10 alternativa Riziku

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
Gordan
Reactions:
Postovi: 852
Pridružen/a: 22 tra 2011, 15:04
Lokacija: Split
Ima zahvala: 352 puta
 pohvaljen: 703 puta
Kontakt:

Re: 10 alternativa Riziku

Post Postao/la Gordan »

miljenko je napisao/la: 14 svi 2018, 11:01 Fakat ne vidim slicnost ciklada i riska, al ajde...
Pa nije baš velika sličnost. Ciklade su vrhunska igra, a Risk je zadnje smeće.

Neka sličnost je u smislu da imaš područja pod svojom kontrolom pa napadaš susjedna, zbrojiš jedinice i pridodaš rezultat bacanje kocke. To da matematička pozadina u Cikladama ima puno više smisla i da se sulude situacije kojih u Risku ima na pretek, ovdje iznimno rijetko javljaju je druga priča i vjerojatno nije nešto šta će prosječni igrač odmah uočit.

Međutim, Ciklade ne navodim kao igru SLIČNU Risku (jer slično smeću bi opet bilo smeće), nego kao ALTERNATIVU (što se i tražilo u prvom postu). Kako zavarat nekog tko ne vidi dalje od Riska i pogodit s gateway igrom? Meni se čini da su Ciklade za ovu situaciju odličan izbor. Nije prekomplicirano (što bi npr AGOT mogao bit) niti je promašena tema / mehanika (što bi većina gateway igara tipa Carcassonne i Catan bile), da ne spominjem sulude prijedloge poput Twilight Struggle.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Gordan za post:
kockica
I reče Jahve Drakuli: "Nećeš, razbojniče!" (©WinkDickerson)
slika
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 587 puta
 pohvaljen: 576 puta

Re: 10 alternativa Riziku

Post Postao/la Stips »

Gordan je napisao/la: 14 svi 2018, 13:01 Ciklade su vrhunska igra, a Risk je zadnje smeće.
:thumbs
Gordan je napisao/la: 14 svi 2018, 13:01 Neka sličnost je u smislu da imaš područja pod svojom kontrolom pa napadaš susjedna, zbrojiš jedinice i pridodaš rezultat bacanje kocke. To da matematička pozadina u Cikladama ima puno više smisla i da se sulude situacije kojih u Risku ima na pretek, ovdje iznimno rijetko javljaju je druga priča i vjerojatno nije nešto šta će prosječni igrač odmah uočit.
boldao ja

Ne iznimno rijetko, nego u praksi nikad.

Ako napadaš sa +3 vojnika od defenderove obrane i jedan ti pogine, i dalje imaš +2, pa ako i taj pogine i dalje imaš +1. Ok može se dogoditi, ali defender u praksi bježi nakon prvog kruga ako nije egal ili max +1 (ako se baš ne prelama partija); u riziku em ne možeš bježati em zašto i bi...

Ako pak napadaš sa +4 vojnika, to je autokill jednog defendera bez da i baciš kocke, a onda defender sa ostalima može bježati (ako ne može - autokill svih).

Kako je max koliko možeš imati vojnika 8, to je skroz pošteno. I svaki od njih služi nečemu i vrijedan ti je i skup je, pa ti nije samo tako odlučiti da neki pogine jer se inatiš ili ti je ćef za hazard (~kockanje). Dok u riziku vojnika imaš kao šodera, a i tretiraš ih tako.
Ma Cyclades je čista elegancija :)


(s tim da sam rizik 2210 igrao dosta prije tipa 15 god i tad mi je bio ok igra, a 'obični' risk smo igrali u doba prije toga, tek toliko da prođe vrijeme - mislim da ga ni tada nitko nije doživljavao kao zbilja igru.

Risk nije igra nego razbibriga, kao i npr bela (briškula, trešeta...).

Zapravo, kao alternativu Riziku možeš ponuditi bilo kaj: šetnju, boćanje, spavanje.... :lol: :lol: :lol:
Avatar
Gordan
Reactions:
Postovi: 852
Pridružen/a: 22 tra 2011, 15:04
Lokacija: Split
Ima zahvala: 352 puta
 pohvaljen: 703 puta
Kontakt:

Re: 10 alternativa Riziku

Post Postao/la Gordan »

Oprosti, ali trešeta je itekako igra (pogotovo u parove).
Ostalo stoji.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Gordan za post (ukupno 3):
kockicaStipsstoka
I reče Jahve Drakuli: "Nećeš, razbojniče!" (©WinkDickerson)
slika
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 587 puta
 pohvaljen: 576 puta

