Šta ste zadnje igrali?

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 700
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 811 puta
 pohvaljen: 677 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la dendarii42 »

frastarc je napisao/la: 22 kol 2021, 18:06 Ovaj vikend po prvi put igrali https://boardgamegeek.com/boardgame/237182/root (čak se i rimuje :D) igrali smo 2 i pol puta (ovih pol' puta je bilo prvi put dok smo igrali probni krug i ništa nam nije bilo jasno)

slika

U najmanju ruku čudna igra i vjerojatno jedna od najkompliciranijih koje sam igrao (osobno bi je stavio ispred Spirit Islanda i npr Brass-a, jer da bi igrao normalno moraš znati kako se sve frakcije igraju). Pravila su u suštini jednostavna. Ako vladaš određenom čistinom (clearing) tamo možeš graditi, bacaš kockice za napad, imaš standardne poteze: move, build i slično. Ali poprilično se zakomplicira kad se uključe asimetričnosti likova koje po meni (nama) nisu dovoljno dobro objašnjena u nijednom od pravila (2 su rulebooka) niti u primjernom gameplayu.

Nakon prvog (pola) igranja smo "ugasili" igru i svak pogledao video tutorial i ja sam još jednom pročitao kompletan rulebook. Krenuli puni samopouzdanja kako sad znamo igrati, kad ono opet banana, svaki krug po 2-3 pitanja može li se ovo ako ovo na koja nismo imali odgovore. Ok nekako smo završili i skužili pred kraj da Ptice ne mogu imati 2 roost-a na jednoj čistini.

Danas smo odigrali treće (ili drugo, ako ne računamo ono prvo do pola) igranje i bile su nam neke stvari dosta jasnije, ali opet smo imali hrpu nedoumica. Mačke su bile OP cijelu igru i nismo kužili zašto, googlali smo u pola igre i našli na hrpu postova gdje ljudi pišu da su mačke najslabije. Mozgali smo što radimo krivo i imali smo nekih ideja ali nismo nigdje uspjeli pronaći pojašnjenje.

Nakon završetka partije upalili smo igru na mobu i išli testirati da bi u konačnici skužili da mačke imaju 3 poteza, ali da se sve broji kao potez. Npr: Pomicanje figura + izgradnja jedne konstrukcije + izgradnja druge konstrukcije = 3 poteza. To nigdje u pravilima nije definirano ili mi barem nismo to shvatili tako, igrali smo da je građenje konsturkcija jedan potez, borba drugi itd, zato su nam Mačke bile OP.

Mislim da jednostavno uz pravila treba biti još jedan detaljniji suplement koji ima primjere gameplaya (znam da ima jedan, to je tih pol kruga, ali opet te neke stvari nismo naišli).

Mišljenja su nam podjeljena oko igre, jednom bratu je katastrofa i prekomplicirana, a drugi dijeli moje mišljenje da je poprilično komplicirana igra koja je vrijedna pažnje i treba(mo) joj dati nekoliko igranja da sjedne. Mislim da može biti fantastična igra kad se nauči igrati.
Slažem se za kompliciranost i nepregledan rulebook. Zapravo se treba vrlo doslovno držati onoga što piše na playmatovima. Ako se ne varam tamo piše za mačke take 3 actions plus additional action if you discard a bird card. I svakako jedna osoba mora biti dobro upoznata s pravilima da brzo rješava nedoumice ili barem zna gdje u pravilima potražiti odgovor.

Ima igra potencijala da bude dobra, al za dobru partiju je potrebno da svaki igrač zna što svaka frakcija radi pa da zna kako blokat. A za to treba svatko odigrati sa svakom frakcijom. Tako da mnogi brzo odustanu.
Ovi su korisnici zahvalili autoru dendarii42 za post (ukupno 2):
frastarcjuri006
slika
Avatar
miki0102
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 477
Pridružen/a: 22 vel 2017, 22:55
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 418 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la miki0102 »

frastarc je napisao/la: 22 kol 2021, 18:06 Ovaj vikend po prvi put igrali https://boardgamegeek.com/boardgame/237182/root (čak se i rimuje :D) igrali smo 2 i pol puta (ovih pol' puta je bilo prvi put dok smo igrali probni krug i ništa nam nije bilo jasno)

slika

U najmanju ruku čudna igra i vjerojatno jedna od najkompliciranijih koje sam igrao (osobno bi je stavio ispred Spirit Islanda i npr Brass-a, jer da bi igrao normalno moraš znati kako se sve frakcije igraju). Pravila su u suštini jednostavna. Ako vladaš određenom čistinom (clearing) tamo možeš graditi, bacaš kockice za napad, imaš standardne poteze: move, build i slično. Ali poprilično se zakomplicira kad se uključe asimetričnosti likova koje po meni (nama) nisu dovoljno dobro objašnjena u nijednom od pravila (2 su rulebooka) niti u primjernom gameplayu.

