Šta ste zadnje igrali?

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
kovacu
Reactions:
Postovi: 547
Pridružen/a: 17 pro 2019, 19:07
Ima zahvala: 282 puta
 pohvaljen: 398 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la kovacu »

smurfORnot je napisao/la: 20 srp 2021, 08:29 slika

Pale dvije partije novo došlog Dune Imperiuma...
Ja sam gledo dal da uzmem to il Lost Ruins of Anark i nekako mi Dune izgleda mnogo zanimljivija igra iako spadam u grupu Fantasy >>> SciFi.
Gdje si kupio igru ?
Cini se da cu i ja od petka bit vlasnik iste ak sve bude islo po planu. Sam jos trebam kupit sleevove, a vec sam se predbiljezio za iducu narudzbu sam cekam a mi odrade kalkulacije pa da mogu uplatit lovu. Uzeo 200 Gamegenic Mat sleavova i jos ove mini iako mozda sam mogao jedan paket manje gamegenic uzet jer vidim da igra ima 160 karata s time da je jedno 30 karata za AI i bota koje se onak nece bas koristit previse i mijesat tolko cesto kao main deck.
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1025
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 419 puta
 pohvaljen: 776 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la smurfORnot »

Ma za bota ne trebaš sleevove ak oceš koristit app. Mini sleevovi su ti optional, samo jednom po partiji ceš vjerojatno promješati intrigue deck pa ono, kako želiš.

Uzeo sam ovdje https://www.spelshop.be/en/dire-wolf-di ... e-imperium sad u zadnjoj narudžbi.

A sada obzirom da sam igrao i Dune i Arnak, iskreno, teško mi je reci. U duneu ce ti više biti izražen db part, kompleksniji je game ipak malo više i ima više interakcije. No s druge strane nekako mi se cini da sam imao više ap-a tijekom Arnaka jer mi se resursi i akcije cine više tight i probavao sam što bolje to iskoristiti. U duneu ti karte jasno diktiraju gdje možeš ili ne možeš ici. Obzirom da oba dobivaju uskoro ekspanzije, vjerujem da ce i to igrati dosta veliku ulogu na raznolikost obje igre. Arnak definitivno ljepše izgleda na stolu i ima bolji art, iako sam sasvim zadovoljan s tim kako dune izgleda, makar je nekima bland. Kako god, meni je drago da sam uzeo oba i poprilicno sam siguran da cu uzet obje ekspanzije :D
Ovi su korisnici zahvalili autoru smurfORnot za post:
juri006
Avatar
Minsc1610
Reactions:
Postovi: 255
Pridružen/a: 18 lis 2018, 00:04
Lokacija: Osijek
Ima zahvala: 278 puta
 pohvaljen: 322 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Minsc1610 »

Imate Dune Imperium u Morobu u Osijeku.
slika
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1025
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 419 puta
 pohvaljen: 776 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la smurfORnot »

Minsc1610 je napisao/la: 20 srp 2021, 11:35 Imate Dune Imperium u Morobu u Osijeku.
Vidio, nije mi doduše bilo jasno kako im je skuplji od Arnaka obzirom da je gotovo svuda gdje sam gledao bila obrnuta situacija...ali ovako me je došlo 400 vs 480kn pa ono...
Avatar
kovacu
Reactions:
Postovi: 547
Pridružen/a: 17 pro 2019, 19:07
Ima zahvala: 282 puta
 pohvaljen: 398 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la kovacu »

Gledao sam i ja spelshop al vec je prosla narudzba kad sam se odlucio da cu uzet Dune. Al sad mi je jedan kolega sa foruma ponudio novu igru za tu isti cijenu pa me dode na isto tih 50 eura + taj shipping kojo se razbije je cca tih 400kn.

