Šta ste zadnje igrali?

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1025
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 419 puta
 pohvaljen: 776 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la smurfORnot »

Temporal Odyssey - stvarno gem! Game je ispao zbilja odlican 1v1. Ima toliko stvari koje se cine omg, wtf OP :D ...i bez obzira na cinjenicu da sam frenda zadnji game držao totalno zdominiranim i mislio da mi ništa ne može, u jednom turnu me sjebo i dokrajcio. Sve u svemu, jako dobar game, money well spent!
Avatar
Bojan1983
Reactions:
Postovi: 272
Pridružen/a: 22 sij 2016, 21:20
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 372 puta
 pohvaljen: 376 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Bojan1983 »

dendarii42 je napisao/la: 09 vel 2019, 08:02 @Stipsonov može neki linkić na onaj Evolution na Steamu?

https://store.steampowered.com/app/4698 ... ideo_Game/
Ovi su korisnici zahvalili autoru Bojan1983 za post (ukupno 3):
dendarii42SpectreStips
slika
newgamer
Reactions:
Postovi: 77
Pridružen/a: 19 srp 2016, 22:20
Ima zahvala: 8 puta
 pohvaljen: 85 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la newgamer »

Ovi su korisnici zahvalili autoru newgamer za post (ukupno 2):
Bojan1983Stips
slika
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 588 puta
 pohvaljen: 577 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Stips »

Pretekli me newgamer i bojan1983. Jučer uopće nisam bio za kompom.

Ok, ak mi opet uleti tako neki info stavit ću tu negdje na forum ..
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1025
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 419 puta
 pohvaljen: 776 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la smurfORnot »

Millenium Blades - kad god sam ga gledao , djelovao je stvarno nekako kompliciran...nakon što sa mga jucer probao, uopce nije toliko kompliciran, a gameplay je stvarno odlican. Bome solidno imitira neki ccg turnir.
vedran87
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 76
Pridružen/a: 10 vel 2019, 20:14
Ima zahvala: 42 puta
 pohvaljen: 59 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la vedran87 »

Evo bio sam tri puta prošli tjedan u igraonici i igrali smo sve i svašta pa eto da popišem malo svoje dojmove.

Unaprijed se ispričavam zbog gramatičkih grešaka jer će post biti dug pa mi se neda popravljat kome smeta nek zaobiđe u širokom luku.

Canopy Walk:

Kompetativna. Preporučam ako netko voli domino i želi nešto s više atmosfere i tematike.

Tile laying game za dva igrača. Ništa specijalno, ali igra funkcionira dosta dobro po meni, no mislim da kad se jednom skuže neke osnovne taktike i strategije da nema puno dubine i replay-abilitija u usporedbi s nečime tipa Carcassone koji dodaje još dodatne mehanike i puno više dubine. Ako netko zna nekog ko voli domino (?!? jel ima još takvih valjda neću nekog uvrijedit), a želi probat neki gejm ja bi mu to odmah preporučio jer ima slični fealing, a ipak ima neku atmosferu. Setup brz, pravila jednostavna za počet igrat s par čudnih začkoljica ali kad se jednom skuže što je autor htio reć nije neki big deal. Također bih reko da ako se neko pravilo krivo skuži da nije problem, jednostavno ga se oba igrača drže i to je to.


Ethnos:

Kompetativna. Preporučam ako netko voli set collection (slično kao u Ticket to ride ali po meni zanimljivije s dodatnim slojem pored boja), area control i fantasy tematiku.

Kompetativna area control i set collection. Igrao sam jednom s ukupno četiri i jednom s tri igrača mislim da oba broja funkcioniraju sasvim ok, s četiri je zanimljivije. Po meni je set collection puno zanimljivije napravljen nego u Ticket to ride jer igra i ohrabruje i kažnjava da se kartice hoardaju pa to stvari zanimljivu push your luck atmosferu. Area control je jednostavan, odluke se brzo i lako donose. Najteža odluka je kolko vuć odnosno kad stat. Ima dosta replayabilitija jer su setovi tipizirani s bonusima i svaka igra koristi drugačiji randomizirani set bonusa koji je predstavljen kroz različite fantasy rase. U usporedbi s Ticket to Ride malo je slabija po pitanju planiranja i strategije, area control cilj je apstrakniji i jednostavniji od građenja ruta. Setup minuta, dvije ako su kartice posložene u kutiji kak se spada (inače jedno 5 max 10), pravila nema puno no za one koji igraju prvi puta treba odvojiti jedno 15 minuta da se temeljito objasne + još malo tokom igre da se razjasne nedoumice. Meni je bila super. Dok mi ne dojadi mislim da bih je mogo igrat kad god.