Nakon prvog (pola) igranja smo "ugasili" igru i svak pogledao video tutorial i ja sam još jednom pročitao kompletan rulebook. Krenuli puni samopouzdanja kako sad znamo igrati, kad ono opet banana, svaki krug po 2-3 pitanja može li se ovo ako ovo na koja nismo imali odgovore. Ok nekako smo završili i skužili pred kraj da Ptice ne mogu imati 2 roost-a na jednoj čistini.

Danas smo odigrali treće (ili drugo, ako ne računamo ono prvo do pola) igranje i bile su nam neke stvari dosta jasnije, ali opet smo imali hrpu nedoumica. Mačke su bile OP cijelu igru i nismo kužili zašto, googlali smo u pola igre i našli na hrpu postova gdje ljudi pišu da su mačke najslabije. Mozgali smo što radimo krivo i imali smo nekih ideja ali nismo nigdje uspjeli pronaći pojašnjenje.

Nakon završetka partije upalili smo igru na mobu i išli testirati da bi u konačnici skužili da mačke imaju 3 poteza, ali da se sve broji kao potez. Npr: Pomicanje figura + izgradnja jedne konstrukcije + izgradnja druge konstrukcije = 3 poteza. To nigdje u pravilima nije definirano ili mi barem nismo to shvatili tako, igrali smo da je građenje konsturkcija jedan potez, borba drugi itd, zato su nam Mačke bile OP.

Mislim da jednostavno uz pravila treba biti još jedan detaljniji suplement koji ima primjere gameplaya (znam da ima jedan, to je tih pol kruga, ali opet te neke stvari nismo naišli).

Mišljenja su nam podjeljena oko igre, jednom bratu je katastrofa i prekomplicirana, a drugi dijeli moje mišljenje da je poprilično komplicirana igra koja je vrijedna pažnje i treba(mo) joj dati nekoliko igranja da sjedne. Mislim da može biti fantastična igra kad se nauči igrati.
Sve imate na BGG, čak i par gameplayeva.
Igra nije previše složena no nije euro ili nešto što možete igrati i pritom uživati, a da se prije niste donekle pripremili. Za wargameove ipak treba neka razina pripreme (pod pripremom podrazumijevam pročitati pravila, pogledati gameplay, pogledati neka FAQ itd.) da bi se u njima uživalo. Odavno su prestali biti lagani i kao npr. Rizik.
Ovi su korisnici zahvalili autoru miki0102 za post (ukupno 2):
frastarcjuri006
slika
juri006
Reactions:
Postovi: 254
Pridružen/a: 13 lip 2017, 21:39
Ima zahvala: 1576 puta
 pohvaljen: 579 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la juri006 »

Evo odigrana The Formula, prva Unlock Escape avantura. Ovo je stanje karata na kraju igre. Nemojte zumirati ako ne zelite spojlere, iako necete si puno spojlati :D

slika

Osjecaj igre je super, mehanika je dobra i dobro prenosi osjecaj stvarnog escape rooma. U prvom igranju meni i zeni je trebalo oko 1h stvarnog vremena da odigramo, uz dosta penala i hintova (savjet: svakako u aplikaciji stavite Hidden objects na Auto jer neke stvari je stvarno tesko vidjeti). Ima jako fora zagonetki i rjesenja. I bolje je kad se igra bar u dvoje jer vise glava je uvijek pametnije od jedne. Ja sam sada jos sam odigrao ponovo cijelu avanturu, i trebalo mi je oko 20min s obzirom da sada znam cijeli flow price i rjesenja. Igra mi je stvarno super, atmosfera i zagonetke. Najveca mana je naravno replayability, ali svaka se avantura moze odigrati barem dva puta a da je covjeku zanimljivo (prvi put se mucis, drugi put da vidis kako je to sve idealno zamisljeno da ide). U svakom slucaju preporucam :thumbs
Ovi su korisnici zahvalili autoru juri006 za post (ukupno 5):
dadomiki0102dendarii42tanelornneoch
Avatar
frastarc
Reactions:
Postovi: 339
Pridružen/a: 22 svi 2020, 13:39
Ima zahvala: 464 puta
 pohvaljen: 553 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la frastarc »

