Jesenski boardgame izazov!

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Vukozec
Reactions:
Postovi: 560
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 552 puta

Re: Jesenski boardgame izazov!

Post Postao/la Vukozec »

FRIDAY (2011., Friedemann Friese)

#solo1/1

Autor Fridaya je poznati dizajner Friedemann Friese (Power Grid). Igra je najbolje rangirana igra za jednog i isključivo jednog igrača na BGG (trenutno #310).

Odigrao sam sinoć jednu partiju, svoju treću ukupno, i izgubio ostavši bez života na zadnjoj hazard kartici u crvenoj fazi. :nee

slika

Dominion je igra koja mi se sviđa, no koju sam doživio kao solo multi-player igru: svatko gleda samo sebe i svoj deck (doduše igrao sam samo bazni Dominion, siguran sam da brojne ekspanzije i varijante nude više interakcije). Friday me podsjeća na Dominion: deck-building igra u kojoj je ključno znati podrezati deck. Samo što su u Fridayu izbačeni ti suigrači sa kojima ionako nije bilo velikog kontakta :)

Minijaturno portabilno pakiranje je plus, kao i trajanje partija od 20-30min. Čini mi se da Friday u odnosu na Onirim (još jednu popularnu solo kartašku igru) sa svim njegovim kombinacijama ekspanzija, ipak ima kraći životni vijek, no 3 partije su premalo za donošenje konačne presude.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vukozec za post:
kockica
slika
Vukozec
Reactions:
Postovi: 560
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 552 puta

Re: Jesenski boardgame izazov!

Post Postao/la Vukozec »

FOR SALE (1997., Stefan Dorra)

#6p(1/1) #pre2000(1/5)

Dobrodržeći mali klasik je omiljeni filler u mom društvu. Iznimno brz za naučiti, shvatiti, setupirati, odigrati (obično odigramo bar 3-4 partije), kompaktan, idealan za pubove, kantine i slična mjesta (samo se vjetra treba paziti), te uz sve to jako zabavan ako vas, poput nas zabavljaju situacije kad gledate ljude kako se znoje dok biraju manje od dva zla (odustati ili uložiti još). Odličan i u 6 igrača kad pazite na svaki novčić i u 3 kad imate više početnog kapitala za manevriranje (u 2 ga ne bih preporučio).

slika
S ovim kartama se može do drugog mjesta :)
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vukozec za post (ukupno 2):
dadoValsim
slika
Vukozec
Reactions:
Postovi: 560
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 552 puta

Re: Jesenski boardgame izazov!

Post Postao/la Vukozec »

VITICULTURE EE (2013., 2015., Jamey Stegmaier, Alan Stone)

#jesen(1/2)

Evo jedna definitivno jesenska igra. Ne samo da je jedna od najpoznatijih jesenskih aktivnosti - berba grožđa i pravljenje vina - dio teme koja ovdje ima prilično snažan flavor premda je igra euro, već se igra odvija po fazama koje predstavljaju godišnja doba, pa jesen doslovno postoji u ovoj igri, kao što se vidi na slici dolje. Doduše, sve aktivnosti oko pravljenja vina su prebačene na zimu, a jesenska faza je prilično rudimentalna, no što je tu je.

slika

U mom društvu smo još na ceci prihvaćamo li ovu igru među naše evergreene ili će ipak ostati među igrama drugog reda, pa sam i ja na ceci kupiti Tuscany ili ne. Glavni prigovori svode se na visitor kartice (a pomalo i na ostale) kod kojih čisti faktor sreće prilikom izvlačenja može činiti drastičnu razliku. Uistinu, sreća s karticama na početku može dati nekome nedostižni vjetar u leđa, a isto tako sreća kod zadnjeg izvlačenja može predstavljati deus ex machina koji donosi presudne vp u zadnji tren, dok netko drugi može izvući nešto potpuno beskorisno.

Solo varijanta, naročito kampanja je odlična.
slika
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Jesenski boardgame izazov!

Post Postao/la kockica »

Neke prigovore bi se moglo riješiti sa mapom iz tuscany ekspanzije, visitor kartice eventualno da zamijeni novcima ali ne znam ništa o njima jer mi još nisu stigle
Vukozec
Reactions:
Postovi: 560
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 552 puta

Re: Jesenski boardgame izazov!

