"Problem" party gejmova

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
Studioworks
Reactions:
Postovi: 164
Pridružen/a: 02 ruj 2013, 16:57
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 210 puta
Kontakt:

"Problem" party gejmova

Post Postao/la Studioworks »

Imam veliki problem s party gejmovima. Fora su mi, kul igrice za nabaciti svako toliko, nasmijati se, popiti pivo s frendovima, zabaviti i to je to. Međutim, od kada sam krenuo u cijelu moju malu misiju širenja našeg hobija (od 2015.), pokazivanja igara novim ljudima i šeranjem svog entuzijazma mojim sugrađanima dvaput sam se susreo s "problemom" party gejmova.

Prvo kada sam ušao u Zaigranu Kozu (btw. iz Pule sam). Kada se riječ o udruzi proširila i kako je počelo dolaziti sve više ljudi, to je značilo i dosta veliku gužvu i ekstremno glasnu prostoriju u kojoj su dva stola party gamera uništila kompletni doživljaj ostalih stolova koji su igrali "normalne" igre koje ipak iziskuju malo manje bučnu atmosferu. Puno smo raspravljali o tome unutar udruge, ali nismo uspjeli naći pravo riješenje. Zabraniti party gejmove je bezveze, ali i smetati drugim igračima je isto tako bezveze. Na kraju se nekako kanalizirala ekipa koja je druge dane dolazila igrati heavy gejmove, dok us većinom zaobilazili petak (inače dan otvorenih vrata i najposjećeniji dan za posjetitelje) ili dolazili taj dan igrati lakše igre.

Onda sam se u jednom trenutku odvojio od Zaigrane Koze i u drugom prostoru uz pomoć par dečki pokrenuo novu igraonicu zvanu Valdragon. Malo je drugačija situacija tu zato što imamo na raspolaganju prostoriju jedan dan u tjednu (trenutno utorak). Na početku smo imali prostor koji je imao i kat pa bi se ekipa s party gejmovima sjela dolje i gornjim stolovima ne bi smetala, a uz to se i dosta rijetko igrao party gejm. Onda smo morali preseliti u drugu prostoriju i sada smo svi zajedno i dosta blizu. A da stvar bude goraigra se sve više party gejmova i onda je igrati Condorciju pored stola koji igra Saboteur užasno katastrofalno loše iskustvo.

Dakle, što napraviti? Kako riješiti situaciju? Zabraniti party gejmove je bzvz, ali je bzvz i igrati duže i kompliciranije igre u istoj prostoriji.

Veliko pitanje je i stvaraju li se gejmeri igranjem i pokazivanjem party gejmova? Npr kada dođe nova osoba i đeli nešto isprobati upozna se s laganim i party igrama, a na kraju niti ne doživi sve one ostale odlične igre. Onda kada im jednom dosade party gejmovi se više ne vrate. Rekao bih da konkretnije igre bolje navuku nove ljude i zadrže ih duže u hobbiju, dok su party gejmovi kratkoročna zabava.

Šti mislite o tome?
Ovi su korisnici zahvalili autoru Studioworks za post (ukupno 3):
sadistikoKillamiljenko
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: "Problem" party gejmova

Post Postao/la kockica »

Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2281
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1180 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: "Problem" party gejmova

Post Postao/la mado »

Referendum da se u Ustav uvede definicija da Party igre nisu igre :D
Osobno nisam veliki ljubitelj party igara. Zaigram ih povremeno, al nije da ću ih aktivno tražiti. Mogu biti magnet za nove ljude uvući u ovaj svijet, al mislim da su u tome uspješnije gateway igre, razni Ticketi, Catani i slične igre.
U MC igraonici zna biti sličnih problema gdje party igra bude jako bučna. Ne vidim drugog trajnog rješenja osim odvojenih prostorija ili da ostali igrači jednostavno trpe, jer je nemoguće biti tih kod igranja party igara.
Slično kao što neki ljudi vole gledati samo romantične komedije tj. komedija općenito, tako će i puno igrača htjeti igrati samo vesele party igre gdje se mogu opušteno zabavljati.
Ovi su korisnici zahvalili autoru mado za post:
Killa
Avatar
marge
Reactions:
Postovi: 855
Pridružen/a: 16 stu 2012, 20:26
Ima zahvala: 278 puta
 pohvaljen: 765 puta
Kontakt:

Re: "Problem" party gejmova

Post Postao/la marge »

da, kolko sam skužil to je određeni problem i u meeples corneru u zagrebu, doduše tamo čini mi se čak i više forsiraju takozvane party igre, valjda i voditeljima odgovaraju takve..
s druge strane mi u varaždinu srećom igramo većinom heavy naslove (through the ages, dominant species, terra mystica...), a nama pod "party" (čitaj za opuštanje) spadaju recimo scythe i lancaster..
Ovi su korisnici zahvalili autoru marge za post:
sadistiko
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8433
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1581 put
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: "Problem" party gejmova

Post Postao/la grof »

Party igre u svoj termin igranja ili recimo u podrum kada ga uredimo. Tamo mogu urlati do mile volje. :D
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
marge
Reactions:
Postovi: 855
Pridružen/a: 16 stu 2012, 20:26
Ima zahvala: 278 puta
 pohvaljen: 765 puta
Kontakt:

Re: "Problem" party gejmova

Post Postao/la marge »

a definitivno se slažem da konkretnije igre se novim igračima dublje zavuku pod kožu i jedino one garantiraju izazivanje dugoročne ovisnosti
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 588 puta
 pohvaljen: 577 puta

Re: "Problem" party gejmova

Post Postao/la Stips »

Bio sam razmišljao o tome svojedobno. Doduše ne o partygameovima koliko o wargameovima. Problem je semantički, jer bordgejmovi su toliko šarolika kategorija koliko je to i npr. sport (ili umjetnost, znanost itd.). Znači, reći da te zanimaju bordgejmovi je toliko općenito i nedorečeno kao i reći da te zanima sport (umjetnost, znanost...). To je toliko neodređeno da u tu potpada baš svašta. Što je sve krasno i nebitno dok ne nastane ovakav problem: stol do stola, obje ekipe _igraju_ _bordgejm_, samo to su različiti svjetovi. Ako je večer otvorena za, jel, bordgejmove _općenito_, ha onda izjednačujemo igrače koji su se došli smijati sa onima koji su došli meditirati, i one koji su došli na kombinatoriku s onima koji su došli po imerziju. I nitko nije u krivu.

Po meni, rješenje je u odvojenim terminima. Ili kako je rečeno iznad, staviti ih u različite prostorije. Nekako razlučiti interese različitih segmenata igrača pa ih složiti da međusobno ne interferiraju.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Stips za post:
DarkDefender
Avatar
marge
Reactions:
Postovi: 855
Pridružen/a: 16 stu 2012, 20:26
Ima zahvala: 278 puta
 pohvaljen: 765 puta
Kontakt:

Re: "Problem" party gejmova

Post Postao/la marge »

da, ali kaj ako imaš jednu prostoriju i jedan termin tjedno na raspolaganju?
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 588 puta
 pohvaljen: 577 puta

Re: "Problem" party gejmova

Post Postao/la Stips »

Onda ili deklariraš stav, ili voliš cijeli svijet i trpiš.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Stips za post:
dlakar
Avatar
luxor
Reactions:
Postovi: 41
Pridružen/a: 23 sij 2018, 13:26
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 87 puta
 pohvaljen: 27 puta

Re: "Problem" party gejmova

Post Postao/la luxor »

protiv sam separacija, a posebno u aktivnostima koje imaju isti korijen, jedno deblo, ali više grana, no još uvijek je to jedna biljka, jedno drvo i ako ćete separirati grane, drvo će umrijeti... a u HR je to drvo zapravo tek mladica :)
Kužim problematiku, ali mislim da je potrebno naći neko kompromisno rješenje i egzistirati zajedno. S vremenom će sigurno neki partygameri se zainteresirati i za kompleksnijim igrama, ali možda i obrnuto... recimo da party igru igra neka atraktivna cura/žena, siguran sam da će mnogi heavy igrači za predah uskočiti malo za susjedni stol :D
Recently played Games:
slika
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”