Koju igru odabrati...

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
fpol
Reactions:
Postovi: 306
Pridružen/a: 03 sij 2012, 17:07
Ima zahvala: 246 puta
 pohvaljen: 190 puta
Kontakt:

Re: Koju igru odabrati...

Post Postao/la fpol »

U terraforming marsu ima malo take that elemenata, odnosno ima ih taman toliko da ih ima a da ne smetaju, ali ima puno interakcije. Draft karata, utrka do milestone-a, kada uzeti awards i koje, kada staviti nesto na mapu i gdje da netko ne uleti, tko ce prvi dici temperaturu ili nesto drugo da bi dobio bonuse itd. Stovise sam turn order ima puno utjecaja, i meni, osim ako se igra solo :), igra nikako nije solitaire.

Galacticu sam izigrao, te ju ne igram vec par godina, ali bio je period od otprilike godine dana kada smo igrali barem jednom tjedno. Sada se malo i drustvo razislo, ljudi imaju druge obveze, a kod ove igre je puno u tome kakva je ekipa. Ako se igraci uzive bit ce super, temeljni dio igre je interakcija izmedu igraca dok se pokusava otkriti tko je negativac.
Problem sa zatvorom sam imao u samo jednoj partiji kada je jedan igrac prakticki odlucio ne igrati i proveo je igru u zatvoru. Ako cylonac zavrsi u zatvoru u interesu mu je da se otkrije i na taj nacin vise nije u zatvoru, a ako se zabunom stavi covjeka u zatvor to nije u interesu ljudi jer gube aktivaciju, pa ako se ne igrac ne otkrije u krug ili dva, treba ga vaditi. Uostalom u mojim igrama smo vrlo rjetko nekoga stavljali u zatvor jer to trosi puno resursa, cijeli jedan potez i kartice.
U tom slucaju kada je to bio problem, igrac je radio stvari protiv ljudi te smo ga stavili u zatvor, nije se otkrio, ali nije nas ni trazio da ga pustimo i na kraju je ispalo da je covjek, a da je krivo igrao jer nije kuzio. Ali da je nastavio igrati, u smislu igrati svoju rolu, svog lika, traziti da ga pustimo, jer je pogrijesio itd., a ne samo da je bacao karte kada je morao, sigurno bi ga pustili. I ovo je stvar drustva koje igra. Ne treba niti reci da nije vise nikada igrao tu igru :D
Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 700
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 811 puta
 pohvaljen: 677 puta
Kontakt:

Re: Koju igru odabrati...

Post Postao/la dendarii42 »

galactica je odličan co-op. taman savršen omjer suradnje, a istovremeno i nadmetanja zbog postojanja cylonca. cijelu igru želiš igrati u miru i rješavati krize, a znaš da ne možeš vjerovati nikome od gadova oko sebe. predivan osjećaj paranoje koji se proteže kroz cijelu partiju. jedini minus joj je trajanje partije koje se može odužiti na 3+ sata. posebno kod prvih partija.
slika
Avatar
Nuuq
Reactions:
Postovi: 1147
Pridružen/a: 22 srp 2013, 04:35
Ima zahvala: 681 put
 pohvaljen: 854 puta
Kontakt:

Re: Koju igru odabrati...

Post Postao/la Nuuq »

luxor je napisao/la:Bok,

moje malo društvance koje varira 4-5 igrača se igra već godinama i uglavnom smo igrali Catan :) Pa smo kupili Tzolki'n i doslovno ga masterirali kroz godine tj. cimerica i ja najviše, a pritom nisam ni slutio da je među težim igrama. Igramo ju još uvijek ito sa ekspanzijom bez koje nam je sad nezamislivo igrati. 7 Wonders sam kupio ovako po preporuci jer sam vidio kod nekog sa Instagrama/fejsa.