Dominant Species:

Kompetativna. Preporučam ako netko voli igre s karticama i puno interakcije između igrača. Tematika životinje i borba za opstanak ili istrebljenje.

Borba za resurse predstavljena kroz kartice koji igrači igraju. Igrali smo mislim s četiri igrača, nekako mi se čini da bi igra bila zanimljiva da su potrebna bar 3, a iznad toga mislim da funkcionira za tolko igrača kolko igra može podržat sa brojem kartica. Cilj je u svakom potezu imati većinu za određene resurse koji se nude taj potez i koji postoje na karticama te imati najviše svaki potez ili čuvati resurse za kasnije. Redoslijed igranja kartica je bitan i zanimljiv jer neke kartice suzbijaju kartice drugih igrača. Igra nagrađuje pobjedu u svakom krugu kao i čuvanje kartica za kasnije jer bodovi rastu kako igra napreduje. Mislim da je igra poprilično kvalitetna iako nije moj tip igre jer je "take that" mehanika praktički core no za onog ko voli nek izvoli. Ima par kartica koje su mali OP OP tako da i sreća ima utjecaj što se izvuće al ni približno ko igre di se bacaju kockice. Setup brz, pravila full jednostavna objasne se u par minuta.


Rising sun:

Kompetativna. Toplo preporučam bilo kome tko voli slojevite area control igre s puno planiranja i strategije te voli imati puno izbora svaki potez te uživa u interakciji s drugim igračima jer jer mehanika toga da probaš druge navuć da igraju što ti odgovara ili izbjegneš da naprave nešto što ti se ne sviđa skoro pa presudna. Treba znati igrati igrača.

Ne preporučam onima koji ne mogu odvojiti više sati za jedan gejm i analysis paralitičarima te ljudima koji ne vole spore poteze s puno razmisljanja i pregovaranja. OPA, Donio je netko izvana pa vjerojatno nema u igraonici.

Tematika fantasy Japan, mehanika area control, skupljanje resursa i nadjačavanje s drugim igračima preko sustava skrivenog bidanja. Heavy asimetrična, svaka rasa je OP OP meni se čini, no upravo zato nijedna nije. Više manje sve je dostupno svima (osim jednog manjeg djela ekspanzije ), problema s balansom nema ako se pazi tko je u čemu jak i ne pusti mu se da se razmaše. Igra daje gomile bodova u zadnjem krugu pa je teško procjeniti na koga se treba namjeriti na vrijeme tako da je bar po meni u našem sessionu pobjedila osoba koja je bila relativno low profile cijelu igru. Meni je igra super, no da bihstvarno izvukao maksimum u njoj svaki moj potez ( koji je bio najsporiji čini mi se od svih ostalih ) bi vjerojatno trajao duplo dulje nego je tako da mislim da je jako bitno da je grupa on the same page što se tiče tempa igre i razmišljanja svaki potez. Stvarno se može puno razmišljat i strategirat, no istovremeno to neće odgovarat onima koji vole igrat više i ne zapeti na jednoj igri cijeli dan. No s druge strane bio mi je prvi put pa možda bi sljedeći put bilo brže. Ipak zbog dubine i kompleksnosti ne bih igrao tako nešto češće nego možda jednom mjesečno.


Escape: The Curse of the Temple

Kooperativna tile laying, bacanje kockica i matchiranje setova ikona na kockicama s razno raznim mehanikama igre. Toplo preporučam onima koji vole puno bacati kockice, nemaju problem s ograničenjem vremena i vole lighthearted igre s puno kaosa.

Tematika bijeg iz ukletog hrama, bacaju se kockice s različitim ikonama koje su vezane uz razne mehanike igre. Svaki session traje točno 10 minuta a igračima je cilj popločati hram s tilovima, napraviti razno razne akcije na njima i na kraju pobjeći iz hrama. Sve to se radi pomoću kockica i ikona na njima. Kockice se mogu bacati kolko brzo igrač može pa je to bitan skil kao i uočavanje ikona koje ti trebaju. Kooperativna mehanika je također jako jaka jer jedna od ikona blokira kockice a jedna odblokirava i igrači na istom mjesto mogu jedni drugima odblokirati. Neki od ciljeva su također puno lakši ako ima više igrača na pojedinom cilju i gotovo nemogući ako je samo jedan. Meni je bilo zabavno ali i iscrpljujuće pa ne bih odigrao više od 3-4 sessiona back to back. igrali smo i s ekspanzijama koje su domišljate i dodaju svakakve nove i zanimljive stvari. Po meni jedna od boljih igara za fill. Setup brz ( minuta dvije max), pravila jednostavna ( minuta dvije ) za osnovnu igru. Ekspanzije malo zakompliciraju priču i produlje setup i pravila no ništa pretjerano.


