Spiel des Jahres

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
Nuuq
Reactions:
Postovi: 1151
Pridružen/a: 22 srp 2013, 04:35
Ima zahvala: 682 puta
 pohvaljen: 858 puta
Kontakt:

Re: Spiel des Jahres

Post Postao/la Nuuq »

Gordan je napisao/la: 15 lis 2018, 22:18 Čuj, ja čak i izbjegavam igre koje su "preisfurane" i nastojim ne letit baš za razvikanim trendovima (tipa pandemic fuj legacy, gloomhaven i sl). TM sam počeo igrat "before it was cool" :) Bez imalo pretjerivanja mogu reć da sam od "zagriženog fana društvenih igara" postao "zagriženi fan Terraforming Marsa i ostalih društvenih igara". Šta je super jer trenutno ne trošim toliko para na igre. ;)
Ako me pitaš da ti objasnim zašto, nisam siguran da bih znao... Jednostavno mi je predobra. A vidio sam da ima još dosta takvih pacijenata...
Ma razumijem ja fiksaciju za igru. Takav sam ja za Concordia. To je igra koju bih da igram stalno, a onda jos malo. Nesto u tom ogromnom decku TM mi stvara odbojnost, kao i one take that karte.
Naradio se ja da skupim resurse za, ne sjećam se sada sta, nesto, i protivnik povuce kartu kaze: 'a, vidi, gubiš tri resursa.' Preozbiljna je igra za takve karte.
Opet, apsolutno razumijem da ti je najbolja i neka je. Da se mi jednom nadjemo pa da odigramo prvo TM, a nakon nje Concordia, pa da se ko ljudi posvadjamo oko toga zasto i koja je bolja. Ha ja.
slika
Vukozec
Reactions:
Postovi: 564
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 557 puta

Re: Spiel des Jahres

Post Postao/la Vukozec »

Nisam probao ni TM ni GH. GH bih probao nakon što probam koju stotinu igara prije njega, TM bih probao odmah.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vukozec za post:
Gordan
slika
Avatar
Papaver
Reactions:
Postovi: 405
Pridružen/a: 02 ruj 2016, 16:46
Lokacija: Zagreb-Pula-Slatina
Ima zahvala: 936 puta
 pohvaljen: 658 puta
Kontakt:

Re: Spiel des Jahres

Post Postao/la Papaver »

+1 za TM pacijenta.
slika
Avatar
Gordan
Reactions:
Postovi: 852
Pridružen/a: 22 tra 2011, 15:04
Lokacija: Split
Ima zahvala: 352 puta
 pohvaljen: 703 puta
Kontakt:

Re: Spiel des Jahres

Post Postao/la Gordan »

Nuuq je napisao/la: 15 lis 2018, 22:50 Ma razumijem ja fiksaciju za igru. Takav sam ja za Concordia. To je igra koju bih da igram stalno, a onda jos malo. Nesto u tom ogromnom decku TM mi stvara odbojnost, kao i one take that karte.
Naradio se ja da skupim resurse za, ne sjećam se sada sta, nesto, i protivnik povuce kartu kaze: 'a, vidi, gubiš tri resursa.' Preozbiljna je igra za takve karte.
Opet, apsolutno razumijem da ti je najbolja i neka je. Da se mi jednom nadjemo pa da odigramo prvo TM, a nakon nje Concordia, pa da se ko ljudi posvadjamo oko toga zasto i koja je bolja. Ha ja.
Stvar s TM je da ima more načina za složit dobru kombinaciju i ta gomila karata je gomila dobrih karata. Što više igraš više dobrih kombinacija pronalaziš i mijenjaš mišljenje o vrijednosti nekih karata. Uglavnom na bolje. :D
Složit ću se da su karte koje ti skidaju resurse jako iritantne, ali njih zbilja nema puno. Imaš asteroide koji ti unište biljke, a onome tko odigra daju puno toga dobrog. Ostale karte koje ti skidaju resurse uglavnom nose negativne bodove. To su jednostavno usputne stvari koje nekad nalete, ne igraš te karte kao dio taktike. Ja ih u pravilu niti ne kupujem.
Igra jako cilja na realnost, bazirana je na znanosti (tj znanstvenoj fantastici, al s većim naglaskom na "znanstvenoj", nego "fantastici") i sve u igri stvarno ima smisla. Neće ti nikad ić sve glatko, jbg.