Nedavno smo kupili Game of Thrones (board game) i tu je prekretnica. Pročitao sam i naučio sva pravila i bio jako motiviran i nabrijan za igru, dok je ekipa imala neki otpor i nije im se dalo opće slušati pravila, a kamo li igrati 4h. Na žalost sada GoT leži na polici. Tada sam si rekao da više neću kupiti niti jednu igru na blef tj doći u u Cartu Magicu kupiti "neku igru" bez prethodnog kvalitetnog istraživanja. Počeo sam istraživati i tada sam otkrio i ovaj forum i igraone u Zagrebu i svašta :) U Meeplesu smo bili jednom i naučili Splendor i Alhambru. Alhambru sam kupio odmah preko oglasa sa foruma, a Splendor je visoko na listi "must have" igara. Nabavili smo još Lost Cities, Patchwork, Ticket to Ride. Val je krenuo :)

Sada kako se bliži opet grupno naručivanje sa Igraj.si, razmišljamo proširiti našu kolekciju. Zanimaju nas cooperativne igre budući da to još nismo probali, a čini mi se kao najmanje stresne jer cimerica plače i u Catanu kad joj postavim kuću tamo gdje je ona mislila :)

Razmišljam o Pandemic Legacy. Zanima me jel bolje za prvu coop igru ići na Pandemic base game ili je ok odmah na legacy?

Druge igre koje su mi zapele za oko i koje mislim kupiti i svakako bih bar jednu od ovih naručio:

Concordia
Great Western Trail
Stone Age
Caverna
Agricola
The Castles of Burgundy
Orleans
The Voyages of Marco Polo
51st State: Master state
Rococo
Amerigo
Trajan
Lords of Waterdeep

Zaključujete, pucam na worker placement / euro igre uglavnom. Svaki savjet je dobro došao, nema se love za sve, a vjerujem da su sve super. Igre sam napisao po nekom redoslijedu kojem bih ih kupio, ali vjerujem da će se još 100x izmijeniti, a da neke možda i ispadnu sa popisa i 30 novih uleti :D
Nego, jesi ti kupio išta? To ti nama reci? :)

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

slika
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: Koju igru odabrati...

Post Postao/la dlakar »

Za Terraforming Mars potpisujem sve što je rekao @kockica . Moja draga više neće igrati to sa mnom. Jednostavno je previše živciraju moji potezi. Galactica mi je odlična ali je ne bih olako preporučio. Nije za svakoga.
Lords of Waterdeep je work placement igra sa široke mase. Jednostavna, zabavna i ima određeni stupanj interakcije. Meni kao "nemaštovitom trutu" se sasvim isplatila. Ako netko baš želi trošiti vrijeme na čitanje misija i uvjeravati sam sebe da su kockice avanturisti na questovima....slobodno. Igra sama po sebi ti neće pomoći u tome...zaključak: tema je slaba. :)
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Koju igru odabrati...

Post Postao/la kockica »

@dlakar
Bas mi je zao sto se mars nije primio za tvoju zenu, mozda bolje za vas dvoje da predjete na coop igre
drwlad
Reactions:
Postovi: 66
Pridružen/a: 30 ruj 2014, 11:43
Ima zahvala: 10 puta
 pohvaljen: 15 puta

Re: Koju igru odabrati...

Post Postao/la drwlad »

Za mene i suprugu je Teraforming mars opuštajuće iskustvo nakon nekoliko odigranih partija Twilight struggle-a gdje mi je u jednom trenutku rekla: da, nakon ovog tvog poteza ova igra ima baš izraženu temu, osjećam zahlađenje u našem odnosu baš kao što je i ovo simulacija hladnog rata...

Ok, možda sam pretjerao sa izjavom o nemaštovitom trutu jer vidim da je sve to "zapeklo" - sry svima, no ja najčešće igram sa ekipom iskusninh pnp roleplayera tako da najčešće doživimo dodatni tematski sloj u igrama.
slika
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: Koju igru odabrati...

Post Postao/la dlakar »

Što se mene tiče, nema potrebe za isprikom. Nisam se uvrijedio, samo sam upotrijebio tvoj izraz. :)
Moja supruga nije sklona taktiziranju a bogami niti nekoj dugoročnoj strategiji. U igrama gdje joj lako mogu poremetiti planove zbog njenog brzopletog igranja, dolazi do ljutnje i optužbi da se pravim pametan...:)
Sad ćemo opet na nešto lakše note dok ne zaboravi tu zadnju partiju Marsa.
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Koju igru odabrati...