Ma nisam ni planiro uzet sleevove za intrigue karte, al onda sam vidio da 100 kom dode euro i po i reko, a nist sleevat cu i to :D
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la kockica »

Roll Player

(Ako je nekome predugo čitati, boldanim sam izdvojio najvažnije)

Moja voljena i ja eto već devetu godinu plovimo bračnim vodama pa nam je ova igra bila poklon za još jednu uspješno proguranu godinu. Spominjao sam već kako smo zazirali od igara sa kockicama opterećeni iskustvom sa monopollyjem, čovječe ne ljuti se i sl. a mutno se sjećam i nečije izjave na forumu kako nijedna igra koja sadrži kockice ne bi smjela biti na top 100 listi ili nešto slično, ali u međuvremenu smo stubokom promijenili mišljenje ( ili bolje rečeno opametili smo se), a ova igra ima zaista veliku hrpu kockica raznih boja, premda klasičnih a ne onih višestranih koje se koriste u rpg-ovima. Također žena je prije bila dosta aktivna u DnD-u dok sam ja tek bazično upoznat što li je to uopće, s time da Roll Player uzima samo jedan segment rpg-a, stvaranje lika sa svim njegovim karakteristikama. Reklo bi se idealan poklon za nas.

Same komponente igre su solidne, kao i umjetnost, ne oduševljavaju ali i ne grintate zbog nefunkcionalnosti ili slabe kvalitete.

Na žalost, tema je slaba, da ne kažem promašena. Naprosto nema nikakve poveznice između nazivlja i teksta te radnji koje izvodite tijekom igre. Imate kao klasu lika, pozadinsku priču, psihoprofil (sve to odredjeno karticama koje se izvuku na početku igre za svakog igrača) ali tekst na stranu, najbitniji su brojevi i boje koje određuju vaše ciljeve tijekom igre. Jednako tako i kartice koje možete skupljati tijekom igre (odjeća, oružje, razne sposobnosti) su tematski nepovezane sa radnjama koje možete izvršiti putem kartica, a ista stvar je i sa atributima koje razvijate poput snage, inteligencije itd. koje vam omogućuju da poduzimate neke radnje. Cijela igra se mogla simbolički prikazati a sav taj tekst koji vam kao daje priču samo stvara šum u igri. Iskreno prije sam mogao zamisliti igru u kojoj gradim nešto, poput svemirskog broda i sl.

Ali...

( dramska stanka)

... temi usprkos, igra ima izvrsnu kombinatoriku. Ploča svakog igrača ima mrežu od 18 polja (6×3) koja popunjavate kockicama, i igra završava kada tako popunite sva polja. Imate 12 rundi, a u svakoj rundi birate jednu kockicu koju postavljati u mrežu. Ako vas buni matematika, na početku igre odmah postavite 6 kockica u mrežu. Svaki red predstavlja jedan atribut (ima ih dakle 6) čija će vrijednost na kraju igre biti određena zbrojem svih kockica postavljenih u redu, a svaki put kada razvijate neki atribut ( tj postavlhate kockicu), možete koristi radnju specifičnu za nj a koje inače na različite načine modificiraju vrijednosti kockica ili ih čak premještaju.

Ljepota igre je u tome što nije bitna samo vrijednost kockice, već i boja kao i pozicija gdje se nalazi tijekom izvlačenja kao i gdje ju postavljate u svoju mrežu. Na početku svake runde izvuče se određen broj kockica ovisno o broju igrača (1 kockica više od broja igrača) a koje se poslože po vrijednosti od najmanje do najveće, i tada igrači po određenom redoslijedu biraju kockicu i odmah ju postavljaju na svoju ploču. Ali prilikom izbora kockice istodobno birate i redoslijed prilikom kupnje određenih kartica koje na različite načine mogu utjecati na vaše rezultate, a to se odigrava nakon što su svi igrači završili sa postavljanjem izabrane kockice. Također neke pozicije vam mogu dati i dodatno zlato potrebno za kupovinu tih kartica tako da imate više stvari o kojima ćete se razmišljati tijekom ove faze.

U sljedećoj fazi ili kupujete određene kartice poput oružja, odjeće itd koje vam mogu donijeti benefite tijekom igre ili bodove na kraju igre ili ako vam stvarno nijedna kartica ne odgovara ili je ne možete kupiti, možete odbaciti neku za novac, naravno vodeći se logikom da ćete prije odbaciti karticu koja bi bila potrebnija vašem protivniku. Nakon ove faze slijedi reset gdje se uklanjaju preostale kartice i kockice i pripremaju se nove za sljedeću rundu. Izuzev donekle faze u kojoj birate kockicu, igra dosta brzo teče, pogotovo ako pripremu za sljedeću rundu radi više igrača, pa cijela bude gotova do sat vremena.