Može, ako naletim do Sarajeva javim se. :D Ili ti svrati u Split.
I reče Jahve Drakuli: "Nećeš, razbojniče!" (©WinkDickerson)
slika
Vukozec
Reactions:
Postovi: 564
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 557 puta

Re: Spiel des Jahres

Post Postao/la Vukozec »

Sa wikipedije:

"The criteria on which a game is evaluated are:
1. game concept (originality, playability, game value) 2. rule structure (composition, clearness, comprehensibility) 3. layout (box, board, rules), 4. design (functionality, workmanship)"
(plus što mora biti izdana na njemačkom tržištu u zadnjih godinu dana)

Ja bi to preveo ovako - nagrađena igra mora biti:
1. Privlačna i zanimljiva što većem dobnom rasponu
2. Privlačna i zamiljiva što širem profilu igrača (nije bitna toliko masovnost, već širina, da se sviđa i pasioniranim i casual gamerima i non-gamerima itd., također poželjno da profil nije sužen spolom, rasom, obrazovanjem i sličnim karakteristikama igrača)
3. Originalna (novelty faktor) i atraktivna (od izgleda same kutije, do izgleda igre)

Evo onda rangiranih 11 SdJ igara koje sam igrao na dva načina: prvo rangirano onako kako se meni sviđaju, pa onda rangirane po gore navedenim kriterijima.

Osobni rank:
1. El Grande // Očito najozbiljnija igra na listi, ovih dana bi sigurno spadala pod Kennerspiel.
2. Colt Express // Superzabavna, a navigiranje kroz kaos nije toliko trivijalno koliko izgleda.
3. Ticket to Ride // Mala prednost u odnosu na Carc jer TtR nudi više dugoročnog planiranja i napetosti.
4. Carcassonne // Moj gateway u ovaj hobi, i dalje ga volim zaigrati. Slaganje tileova je za mene jednostavno dobar osjećaj, opuštajuća aktivnost za mozak. Često se ne može predvijeti koja taktika skupljanja bodova (puno brzih bodovanja, ili čekanje na veliko bodovanje kasnije) se isplati, ali to u Carcu nekako dođe intiutivno i prirodno (vidi Qwirkle), te se da primjetiti koji su igrači talentiraniji za to.
5. Codenames // Preferiram pictures. Zaslužuje sav uspjeh koji je postigla.
6. Dominion // Dobra igra, nisam istražio ni 10% njenog svijeta, u društvu više volimo igre koje imaju manje hendlanja kartica. Također bi danas bila u Kennerspiel kategoriji.
7. Kingdomino // Igrao samo jednom, no mislim da je i to dovoljno da se vidi sve što igra nudi. Dobar malo jači filler, ali meni ne nudi puno toga što nema u drugim, privlačnijim igrama.
8. Catan // Najmanje mi drag od 3 gateway klasika, predug za sadržaj i (ne)sreća na kocki zna biti frustrirajuća.
9. Dixit // Pored Codenames pictures nemam veliku želju za Dixit.
10. Qwirkle // Generalno nemam ništa protiv apstraktnih mozgalica. Ono što mi smeta u Qwirkle je što uglavnom na potezu imate nekoliko opcija koje same po sebi vrijede slično (za razliku od Scrabble, ovdje non-stop imate situaciju kad se stavljanjem samo jedne pločice možete nadovezati na nešto od ranije i tako skupiti više bodova nego da stavite više pločica), no kalkulacija optimalnog poteza s obzirom na raspored na stolu, pločice koje imate i koje još možete izvući bi trajala dugo, pa da ne usporavamo igru uglavnom igramo bez prejeranog vaganja poteza.
11. Hanabi // Kraj u kojem se uspjeh rangira na temelju nekakve ocjene broja skupljenih bodova je antiklimatičan (kad prvi put s nekim igram igru, reakcija je uglavnom: "čekaj, i to je to?") i jednoličan. Volio bih da je zanimljivi mehanizam (zbog kojeg je igra sigurno i dobila nagradu) u kojem su karte sa kojima igrate vidljive svima osim vama (što rezultira pravom kooperativnošću, a ne coop-om gdje jedan igrač može preuzeti kontrolu nad svima) ukomponiran u neku zanimljiviju igru.

Osobni rank ako uključimo i 3 Kennerspiel winnera koje sam igrao:
1. Istanbul
2. 7 Wonders
3. El grande
4. Colt Express
5. TtR
6. Carcassonne
7. Village
itd.

