A Game of Thrones Wargame or not

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: A Game of Thrones Wargame or not

Post Postao/la dlakar »

Mislim da ima dosta rasprava o tome gdje ta igra pripada. To što je vatanen napisao apsolutno stoji ali isto tako se mora uzet u obzir da je to perspektiva igrača koji ima iskustva sa "čistokrvnim" ratnim igrama i shvaćam taj stav koji se zauzima. Meni ko laiku AGOT djeluje ko ratna igra....možda taj aspekt pregovaranja, blefiranja i metagejma općenito ju malo udaljuje od te kategorije ...ali rat je u pitanju. Dali rizik, koji je banalan, isto spada u kategoriju wargame? Po meni da. Opet kažem, da uđem u svijet igara o kojem vi pričate, vjerojatno bih promjenio mišljenje....al ovako.... Dok ne probam lava, svinja je za mene kralj životinja.
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 588 puta
 pohvaljen: 577 puta

Re: A Game of Thrones Wargame or not

Post Postao/la Stips »

Kad @Vatanen ima taj svoj stil :)

Meni je aGoT najsličniji Diplomacyju, samo sa par twistova koji igru čine igrivijom. Bih li nazvao Diplomacy wargameom? Bih, koliko i Twilight Struggle - nekom vrstom. Od Diplomacyja do šaha i go-a je samo korak. I onda je u slijedećem trenutku i igra mlina (9 men's morris) wargame - imamo dvije strane u konfliktu, i svi potezi koje vučemo su usmjereni uništenju protivnika ili njegove volje za borbu (~predaji). To je slipery slope, jer je onda svaka konfliktna igra i ratna.

I dalje, svaka igra koja ikako rangira igrače po uspjehu, dakle svaka ona u kojoj se jasno može odrediti neko završno stanje u kojoj je netko pobjedio a netko nije i od kojeg nema više smislenog završnog stanja + 1 potez, ne zahtjeva li bilo nadjačavanje bilo nadmudrivanje bilo ostalih protivnika (konfliktna) bilo igre same (co-op). Pa bi po tome svaka igra u kojoj je čovjek imalo agent bila ratna.

Uostalom, što je to 'rat'? Je li to vojno politička kategorija? Ima ili veze sa kulturom (as in: Kulturkampf)? Je li i trgovinski rat - rat? Ako nije, zašto nije? Ako jest, opet zašto?

Stvar nije do mehanike pa da se može odgovoriti sa da ili ne (npr, nešto ili jest ili nije hex&counter), nego do teme.
Tako da bi odgovor bio: "I je i nije" (nezadovoljavajuće, ali usporedi sa 42 iz H2G2: prvo, zna li se kako točno ide pitanje?)

Znači, definiraj mi rat, a ja ću tebi _ratnu igru_.

Ovo je varijanta one rasprave je li "Twilight Struggle" wargame ili nije.
Koja se, koliko god bila zezancija, sidri na činjenici kako je semantika riječi 'wargame' skroz konfuzna.
Stvar je posve subjektivna.

Uostalom, niti bgg ne zna točno što je to wargame:
https://boardgamegeek.com/boardgamesubd ... 4/wargames
Ovo je skroz lirski opis - jasno nam je što je rečeno, ali kao uputa za nekakvu racionalnu klasifikaciju baš i nije od koristi.

Još bih dodao, čišći pojam je consim, kao CONflict SIMulation, i to odgovara ovom zadnjem Vatanenovom "operativno da wargame može biti samo igra koja se konstruira od teme dobro izučene konkretne bitke ili rata prema dolje (mehanici - koja se povija temi) te igra kojoj je ratni sukob nosivi princip" ali opet definicija pada jer onda Space Empires 4x nije wargame a recimo Memoir 44 jest.

Tako da je meni već neko vrijeme wargame isti detektor kao i ameritrash ili euro - vidiš da netko nije neuk, ali niti da se nije (još) pravo udubio u materiju. Nema wargameova, samo spojeva tema i mehanika koje će ishoditi jedan _osjećaj_ (dakle, iracionalni impuls) da se odigralo nešto što bi se moglo nazvati ratom (bitkom, čarkom...)

Uostalom, i u svijetu consima postoji frakcija koja kaže da ništa, ni monsteri ni ništa, ne stavljaju igrača u čizme vojskovođe jer A) ima se historic hindsight, B) ima se izravna kontrola nad više formacija nego što to stožer ikada može imati C) nema pravog fog of wara (a kod većine hex and countera, nikakvog) i D) logistika je u igrama sluškinja borbi, dok je u stvarnosti češće obrnuto.
Zadnja izmjena: Stips, dana/u 14 pro 2018, 13:18, ukupno mijenjano 2 puta.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Stips za post (ukupno 2):
sadistikoVatanen
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 588 puta
 pohvaljen: 577 puta

Re: A Game of Thrones Wargame or not

Post Postao/la Stips »

dlakar je napisao/la: 14 pro 2018, 12:42 Mislim da ima dosta rasprava o tome gdje ta igra pripada. To što je vatanen napisao apsolutno stoji ali isto tako se mora uzet u obzir da je to perspektiva igrača koji ima iskustva sa "čistokrvnim" ratnim igrama i shvaćam taj stav koji se zauzima. Meni ko laiku AGOT djeluje ko ratna igra....možda taj aspekt pregovaranja, blefiranja i metagejma općenito ju malo udaljuje od te kategorije ...ali rat je u pitanju. Dali rizik, koji je banalan, isto spada u kategoriju wargame? Po meni da. Opet kažem, da uđem u svijet igara o kojem vi pričate, vjerojatno bih promjenio mišljenje....al ovako.... Dok ne probam lava, svinja je za mene kralj životinja.
Apsolutno.
Jer kategorija je skroz subjektivna.

Recimo osobno bih se složio sa @margeom, i pozvao bih svakog da ode na bgg na sekciju za wargaming i pretplati se na par tema koje mu zapnu za oko pa da neko vrijeme čita koje su to rasprave.
evo na prvu nekoliko:
https://boardgamegeek.com/thread/211182 ... ooker-myth
https://boardgamegeek.com/thread/2102933/sealion
https://boardgamegeek.com/thread/210433 ... ey-are-ine

No naravno, ne moraju te teme zanimati svakoga. Dapače.

Ako netko igra samo party gameove i nekakve zapravo fillere, za njega je i Memoir 44 wargame. I isto tako, čim da izjavu da bi baš volio zaigrati neki wargame _poput M44_, korak je bliže da si nađe suigrača po mjeri. I to mislim bez trunke cinizma. Pa i meni je nekad M44 bio super i 'prava glavolomka'...

Za kraj, evo liste sa baš dobrim prijedlozim za casual wargaming (što god to da znači):
https://boardgamegeek.com/thread/210852 ... ting-what/
Ovi su korisnici zahvalili autoru Stips za post (ukupno 2):
sadistikoVatanen
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”