Spiel des Jahres

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Odgovori
Avatar
joezg
Reactions:
Postovi: 337
Pridružen/a: 17 kol 2011, 11:03
Ima zahvala: 24 puta
 pohvaljen: 201 put
Kontakt:

Re: Spiel des Jahres

Post Postao/la joezg »

Donedavni predsjednik SdJ žirija, Tom Felber, je 2014 na BGG.CON održao govor o SdJ u kojem je objašnjeno sve o SdJ. Povijest nagrade, kome je namjenjena, zašto i za koga su izmislili KdJ, kako biraju igre i sl.

Svakako preporučujem, ako vas ta tema zanima:
https://www.youtube.com/watch?v=JSpUgND6TJY
Avatar
joezg
Reactions:
Postovi: 337
Pridružen/a: 17 kol 2011, 11:03
Ima zahvala: 24 puta
 pohvaljen: 201 put
Kontakt:

Re: Spiel des Jahres

Post Postao/la joezg »

Meni je Kindomino, npr. izvrsna igra. Netko je napisao da je u jednoj partiji vidio sve što Kingdomino pruža i to mi je zazvučalo kao kritika. Mogu se, donekle, složiti da je to i istina, ali ne vidim zašto je to loše. Meni je igra dobra ako se zabavljam dok je igram. Za zabavu mi nije potrebno da mogu u svakoj partiji otkriti nešto novo. S obzirom na to koliko novih igara igram i koliko često igru igram samo nekoliko puta, pada mi na pamet kako bi meni loš aspekt mogla biti činjenica da igru treba otkrivati kroz mnoge partije.
Ovi su korisnici zahvalili autoru joezg za post:
Shich
Avatar
DarkDefender
Reactions:
Postovi: 513
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 11:36
Ima zahvala: 271 put
 pohvaljen: 464 puta

Re: Spiel des Jahres

Post Postao/la DarkDefender »

Vukozec je napisao/la: 16 lis 2018, 15:29 Reći da u RftG sve ovisi o sreći....
Ne kazem da sve ovisi o sreci, samo da ima puno veci utjecaj nego sto se na prvu cini. Nije bas da mozes nesto puno planirati u igri. Odigras i nadas se da ces dobiti nesto sto ti odgovara.
Vukozec je napisao/la: 16 lis 2018, 15:29 U RftG će iskusni igrač pobijediti početnika 10 od 10 puta.
Inace, ja sam, u svojoj prvoj partiji, pobijedio iskusnog igraca. I to je cak bio igrac koji obicno pobijedi kad stavimo novu igru na stol.
Avatar
Gordan
Reactions:
Postovi: 852
Pridružen/a: 22 tra 2011, 15:04
Lokacija: Split
Ima zahvala: 352 puta
 pohvaljen: 703 puta
Kontakt:

Re: Spiel des Jahres

Post Postao/la Gordan »

DarkDefender je napisao/la: 16 lis 2018, 21:34
Vukozec je napisao/la: 16 lis 2018, 15:29 Reći da u RftG sve ovisi o sreći....
Ne kazem da sve ovisi o sreci, samo da ima puno veci utjecaj nego sto se na prvu cini. Nije bas da mozes nesto puno planirati u igri. Odigras i nadas se da ces dobiti nesto sto ti odgovara.
Koliko si partija ukupno odigrao?
I reče Jahve Drakuli: "Nećeš, razbojniče!" (©WinkDickerson)
slika
Vukozec
Reactions:
Postovi: 560
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 552 puta

Re: Spiel des Jahres

Post Postao/la Vukozec »

@DarkDefender Nije bio dovoljno iskusan :)

Ključ RftG-a je paziti što ti protivnik radi i prilagoditi svoju taktiku tako da tvoje akcije ne pomažu njemu (a da njegove po mogućnosti idu tebi u korist). To je, kao što mu ime govori, utrka. Utrka do veceg broja bodova prije nego se dogodi jedan od dva uvjeta kraja partije. Nije uopce bitan apsolutni iznos bodova, vec samo da ih imaš više od protivnika. Treba znati procijeniti kada forsirati brzi kraj, a kada pokušati produljiti partiju.
slika
Avatar
DarkDefender
Reactions:
Postovi: 513
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 11:36
Ima zahvala: 271 put
 pohvaljen: 464 puta

Re: Spiel des Jahres

Post Postao/la DarkDefender »

Gordan je napisao/la: 16 lis 2018, 21:59 Koliko si partija ukupno odigrao?
Jako malo, mozda 3-4, tako da je moje misljenje samo dojam koji sam stekao, ali drugi ljudi u ekipi, koji su igrali dosta vise, su se uglavnom slozili.
Vukozec je napisao/la: 16 lis 2018, 22:06 @DarkDefender Nije bio dovoljno iskusan :)

Ključ RftG-a je paziti što ti protivnik radi i prilagoditi svoju taktiku tako da tvoje akcije ne pomažu njemu (a da njegove po mogućnosti idu tebi u korist). To je, kao što mu ime govori, utrka. Utrka do veceg broja bodova prije nego se dogodi jedan od dva uvjeta kraja partije. Nije uopce bitan apsolutni iznos bodova, vec samo da ih imaš više od protivnika. Treba znati procijeniti kada forsirati brzi kraj, a kada pokušati produljiti partiju.
Ne znam koliko je bio iskusan, ali znam da je igrao i uzivo i online, tako da je sigurno skupio partija.