Igra svakako ima veliku reigrivost, i to ne samo zbog kockica koje se izvlače na početku svake runde, već i zbog kartica koje nasumce dobijete na početku igre kao i kartica koje možete skupljati tijekom igre i sve one vam daju drugačije ciljeve te time i različite mogućnosti skupljanja bodova na kraju igre.

Također zanimljivo je da igra, kockicama usprkos, nema izražen faktor sreće, pogotovo što nije riječ o vrsti igre gdje svatko baca svoje kockice pa tako neke sreća samo posere, već se određen broj kockica izvuče i zarola na početku runde a igrači tada biraju među njima po određenom redoslijedu koji se mijenja svake runde, a čak i zadnji igrač ima prilike birati između dvije kockice.

Nakon prve igre bili smo razočarani zbog tek nalijepljene teme, dapače moja voljena je žustro povisivala ton objašnjavajući što je to toliko iritira, ali bogatstvo izbora i odluka koje igra pruža je spasilo godišnjicu i sada bezbrižno plovimo prema našem jubileju.

Ocjena: 7,5/10
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post (ukupno 3):
dlakarPapaverrealuka
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la dlakar »

Eto, ja ne patim na temu pa nisam imao nikakvih zamjerki. Iz aviona se vidi da je zaljepljena, ali sam odmah igru doživio kao jedan zanimljivi puzzle game. Puno kombiniranja, strategije, manipulacije, blokanja...
Drago mi je da vam se na kraju svidjela
Ovi su korisnici zahvalili autoru dlakar za post (ukupno 2):
kockicarealuka
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
Avatar
Deni
Reactions:
Postovi: 581
Pridružen/a: 28 lip 2015, 19:46
Ima zahvala: 663 puta
 pohvaljen: 1025 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Deni »

hm... ja inace ne patim od teme, svidja mi se art i to mi je dovoljno. ali! igrao sam s ljudima koji RPG/D&D igraci i igri su pristupali bas iz pozicije lika te su kupovali karate koje bas pasu (bar u teoriji) liku. izgleda da ima neke logice i kombanja u tom smislu, jer su redovito dobre i komplementarne komboe radili
slika
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1242
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1188 puta
 pohvaljen: 920 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Antomon »

Molim za mišljenje igrača kojima se sviđa Dune Imperium; koliko je presudno za uživanje u igri poznavanje Dune svemira (knjige, filmove itd.) za vas ?

Mi smo odigrali igru 2 puta, imam jako loše mišljenje o igri (ne bih sada širio otrov, ali ako nekoga zanima, mogu obrazložiti), nisam gledao niti čitao ništa vezano za Dune svemir, pa me čisto zanima.
Avatar
realuka
Reactions:
Postovi: 386
Pridružen/a: 27 ožu 2020, 15:29
Ima zahvala: 984 puta
 pohvaljen: 1010 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la realuka »

Antomon je napisao/la: 20 srp 2021, 23:16 Molim za mišljenje igrača kojima se sviđa Dune Imperium; koliko je presudno za uživanje u igri poznavanje Dune svemira (knjige, filmove itd.) za vas ?

Mi smo odigrali igru 2 puta, imam jako loše mišljenje o igri (ne bih sada širio otrov, ali ako nekoga zanima, mogu obrazložiti), nisam gledao niti čitao ništa vezano za Dune svemir, pa me čisto zanima.
Ja sam ga također probao kao totalni nepoznavaoc Dune svijeta i meni je ta igra kao da ju je Jamey Stegmeier dizajnirao. Odličnom i napetom worker placement/resource managementu je dodan element totalnog disbalansa i take-thata (Intrigue deck).

Svi poznavaoci Dune svijeta kažu da je priča odlično prenesna na Intrigue deck. Meni to zvuči suludo, i nebi mi smetalo da igra traje 30-45 minuta, ali eto nekom je i stotine sati računanja energije monsterima u Gloomhavenu zabavno.
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”