Izrada kopija igara

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Butch
Reactions:
Postovi: 249
Pridružen/a: 19 stu 2018, 16:14
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 139 puta
Kontakt:

Re: Izrada kopija igara

Post Postao/la Butch »

U ovom threadu nam jedino fali jos prica o ustasama.

Cura je radila Pictionary, i na kraju nije ni izaslo toliko jeftinije.
Samo printanje u boji je dosta skupo.

Izradu igara ne vidim kao nesto nemoralno.
Mislim da isto kao i sa filmovima, serijama, knjigama placamo komociju.

Mnogo mi je lakse imati igru na steamu, nego traziti istu na piratebayu.
Dok recimo za serije koje pratim bih trebao imati pretplatu na Netflixu, HBO-u, Amazonu, Hulu-u, Syfy-u i vjerojatno jos nekom.
E pa ne moze.
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Izrada kopija igara

Post Postao/la stoka »

ja osobno plaćam stvari do kojih mi je stalo...manjim dijelom je to iz moralnih razloga, a većim jer uživam u tome i cijenim trud koji su ljudi uložili u izradu tog proizvoda...do prije 10 godina sam posuđivao 2-3 filma u videoteci tjedno...jer mi je bio gušt ući u taj prostor ispunjen filmovima, sresti druge filmofile, popričati sa radnicima u videoteci...sad toga nema, i šta ću, prisiljen sam skidat...naravno, odem u kino 2-3 puta misečno, al to je ipak malo skuplji sport...za nas koji volimo udrit po kokicama...e, jeste primjetili kako su kokice TO GO u cinestara dosta veće od "velikih", a cijena je ista?eto, moj mali doprinos vama kolegama s foruma...

ne znam miki u kojem smislu misliš da su maria i coh svemirski brod za command and colors? eventualno ako misliš na kvalitetu same igre, jer je cijenovo razlika marie i commanda 5 - 10 dolara, ali commad ima daleko kvalitetnije komponente, mapa je fina, ima i karte, a blokovi zacijelo dosta koštaju...na sam opip karata se vidi da je gmt kvalitetniji...

za uštedu kod izrade igri bi reka da je ona relativna...cijena izrade je, sudeći po mikijevim izradama od 40-60 posto cijene igre (ispravi me ako griješim)...koliko sati najčešće utrošiš?10-12 sati otprilike?ako je radni sat u hrvata 25 kuna, reka bi onda na kraju da te ispadne više nego da je nabaviš kupovinom?a komplenta razina kvalitete je ipak pretpostavljam manje kvalitetna...da ne spominjem da se recimo kvaliteta i dizajn recimo gmt kutije teško može postići (bar nisam vidio da je neko od naših postigao u kućnoj radinosti)...i to govorimo o momcima koji znaju kako...ja bi osobno vjerojatno zaljepio sam sebe prilikom izrade...
naravno, ti uživaš u izradi te igre, tako a tih 10-12 sati ne smatraš utrošenim vremenom, nego zabavom...
Ovi su korisnici zahvalili autoru stoka za post:
miljenko
Avatar
miki0102
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 476
Pridružen/a: 22 vel 2017, 22:55
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 413 puta
Kontakt:

Re: Izrada kopija igara

Post Postao/la miki0102 »

stoka je napisao/la: 31 sij 2019, 18:00 ja osobno plaćam stvari do kojih mi je stalo...manjim dijelom je to iz moralnih razloga, a većim jer uživam u tome i cijenim trud koji su ljudi uložili u izradu tog proizvoda...do prije 10 godina sam posuđivao 2-3 filma u videoteci tjedno...jer mi je bio gušt ući u taj prostor ispunjen filmovima, sresti druge filmofile, popričati sa radnicima u videoteci...sad toga nema, i šta ću, prisiljen sam skidat...naravno, odem u kino 2-3 puta misečno, al to je ipak malo skuplji sport...za nas koji volimo udrit po kokicama...e, jeste primjetili kako su kokice TO GO u cinestara dosta veće od "velikih", a cijena je ista?eto, moj mali doprinos vama kolegama s foruma...