Jasno mi je da igra u 2 igraca ne mari za ukupan broj bodova. Ako protivniku uskratim 5 bodova, to je kao da sam ih ja dobio. Ne zelis valjda reci da je to strategija. Poanta je da ja imam nekoliko karata u ruci i imam 2 opcije, odabrati nesto sto mi najvise pogoduje trenutno, ili odabrati nesto sto ce mi mozda pogodovati vise ako uspijem izvuci nesto drugo. To je vise push your luck nego strategija.

Netko je ranije spomenuo tresetu. Tamo barem na pocetku imas sve karte i mozes odabrati strategiju. Naravno da je pocetni draw cista sreca, ali razliciti igraci ce s istim kartama dosta razlicito bodova skupiti.
Avatar
Gordan
Reactions:
Postovi: 852
Pridružen/a: 22 tra 2011, 15:04
Lokacija: Split
Ima zahvala: 352 puta
 pohvaljen: 703 puta
Kontakt:

Re: Spiel des Jahres

Post Postao/la Gordan »

Također ima nešto i u poznavanju decka i ocjeni vjerojatnosti da ti korisne karate dođu.
Čuj, sad u totalno bit snob, al odigrao sam vjerojatno 5-znamenkasti broj partija (ozbiljno). Da je igra luckfest, vjeruj mi da to ne bi bio slučaj. Mislim da mogu nešto bolje procijenit igru od nekog tko je odustao u startu.
I reče Jahve Drakuli: "Nećeš, razbojniče!" (©WinkDickerson)
slika
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: Spiel des Jahres

Post Postao/la dlakar »

Ma naravno da i RFTG i TM imaju veliki udio sreće u kombinaciji sa taktiziranjem. Nema dugoročne strategije nego u trenutku biraš što ti je najpovoljnije odigrat. Meni takve igre odgovaraju. Za TM mogu samo reći da će iskusni igrač sigurno pobjedit početnika zbog poznavanja karata, boljeg pozicioniranja na mapi i zauzimanja milestona i awardsa. Novi igrač ne može sve to uzet u kalkulaciju i vjerojatno će izgubit koliko god dobre karte imo. Ta prednost iskusnog igrača nestaje već nakon 3-4 partije. Po meni, TM je sasvim solidna igra u kojoj možeš uživat dok i ne pobjeđuješ....malo zna frustrirat kad te baš nikako ne ide draft ali opet pokušavaš na razne načine držat korak sa drugima i to na kraju zna bit tako gusto da te ubiti dijelio jedan ili dva poteza do pobjede a da toga nisi ni bio svjestan. A što se tiče kompleksnosti....igrao sam je u dvije ekipe koje su na razini catana...i bila je super prihvaćena. Nisu briljirali ali su se super zabavili....a i kod moje redovne grupe je izašla 10-ak puta na stol...što mogu za rijetko koju igru reći. Iako mi nije ni blizu najbolje igre koju sam igrao, ipak ima ono nešto u sebi.
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
Avatar
DarkDefender
Reactions:
Postovi: 513
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 11:36
Ima zahvala: 271 put
 pohvaljen: 464 puta

Re: Spiel des Jahres

Post Postao/la DarkDefender »

Gordan je napisao/la: 16 lis 2018, 22:44 Također ima nešto i u poznavanju decka i ocjeni vjerojatnosti da ti korisne karate dođu.
Čuj, sad u totalno bit snob, al odigrao sam vjerojatno 5-znamenkasti broj partija (ozbiljno). Da je igra luckfest, vjeruj mi da to ne bi bio slučaj. Mislim da mogu nešto bolje procijenit igru od nekog tko je odustao u startu.
Mogu prihvatiti da igra ima nesto vise strategije nego sto se meni ucinilo, ali svejedno mislim da to ne moze biti nesto puno. Plus, ponavljam kako to nije samo moje misljenje nego cijele gaming grupe u kojoj ima igraca koji su dosta igrali igru (vjerojatno ne ko ti, ali svejedno). Poznavanje decka... opet... ne znam mogu li to nazvati strateskim elementom. U bilo kojoj push your luck igri znas sto te moze zadesiti i koje su sanse.

Ne zelim reci da je igra cista sreca, ali nije ni strategija.

Ostatak tvog komentara necu komentirati jer si i sam naglasio kako zvuci. :)
Avatar
DarkDefender
Reactions:
Postovi: 513
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 11:36
Ima zahvala: 271 put
 pohvaljen: 464 puta

Re: Spiel des Jahres

Post Postao/la DarkDefender »

Aj da se vratim ne temu. Ovo sam igrao od Spiel des Jahres igara. Poredano po tome sto mi je draze i pomijesano s Kennerspiel:

1. Catan
2. Carcassonne
3. Istanbul
4. Kingdom Builder
5. 7 Wonders
6. Dixit
7. Hanabi
8. Torres
9. Village
10. Codenames
11. Ticket to Ride
12. Keltis
13. Dominion
14. Kingdomino
15. Alhambra
16. Colt Express
17.Camel Up

Iako moram priznati da sam Catan i Carcassonne igrao toliko puta da ih razmisljam spustiti na ljestvici cisto iz razloga jer bi radije zaigrao neku novu igru.

Thurn and Taxis sam upravo nabavio (jos nisam igrao) i nekako ocekujem da ce mi to biti bolja verzija Ticket to Ridea. TTR mi je dobra gateway igra, samo mi je prebrzo dosadio.
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”