Igrao sam na mobu root, ali prošlo je neko vrijeme od toga, a i tamo je drugačije igra ti dopusta koje akcije smiješ koje ne.
Poprilično mi je teško bilo skužiti root za razliku od npr Rising sun ili blood rage. Oni su mi bili poprilično straight forward


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ovi su korisnici zahvalili autoru frastarc za post:
juri006
Avatar
miki0102
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 477
Pridružen/a: 22 vel 2017, 22:55
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 418 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la miki0102 »

frastarc je napisao/la: 22 kol 2021, 19:48 Igrao sam na mobu root, ali prošlo je neko vrijeme od toga, a i tamo je drugačije igra ti dopusta koje akcije smiješ koje ne.
Poprilično mi je teško bilo skužiti root za razliku od npr Rising sun ili blood rage. Oni su mi bili poprilično straight forward


Sent from my iPhone using Tapatalk
Da slažem se no to su u odnosu na Root ipak "igrice" zato što su ili mogu biti za svakoga. Root izgleda kao dječja igrica no ta je igra sasvim nešto drugo i kako je denderii napisao moraš znati svaku frakciju kako igra te onda možeš uživati u igri, a mislim i više nego što se uživa u igranju Rising Suna ili Blood ragea (ovo je subjektivan stav).
Ovi su korisnici zahvalili autoru miki0102 za post (ukupno 3):
frastarcjuri006tanelorn
slika
Avatar
frastarc
Reactions:
Postovi: 339
Pridružen/a: 22 svi 2020, 13:39
Ima zahvala: 464 puta
 pohvaljen: 553 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la frastarc »

miki0102 je napisao/la:
frastarc je napisao/la: 22 kol 2021, 19:48 Igrao sam na mobu root, ali prošlo je neko vrijeme od toga, a i tamo je drugačije igra ti dopusta koje akcije smiješ koje ne.
Poprilično mi je teško bilo skužiti root za razliku od npr Rising sun ili blood rage. Oni su mi bili poprilično straight forward


Sent from my iPhone using Tapatalk
Da slažem se no to su u odnosu na Root ipak "igrice" zato što su ili mogu biti za svakoga. Root izgleda kao dječja igrica no ta je igra sasvim nešto drugo i kako je denderii napisao moraš znati svaku frakciju kako igra te onda možeš uživati u igri, a mislim i više nego što se uživa u igranju Rising Suna ili Blood ragea (ovo je subjektivan stav).
Osobno se veselim sljedecem dolasku roota na stol slika


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ovi su korisnici zahvalili autoru frastarc za post:
miki0102
Avatar
neoch
Reactions:
Postovi: 86
Pridružen/a: 12 stu 2017, 16:28
Lokacija: Delnice
Ima zahvala: 107 puta
 pohvaljen: 144 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la neoch »

https://boardgamegeek.com/boardgame/269 ... ddle-earth

Jučer pročito "Learn to play" pravila i bacili se na kampanju. Mislio sam da je to dovoljno i da ću moć vodit nas kroz prvu misiju al nisam baš bio u pravu. Možda smo mi htjeli odmah neko naprednije iskustvo jer smo stalno imali neka pitanja i tražili ih po pravilima koja bi trebali pročitat tek nakon prve misije. Osim toga jedina zamjerka mi je card storage koji nisam predvidio a mislim da je potreban.

Što se tiče igre, nisam igrao previše app driven igri, tako da mi je taj segment potpuno nov. I mogu reći da mi se sviđa. Nakon što malo bolje savladamo pravila mislim da će ova igra bit pravi hit. Light exploration gejm sa sjajnom temom koji ne traje predugo a opet misije su zanimljive i vaše odluke su važne. Sistem sa dekom bez kockica mi se sviđa a o artworku da ne pričam, meni baš odgovara. Izabro sam svog lika i odabro njegovu klasu al već drugi scenario mogu to promjenit kao i iteme koje imam. Tako da ako se nekom ne svidi neki izbor il kartica, mogu to promjenit vrlo lako.

