Spiel des Jahres

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
Gordan
Reactions:
Postovi: 852
Pridružen/a: 22 tra 2011, 15:04
Lokacija: Split
Ima zahvala: 352 puta
 pohvaljen: 703 puta
Kontakt:

Re: Spiel des Jahres

Post Postao/la Gordan »

DarkDefender je napisao/la: 16 lis 2018, 14:07 Nisam jos igrao Terraforming Mars, ali od ljudi s kojima se ja igram sam cuo da ima isti problem kao Race for the Galaxy. A to je da je igra na srecu s iluzijom strategije. Drugim rijecima, postoje komboi koje mozes izvesti, karte koje dobro rade s drugim kartama i sl., ali da nemas bas puno izbora oko strategije. Gradis ono sto imas i nadas se da ce ti izaci ono sto dobro ide s time.

E sad, Race for the Galaxy sam igrao i tamo sam stvarno imao takav osjecaj. Sad, nitko od ove moje ekipe nije puno igrao TM jer smo ga automatski prekrizili na racun tih nekoliko komentara pa me zanima je li netko od vas isto imao takav osjecaj dok je igrao?
TM i RFTG - moje dvi najdraže igre upće :ljubav
Da iluzija strategije... rofl
Istina, ako oba igrača igraju savršeno, onda će odlučit sreća. Kao i u trešeti npr. To ne znači da nema strategije, potrebe za pravom procjenom sitacije i adekvatnom reakcijom. Moram priznat da i mene nekad nervira taj utjecaj sreće. Npr. ako imaš bolju korporaciju u startu si u velikoj prednosti. Draft dosta popravlja stvari, ali daleko od toga da eliminira utjecaj sreće.
U svakom slučaju, unatoč random elementu, ne mogu se složit da je u pitanju "iluzija" srategije. I u ratu postoji utjecaj sreće pa nitko ne priča o iluziji strategije Napoleona i Kutuzova...
I reče Jahve Drakuli: "Nećeš, razbojniče!" (©WinkDickerson)
slika
Avatar
Gordan
Reactions:
Postovi: 852
Pridružen/a: 22 tra 2011, 15:04
Lokacija: Split
Ima zahvala: 352 puta
 pohvaljen: 703 puta
Kontakt:

Re: Spiel des Jahres

Post Postao/la Gordan »

gogo666 je napisao/la: 16 lis 2018, 15:12 Meni je isto tako bilo sa TM.
Prvi put kad sam odigrao, reko wtf ljudi tu vide.
Nakon drugog puta sam se zakacio i igrao cak i solo.

Sad ju ne igramo jer ju nema nitko iz drustva za igranje.

Meni sve card drafting engine building igre daju taj neki opustajuci mozak na pasu filing, kartu vuces bez stresa jer ju vices random, engine je sve bolji i sve vise para/bodova se vrti
Bas zadovoljavajuće

A TM mi je naj smooth igra tog tipa pa samim time i najvise izaziva ovisnost
Mislim da si ispravno detektirao čari igre. Taj osjećaj zadovoljstva dok je igraš i slažeš svoj engine i dobivaš sve više i više bodova na sve više načina...
I reče Jahve Drakuli: "Nećeš, razbojniče!" (©WinkDickerson)
slika
Vukozec
Reactions:
Postovi: 560
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 552 puta

Re: Spiel des Jahres

Post Postao/la Vukozec »

Gordan je napisao/la: 16 lis 2018, 15:11
Vukozec je napisao/la: 16 lis 2018, 13:44 Sa wikipedije:

"The criteria on which a game is evaluated are:
1. game concept (originality, playability, game value) 2. rule structure (composition, clearness, comprehensibility) 3. layout (box, board, rules), 4. design (functionality, workmanship)"
(plus što mora biti izdana na njemačkom tržištu u zadnjih godinu dana)
I onda pobjedi Kingdomino rofl rofl rofl
Slažem se. Premda solidna igrica za svoje trajanje, Kingdomino je prilično "meh" za igru godine. No, Hanabi je najviše meh, tu su nagradili običnu dosjetku.
slika
Vukozec
Reactions:
Postovi: 560
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 552 puta

Re: Spiel des Jahres

Post Postao/la Vukozec »

Reći da u RftG sve ovisi o sreći....