Post Postao/la Vukozec »

COLT EXPRESS (2015., Christophe Raimbault)

#spieldesjahres(1/3)

Spiel des Jahres pobjednik od prije 3 godine. Trenutno je na 13. mjestu od 41. SdJ pobjednika sortiranih po BGG ranku. Neposredno ispred njega su Hanabi i Catan, a iza njega Thurn and Taxis i Camel Up.
https://boardgamegeek.com/geeklist/2366 ... d-bgg-rank

slika

Meni osobno jako draga i zabavna igra. Definitivno nije za one koji traže strogo kontrolirane strateške igre (koje volim i ja, ali nisam isključiv :) ). Puno je tu nepredvidljivosti i kaosa, ali svejedno morate biti non-stop koncentrirani i pratiti zbivanja, tojest koje karte se odigravaju, jer u protivnom ćete sigurno završiti uvjerljivo posljednji. Glavna zamjerka je što karakteri nisu možda najbolje balansirani. Cheyenne se svima čini kao daleko najmoćniji lik (svako njeno korištenje specijalne moći rezultira swingom od minimalno 500 dolara/VP-a između dva igrača, što je u prosjeku četvrtina/petina iznosa kojeg pobjednik skupi - nijedan drugi karakter nema ability koji uzrokuje toliki swing u VP). No tome se može doskočiti tako da se igra bez specijalnih moći (premda to daje dodatno osobnost likovima) ili da se neki koje smatramo prejakima ili preslabima izbace (ako se ne igra sa svih 6).

Svejedno po meni apsolutno zaslužena nagrada za igru godine (uvijek bih bez razmišljanja radije igrao nju neko ove dvije koje su neposredno ispred nje). 3D mapa (aka vlak) je vrlo atraktivna i originalna, interakcija među igračima je neprestana i vrlo zabavna, a tema, odnosno osjećaj da stvarno radite ono što igra tvrdi da radite, jako jako izražena (mislim da je Colt primjer igre gdje je prvo bila tema, pa onda mehanika).

EDIT: kad kažem "apsolutno zasluženo nagrada za igru godine", treba ipak napomenuti da ova igra sadrži nasilne poteze kao što su udaranje šakom i pucanje iz revolvera, te da igrači u njoj igraju ulogu kriminalaca koji pljačkaju vlak. Sve je to light, likovi su karikaturni i zafrkancija je očita, no ipak igra nije za sve dobne skupine. Proizvođač sugerira dob od 10+, a BGG community 8+. S obzirom da inače mislim da djecu prerano i olako navikavamo da nasilje uzimaju zdravo za gotovo, ipak bih se složio sa proizvođačem.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vukozec za post (ukupno 2):
dadokockica
slika
Vukozec
Reactions:
Postovi: 560
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 552 puta

Re: Jesenski boardgame izazov!

Post Postao/la Vukozec »

Da ist der Wurm drin (2011., Carmen Kleinert)

#kinderspiel

Kinderspiel des Jahres pobjednik iz 2011.

STRATEGIJA = 1/5
SREĆA = 5/5
DIZAJN = 5/5

Dakle igra je 99% čista sreća (postoje dvije minimalne odluke koje se donose tijekom igra, koje uglavnom ne mogu puno utjecati na razvoj, ali zgodno je da je to ubačeno da klinci uče donositi prve strateške odluke). No svejedno je to odlična dječja igra koju volim zaigrati sa klincima. Glavni adut igre je dizajn koji je prekrasan i pametan. Dvoslojna ploča je lukav način da se trenutno stanje sakrije, pa se tako održava napetost do samog kraja. Usto je takva ploča savršeno tematski smislena (crvi ruju ispod zemlje), što je sa klincima uvijek plus, te stvarno raskošno ilustrirana sa mnoštvom detalja (isplati se samo gledati u ploču neko vrijeme). Stoga je igra zanimljiva i većim klincima, a to je i prva igra koju moja 1.75-godišnjakinja može igrati (uz moju asistenciju naravno). Sa njom izbacim i one dvije spomenute male strateške odluke, te samo rolamo kockice i guramo crvlje "članke", što je njoj vrlo zabavno i jedva čeka da crv proviri na kraju. Apsolutna preporuka za (male) klince.

slika
slika
Avatar
joezg
Reactions:
Postovi: 337
Pridružen/a: 17 kol 2011, 11:03
Ima zahvala: 24 puta
 pohvaljen: 201 put
Kontakt:

Re: Jesenski boardgame izazov!

Post Postao/la joezg »

Totalni hit za malu djecu i u našoj obitelji.
Igra je de facto roll and move po stazi koja ima samo polja i ništa više. Ko prvi pobjednik.
Ali caka je u tome da je stvar zapakirana tako zgodno da oduševljava klince.
Vukozec je napisao/la: 22 lis 2018, 11:08 Da ist der Wurm drin (2011., Carmen Kleinert)

#kinderspiel

Kinderspiel des Jahres pobjednik iz 2011.

