinom biti krivo protumačen...nisam mislija na to da republika hrvatska nije zainteresirana za pravno procesurianje (iako dakako očigledno nije), već da sami proizvođači ne dižu hajku oko toga (vjerojatno ni na američkom tržištu, a kamoli na hrvatskom)...

iskreno, kad vidim nekog da izrađuje sam igre, prvo šta pomislim je "jadan momak, kako mu se da..."...koliko je jednostavnije otići na prvu internet stranicu, add to cart, provuć karticu i lipo čekaš da ti je poštar donese zapakiranu, otvoriš, sve miriše po novini....al eto, šta kaže kockicina baka, svakom bedaku njegovo veselje...

u vidu toga, mislim da proizvođači nisu oštećeni, jer je broj ljudi koji je voljan bavit se time minoran...forum ima vjerojatno preko stotinu relativno ozbiljnih gamera, od kojih su neki kupili preko stotinu igara, dok sam dosad na uradi sam primijetio možda tri člana koji imaju volje bavit se izradom valstitih igara, te ukupni broj kopija nikako ne prelazi nekoliko desetaka...
sam hobi je zapravo poprilično autorski zaštićen u svojoj biti, jer je puno lakše uć na pirate bay, ukucat nešto(film, igricu) i čekat da se skine...a puno je teže naručivat blokove, razat kartone, 3d printat i ostalo...

ovaj forum i hobi općenito je u principu ispunjen dobronamjernimi i poštenim ljudima...zato mi je u neku ruku smiješno (al opet u drugu žalosno) gledat te ljude kako se već tri stranice zamaraju moralnim sitnicama dok se država (ne samo naša) koprca u moralnim apsurdima...
Ovi su korisnici zahvalili autoru stoka za post (ukupno 3):
dlakarAntomondendarii42
Avatar
thegrey
Reactions:
Postovi: 381
Pridružen/a: 02 ožu 2011, 08:12
Ima zahvala: 78 puta
 pohvaljen: 204 puta

Re: Izrada kopija igara

Post Postao/la thegrey »

dendarii42 je napisao/la: 03 vel 2019, 17:36U pravu si. Sam sebe pokopao vlastitim argumentom :lol: :lol: :facepalm
Ma sve 5. Koliko sam stigao pogledati link na one "Puteve prijateljstva", izgleda mi kao da zapravo ništa nije copy pasteano iz TTR (nemam TTR pa ne mogu vidjeti da li je to točno). I na temelju toga žena žena ispada legalno čista. Ili se varam?
No s moralne strane mi to nije u redu, pogotovo kad mi netko iz obrazovnog sustava sa ovakvim stavovima bude uključen u edukaciju djeteta.
Ovi su korisnici zahvalili autoru thegrey za post:
grof
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”