U RftG će iskusni igrač pobijediti početnika 10 od 10 puta.
Zadnja izmjena: Vukozec, dana/u 16 lis 2018, 16:17, ukupno mijenjano 1 put.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vukozec za post:
Gordan
slika
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Spiel des Jahres

Post Postao/la kockica »

Antomon je napisao/la: 16 lis 2018, 14:22 Kao svaka igra sa špilom karata, i u TM postoji "luck of draw". Ako se igra bez draftanja karata, onda se slažem da igra ima problem kao Race for Galaxy. Ali ako se igra sa draftingom, onda se taj problem u velikoj mjeri elimira (hate drafting i sl.). Naglašavam "u velikoj mjeri" jer opet postoji šansa da prva karta koju zadršiš prilikom draftanja baš treba tebi.

TM nije igra dugoročne strategije, nego procjene trenutne situacije i kako najbolje reagirati u tom trenutnku. Defenitvno postoje situacije kada sreća prevagne i ne možeš reagirati, ali i dalje vjerujem ako igraš sa nekime tko zna igrati da će te on pobjediti prvih 3-4 puta, pod uvijetom da igrate sa draftingom.
Odlično, i još nešto, prije prelude tm je bila igra udvoje gdje smo na kraj najčešće bili bodovno vrlo blizu, i da je takva luda sreća presudna to bi bilo vrlo nemoguće.
Avatar
Gordan
Reactions:
Postovi: 852
Pridružen/a: 22 tra 2011, 15:04
Lokacija: Split
Ima zahvala: 352 puta
 pohvaljen: 703 puta
Kontakt:

Re: Spiel des Jahres

Post Postao/la Gordan »

Vukozec je napisao/la: 16 lis 2018, 15:25
Gordan je napisao/la: 16 lis 2018, 15:11
Vukozec je napisao/la: 16 lis 2018, 13:44 Sa wikipedije:

"The criteria on which a game is evaluated are:
1. game concept (originality, playability, game value) 2. rule structure (composition, clearness, comprehensibility) 3. layout (box, board, rules), 4. design (functionality, workmanship)"
(plus što mora biti izdana na njemačkom tržištu u zadnjih godinu dana)
I onda pobjedi Kingdomino rofl rofl rofl
Slažem se. Premda solidna igrica za svoje trajanje, Kingdomino je prilično "meh" za igru godine. No, Hanabi je najviše meh, tu su nagradili običnu dosjetku.
Uuu tu se ne slažem. Hanabi mi je valjda treća u top 3 :D Izvanredna logička igra! (Ali samo kad je igraš online. Uživo zahtjeva i dobru memoriju, a ja zaboravim i kako se zovem. :D )
I reče Jahve Drakuli: "Nećeš, razbojniče!" (©WinkDickerson)
slika
Avatar
Bojan1983
Reactions:
Postovi: 272
Pridružen/a: 22 sij 2016, 21:20
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 372 puta
 pohvaljen: 376 puta
Kontakt:

Re: Spiel des Jahres

Post Postao/la Bojan1983 »

Vukozec je napisao/la: 16 lis 2018, 15:25 No, Hanabi je najviše meh, tu su nagradili običnu dosjetku.
ufff... najbolja SDJ igra... jedina greska je sto je trebala bit u kenner kategoriji, jer hanabi je sve samo ne "lagana igra za cijelu obitelj"
slika
Avatar
Killa
Reactions:
Postovi: 408
Pridružen/a: 12 lip 2011, 20:42
Lokacija: Split
Ima zahvala: 676 puta
 pohvaljen: 310 puta

Re: Spiel des Jahres

Post Postao/la Killa »

El Grande, 7 Wonders i Tikal - jedna bolja od druge - nikad ih se neću rješiti ni prestati igrati.
Vukozec
Reactions:
Postovi: 560
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 552 puta

Re: Spiel des Jahres

Post Postao/la Vukozec »

Jasno mi je da vam Hanabi može biti zanimljiv i izazovan. Ali pogledajte opis koji se kriteriji uzimaju za nagradu iz mog prethodnog posta. Hanabi je jedino originalan (zato sam i rekao da su nagradili dosjetku). Nikakav trud nije uložen ni u izgled, ni u temu, dakle u pokušaj da se taj originalni mehanizam ukomponira u nešto veće. Za Hanabi vam i ne treba Hanabi, za čas posla ga složite sami od dva obična špila igračih karata.
slika
Avatar
Gordan
Reactions:
Postovi: 852
Pridružen/a: 22 tra 2011, 15:04
Lokacija: Split
Ima zahvala: 352 puta
 pohvaljen: 703 puta
Kontakt:

Re: Spiel des Jahres

Post Postao/la Gordan »

Hanabiju tema niti ne treba :)
I reče Jahve Drakuli: "Nećeš, razbojniče!" (©WinkDickerson)
slika
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”