dado's TOP 10 Alternativa

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Odgovori
Avatar
dado
Reactions:
Postovi: 1256
Pridružen/a: 16 lis 2014, 16:54
Ima zahvala: 3369 puta
 pohvaljen: 1995 puta
Kontakt:

dado's TOP 10 Alternativa

Post Postao/la dado »

Zadnjih dana sam malo gledao svoju kolekciju i primjetio sam da imam neke igre koje nisu toliko razvikane, a po mom mišljenju mogu biti dobra alternativa nekim od razvikanijih/poznatijih igara i tako sam dobio ideju da sastavim ovu listu. U zagradama su bgg rankovi igara i ideja je što je veći razmak između igara to su na višoj poziciji na ovoj listi.

10.Mysterium (155) -----> Deception Murder In Hong Kong (170)

9.Stone Age (79) -----> Raiders Of The North Sea (131)

8.Carcassonne (139) -----> Cacao (495)

7.Hanabi (276) -----> The Game (897)

6.Patchwork (57) -----> New York 1901 (734)

5.Ticket To Ride (125) -----> Royals (846)

4.Lost Cities (292) -----> Capital Lux (1299)

3.Voyages of Marco polo (40) -----> Covert (1199)

2.Jaipur (106) -----> Holmes: Sherlock & Mycroft (1272)

1.7 Wonders (42) -----> Paper Tales (2270)

Sutra kad uhvatim vremena napišem razloge za svaku igru.
Ovi su korisnici zahvalili autoru dado za post (ukupno 4):
AntomondlakarKaroluxor
slika
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1242
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1188 puta
 pohvaljen: 920 puta
Kontakt:

Re: dado's TOP 10 Alternativa

Post Postao/la Antomon »

Gledao sam svojevremeno Paper tales ali tada nije bio dostupan u Europi (barem kamo sam ja gledao). Može li kratki ostvrt i osobni dojam o igri ?
Avatar
dado
Reactions:
Postovi: 1256
Pridružen/a: 16 lis 2014, 16:54
Ima zahvala: 3369 puta
 pohvaljen: 1995 puta
Kontakt:

Re: dado's TOP 10 Alternativa

Post Postao/la dado »

Evo s malim zakašnjenjem kratki opisi i razmišljanja o navedenim igrama:

10. Mysterium (155) -----> Deception Murder In Hong Kong (170)
- Iako produkcijski Mysterium razvaljuje Deception, igrivost Deceptiona mi više odgovara jer forenzičar svim igračima u isto vrijeme daje clue dok u Mysteriumu duh daje clue svakom igraču posebno što može potrajati. Prednost Mysteriuma je što dobro funkcionira i u 2 igrača dok je za Deception potrebno najmanje 5. Treba napomenuti i da je Mysterium čisti co-op dok je Deception co-op sa izdajicom.

9. Stone Age (79) -----> Raiders Of The North Sea (131)
- Dva worker placementa koja su poprilično različita: Stone Age – igrači imaju hrpu radnika, kada ih šalju po resurse nikad točno ne znaju koliko tih resursa će dobiti, dosta veliki utjecaj sreće zbog puno kockica. Raiders – igrači imaju 1 radnika, kada ga nekamo stave točno znaju što dobivaju, utjecaj kockica manji nego kod Stone Agea.

8. Carcassonne (139) -----> Cacao (495)
- Dok Carcassonne može biti multiplayer solitaire (ovisno o tome koliko želite biti zločesti), u Cacau igrači dobivaju stvari i na potezima drugih igrača što mi se jako sviđa jer kada stavljate pločicu morate paziti što dajete ostalim igračima.

7. Hanabi (276) -----> The Game (897)
- Hanabi nikad nisam nešto previše volio. Mislim da Beyond Baker Street to radi bolje. E sad, The Game baš možda i nema nekih sličnosti s Hanabijem ali ima sličnu vibru. Dodatni plus je što se može igrati i solo.

6. Patchwork (57) -----> New York 1901 (734)
- Ako volite polyomino igre (Patchwork, Barenpark, Indian Summer, NMBR9, Cottage Garden), postoji velika šansa da će vam se svidjeti New York 1901, lijepo ilustrirana obiteljska igra za 2-4 igrača s temom izgradnje nebodera u New Yorku. Smatram da bi igri pogodovalo nekoliko map packova s različitim konfiguracijama gradova u stilu Ticket to Ridea.