BANG! The Dice Game

Kompetativna s timovima, skrivene uloge. Preporučam onima koji vole bacati kockice i vole brze jednostavne luck based igre koje imaju sloj donošenja odluka koji se lako prati.

Tematika borba revolveraša na divljem zapadu i skriveni timovi. Igrali smo s pet igrača. Pošto je dedukcijska mislim da što više to bolje. U osnovnoj igri šerifu i njegovom zamjeniku je cilj ubit loše dečke, lošima je cilj ubit šerifa, a odmetniku da svi ostali odapnu prije njega. Igra je jednostavna i funkcionira. Setup je brz kao i pravila ( par minuta ukupno ). Sreća na kockicama igra veliku ulogu no bitno je znati i "meta" taktike kako se koji igrač treba ponašati. Meni osobno nije legla jer je dedukcija tko je koja uloga prejednostavna te je teško blefirati jer nema dovoljno mehanika da te prikriju. Kockice imaju bar po meni preveliki utjecaj, a neki od likova koji predstavljaju igrače mogu biti OP OP u rukama određene uloge ili skoro pa beskorisni u rukama krive. Rečeno mi je da ekspanzija riješava te probleme, no moj dojam je da se ja trebam držati igara koje su puno više euro. Ostatak ekipe je čini se puno se više zabavio od mene tako da za neke očito funkcionira. Moj je dojam da mi se ova igra strastveno ne sviđa, ali ne zato jer je loša nego jer ima mehanike koje meni ne odgovaraju.


20th Century

Kompetativna. Preporučam svima koji vole interakcije s drugim igračima, planiranje i strategiju, ali ne previše nijednog.

Tema je izgradnja vlastite države koristeći pločice koje se osvajaju kroz bidanje s drugim igračima. Sve je dostupno svima pa je balans riješen na taj način. Postoje različiti resursi i svi su bitni i imaju uloge u igri te mogu razvijati različite strategije i planovi. Puno je toga randomizirano i igra jest relativno kompleksna iako pravila nisu tako da pretpostavljam da je i replayability solidan. Mi smo igrali s 5 igrača, zbog načina na koji ide bidanje ne bih igrao s manje od 3 i osim produljenja trajanja partije mislim da bilo koji broj koji igra podržava od 3 naviše bi bio sasvim ok. Svako slaže pločice za sebe, kako se slažu i povezuju je vrlo bitno. Pločice proizvode različite kombinacije pojedinih resursa te je prioretiziranje poprilično zanimljivo. Osim samog bidanja di može biti teško dobiti pločicu koju želiš jer jer netko drugi želi više, take that mehanike u tom sličnu riječi zapravo ni nema. Meni se to osobno sviđa pa mi je igra bila super. Postoje mehanike koje kažnjavaju igrača ukoliko ih ne drži pod kontrolom, no bar ja nisam ni u jednom trenutku imao osjećaj da su jako opresivne ako se o njima razmišlja na vrijeme. Bodovanje je velikodušno, igra je dovoljno kompleksna da drži mozak u pogonu no ništa pretjerano pa je zato i tempo igre solidan.


Topiary

Kompetativna. Preporučam svima koji vole jednostavne tile laying igre s take that mehanikom.

Ne preporučam onima koji zaziru od take that mehanike.

Tema je popunjavanje vrta u obliku kvadrata od 5 puta 5 pločica s razno raznim likovima životinja napravljenih od živice. Igrači stavljaju svoje vrtlare bilo koju od dijagonala, redova ili stupaca i boduju svoj odabir na kraju igre ovisno o vrstama životinja i njihovoj veličini koji se u tim redovima, dijagonalama ili stupcima nalaze. Također svaki puta kada stave vrtlara imaju priliku uzeti jednu od pločica koje počinju naopačke i vratiti natrag jednu iz ruke ili naopačke ili licem gore. Češće licem gore jer se samo one boduju. Zbog načina na koji se pločice boduju take that mehanika je vrlo jaka te igrači mogu relativno lako smanjivati bodove jedni drugima kada stavljaju pločice u na mjesta koje vide i oni i protivnik. Igrali smo s tri igrača no ne vidim zašto ne bi funkcionirala za bilo koji broj koji igra podržava sa svojim komponentama. Meni osobno se nije svidjela jer je take that mehanika vrlo jaka i bar meni je prejednostavna i prekratka, no inače mi se igra čini simpatična za brzi fill za nekoga kome te stvari nisu problem( može se bez problema odigrati u 5, maksimalno 10 minuta s tri igrača). Setup i pravila su također brzi, maksimalno par minuta.