Sama igra i način kako se igra mi je zbilja super. Uzmeš par stvari za svog lika, složiš početni deck, pripremiš par stvari na stol i kreneš. App te sve vodi kako kada što postaviš a ti samo kreneš u Međuzemlje i mapa se samo širi a na njoj se samo krenu pojavljivat sve više i više prekrasnih minijatura.
Ovi su korisnici zahvalili autoru neoch za post (ukupno 7):
dadosadistikoOfficer Barbradydendarii42Antomonjuri006tanelorn
slika
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1025
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 419 puta
 pohvaljen: 776 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la smurfORnot »

FFG i prekrasne minijature mi ne idu u isti koš nikako xD
Ajde, novi Descent im je popriličan skok po pitanju kvalitete naspram ovog prethodnog.
Avatar
neoch
Reactions:
Postovi: 86
Pridružen/a: 12 stu 2017, 16:28
Lokacija: Delnice
Ima zahvala: 107 puta
 pohvaljen: 144 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la neoch »

smurfORnot je napisao/la: 23 kol 2021, 08:59 FFG i prekrasne minijature mi ne idu u isti koš nikako xD
Ajde, novi Descent im je popriličan skok po pitanju kvalitete naspram ovog prethodnog.
Vjerojatno se ne razumijem kao ti, ali za mene su minijature impresivne. Čvrste, detaljne i dovoljno velike. S jedne strane uvijek gledam estetiku, možda čak i patim malo na nju, a s druge strane nisam neki ekspert za minijature, ali mogu reći da u ovako koncipiranoj igri s ovakvom temom, minijature poput ovih, dižu izgled i gameplay barem za 30% u mom slučaju. Možda se jednog dana opustim i u bojanje istih, za sada ne.
slika
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la kockica »

Bio dosta aktivan godišnji odmor, posvuda bili tako da nije dolazilo u obzir nositi neke igre u našoj karavani izuzev hanabi i ganz schon clever ( idealno na obali rijeke ili mora).

No desilo se da sam neke igre dispergirao na više mjesta, tak da imamo osim u zg na vikendicama ali i u mjestu gdje inače radim. Dakle kada bili u potonjem i nakon naših planinarenja, raftinga i kupanja po rijekama, u mom stanu bi odigrali Pandemic. Igrao sam ga dosta solo prošle godine u karanteni, ali žena mi igrala prvi put nakon nekoliko godina i zapravo se dosta zabavili. Dvije partije smo igrali basic, a onda smo u sljedećim partijama dodavali pojedinačno module iz on the brink i state of emergency ekspanzije, i super bi nam leglo navečer opuštajućih sat vremena. Uglavnom postala nam glavna igra u rakovici.

Zatim ostao sam na godišnjem prosli tjedan sa najmanjom kćerkom koji smo proveli u rijeci, učio je kingdomino koji je dobro svladala, a sreo i sa @docich koji mi posudio crown of emara da vidim što je u njoj. Žena mi došla za vikend iz zg i kao probati ćemo, ali maloj se upalilo uho pa smo noć sa petka na subotu išli na hitnu, jedva izbjegli brže i žestoke na Kantridi, na putu prema zavodu za hitnu na podmurvicama skoro zgazio gologa lika nasred ceste, a kod dežurne apoteke na rivi dok čekao ženu da podigne lijekove jedan pijanac me žica dvije kune da bi mi vratio 5 kn? I kad rekoh što mi se još može desiti, zaustavi nas policija kod indexa i sve to u razdoblju od 1 do 4 ujutro. A sve to žena zacoprala jer čim je došla u rijeku rekla kako je dugo nisam izveo u svoj rodni grad. Pa eto joj, mislim da joj dosta rijeke za neko vrijeme. Btw, maloj je dobro i zapravo joj bilo zabavno.

Anyway, ta noć propala za emaru, kako smo subotu bili grogi i sljedeću noć je propalo igranje, taman postavili igru a onda se toliko uzijevali jer bili preumorni, pa konačno počeli sinoć kada se vratili u zg, treća sreća.

Jednostavna pravila ali partija nam je bila tako zbunjujuća jer nismo bili ziher što zapravo i kako najbolje početi raditi. Ipak skuzili igru, potencijal postoji i čeka nas sljedeće igranje kad ponovo dodjem u zg, ali sad sa jasnijim postavkama pa će biti jasnija i ocjena. A nadam se sljedećem vikendu opet u rijeci druženju i odigravanja emare sa docichem bez ovih noćnih uzbuđenja.
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post (ukupno 3):
dadoVihorsadistiko
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”