Re: 10 alternativa Riziku

Post Postao/la Stips »

@Gordan

Pa dobro, je. But you catch my drift. :)
Vukozec
Reactions:
Postovi: 560
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 552 puta

Re: 10 alternativa Riziku

Post Postao/la Vukozec »

sadistiko je napisao/la: 13 svi 2018, 18:51 Znam da nema puno veze sa Rizikom, ali barem vizualno podsjećaju: Imperial i Imperial 2030.
Ovu zadnju posjedujem i igrali smo je samo 2 puta, nažalost. Super mi je, a opet nije tako zahtjevna s pravilima.
Mi u zadnje vrijeme non-stop udaramo po 2030 (a igrali smo i original, u osnovi su to iste igre). Definitivno ima određene sličnosti sa Rizikom, no zabavno je vidjeti kako se igrači navikli na Rizik ponašaju u početku: bez obzira koliko im naglasili da ovdje NIJE poanta u uspostavljanju dominacije na mapi sa trupama zemalja kojima upravljaš, da na te zemlje ne smiješ gledati kao na svoje, oni uvijek u početku krenu sa pretjeranim razvojem vojske. Tako da nekim igračima Rizika će se Imperial svidjeti, a nekima će biti frustrirajuće iskustvo, naročito u početku dok se ne naviknu na dioničarsko/špekulantski način razmišljanja.

Mislim da je za igrače koji traže iskustvo slično Riziku ključno da igra ima mapu, po mogućnosti što manje apstraktnu (dakle što bliže stvarnoj zemljopisnoj mapi nekog područja), te da ključni mehanizam bude isti mehanizam koji je glavni u Riziku, a to je kontrola teritorija (Area control/Area influence), naravno uz simulaciju osvajanja dodatnih teritorija. Pa sa tim na umu evo dvije preprouke od mene:
1. Shogun // rekao bih da je u Shogunu bitnije razviti i braniti ono što imaš nego se samo koncentrirati na ekspanziju kao u Riziku (Shogun je naravno puno složenija igra, ekonomija je tu i važnija od ratovanja, a mehanizam simultanog programiranja poteza je nešto sa čime se beskonačno rolanje kockica u Riziku ne može mjeriti), no igra definitivno ima ratno-osvajački element koji će se svidjeti igračima Rizika (a tek kad skuže koliko je toranj bolji od kockica :) )
2. El Grande // Mislim da je Shogun (odnosno Wallenstein iz kojeg je nastao Shogun) pokupio dosta toga od ove igre, no ipak je stavljam iza Shoguna po pitanju alternative Riziku jer je u El Grandeu element direktnog međusobnog ratovanja između igrača ipak manje prisutan.

Ostalo:
- I Endevour bi mogao biti alternativa Riziku: ima i tu zauzimanja i kontrole teritorija, pa čak i nešto malo ratovanja, no ipak je to dosta apstraktnije u odnosu na ove gore spomenute igre.
- Sjećam se da mi se Game of Thrones dopala i da mi se činila kao alternativa Riziku, no igru sam igrao premalo i predavno da bih sad više znao reći.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vukozec za post (ukupno 2):
sadistikodgalesic2000
slika
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: 10 alternativa Riziku

Post Postao/la stoka »

udruga nema rizik?
rizik je smeće igra?
trešeta ni nije igra???
danas sve sami šokovi... :kava
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 587 puta
 pohvaljen: 576 puta

Re: 10 alternativa Riziku

Post Postao/la Stips »

Sad mi se odjednom igra trešeta... :lol: :lol: :lol:
Ovi su korisnici zahvalili autoru Stips za post (ukupno 2):
Gordanstoka
Avatar
miki0102
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 476
Pridružen/a: 22 vel 2017, 22:55
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 413 puta
Kontakt:

Re: 10 alternativa Riziku

Post Postao/la miki0102 »

Stipsonov je napisao/la: 16 svi 2018, 01:13 Sad mi se odjednom igra trešeta... :lol: :lol: :lol:
Kad smo već kod toga onda je i bela igra. Samo bacač karata, a ne igrač može napisati da bela nije igra. :D
slika
mljeko
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 392
Pridružen/a: 19 sij 2017, 22:56
Ima zahvala: 191 put
 pohvaljen: 520 puta
Kontakt:

Re: 10 alternativa Riziku

Post Postao/la mljeko »

Ja ću nabaciti malo u drugom smjeru i reći Antike ili čak Concordia.
Ovi su korisnici zahvalili autoru mljeko za post:
sadistiko
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”