Cryptid

Kompetativna. Preporučam svima koji vole čiste i čvrste igre bazirane na dedukciji, s upozorenjem da je igra nemilosrdna ukoliko se igra s jakim igračima.

Tema je otkrivanje lokacije predodređenog polja na randomiziranoj ploči pomoću clue-ova raspodjeljenih između igrača. Svaki igrač dobije po jedan clue vezan uz tip polja na mapi ili neki od objekata na njoj. Cilj svakog igrača je postavljati pitanja nekom od drugih kako bi suzio koji koje clue-ove mogu imati drugi igrači i prvi odgonetnuo polje koje se poklapa sa clue-om od svakog igrača. Igra se u krug dok netko ne skupi dovoljno informacija da nađe riješenje ili dovoljno suzi da ima smisla pogađati. Što se balansa i mehanike tiče po meni je igra besprijekorna. Kombinacija clue-ova ima dovoljno tako da nema utemeljenog straha da itko može imati prednosti jer je nešto upamtio, a mehanike igre su poštene i po definiciji balansirane. Možda mrvicu utječe tko ide prvi ali ima i pozitivni i negativni aspekt pa ne bih rekao da je to problem. Jedna od partija mi je bila izuzetno frustrirajuća jer se jedan od igrača totalno skrumpirao, no inače su mi dojmovi krajnje pozitivni. Vjerojatno bi mi bilo još zabavnije da nisam bio po meni najslabiji igrač od nas četvorice. Setup je brz, pravila su jednostavna, a čini mi se da je replayability gotovo pa beskonačan ukoliko se mijenja s kojom se ekipom igra. Također igra ima i težu verziju za one koji su nivo iznad običnih smrtnika, za mene osobno je to bilo malo previše.


Flamme Rouge

Kompetativna. Preporučam svima koji vole igre simulacije utrka pomoću staze, kartica i mehanika vezanih uz njih.

Tema je utrka biciklista, svaki igrač upravlja dva i skriveno bira po jednu karticu za svakog pojedini potez zajedno sa drugim igračima nakon čega ide micanje po strogo utvrdeđnim pravilima. Setovi za dva biciklista su različiti i imaju itekako veze. Također je bitno predvidjeti što bi drugi mogli odigrati jer postoje mehanike zbog kojih nije dobro bit prvi, bar ne prije kraja ili ako se možeš dovoljno odvojiti od ostalih. kartice se troše a neupotrebljene recikliraju pa treba imati strategiju i taktiku koje kartice odigrati u kojem trenutku. Meni je igra ok, nisam nikad prije igrao tako nešto pa ne znam s čime bih je usporedio. Simulacija biciklizma je po meni poprilično uvjerljiva i ima smisla, a igra koju smo odigrali u četvero je bila super tjesna i zanimljiva. Setup je brz, igra zanimljiva i jedan session ne traje predugo. Meni osobno mrvicu prejednostavna volio bih da ima još više taktike i strategije. Staza je modularna pa je po meni potencijal za replay dobar, setovi za dva biciklista su različiti no ovisno o tipu staze i mehanikama na njoj čini mi se da bi neke mogle favorizirati jedan a druge drugi tip biciklista odnosno njihove deckove. Ne bi mi bilo mrsko odigrati još koji put al nisam bio ni pretjerano oduševljen samom igrom.


Star Trek Deck Building Game

kompetativna. Preporučam svima koji vole deck buildere, htjeli bi igrati nešto sa Star Trek atmosferom i nemaju ništa protiv ogromnih devijacija u jačini karata. Dapače ista može biti i prednost ako je netko znatiželjan i voli da su igre malo out of control.

Tema je draftanje deckova od kartica koje predstavljaju likove, brodove, eventove i slično iz Star Trek svemira. Mi smo igrali kompetativnu varijantu s tri igrača, pa su dojmovi za to. Meni je baseline za čvrst i kompetentan draft building game Dominion pa ću s njime uspoređivati. Moj prvi dojam je bio da je igra kao Dominion na steroidima i taj dojam sam zadržao do kraja igre. Kartice se koriste kao resursi za kupnju novih kartica ili kao resursi za osvojanje novih resursa, bodova ili usporavanje drugih igrača, znači sličan koncept kao i u Dominionu, no za razliku od Dominiona odabir je vrlo raznolik, sve osim osnovnih kartica se ne ponavljaju (ili bar nismo došli do toga ) i ovisno o trenutnom stanju i strategiji neke od kartica mogu biti totalno smeće ili totalno OP OP tako da je potrebno malo sreće imati priliku kupiti pravu karticu, ali i imati dobar nos za strategiju koje kartice odabrati i kad kako bi se pobijedilo prije drugih.