Post Postao/la kockica »

drwlad je napisao/la: 06 ožu 2018, 12:07 gdje mi je u jednom trenutku rekla: da, nakon ovog tvog poteza ova igra ima baš izraženu temu, osjećam zahlađenje u našem odnosu baš kao što je i ovo simulacija hladnog rata...
Cijelo vrijeme si mislim kako mi je baš žao što u svojoj kolekciji nemamo TS, upravo zato što najviše preferiramo 2 player igre, i mislim si, možda mi žena uspije preći preko teme koja je ne zanima, i da, drugi su govorili da je igra izrazito napeta, ali ovim tvojim postom definitivno brišem igru sa wishliste :lol:
Avatar
luxor
Reactions:
Postovi: 41
Pridružen/a: 23 sij 2018, 13:26
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 87 puta
 pohvaljen: 27 puta

Re: Koju igru odabrati...

Post Postao/la luxor »

Deni je napisao/la: 02 ožu 2018, 16:32 mozda mi je promaklo, ali zasto ne bi dosao u MC i probao vecinu igara s popisa?
lakse bi odlucio
pa sigurno mi je jedna od opcija i sigurno ću doći provjeriti neke igre... ali lakše je reći nego realizirati jer bi prvo bilo poželjno naučiti pravila pa naći neku žrtvu koja će htjeti igrati itd... :mrgreen:
Nuuq je napisao/la: 06 ožu 2018, 11:08 Nego, jesi ti kupio išta? To ti nama reci?
odlučio sam se za Concordiu i 7 Wonders: Duel
cimerica će uzeti Pandemic: Iberia i Jaipur
a frend/frendica nadam se jednu od: Terra. Mars, Marco Polo, Rococo, Castles of Burgundy, LoW, Stone Age
ovaj tjedan bi trebao poslati mail za grupnu narudžbu dok mi se izjasne :) tjeram ih da sami odluče jer ću inače za sve biti ja kriv, a već imam dovoljno utjecaja :lol:
drwlad je napisao/la: 06 ožu 2018, 09:32 Također bi preporučio battlestar galacticu. ovo je stvarno remek djelo koje ima u sebi pvp, coop i pronađi uljeza elemente. ima jaku temu preživljavanja konstantnih napada cylonaca i preživljavanja posade, osim možda ovog gada koji je prikriven, a možda i nije, ali dobro pilotira...
Nije li ona out of print? vidio sam još jednu kutiju u Carti prije koji mjesec, ali sumnjam da je još tamo...

btw jučer sam skinuo Race for the Galaxy app za Android na mobitel i počeo čitati pravila / gledati YT filmiće i čak sam nekak i odigrao prvu partiju prije spavanja :) vidim da ima i za Windowse app i mislim da ću se početi praksati u njoj pa ju na kraju i kupiti za koji mjesec rofl
Recently played Games:
slika
mljeko
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 392
Pridružen/a: 19 sij 2017, 22:56
Ima zahvala: 191 put
 pohvaljen: 520 puta
Kontakt:

Re: Koju igru odabrati...

Post Postao/la mljeko »

luxor je napisao/la: 06 ožu 2018, 13:29
Deni je napisao/la: 02 ožu 2018, 16:32 mozda mi je promaklo, ali zasto ne bi dosao u MC i probao vecinu igara s popisa?
lakse bi odlucio
pa sigurno mi je jedna od opcija i sigurno ću doći provjeriti neke igre... ali lakše je reći nego realizirati jer bi prvo bilo poželjno naučiti pravila pa naći neku žrtvu koja će htjeti igrati itd... :mrgreen:
Nije to tako komplicirano, ja znam pravila za sve te igre i većinom sam tamo. Lords of Waterdeep objasnim u minuti. Žrtve se uvijek nađu na licu mjesta, ne brini.
Ovi su korisnici zahvalili autoru mljeko za post:
luxor
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”