ne znam miki u kojem smislu misliš da su maria i coh svemirski brod za command and colors? eventualno ako misliš na kvalitetu same igre, jer je cijenovo razlika marie i commanda 5 - 10 dolara, ali commad ima daleko kvalitetnije komponente, mapa je fina, ima i karte, a blokovi zacijelo dosta koštaju...na sam opip karata se vidi da je gmt kvalitetniji...

za uštedu kod izrade igri bi reka da je ona relativna...cijena izrade je, sudeći po mikijevim izradama od 40-60 posto cijene igre (ispravi me ako griješim)...koliko sati najčešće utrošiš?10-12 sati otprilike?ako je radni sat u hrvata 25 kuna, reka bi onda na kraju da te ispadne više nego da je nabaviš kupovinom?a komplenta razina kvalitete je ipak pretpostavljam manje kvalitetna...da ne spominjem da se recimo kvaliteta i dizajn recimo gmt kutije teško može postići (bar nisam vidio da je neko od naših postigao u kućnoj radinosti)...i to govorimo o momcima koji znaju kako...ja bi osobno vjerojatno zaljepio sam sebe prilikom izrade...
naravno, ti uživaš u izradi te igre, tako a tih 10-12 sati ne smatraš utrošenim vremenom, nego zabavom...
Evo kolika je cijena blokova. https://ugg2nd.de/en/Warehouse-Clearanc ... C-Exp.html
Commands & Colors Ancients 59,95 €; https://www.philibertnet.com/en/gmt/332 ... 10073.html
MARIA 34.50€ http://www.igraj.si/druzabne-igre-maria ... arch=Maria
ili
Raiders of the Deep: U-boats of the Great War, 1914-18 99,90 € https://www.philibertnet.com/en/compass ... 31219.html

Pa sad mi reci kakve su to komponente u ovoj trećoj da toliko košta!?
Ratne igre su preskupe za ono što dadu kad je riječ o komponentama, a sad čisto sumnjam da će se eurogameri složiti s time da su interesantnije pa to opravdava visoku cijenu.

Kad sam pričao o svemircima mislio sam na kompleksnost i dubinu igre. C&C nije ništa drugo nego Memoire 44 samo sa blokovima. Uglavnom i jedno i drugo su igre za djecu za razliku od ove druge dvije koje sam naveo.
Iz onog ranije vidiš da blokovi u maloprodaji koštaju 5-6 E pa razlika Maria - C&C nikako ne može biti 25E.
slika
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Izrada kopija igara

Post Postao/la stoka »

dobro, ova maria je slučajno kod slovenca 35 eura...zna se koja je cijena marie, 45-50 eura...ja sam polovnu platio 350 kuna...i to sam još strahovao da će me neko preteć u kupovini...u hexasima, koji je uvijek najrelevatniji, je razlika 7 eura, 48 maria, command 55...ova treća koju si navea je compass games, koji je poznat kao najskuplja firma...komponente su im relativno kvalitetne i često obrade teme s margina, pa eto...ko voli nek izvoli...
za wargameove je cijena skuplja jer je manji interes, manja naklada, samim time sam proizvod (ne komponente, već ideja proizvoda) mora isplatit manji broj ljudi...naklade su od tisuću do pet tisuća, dok neki pandemic il nešto slično ide po par desetaka tisuća...kako onda mogu bit iste cijene? eno recimo pc igra od gary grigsby (il kako se već pise) war in the pacific košta 80 dolara...igra se bavi svim aspektima pacifičkog rata, od stanja goriva svake brigade, do toga koji pilot vozi koji avion...koliko ljudi to zanima, odnosno koliko ljudi je u stanju naučiti i igrati takvu igru?jako malo njih...al oni koje to zanima i koji su u stanju naučit igrat tu igru, njima će najmanji problem bit platit tih 80 dolara...zato i je cijena takva...neke druge igre su možda i bolje, recimo heart of iron, al dođu 30 dolara...jer će više tisuća ljudi kupit igru, i na kraju će paradox opet sebi nać računicu...
ja se nikad ne ljutim na cijene igara, il bilo čega...il kupim il ne kupim...
Avatar
miki0102
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 476
Pridružen/a: 22 vel 2017, 22:55
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 413 puta
Kontakt:

Re: Izrada kopija igara

Post Postao/la miki0102 »

Pa ni ja se ne ljutim na cijenu igre pa ako mi se ne sviđa cijena, igru napravim. :-) Je li izrada isplativa!? Naravno da nije no ako ću to slobodno vrijeme provesti u kvantiteti kao npr. pogledati neki talk show na tv, sportski susret, film, seriju ili nešto slično onda rađe biram aktivno sudjelovanje u izradi ili igri igara. Nekada sam gubio zilion vremena na filmove i sportska događanja i ništa nisam od toga zaradio (najčešće sam to vrijeme nepovratno izgubio na glupost) te su rijetki bili trenutcu apsulutne ugode.
Od ove izrade dobro se zabavim, kasnije se poigram, a na kraju i nešto ušparam. U svakom slučaju win-win situacija.
U zadnje vrijeme sam odlučio da ću između ljudi koji nešto rade i onih koji gledaju kako ti to nešto rade izabrati ove prve i život mi je ugodniji i uzbudljiviji.
slika
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Izrada kopija igara

Post Postao/la stoka »

:thumbs
ka šta neki kupe pomidore na pijaci, a neki prekopaju vrta i posade svoje.i još budu na svježem zraku. :lol:
Ovi su korisnici zahvalili autoru stoka za post (ukupno 2):
miki0102sadistiko
krofetki
Reactions:
Postovi: 76
Pridružen/a: 06 ruj 2014, 09:51
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 25 puta

Re: Izrada kopija igara

Post Postao/la krofetki »

Suma sumarum: Ako se nekom da radit kopija igre, nek ju i radi! :thumbs

A ove rasprave tipa : "Jadni izdavači! miki0102 im je uzeo 1 artikal na sveukupnu prodaju te igre!" su smiješni! Nit će izdavači propast zbog toga,niti će to osjetiti na prodaji......pogotovo jer nisu svi ludi kao miki0102 :bleh da idu radit kopije ! :mrgreen:

Previše je to vremena i truda da bi to velik postotak ljudi radio!

P.s. A, ako je mikiju to gušt....pa štancaj frende do mile volje! :bravo :lol:
Ovi su korisnici zahvalili autoru krofetki za post (ukupno 2):
miki0102d0nkey
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: Izrada kopija igara

Post Postao/la dlakar »

Eto samo za informaciju, castles of burgundy je koštao oko 50kn....
Ali što je bitnije, nije motiv novac. Možda je u početku bio, ali sam se brzo navukao i pokušavo što bolje izraditi igru...i tada to postaje hobi. Možda sama izvedba u konačnici bude jeftina, ali ulaganje u hobi je veliko. Kupio sam printer, giljotinu, skalpele, razna pomagala. Naravno da to ne bih radio da ne volim i da mi ne pruža zadovoljstvo. U toj sekciji foruma znate što ćete naći pa ga jednostavno ignorirajte. Nama koji izrađujemo dobro dođe pošto lijepo surađujemo i pomažemo jedni drugima....
Ovi su korisnici zahvalili autoru dlakar za post (ukupno 3):
sadistikoLourdinVatanen
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Izrada kopija igara

Post Postao/la kockica »

Ili narodski rečeno, kako moja skoro 90-godišnja baka stalno spominje, svakom bedaku njegovo veselje.
Vukozec
Reactions:
Postovi: 560
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 552 puta

Re: Izrada kopija igara

Post Postao/la Vukozec »

Dok god netko izrađuje kopije za vlastitu kućnu uporabu nemam problema sa tim. Na to gledam kao na hobi u kojem je naglasak upravo na samoj izradi, to je ono što je valjda svima koji se time bave gušt. Jesu li ljudi koji znaju slikati pa gledajući u fotografiju originala naslikaju npr. vlastitu verziju Mona Lise i okače je doma na zid učinili išta nemoralno ili nezakonito? Naravno da nisu.

A prodaja piratskih kopija ili bilo koji drugi oblik ostvarivanja profita na njima je naravno nemoralna i kriminalna aktivnost.
slika
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”