Igra je mnogo kompleksnija od dominiona, izbor u svakom trenutku raznolikiji i postoje dodatne mehanike koje obogaćuju i kompliciraju igru. S druge strane puno je manje pravedna u klasičnom smislu riječi, dok u dominionu netko može imati solidnu strategiju i provoditi je od početka igre ovdje je puno bitnije biti fleksibilan i imati i mrvicu ( ili veću mrvicu ) sreće da prava karta naleti u pravi trenutak. Također jedan session traje mnogo duže od sessiona dominiona setup je nešto duži i pravila mnogo kompliciranija. Uz to teško je predvidjeti koliko će igra trajati i nije kraj igre nije toliko očito predvidljiv. Dok se u Dominionu može predvidjeti forsirani kraj igre par poteza unaprijed ovdje je kraj igre određeni broj bodova vodećeg igrača i može dosta varirati koliko će dotičnom trebati vremena da ih skupi. Potezi su također nešto dulji. Mislim da je sve ovo rezultat raznolikosti karata te manja konzistentnost deckova kao rezultat te raznolikosti.

Mene je osobno igra oduševila i volio bih je odigrati opet. Sviđa mi se atmosfera i jako sam znatiželjan kakvih još kartica ima i što rade jer ih stvarno ima puno različitih. Mislim da ima više zanimljivih kombinacija nego netko realno stigne odigrat. I sve to unatoč tome što je naš session bio malo antiklimatičan jer je jedan od igrača imao poprilično OP OP kombinaciju kartica za sigurno skupljanje bodova pa je i pobijedio s velikom prednošću.
Ovi su korisnici zahvalili autoru vedran87 za post (ukupno 5):
kockicaStipsShichsadistikoFreakzoid
Creation requires influence. Everything we make is a remix of existing creations, our lives and the lives of others.
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4960
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3579 puta
 pohvaljen: 3667 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la sadistiko »

Da se pohvalim da smo nakon ne znam koliko godina pokušaja baš jučer na Žznićki praznik Dan Velikih Sanjki (kad se jede ljuti čili grah i pije rakija ko voda, a vino ko vino i voda :-) )uspjeli završiti prvu partiju A Game of Thronesa u 9 igrača. Iako je jedan igrač, baš kralj nakon što je izgubio krunu poklekao u zadnjem krugu pa smo odigrali bez njega, jer nije imao neke mogućnosti niti nekome pomoći niti odmoći.

slika

Partija je trajala mhh, kojih 6 sati, ne znam sad točno, ali bilo je tu puno prekida ispočetka, dok su se kasnije dečki malo uozbiljili (koliko je bilo moguće nakon toliko rakija i vina :-) ) pa smo onda igrali baš kako treba.
Sve u svemu, Stark je solirao na sjeveru i na kraju odnio pobjedu sa 5 dvoraca, dok je puno igrača bilo sa 3 i par s 4 dvorca. Neki su bili razočarani jer smo ih osunitili (baš tako) pri pokušaju preuzimanja 7 dvoraca, a neki su odigrali skoro pa solo (Targerian i Stark). Sve u svemu, ja bi opet ponovio, pogotovo dok je ekipi još svježe sve oko igre.
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post (ukupno 7):
dlakardendarii42neochkockicaFreakzoidStipszabuzacro
slika
Avatar
neoch
Reactions:
Postovi: 86
Pridružen/a: 12 stu 2017, 16:28
Lokacija: Delnice
Ima zahvala: 107 puta
 pohvaljen: 144 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la neoch »

sadistiko je napisao/la: 18 vel 2019, 08:51 uspjeli završiti prvu partiju A Game of Thronesa u 9 igrača.
Što u 9 igrača? :sokiran Imaš neke ekstra dodatke za gejm?
slika
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la dlakar »

Nasumce nabadam, dali je dam dam najviše kuko oko sedmog dvorca?
Ovi su korisnici zahvalili autoru dlakar za post:
sadistiko
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4960
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3579 puta
 pohvaljen: 3667 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la sadistiko »

Da, ja sam sebi napravio verziju za 9 igrača koja dodaje 3 nove kuće u igru i cijeli kontinent za Targerijene. Trebao bih sad kopati gdje se to nalazi na BGG-u. Probaj sam prošnjofati jer danas nisam u stanju baš puno toga :-)
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post:
neoch
slika
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”