SdJ rank:
1. Codenames // samo komentar zašto je CN broj 1: premda je igra izgledom manje atraktivna od većine ostalih, a i ulazna dob je nešto viša, jednostavnost/originalnost omjer je off the charts. Nijedna druga igra se ne može mjeriti sa njom po pitanju širine publike kojoj je privlačna. Za CN mogu zainteresirati doslovno bilo koga, i za to mi je potrebna cca minuta.
2. Carcassonne
3. Ticket to Ride
4. Catan
5. Colt Express
6. Dixit
7. Kingdomino
8. Qwirkle
9. El grande
10. Dominion
11. Hanabi
slika
Avatar
DarkDefender
Reactions:
Postovi: 513
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 11:36
Ima zahvala: 271 put
 pohvaljen: 464 puta

Re: Spiel des Jahres

Post Postao/la DarkDefender »

Nisam jos igrao Terraforming Mars, ali od ljudi s kojima se ja igram sam cuo da ima isti problem kao Race for the Galaxy. A to je da je igra na srecu s iluzijom strategije. Drugim rijecima, postoje komboi koje mozes izvesti, karte koje dobro rade s drugim kartama i sl., ali da nemas bas puno izbora oko strategije. Gradis ono sto imas i nadas se da ce ti izaci ono sto dobro ide s time.

E sad, Race for the Galaxy sam igrao i tamo sam stvarno imao takav osjecaj. Sad, nitko od ove moje ekipe nije puno igrao TM jer smo ga automatski prekrizili na racun tih nekoliko komentara pa me zanima je li netko od vas isto imao takav osjecaj dok je igrao?
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1243
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1189 puta
 pohvaljen: 920 puta
Kontakt:

Re: Spiel des Jahres

Post Postao/la Antomon »

Kao svaka igra sa špilom karata, i u TM postoji "luck of draw". Ako se igra bez draftanja karata, onda se slažem da igra ima problem kao Race for Galaxy. Ali ako se igra sa draftingom, onda se taj problem u velikoj mjeri elimira (hate drafting i sl.). Naglašavam "u velikoj mjeri" jer opet postoji šansa da prva karta koju zadršiš prilikom draftanja baš treba tebi.

TM nije igra dugoročne strategije, nego procjene trenutne situacije i kako najbolje reagirati u tom trenutnku. Defenitvno postoje situacije kada sreća prevagne i ne možeš reagirati, ali i dalje vjerujem ako igraš sa nekime tko zna igrati da će te on pobjediti prvih 3-4 puta, pod uvijetom da igrate sa draftingom.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Antomon za post:
DarkDefender
Avatar
marge
Reactions:
Postovi: 855
Pridružen/a: 16 stu 2012, 20:26
Ima zahvala: 278 puta
 pohvaljen: 765 puta
Kontakt:

Re: Spiel des Jahres

Post Postao/la marge »

moji osjećaji prema Terraforming Mars su jako podijeljeni, npr. nakon prve partije sam igru više od osam mjeseci ostavio na ledu, a trenutno mi je br. 1 na hot listi i jednostavno vuče na još te iako i dalje smatram da mi se igra generalno baš i ne sviđa, u zadnja tri mjeseca imam 12 odigranih partija većinom u petero.. i danas planiram ju opet zaigrat (po prvi put s prelude ekspanzijom)
Avatar
Gordan
Reactions:
Postovi: 852
Pridružen/a: 22 tra 2011, 15:04
Lokacija: Split
Ima zahvala: 352 puta
 pohvaljen: 703 puta
Kontakt:

Re: Spiel des Jahres

Post Postao/la Gordan »

Vukozec je napisao/la: 16 lis 2018, 13:44 Sa wikipedije:

"The criteria on which a game is evaluated are:
1. game concept (originality, playability, game value) 2. rule structure (composition, clearness, comprehensibility) 3. layout (box, board, rules), 4. design (functionality, workmanship)"
(plus što mora biti izdana na njemačkom tržištu u zadnjih godinu dana)
I onda pobjedi Kingdomino rofl rofl rofl
I reče Jahve Drakuli: "Nećeš, razbojniče!" (©WinkDickerson)
slika
gogo666
Reactions:
Postovi: 327
Pridružen/a: 19 vel 2018, 17:58
Ima zahvala: 17 puta
 pohvaljen: 242 puta

Re: Spiel des Jahres

Post Postao/la gogo666 »

Meni je isto tako bilo sa TM.
Prvi put kad sam odigrao, reko wtf ljudi tu vide.
Nakon drugog puta sam se zakacio i igrao cak i solo.

Sad ju ne igramo jer ju nema nitko iz drustva za igranje.

Meni sve card drafting engine building igre daju taj neki opustajuci mozak na pasu filing, kartu vuces bez stresa jer ju vices random, engine je sve bolji i sve vise para/bodova se vrti
Bas zadovoljavajuće

A TM mi je naj smooth igra tog tipa pa samim time i najvise izaziva ovisnost
Ovi su korisnici zahvalili autoru gogo666 za post:
Gordan
slika
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”