STRATEGIJA = 1/5
SREĆA = 5/5
DIZAJN = 5/5

Dakle igra je 99% čista sreća (postoje dvije minimalne odluke koje se donose tijekom igra, koje uglavnom ne mogu puno utjecati na razvoj, ali zgodno je da je to ubačeno da klinci uče donositi prve strateške odluke). No svejedno je to odlična dječja igra koju volim zaigrati sa klincima. Glavni adut igre je dizajn koji je prekrasan i pametan. Dvoslojna ploča je lukav način da se trenutno stanje sakrije, pa se tako održava napetost do samog kraja. Usto je takva ploča savršeno tematski smislena (crvi ruju ispod zemlje), što je sa klincima uvijek plus, te stvarno raskošno ilustrirana sa mnoštvom detalja (isplati se samo gledati u ploču neko vrijeme). Stoga je igra zanimljiva i većim klincima, a to je i prva igra koju moja 1.75-godišnjakinja može igrati (uz moju asistenciju naravno). Sa njom izbacim i one dvije spomenute male strateške odluke, te samo rolamo kockice i guramo crvlje "članke", što je njoj vrlo zabavno i jedva čeka da crv proviri na kraju. Apsolutna preporuka za (male) klince.

slika
Avatar
joezg
Reactions:
Postovi: 337
Pridružen/a: 17 kol 2011, 11:03
Ima zahvala: 24 puta
 pohvaljen: 201 put
Kontakt:

Re: Jesenski boardgame izazov!

Post Postao/la joezg »

- 5 igara starijih od 2000.
Elfenland (1998.)
Uno (1971.)

- 4 igre sljedećih autora (u bilo kojoj kombinaciji, može sve od istog, od svakog po jedna, kako god): Uwe Rosenberg, Reiner Knizia, Wolfgang Kramer, Steve Jackson

- 3 Igre koje imaju BGG Rank iza 1000. mjesta
Uno (15936)

- 3 Spiel des Jahres pobjednika
Elfenland (1998.)

- 1 Kennerspiel des Jahres pobjednik

- 1 Kinderspiel des Jahres pobjednik

- 1 cooperative boardgame (pravi coop, dakle barem jedan suigrač, solo se ne računa)
Time's Up! Kids

- 1 solo boardgame (službene i neslužbene varijante dozvoljene)

- 1 igra u 6 ili više igrača
Time's Up (6)
Witts & Wagers (6)
Elfenland (6)
Eclipse (6)

- Ovo je jesenski izazov pa je zadnji zadatak: odigrati 2 igre koje imaju poveznicu sa jeseni (dio igre mora jasno upućivati na jesen, jesenske aktivnosti i slično)
Ovi su korisnici zahvalili autoru joezg za post:
Vukozec
Vukozec
Reactions:
Postovi: 560
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 552 puta

Re: Jesenski boardgame izazov!

Post Postao/la Vukozec »

Uno zaslužuje bolji plasman! :)
slika
Avatar
joezg
Reactions:
Postovi: 337
Pridružen/a: 17 kol 2011, 11:03
Ima zahvala: 24 puta
 pohvaljen: 201 put
Kontakt:

Re: Jesenski boardgame izazov!

Post Postao/la joezg »

- 5 igara starijih od 2000.
Elfenland (1998.)
Uno (1971.)

- 4 igre sljedećih autora (u bilo kojoj kombinaciji, može sve od istog, od svakog po jedna, kako god): Uwe Rosenberg, Reiner Knizia, Wolfgang Kramer, Steve Jackson
Blue Lagoon (Knizia) New

- 3 Igre koje imaju BGG Rank iza 1000. mjesta
Uno (15936)
Time's Up! Kids (6445) New
Hamsterbande (13257) New
Kakerlaloop (12403) New
Azul: Stained Glass of Sintra (5672) New
Railroad Ink: Deep Blue Edition (4389) New
Railroad Ink: Blazing Red Edition (6083) New
Memoarr! (1757) New
Neom (8794) New
The River (6535) New
Just One (6775) New
Micropolis (2960) New
Planet (7614) New
Blue Lagoon (2482) New
Reef (1251) New
Dice Settlers (3788) New

- 3 Spiel des Jahres pobjednika
Elfenland (1998.)

- 1 Kennerspiel des Jahres pobjednik

- 1 Kinderspiel des Jahres pobjednik

- 1 cooperative boardgame (pravi coop, dakle barem jedan suigrač, solo se ne računa)
Time's Up! Kids
Hamsterbande New

- 1 solo boardgame (službene i neslužbene varijante dozvoljene)

- 1 igra u 6 ili više igrača
Time's Up (6)
Witts & Wagers (6)
Elfenland (6)
Eclipse (6)
Bad Bones (6) New

- Ovo je jesenski izazov pa je zadnji zadatak: odigrati 2 igre koje imaju poveznicu sa jeseni (dio igre mora jasno upućivati na jesen, jesenske aktivnosti i slično)
Hamsterbande (hrčci skupljaju hranu prije jeseni, ježić skuplja palo lišće) New
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”