5. Ticket To Ride (125) -----> Royals (846)
- Ticket to Ride + area control, tako bi se najbolje mogao opisati Royals. Moram napomenuti da je ploča u izdanju Arcane Wondersa JAKO nepregledna.

4. Lost Cities (292) -----> Capital Lux (1299)
- Ako niste upoznati s Capital Luxom možda je najbolje da pročitate opis igre: https://igranje.hr/igre/capital-lux

3. Voyages of Marco polo (40) -----> Covert (1199)
- Još uvijek mi nije jasno zašto je Covert tako nisko rangiran. Što se mene tiče ima bolju temu, privlačnije izgleda i ima zanimljiviju dice placement mehaniku od Marca Pola.

2. Jaipur (106) -----> Holmes: Sherlock & Mycroft (1272)
- Obje igre su set collection igre za 2 igrača i dok Jaipur ima push your luck mehaniku, Holmes ima zanimljivi worker placement gdje ako obadva igrača stave radnika na istu radnju, ta radnja im nije dostupna sljedeći krug.

1. 7 Wonders (42) -----> Paper Tales (2270)
@Antomon
- Napomena: dojam o Paper Talesu je nakon nekoliko odgledanih videa gameplaya i 1 odigrane partije u 2 igrača. Tematski u igri pričamo priču našeg kraljevstva kroz 200 godina (4 kruga). Grafički stil (koji je za mene bio jedan od selling pointa) je onako, kolažni, kao iz nekakve slikovnice. Nakon draftanja karata iste slažemo ispred sebe u križaljku 2x2. Pri tome je bitno koje karte su u gornjem redu jer one sudjeljuju u ratu protiv protivnika s lijeve i desne strane. Za svaki dobiveni rat igrači dobivaju bodove. Nakon toga gledamo koje resurse i/ili novac nam te karte donose i pomoću njih možemo graditi građevine koje nam u daljnjem tijeku igre opet donose svakakve benefite i naravno bodove na kraju igre. Zadnja faza u krugu je starenje. Na sve karte stavljamo token starenja i ako karta ima 2 tokena ona "umire" i odbacuje se u discard. Jako zanimljiva mehanika. Igra ima jako puno raznih ikona ali sve su dobro ilustrirane i razumljive i nakon nekoliko partija ne bi više smjelo biti problema s razumijevanjem istih. Izgleda mi da postoje 3 puta do pobjede, fokusiranje na ratove, na izgradnju građevina ili kombinacija jednog i drugog. U našoj partiji nije bila velika bodovna razlika pa pretpostavljam da je igra balansirana ili smo obadvoje jako loše odigrali. rofl . Zaključak je da je Paper Tales 7 Wonders na steroidima. Ima dosta toga za probaviti ali mislim da će mi igra sa svakom novom partijom postajati bolja.
Ovi su korisnici zahvalili autoru dado za post (ukupno 4):
roverandomkockicaAntomonPapaver
slika
Avatar
Papaver
Reactions:
Postovi: 405
Pridružen/a: 02 ruj 2016, 16:46
Lokacija: Zagreb-Pula-Slatina
Ima zahvala: 936 puta
 pohvaljen: 658 puta
Kontakt:

Re: dado's TOP 10 Alternativa

Post Postao/la Papaver »

Jesi igrao The Mind? To bi ti moglo zamijeniti i Hanabi i The Game.

Inače super lista, slažem se za Deception i Cacao. :thumbs
Ovi su korisnici zahvalili autoru Papaver za post:
dado
slika
Avatar
dado
Reactions:
Postovi: 1256
Pridružen/a: 16 lis 2014, 16:54
Ima zahvala: 3369 puta
 pohvaljen: 1995 puta
Kontakt:

Re: dado's TOP 10 Alternativa

Post Postao/la dado »

Papaver je napisao/la: 23 svi 2018, 08:54 Jesi igrao The Mind? To bi ti moglo zamijeniti i Hanabi i The Game.

Inače super lista, slažem se za Deception i Cacao. :thumbs
Nisam još ali ga definitivno nabavljam. :thumbs
slika
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”